Skocz do zawartości
j4q

Marniejące korale

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od jakiegoś czasu (ok. dwa tygodnie) zaczęły marnieć mi korale. Korale miękkie nie pompują się jak wcześniej (dunka, caulastrea [ślini], euphyllia), Stylophora nie polipuje, a montipora zielona zbrązowiała i pokryła się białym nalotem, wygląda już na prawdę kiepsko. Siedzi w niej krab pustelnik, ale nie wiem czy może on być powodem takiego stanu rzeczy? Na tę chwilę najbardziej mnie właśnie martwi monti.

Opis baniaka:

200L

Sól - InstantOcean

oświetlenie - 4x 39W (Giesemann Super Actinic, Giesemann Actinic Blue, Giesemann Super Purple, biała)

Parametry:

Zasolenie - 1,026

Temperatura - 26st

testy JBL:

NO3 - <0,5

PO4 - <0,02

KH - 7st D

pH - 7,5/8

Ca - 340 mg/l

Mg - 1460 mg/l

Suplementacja: Red Sea Coral Colors ABCD 4x100 ml (raz na jakiś czas po 2ml)

O ok. 3 tygodni leję gotowego Ballinga Tropic Marin Bio-Calcium Actif Liquid wlałem już ok 700ml każdego roztworu (przygotowanego wg. instrukcji) co przyniosło jednak nie wielki skok wapnia (do ok. 380mg/l) przestałem go jednak lać jak zauważyłem że korale zaczęły dostawać w kość.

załączam zdjęcia.

post-23601-0-23167000-1453410283_thumb.jpg

post-23601-0-88597600-1453410293_thumb.jpg

post-23601-0-51158600-1453410304_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz slaba sol io nadaje sie do zbiornikow FO pozatym do miekkich i lpsow dobrze by bylo zwiekszyc no3


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz "miękkie", wymieniasz LPSy, lejesz pełnego baillinga przy tak wysokim Mg......

Chyba wolisz się uczyć na swoich błędach zamiast na cudzych.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
masz slaba sol io nadaje sie do zbiornikow FO pozatym do miekkich i lpsow dobrze by bylo zwiekszyc no3

IO to najbardziej popularna sól na Reefcentralu i pewnie w USA, ludzie używają jej od dekad.

Czesto przewija się powiedzenie, że "z IO nie może zbiornik pójść źle".

Hodują na niej super SPSy a Ty wyjeżdżasz z FO :D:D:D

Druga jest RC a potem Red Sea i Kent, ostatnio coraz więcej zwolenników ma Aquavitro.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na IO jechalem z rok z sps-ami i nie zauwazylem klopotow (ale ze sporym Ballingiem). :secret:

Kuba;

Ca jest troche niskie a Mg wysokie. Korale miekkie dalyby rade, ale wymieniles korale twarde, a dla nich podstawowe parametry sa podstawowe :thumbup:

Do tego mocno polecam sprawdzenie zasolenia u kolegi lub w sklepie, bo Twoje jest wysokie i jesli jeszcze refraktometr przeklamuje...

A nie, raczej masz splawik (jeszcze latwiej o blad).

Piszesz tez o sps-ach. Maja do dyspozycji 160 W w 200 litrach, a takich polsrodkow nie lubia.

Slabe swiatlo, niepewne zasolenie, skaczace parametry. Jesli juz od jakiegos czasu podbijasz Ca, ktore teraz jest na poziomie 380 mg/l, to sorry, ale chyba troche za pozno zaczales mierzyc, skoro majac sps-y dopusciles do takiego spadku.

Masz sps-y, to daj im swiatlo, sprawdz zasolenie, zrob testy i zaopatrz sie w prochy do Ballinga. Takie kupowanie gotowych produktow sporo kosztuje i jak zauwazyles, wlanie prawie litra malo pomoglo. Jak to przeliczysz na prochy (bo wode przeciez masz), to znajdzie sie kasa na swiatlo. :thumbsup:

Masz pewnie fajne kolorki w pokoju, gdy te rury odpalisz, ale ktore wlasciwie maja koralom dostarczac energie ? No bo nie te aktyniki lub rozowa... Takze masz oswietlenie 1 x 39 W, reszta sluzy ladnemu wygladowi.

Przede wszystkim powolutku zmniejszylbym zasolenie i podniosl Ca.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na IO jechalem z rok z sps-ami i nie zauwazylem klopotow (ale ze sporym Ballingiem). :secret:

Kuba;

Ca jest troche niskie a Mg wysokie. Korale miekkie dalyby rade, ale wymieniles korale twarde, a dla nich podstawowe parametry sa podstawowe :thumbup:

Do tego mocno polecam sprawdzenie zasolenia u kolegi lub w sklepie, bo Twoje jest wysokie i jesli jeszcze refraktometr przeklamuje...

A nie, raczej masz splawik (jeszcze latwiej o blad).

Piszesz tez o sps-ach. Maja do dyspozycji 160 W w 200 litrach, a takich polsrodkow nie lubia.

Slabe swiatlo, niepewne zasolenie, skaczace parametry. Jesli juz od jakiegos czasu podbijasz Ca, ktore teraz jest na poziomie 380 mg/l, to sorry, ale chyba troche za pozno zaczales mierzyc, skoro majac sps-y dopusciles do takiego spadku.

Masz sps-y, to daj im swiatlo, sprawdz zasolenie, zrob testy i zaopatrz sie w prochy do Ballinga. Takie kupowanie gotowych produktow sporo kosztuje i jak zauwazyles, wlanie prawie litra malo pomoglo. Jak to przeliczysz na prochy (bo wode przeciez masz), to znajdzie sie kasa na swiatlo. :thumbsup:

Masz pewnie fajne kolorki w pokoju, gdy te rury odpalisz, ale ktore wlasciwie maja koralom dostarczac energie ? No bo nie te aktyniki lub rozowa... Takze masz oswietlenie 1 x 39 W, reszta sluzy ladnemu wygladowi.

Przede wszystkim powolutku zmniejszylbym zasolenie i podniosl Ca.

Dzięki za wszystkie uwagi. Dziś zrobię większą podmiankę wody, wymienię świetlówkę Purple na standardową w niebieskiej barwie.

Zasolenie mierzę refraktometrem, kalibrowanym na RO i kilka razy kontrolowanym przy okazji wizyty w sklepach. Szczerze mówiąc kupiłem małe szczepki SPSów z myślą "spróbuję, wiem że trudne ale zobaczymy co się będzie działo", po czym trochę uśpiły moją czujność bo naprawdę fajnie od małych szczepek poprzyrastały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanieść wodę do sklepu niech zrobią wiarygodne testy, jbl może być przyczyną Twoich problemów.


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

jesli masz refraktometr, to dlaczego piszesz 1,026 ? Popatrz na druga skale i tam niech pokazuje 35.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.