Skocz do zawartości
volf

ocet w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Z linku Brodatego wychodzi że alkohol ma znaczny wpływ na rozrost sinic, ocet jest neutralny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 5 lat temu, najpierw lalem zwykle VSV. Potem zaczalem lac octan etylu czyli wodke plus ocet. A potem wstyd powiedziec, ale w domu skonczyla sie wodka :blushing: i lalem sam ocet.

A tak powaznie to tez gdzies czytalem ze ocet jest lepszy bez wodki.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś podobny temat:

http://nano-reef.pl/...-wodka-vs-ocet/


Baniak 200x50x50, sump 93x50x35, odpieniacz WhiteSkim250, oświetlenie chińczyk LED 3x120W, obieg NJ4500, cyrkulacja Jebao RW-20 + JVP202, dozownik jebao DP-4, balling+pełen AF. Filtracja - siporax+odpienek+NP Pro+ocet. Sól Aquaforest FSRS

3f2f5d29da7db8bbe07873ee4d63922du483a445.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki a jaki ocet stosujecie i w jakiej dawce na 100 l wody?

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spirytusowy 10%, w tabelce na stronie którą podałem są dawki dla 5% - czyli musiałbyś rozcięczyć pół na pół. Ile? na 100 l - to zależy od twoich parametrów, identycznie jak VSV zwiększasz zgodnie z tabelka z tej strony , a po uzyskaniu okreslonych parameyrów NO3 i PO4 zmniejszasz zgodnie z tabelką. i tak trzymasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy zerowym no3 ile bys propnowal lac tego 10 procentowego na zbiornik 200 l?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A lejesz wódkę teraz?ile lejesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leje vsv 6 ml dziennie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dobieram dawkę octu względem poziomu azotanów, ciężko mówić o jakiejś złotej regule, wszystko zależy od ilości żywej skały, obecności dsb w refugium i piasku w zbiorniku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej. Ale 6mlx 4 to 24 ml octu na dobę 10 proc. Możesz tak dać po tygodniu zmierz NO3 I PO4. Jak nie drgnely możesz o 4 ml zmniejszyć. Należy kierować się parametrami. Tylko zmiany rób wolno co kilka tygodni.jak za dużo to glutow więcej będzie. Generalnie musisz dopasować do swoich parametrów. Tak aby trzymać to co cie zadowala NO3 I PO4 zawsze razem

Przejścia nie zauważysz. Mierzył pH czy nie spadnie. Ani drgnelo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się swoimi spostrzeżeniami.Ocet stosuje od 7 lutego i zaczynałem od dawki 1,2ml octu 10% spirytusowego na 100l i azotanami na poziomie 5mg/l.Dawke stopniowo zwiększałem zgodnie z tabelą.Po okresie 1 m-ca NO3 spadło do 0mg/l przy dawce 28,8ml octu na 200l .Dawkę podtrzymałem jeszcze przez tydzień a następnie stopniowo co tydzień zmniejszałem o ilość o którą wcześniej tygodniowo dodawałem.Aktualnie jestem przy dawce 16,4ml/200l i azotany dalej stoja na poziomie 0.Fosforany przy starcie metody na poziomie 0,25 aktualnie 0,08mg/l.W czasie stosowania metody żadnych innych problemów w baniaku nie zauważyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zszedł do 14 ml i zostawił więcej nie zmniejsza. W końcu to pokarm dla bakterii. Które mam nadzieję lejesz co tydzień choćby

Parametry masz super. Możesz też tak zostawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a czy ocet sluzy takze jako pokarm dla koralowcow, podobnie jak KZ Sponge Power??


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... moim zdaniem (a stosuję) SP to nie tylko ocet ale i jakieś mikro bo wywalają po przedawkowaniu okrzemki ( może zawiera również Si). Ocet to pokarm dla bakterii a biomasa bakteryjna to pokarm dla korali.

Jak potrząchnę kamykami to lps'y chcą popękać więc najprawdopodobniej jest to super jedzonko.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapach SP jest jednakowy jak octu ale moze faktycznie cos jeszcze oprocz octu dodaja.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... tylko nie przedawkuj bo wyjdą brązy :smilieA13:

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy wódka służy jako pokarm dla koralowe? Ocet to to samo . Dawca węgla do wzrostu. Bakterii. Korali nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo mi bardziej o sklad octu jako o pokarm i niz tworzenie biomasy jako pokarm porownujac do produktu kz sponge power bo zapach maja identyczny a watpie zeby sponge power tworzylo biomase.

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do stosujących dłużej ocet

czy zauważyliście ubytki w skale (np. nowe dziury) bo ja takie widzę i nie wiem jak mogły powstać

od 6 mies stosuje 15ml na 400l rozłożone na 5 dawek No3 poniżej 1

ph wacha się w granicach rano 8.00 wieczorem 8.2

kH 8.5

Ca 410


Akwarium 120x60x55

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jakie bakterie wg Was dobre są do metody octu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.