Skocz do zawartości
rak

reefmax Toruń - powoli startuje

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim piszącym i zaglądającym.

Po paru miesiącach czytania przyszedł czas na własne morze w domu, na tę chwilę już wiem, że trochę falstart ale wracam na dobrą drogę...

19 stycznia 2016, została zalana połowa reefmaxa wodą z działającego zbiornika wraz ze skałą również z tego samego zbiornika... potem miała być dolana woda z filtra RO... ale wynik okazał się za wysoki, miało być zero a było 33:( więc skończyło się na pomocy koleżanki z forum (dziękuję) która użyczyła swoją wodę RO abym miał na dolewki... na tę chwilę zakupiony filtr RO z żywicą i czeka na podłączenie... taki falstart - teraz zaczynałbym od kupna filtra a potem reszty...

Na tę chwilę mam jeszcze problem z odczytywaniem zasolenia w baniaku, posiadam salimetr

wskaźnikowy - chyba najtańszy na rynku i myślę, że z jego precyzyjnością też jest słabo... do tego czy patrzę na górę wskazówki ? czy na środek wskazówki ? zdjęcie zrobione dzień po zalaniu przy temp. 24 stopnie.

k7.jpg

Dziękuję za cierpliwość i czekam na odpowiedzi.

Edytowane przez rak (wyświetl historię edycji)

reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj:).Wywal to ustrojstwo i kup refraktometr - zaoszczedzisz duzo nerwow i czasu ;).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, zabawa tym urzadzeniem moze skonczyc sie kiepsko dla korali.

Oczywiscie, patrzysz na srodek wskazowki. Ona z czasem bedzie coraz ciezsza, bo osadzi sie na niej kamien (po kazdym pomiarze warto ja wyplukac i wysuszyc). Poza tym, tak naprawde trudno powiedziec czy dobrze pokazuje. Moze byc roznie. Do tego dochodzi blad pomiaru ze wzgledu na temperature wody. Nie zawsze masz 25°C, rowniez w wodzie po RO/DI, ktora trzeba posolic. Czyli - upierdliwy wynalazek sprzed 40 (?) lat.

Stosuje sie tez dlugie, sprawdzone "splawiki", ktore lubia sie tluc. Krotkie maja wartosc podobna do Twojego pudelka.

Refraktometr przeznaczony do akwarystyki morskiej, z kompensacja temperatury, jest rozwiazaniem na lata. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja odwiedzin u koleżanki która Ci pomogła i sprawdzenie u niej zasolenia ( jeśli ma np. refraktometr) i zaznaczenie na swoim odpowiedniej wartości.

Na jakiś czas wystarczy, w tym momencie twoje zasolenie oscyluje po miedzy 1022a1023 więc można powoli podnieść troszkę :-) powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję, ogólnie nerwy to mam ale z niewiedzy :p

nurtuje mnie jedna sprawa... wynik jest... mierzony został przed dolewką (uzupełnieniem odparowanej wody RO), tak naprawdę to woda odkupiona wraz ze skała i nie było mierzone od razu jakie jest zasolenie... więc przygotowując dalszą wodę do zalania całego zbiornika (zostało jeszcze około 50 L), mam robić zasolenie wedle wskazania przed dolaniem odparowanej wody ? Czy dolać i wtedy odczytać wynik i przygotować taką solankę ? to będzie mój pierwszy raz :)

Najgorsze to, że ja nawet nie wiem jakie było zasolenie przed odparowaniem i ile odparowało... :( wiem, tylko, że jak odparowuje to się zmienia...

czytałem temat na naszym forum o refraktometrach z chin po około 70 zł (cena jak za spławikowy z tubą) - podobno te same co u nas na portalu aukcyjnym po około 180 zł tylko, że trzeba czekać 3 tygodnie... może warto? tylko czy będą realne wyniki ?


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie istotne jak było dlaczego było i skąd się wzięło :-). Masz wodę u siebie mierzysz zasolenie przy temp 25 w swoim akwarium rozrabiasz sól. No i teraz musisz trochę policzyć bo np. Dla zasolenia 1024 potrzebujesz 34g soli na 1l wody a podmieniasz lub dopelniasz zbiornik ilością x litrów i w zbiorniku jest x litrów wody to żeby podnieść zasolenie o 1 stopień rozrabiasz sobie wodę o proporcjonalnie większym zasoleniu ( i tu by się przydał przyzwoity sprzęt do mierzenia zasolenia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie istotne jak było dlaczego było i skąd się wzięło :-). Masz wodę u siebie mierzysz zasolenie przy temp 25 w swoim akwarium rozrabiasz sól. No i teraz musisz trochę policzyć bo np. Dla zasolenia 1024 potrzebujesz 34g soli na 1l wody a podmieniasz lub dopelniasz zbiornik ilością x litrów i w zbiorniku jest x litrów wody to żeby podnieść zasolenie o 1 stopień rozrabiasz sobie wodę o proporcjonalnie większym zasoleniu ( i tu by się przydał przyzwoity sprzęt do mierzenia zasolenia)

Zależy jakiej soli, bo AF Reef salt potrzeba 42g

MG3398JPG_snrnxxx.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to co napisałem to był przykład z wieloma "x". Ale metodologia właściwa :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wiadomości, teraz mała aktualizacja... zbiornik został zalany do pełna, po dwóch dniach, pojawiło się na szybach, na ścianie za skałą, na cyrkulatorze ... brązowy nalot widoczny na zdjęciach, przed samym dolaniem nowej wody były przeprowadzone testy:

no2 - 0, po4 - 0, no3 między 50 a 80%

Nie załamujcie mnie :)

zdjęcie nr.1

b1.jpg

zdjęcie nr.2

b2.jpg

zdjęcie nr.3

b3.jpg

zdjęcie nr.4

b4.jpg

zdjęcie nr.5

b5.jpg


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

planuje dołożyć skałę i piasek, skałę już mam, to real reef rock (z bydgoszczy :) ) która była w zbiorniku potem leżała nie wiem jak długo poza zbiornikiem, i widać martwe żyjątka jakieś, na dzień dzisiejszy moczy się w RO - nie wiem czy dobrze? najchętniej już bym włożył do środka :) tylko chce jeszcze poskładać jakieś budowle:)

a piasek żywy?


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz też glony nitkowate ale to tak jest na starcie. Do mierzenia zasolenia też radzę zakupić refraktometr jak radzili koledzy. Skała niech moczy się w RO. Jeśli masz jakąś pompkę to przedmuchaj te skałki co jakiś czas aby wyleciało to co niepotrzebne. Co do piasku to zrobisz jak uważasz. Ja w pierwszej odsłonie dałem żywy natomiast po zmianie suchy, który i tak zasiedli się bakteriami.

Życzę powodzenia.


Jest ok. 250L w obiegu, cyrkulacja: 1x6095, obieg: ER 3700, deltec sc1455, światło: 4x24W, dolewka.

Start: 04.11.2010, zmiana: 12.2014.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te zielone jakoś mnie nie denerwują... kojarzą się ze słodkim... ale te brązowe to dziś masakra... te brązowe plamy zaczynają falować - jakby sierść dostały, do tego pełno mini robaczków na szybach, białych i ciemnych, jakby z białym okiem na środku czubka głowy - wielkość mniej niż 1 mm.

Dziś wyciągałem wąż od pompy i jest taki obślizgły czy to normalne?


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko po co moczyc tą skalę real reef rock w ro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo ona była używana. dużo zdechlych rzeczy widać... zresztą ja tylko robie co mi inni mówią:) ogólnie smierdziala takim zgnilym jajem

wysłane z mojego NOKIA 3210


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo moczenie tej skały jest moim zdaniem bez sensu - szczoteczka wyczyścić z pozostałości życia i do akwarium (ewentualnie przed tym testy) i tak ci zbiornik dojrzewa. Jest teraz syf, dolożysz skałę będzie kolejny dołożysz piach kolejny... Trochę sobie to wszystko przedlużysz tak mi się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samo moczenie tej skały jest moim zdaniem bez sensu - szczoteczka wyczyścić z pozostałości życia i do akwarium (ewentualnie przed tym testy) i tak ci zbiornik dojrzewa. Jest teraz syf, dolożysz skałę będzie kolejny dołożysz piach kolejny... Trochę sobie to wszystko przedlużysz tak mi się wydaje.

masz rację, tylko jak ja mam teraz ten piach wsypać na ten brązowy nalot? czy powciągać ile się da i wtedy wsypać:)

dodatkowo tak to jest jak się człowiek nie zna :/ ale się uczy :)


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjęło się tak:

1. Wkładasz skałę i ją przedmuchujesz to co się z niej sypie odsysasz i wywalasz.

2. Sypiesz piach i czekasz na plagi :)

Ty masz juz skałę z jakimiś koralami ale tak jak ci wcześniej ( mówiłem czy pisałem) weź szczoteczke np do zębów taka tanią twarde włosie i poszczotkuj ta skałę tam gdzie ci się nie podoba tak samo zrob z ta real reef rock wtedy włóż do zbiornika idczekaj z 3 dni i syp piach.

Bo teraz masz okrzemi glony itp. I za każdym razem jak będzie coś do akwa dokładane to będzie wracać.

Powodzenia z czyszczeniem - mnie tez czeka czyszczenie tej rrr bo kupiłem ta samą jakieś 16 kg pokleje cx5 wyszczotkuje i wrzucę do akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję.

ta skała co mam jest ok. niechce jej ruszać bo tam pelno życia:)

rrr posklejam i do akwa. powciagam resztę co wypadnie - mam nadzieje, ze wypije tego:)

i piach.

skąd masz piach?

wysłane z mojego NOKIA 3210


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawno nie pisałem więc nadrabiam...

w akwarium się pozmieniało... były wzloty i upadki :) szczególnie capnelli... o tym było w innych postach...

z tego co widzę to dużo zmian oj dużo...

podstawa: ogarnięte zasolenie :) xenia pulsuje :)

naprawione oświetlenie - wymiana statecznika

posklejana skała real reef rock ponad 8kg

piasek ponad 9 kg

życie :) :) :) ślimaki, krewetka czyszcząca, garbik i 2 x błazenki

doszły korale

teraz wygląda jak akwarium :) na żywo wygląda super z telefonu fotka - słabo :/

akwarium1.jpg


reefmax / resun sk-300 / aquael reef 2600 / skała żywa 8kg / real reef rock 8kg/ temp. 25,3 / zasolenie 1024/ filtr ro/di, pompa obiegowa newajet 800 / glony srony i inne badziewia ...

NO2=0 NO3=40 Ca=500 KH=8,8 PO4=0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.