Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Podepnę się pod temat .

Właśnie zamierzam solić pierwszy raz. W sklepie doradzono mi sól instant ocean. Co o niej myślicie

Jak najbardziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO na początek to dobra decyzja. Do czasu obsady bogatej w sps sól pierwsza klasa


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to właściwie jest... ? Piszecie że pod sps to sól bardziej doprawiona różnymi mikro i makro... a pod ryby to i taka do kiszenia ogórków obleci (wiem, przesadziłem). Ale skoro sól ma odzwierciedlać jak najlepiej skład oceanu, to zarówno dla ryb, jak i korali winna być taka sama (skład może różnić się lokalnie - zależnie od rejonu geograficznego). Jak to właściwie jest?

Osobiście wolał bym nie suplementować całej baterii, a trudno jest z drugiej strony bez baterii testów (przynajmniej mi) określić czego brakuje.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, ale mikro poddaję się dla korali, a jak masz same ryby, to po co? Jak korale nie skonsumują, bo ich nie ma, to skonsumują glony.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IO na kilka pierwszych miesięcy (u mnie 4) jest dobrym wyborem


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się cieszę że dobrze wybrałem


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, ale mikro poddaję się dla korali, a jak masz same ryby, to po co? Jak korale nie skonsumują, bo ich nie ma, to skonsumują glony.

Pozdrawiam, Marek.

No właśnie Drogi Imienniku, :) , po to żeby odtworzyć naturalne środowisko jak najlepiej. tylko, szczerze mówiąc, nie ogarniam, czy sole znane nam jako "bogate" w mikro - oznacza to że mają więcej mikroelementów niż woda morska średnio, czy tyle co woda.

Nawet jak nie zjedzą ryby tego, to zjedzą glony, glony zaś stanowią kolejne ogniwo...

Najlepsze efekty miałem swego czasu na Kencie, ale zachciało mi się eksperymentów. Teraz mam zbiornik na AF, ale z różnych przyczyn szukam zamiennika.

Pozdrawiam również :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby odtworzyć naturalne środowisko, to przydałyby się korale, rozumiem, że nie każdy ma chęci lub czas dla koralowców i trzyma tylko ryby. Pewnie w naturalnym środowisku bez rafy występują glony, ale ma być też ładnie i czysto.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie Drogi Imienniku, :) , po to żeby odtworzyć naturalne środowisko jak najlepiej. tylko, szczerze mówiąc, nie ogarniam, czy sole znane nam jako "bogate" w mikro - oznacza to że mają więcej mikroelementów niż woda morska średnio, czy tyle co woda.

Nawet jak nie zjedzą ryby tego, to zjedzą glony, glony zaś stanowią kolejne ogniwo...

Najlepsze efekty miałem swego czasu na Kencie, ale zachciało mi się eksperymentów. Teraz mam zbiornik na AF, ale z różnych przyczyn szukam zamiennika.

Pozdrawiam również :)

prawie 2000 postów a Ty nie rozumiesz różnic w solach stosowanych w akwariach? Czas wrócić do podstaw bo dalsza droga trochę na ślepo.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Ty rozumiesz, czy tylko radzisz? jak rozumiesz to opisz. Ale z przykładami.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Off Top się robi Panowie! :) Ja w sobotę zalewam 1200 w obiegu na Blue Treasure. Moje doświadczenia na bogatszych solach w "małokomsumpcyjnych" zbiornikach skutkowało prawie zawsze bogactwem glonów i czyszczeniem szyb kilka razy dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś mi polecił sól Aqua Perfekt Deep Blue, stosowałem ją ponad dwa lata przy małej obsadzie korali i ciągle borykałem się z glonami, zmieniłem na IO i sytuacja się uspokoiła. Radzę zaczynać od uboższych soli, zaoszczędzi się nerwów. Później w miarę zwiększania obsady korali można domieszać do IO jakąś bogatszą sól i stopniowo przechodzić na tą drugą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz nie zupełnie offtop. Wielu uważa że sól która nie wywołuje wysypu glonów to jest najlepsza sól na start i prowadzenie zbiornika. Ale czy na pewno? Widzisz brak glonów świadczy o tym że występuje brak jakiegoś pierwiastka. fajnie jak są to niepożądane związki fosforu czy azotu. Gorzej jak są to mikroelementy. Bo mylnym jest przekonanie że, na przykład, ryby pobierają wszystkie składniki wyłącznie z podawanego przez nas pokarmu. A brak takich składników wydatnie skraca ich życie. A potem się słyszy "że na cyjanek łapane". Tylko jest różnica między solą mającą parametry zbliżone do wody morskiej a solą ze zwiększoną zawartością składników.

Ponieważ, o ile w normalnej czy minimalnie zaniżonej (pod względem zawartości pierwiastków) wodzie będzie występowała normalna konkurencja pokarmowa i równowaga wypracowana przez ewolucję, o tyle, w wodzie bogatej ta równowaga będzie zachwiana i wystąpi efekt nadmiernego użyźnienia środowiska, gdzie przewagę będą miały organizmy proste.

ps. liczyłem na wyjaśnienia poparte przykładami przez naszego nowo przybyłego Kolegę, ale chyba się przeliczyłem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek problem polega na tym że to co mamy w akwarium nie jest z jednego obszaru tylko często mamy zbieraninę z całego świata więc jak tu zrobić wypadkową takiej wody??? - stąd wiele problemów w naszych kawałkach oceanu też - próbujemy zrobić coś często niemożliwego


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli o mnie chodzi to ja polecam wszystkim ktorzy mnie pytaja polecam sól Tropic Marine Pro Reef. Stabilna, odpowiada składowi wody morskiej. Czego chceic wiecej? I tak do dojrzewania można trzymac ciut mniejsze zasolenie - wtedy i mikroelementy beda nizsze.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawle, to wiem :) Dlatego jeśli jestem świadomy różnych wymagań, staram się uśrednić, w taki sposób by wszędzie było to minimum spełnione. Zaś, jeśli maiłem czegoś nadmiar, starałem się to wyciągać z systemu, czy to naturalnie (konsumenci), czy sztucznie (adsorbenty). Mówię teraz o słodkim, bo w słonym dopiero raczkuję. Ale kiedyś sobie przeliczyłem to co niektórzy leją i wychodzi mi że jeden ma piękny las sps przy dawkach przekroczonych 20-30x (mowa o mikro czy aminokwasach), a drugi w tych samych warunkach (według opisu) traci tkankę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynalem ze zwykla Tropic Marine. Wiadro skonczylem i nastepne juz byly "TM Pro Reef" bo pojawily sie pierwsze korale twarde.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na start poszła AF Sea salt po dojrzewaniu pójdzie AF Reef salt.

Od bardziej doświadczonych kolegów dowiedzaałem się żeby startować zbiornik na uboższej soli.

Proces wszelakich plag przebiega łagodniej. Jak będzie zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli o mnie chodzi to ja polecam wszystkim ktorzy mnie pytaja polecam sól Tropic Marine Pro Reef. Stabilna, odpowiada składowi wody morskiej. Czego chceic wiecej? I tak do dojrzewania można trzymac ciut mniejsze zasolenie - wtedy i mikroelementy beda nizsze.

Przeprasaam ze sie podpinam

Czyli im nizsze zasolenie tym spokojniejsze dojrzewanie ? Pytam sie bo kolega z Brighton zalal kilka tygodni temu baniak i ma las paskudnuch glonow . Zaciemnil baniak na 4 dni bo bylo czysto w baniaku po czym na nastepny dzien bum to samo . Jak znajde zdjecie to wstawie .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staram sie juz na starcie dac adsorber silikatow i ewentualnie fosforanow. Do tego trzymam silne zasolenie dla sps-ow i koryguje Ballingiem. Mozna tez miec troche podwyzszone Ca, Mg i kH.

Kilka tygodni i zielony zbiornik to normalne dojrzewanie. Teraz bedzie od parametrow zalezalo ile to potrwa. Sol ma drugorzedne znaczenie. Oczywiscie na poczatku raczej nie powinno sie stosowac tych soli z dodatkiem "pro".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sol ma zwykla od AF parametry wszystko tak jak ma byc Po4 i No3 sa 0 . Siedze troche juz w morszczyznie ale tego jeszcze nie widzialem . Jest tego od zaj.......


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak miałem przez pół roku na IO, przyszedł czas i odpuściło. Co jakiś czas zbierałem te włosy glonów szczotką do mycia szklanek. Zależy chyba od skały.

Pozdrawiam, Marek.

Edytowane przez Miklas (wyświetl historię edycji)

image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.