Skocz do zawartości
bleq

Oświetlenie z żarówki LED ???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Koledzy przez przypadek majsterkując w domu skierowalem lampke w ktorej mam mocna zarowke led na akwa

Mega zaskoczenie bo efekt bardzo ciekawy

Żarówka LED Zimna Biała 12W 6000K

Posiada 30 ledów na plaskiej plytce

Co chyba najwazniejsze - jest zbita osłaniająca je mleczna "bańka" także ledy świeca bez jakiejkolwiek zmiany barwy

światlo daje 100% biale , zero żóltej poświaty

dodam ze w akwa mam 4xt5 ( 2 niebiesie, coral plus i aktynika )

Tak z ciekawosci pytam czy to mialoby sens ??

12W poboru przy mocy mysle porowywalnej do jakichs 200W hqi ....

Naprawde daje bardzo mocno zimnym bialym kolorem , nawet ciut za mocno jak na takie akwa jak moje

ale zawsze taka zarowke mozna kupic slabsza

żarniki qhi o barwie 600K tez sa sprzedawane do akwa morskiego ....

Pzdr


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj takie światełko ma i tak za mało widma niebieskiego a poza tym wyciąga pewnie max 1200 Lumenów, ma sprawność świetlną porównywalną z hqi gdzie np. żarnik 70W ma 5500 Lumenów tak więc nie rewelka. Przy takiej lampie chętnie rosną różne glonki.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bleq, ma sens jako uzupełnienie strony wizualnej - czytaj, jak Ci się podoba ten efekt, to doświetl :)

Ale jako źródło energii dla korali, to jednak trzeba by t5 lub hqi, ewentualnie mocniejsze ledy.

Ale jako uzupełnienie - doświetlenie wizualne toni wodnej - jak najbardziej. Tylko zwróć uwagę na ewentualne glony.

raczej mała szansa żeby to spektrum i podpasowało, ale kto wie (wolą czerwień, fiolet i róż)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie 900 lumenow

Widmo niebieskie musi sie zawierac w w tej żarówce czy mozna np nadobić je innym źródłem ??


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że można, do tego 2x 10W światła LED z zakresu 440-455nm i byłoby supcio, chociaż wtedy wiesz lepiej jest zrobić lampę od początku, wygląd twojego akwa zależy od Ciebie co Ci się bardziej podoba. Ale sama lampka 6000K to trochę za ciepłe oświetlenie dla morszczyzny, pasowałoby chociaż z 10000K.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nieno zdecydowanie nie mialem na mysli tylko tej żarówki :)


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

http://www.ebay.com/itm/330722703782?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

3x 3W (białe) - ale gdy wymienisz ledy (2 min zabawy) to masz coś co w sklepie PL jest sprzedawane za ponad 100zł sztuka

działa super jako spotlight (założone są soczewki 45° - też można wymienić bo to modułowa konstrukcja) do doświetlenia / podkreślenia konkretnej części zbiornika / korala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle na ebayu jest mega wybór wszystkiego co się chce, jednak czasami trzeba uważać np. ja się naciąłem kiedyś kupując 9W ledy chyba 3x3W oraz 12W 4x3w na GU10 paliły się po kilku dniach drivery w środku. Wynikało to zapewne z zupełnego braku odprowadzenia ciepła od drivera, jak by driver wytrzymał ledy by się też przegrzały, po prostu za mały był radiator na to wszystko. Do tego czasami zupełny brak pasty termoprzewodzącej tam gdzie powinna być. Co więcej np. diody cree na cienkich starach i wiele innych chińskich haczyków. Chociaż przy cree to akurat dało się zrekompensować dużym głównym radiatorem.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

paliły się po kilku dniach drivery w środku.

Wyjaśniało by to super przesadzoną cenę w sklepie :)

4 sztuki dokładnie tych z linka wyżej świecą u mnie ponad miesiąc (co prawda w łazience a nie nad zbiornikiem) - fakt zero pasty termo w środku

docisk do radiatora/obudowy "zapewniają" ... soczewki

założone są drivery 650mA a ledy 700mA więc raczej się szybko nie sfajczą

ogólnie "test na macanego" - nie są zbyt gorące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest wybierać coś firmowego być może te Epistary trochę pochodzą, mam nadzieję że Ci poświecą długie lata. Jednak dla mnie na moc 9W tak czy siak nieco za małe te radiatory. No i czasami jest mylące to że całość się nie grzeje a powinna bo może to świadczyć o słabym przewodnictwie czipa leda i radiatora bo jak ma radiator się grzać skoro led nie dotyka dobrze do radiatora. Dlatego IMHO lampy całkowicie DIY do akwa mają przewagę bo sam wszystko smarujesz dobierasz elektronikę itp chociaż do użytku jako zwykłe oświetlenie w domu opłaca się troszkę pobawić i poeksperymentować w małym zakresie i przy obserwacjach bo tak jak u mnie to kilka dosłownie strzeliło.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.