Skocz do zawartości
j4q

200l od podstaw czyli pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałbym przedstawić moje morskie akwarium. Przygodę z poważniejszą akwarystyką zacząłem kilka lat temu od Malawi. Martwy biotop jednak szybko się znudził dlatego postanowiłem spróbować sił ze słoną wodą. W planach są proste ukwiały, lpsy i kilka rybek (plus ekipa czyszcząca).

Akwarium 100x40x50 bez pokrywy

Lampa 4x39W

Sól Instant Ocean

Odpieniacz Tunze 9004

Grzałka Aquael 200W

Pompa curkulacyjna JVP-200B 5000l/h

Pompa curkulacyjna Hydor Koralia 1500l/h

Głowica z gąbką (na czas dojrzewania)

Filtr RO+DI

21kg żywej skały z frachtu

18kg żywego piasku (Nature's Ocean LIVE SAND Aragonite)

Miernik TDS

Refraktometr ARGO

Testy kropelkowe JBL

Data zalania: 10.08.2015

Dodanie skały: 18.08.2015

Dodanie piasku: 20.08.2015

Aktualny wygląd:

post-23601-0-77095500-1440715276_thumb.jpg

Pojawiają się szybko glony, może ktoś jest w stanie rozpoznać co to za gatunki?

post-23601-0-73807300-1440715278_thumb.jpg post-23601-0-75759100-1440715280_thumb.jpg post-23601-0-58718000-1440715282_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwsz zblizeniu - niestety bryopsis...

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, ale troche bedzie brakowac sumpa, zeby zamontowac odpowiedni odpieniacz...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwsz zblizeniu - niestety bryopsis...

Co radzisz? czyścić skałę? z tego co zaobserwowałem pojawia się póki co na jednym kawałku skały, oczywiście tym na samym dole. Czy poczekać do czasu wpuszczenia czyścicieli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to wyciągnij skałkę z briopsis i wyszoruj. Dopilnuj żeby żaden "kłaczek" nie pofrunął w akwa bo się łatwo rozprzestrzenia i nie opanujesz plagi.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na temat tego "listka" zielonego z trzeciego zdjęcia z pierwszego posta, ma wymiary ok. 1cm x 1cm. Ciekawe jest to że po zgaszeniu światła bieleje:

image.jpg

Co robić z brunatnymi glonami, odsysać czy cierpliwie czekać na stabilizacje?

image.jpg

EDIT:

glon z pierwszego zdjęcia to najprawdopodobniej Halimeda goreaui.

Zauważyłem że bezpośrednio na pierwszym lisku wyrósł następny, z tego co czytam na forum to większość wypowiada się o tym glonie pozytywnie. Rośnie już w kilku miejscach.

Edytowane przez j4q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dojrzewanie dobiega końca? Po dwóch tygodniach od zalania (zalane świeżą RO i 30L dojrzałej wody z podmiany) parametry wyglądają następująco:

NH4 - <0,05

NO2 - 0,05

NO3 - ok. 2

Nie obserwowałem dużego skoku parametrów: NO2 (max do poziomu 0,1), NO3 (max. poziom 5), NH4 (max. poziom 0,5). Czy jest możliwe że dzięki użyciu żywej skały (20kg), żywego piasku (18kg) i żywej wody (30L) + bakterie BioDigest, dojrzewanie było by tak skrócone? od dwóch dni obserwuję wyraźne cofanie brązowych glonów z piasku i skał. Chciałbym zacząć myśleć o wpuszczeniu ekipy czyszczącej, czy jest to już dobry moment?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wyjdą zielone glony czekaj jeszcze z ekipą ewentualnie jakiegoś kraba sobie wrzuć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wyjdą zielone glony czekaj jeszcze z ekipą ewentualnie jakiegoś kraba sobie wrzuć

Zielone już wychodzą od kilku dni z tego co zaobserwowałem są już: Bryopsis (zwalczam), Halimeda, Acetabularia sp.

i chyba pojawia się Neomeris sp.

image.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały Update sytuacji:

Poniżej filmik z aktualnej sytuacji w akwarium. Po cofnięciu brązowych glonów i ustabilizowaniu parametrów wpuściłem ekipę czyszczącą składającą się ze ślimaków: Babylonia 2x, Strombus Dentatus 2x, Tectus sp 3x, Turbo sp 2x. Krewetka Lysmata Ambonensis, Rozgwiazd Piaskowa i dwa leniwe kraby. Ślimaki z wszelkiej maści brzydkimi gloniskami poradziły sobie w kilka dni. Pozostały tylko pojedyncze niedobitki i twardsze glony typu np. Neomeris czy Halimeda. Zdecydowałem się na wprowadzenie pierwszych prostych korali. I tak na początku w akwa wylądowała szczepka Zoa (gratis od Skrzydlica.pl) i Dunca od kolegi AnT. W drugim rzucie doszły: Zoa x3, Caulastrea fluo, Briareum Fluo, Montipora od kolegi Aleksandra. Filmik raczej nie oddaje dobrze kolorów ale myślę że korale mają się dobrze. Dokarmiam na razie JBL Korallfluid, co polecacie do dokarmiania tych gatunków korali które aktualnie posiadam?

Aktualne parametry:

Temperatura 26C

NO2 - 0,05

N03 - 1

NH4 - <0,05

PO4 - 0

PH - 8

KH - 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, jaki masz zestaw świetlówek i jak długo świecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, jaki masz zestaw świetlówek i jak długo świecisz?

Jaka firma to Ci nie napiszę bo świetlówki były w zestawie taniej chińskiej lampy, zestaw który świeci to dwie niebieskie, jedna biała i jedna aktynika. Świecę w tej chwili 12 godzin, od 8.00 do 20.00

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo tej skały masz. Wydaje mi się że za dużo bo korale mogą mieć ciasno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

do dokarmiania tych korali nic nie potrzebujesz. . Dolewajac cos "z reki, na oko", mozesz wode raczej tylko popsuc.

Niedlugo wpuscisz jakas rybke, ktora bedziesz dokarmial, to i korale same sobie cos z tego wychwyca.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo tej skały masz. Wydaje mi się że za dużo bo korale mogą mieć ciasno.

Kupiłem skałę w Box'ie także cena była atrakcyjna ale nie miałem wglądu do środka. Okazało się że są praktycznie same kłącza z których ciężko ustawić jakąś mądrą konstrukcję. Mam już plan żeby zrobić troszkę więcej miejsca jak będzie potrzeba, póki akwa w fazie stabilizacji nie chcę jednak nic wyciągać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo tej skały masz. Wydaje mi się że za dużo bo korale mogą mieć ciasno.

To ino 10% objętości tej skały. Gdzie magiczne minimum 15%-20%. Każdy robi jak mu się podoba:).

Sorry miał być cytat :(, :)

Edytowane przez meczein (wyświetl historię edycji)

Wszystkie parametry w normie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały updejt:

Z obsady koralowej dołączyły i dobrze się mają:

Euphyllia

Goniopora

Stylophora Milka

Seriatopora caliendrum

Platygyria

Caluastrea Furcata x2

Sarcophyton

Sinularia zielona

skałka porośnięta Xenią

ricordea

z obsady rybnej:

2x błazenek

2x pterapogon

1x salaris faciatus

2x Chrysiptera hemicyanea

1x Synchiropus picturatus

1x Pseudocheilinus hexataenia

post-23601-0-11212100-1448320029_thumb.jpg

post-23601-0-13869600-1448320036_thumb.jpg

post-23601-0-11088500-1448320042_thumb.jpg

post-23601-0-70046800-1448320048_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie latwiej sie je podkarmia przy wylaczonej cyrkulacji.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny filmik. j4q, proszę napisz czym karmiłeś te korale i jak często to robisz?

Fajny baniaczek ci wyszedł. Mi się akurat twoja skała podoba (i ułożenie i kształty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie wyszedł ten filmik. Możesz powiedzieć czym kręcisz filmy i czy wyciągasz w jakiś sposób balans bieli?

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie latwiej sie je podkarmia przy wylaczonej cyrkulacji.

Pewnie łatwiej, ale zawsze i tak jak nie ryba, to krewetka czy inny koral wyłapie coś z toni dla siebie.

Piękny filmik. j4q, proszę napisz czym karmiłeś te korale i jak często to robisz?

Fajny baniaczek ci wyszedł. Mi się akurat twoja skała podoba (i ułożenie i kształty).

Na filmiku podaję akurat Solowca(Artemie) i ikrę homara, jak często? raz na dwa trzy dni.

Bardzo fajnie wyszedł ten filmik. Możesz powiedzieć czym kręcisz filmy i czy wyciągasz w jakiś sposób balans bieli?

Pozdrawiam, Marek.

Filmik kręciłem Canonem 600D. Balans bieli ustawiony manualnie poprzez zrobienie zdjęcia wzorcowego.

Do zdjęć czy filmów przy akwarium morskim chyba jedynie nadaje się lustrzanka. Brakuje mi jeszcze jasnego obiektywu z krótką ogniskową. Filmik kręcony był zwykłym obiektywem kitowym który jest dość ciemny, trzeba podnosić czułość ISO (co powoduje ziarno) i maksymalnie otwierać przysłonę co zmniejsza głębie ostrości.

pozdrawiam i dzięki za komentarze.

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.