Skocz do zawartości
slowik

otwory w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam 3 otwory w kominie 2x25 1x32 co jest co czy ma ktos zdj jak ustawic rury w kominie jakie srednice do czego na czym powrot i czy zawor kulowy mi jest potrzebny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 to spływ, 25 zasilanie i rewizja, na forum jest kilka projektów kominów można podejrzeć


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj ćwiczyłam ten sam temat. W erybce dobrali mi wszystko, co jest potrzebne do tej hydrauliki. Większy otwór jest na spływ i na tym spływie montujesz zawór. Kupiłam takie specjalne podłużne sito, żeby ryby czy slimaki nie dostawały sie do środka. Dwa mniejsze są na rewizję i powrót, ponoć kolejność nie ma znaczenia. Mam fotkę z poukładanymi elementami, ale teraz nie mam jak jej zamieścić.

Jesli chodzi o przeloty przez szkło, to kupiłam takie droższe, skręcane, bo w nich jest możliwość przesunąć rurę, żeśli sobie źle ustawisz. W tych klejonych ponoć się nie da, bo rura jest przecięta, natomiast w tych skręcanych rura jest w jednym kawałku i można ja regulować.

Hmmm, na reefhub doczytałam, że zawór ma być jednak na rurze powrotu, a ja na fotce z poukładanymi elementami mam zawór na rurze spływu...

Cytat:

"Ważnym elementem, o którym należałoby wspomnieć w tym momencie jest zawór na rurze powrotu, już poniżej akwarium. Najlepsze (i najdroższe) są zawory bramowe, ale może być to każdy inny. Jego zadaniem jest regulacja poziomu wody w kominie. Jest to istotne z kilku względów".

Doczytałam komentarze, wygląda na to, że zawór na spływie musi być, aby spiętrzyć wodę w kominie, natomiast na rurze powrotu może być, ale nie musi.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj ćwiczyłam ten sam temat. W erybce dobrali mi wszystko, co jest potrzebne do tej hydrauliki. Większy otwór jest na spływ i na tym spływie montujesz zawór. Kupiłam takie specjalne podłużne sito, żeby ryby czy slimaki nie dostawały sie do środka. Dwa mniejsze są na rewizję i powrót, ponoć kolejność nie ma znaczenia. Mam fotkę z poukładanymi elementami, ale teraz nie mam jak jej zamieścić.

Hmmm, na reefhub doczytałam, że zawór ma być jednak na rurze powrotu, a ja na fotce z poukładanymi elementami mam zawór na rurze spływu...

Cytat:

"Ważnym elementem, o którym należałoby wspomnieć w tym momencie jest zawór na rurze powrotu, już poniżej akwarium. Najlepsze (i najdroższe) są zawory bramowe, ale może być to każdy inny. Jego zadaniem jest regulacja poziomu wody w kominie. Jest to istotne z kilku względów".

zawór musi być na spływie wody do sumpa inaczej nie wyciszysz spływu i tak jest na reefhub (filmy pokazują to idealnie) Widziałem w praktyce zawory na powrotach przy pompach i czasem ma to uzasadnienie, ale w większości przypadków w domowych akwariach absolutnie nie.

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 to spływ, 25 zasilanie i rewizja, na forum jest kilka projektów kominów można podejrzeć

ciekawe czym kierują się spece od planowania dając na spływ 32 a na rewizje 25. Zawsze wydawało mi się, że najsensowniej jest jak spływ i rewizja są tej samej średnicy. Skoro musi być 32 by odebrało ilość przepływającej wody i z jakiegoś powodu się zapcha to jak ma to odebrać 25.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 i tak dlawisz zaworem a rewizji nie.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie tłumaczy nieuzasadnionej nierówności w średnicach. Co jesli zastosujesz przepływ który wymusi zdławienie 32 do 27 bo tyle potrzeba i przy zapchaniu masz rewizję 25 (oczywiście w uproszczeniu pomijając grubości ścianek)

Przy rewizji 25 i spływie 32 wystarczy zastosować pompę z regulowaną wydajnością do 6000 i przelanie gotowe.

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego to do ciebie należy wybór. Albo posłuchasz rady albo zrobisz po swojemu. Możesz dać 2x 50 i też zadziała. U mnie rewizja 25 ...... dlaczego ? Bo tyle wystarcza. Spełnia u mnie rolę przelewu w celu wyciszenia zrzutu wody i ustalenia odpowiedniego poziomu w kominie. Nie widzę sensu dywagacji czy się zapcha czy nie. Nie sądzę żeby na forum był ktoś komu zapchał by się zrzut wody do takiego stopnia, że przeleje. Świadczy to raczej o jego niewiedzy i zaniedbaniu. Jakakolwiek zmiana w przepustowości zrzutu lub wudajności pompy obiegowej (czytaj zabrudzenie) jest widoczne gołym okiem. Nie można tego zaniedbywać. Tak więc idziemy drogą sprawdzoną przez bardziej doświadczonych akwarystów ......... albo swoją i robimy 2x32.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzegorz ja nie szukam rady tylko ją daję i nie dlatego, że mi się coś wydaje tylko wynika to z doświadczenia. Kiedy specjaliści coś projektują to muszą po uwagę brać najbardziej zawodny czynnik ludzki. Obecnie na forum jest wątek o zakładaniu akwarium gdzie jest spływ 32 a rewizja 25 i doradzano tam pompe 6000 l/h czy Twoim zdaniem jest to bezpieczne? Rewizja jest własnie po to by zabezpieczyć każdą ewentualność. Sugestia, że można 2x50 jest co najmniej dziecinna bo nie o to chodzi aby dawać kilka razy więcej niż potrzeba tylko o to by te średnice były równe. Wtedy niedoświadczony akwarysta (jak ja skoro tak twierdzisz) będzie wiedział, że skoro nie odebrał spływ 32 to i rewizja nie odbierze i, że należy zastosować mniejszy przepływ.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczyłem dlaczego spływ się nie zapcha. Przekonaj mnie w jakiej sytuacji ma się zapchać ? Grzebień na kominie, sito na spływie i rura 32 pewnie trochę zdławiona z obiegiem około 4000l/h. Co ma zapchać spływ ? Mówię oczywiście o jakimś nagłym zapchaniu. Bo jak ktoś nie czyści 5 lat to i rewizje 32 zapcha.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja Ciebie nie przekonam do niczego bo Ty wiesz najlepiej, ja po prostu piszę co mnie nauczyli ludzie prowadzący ta branżę kilkadziesiąt lat między innymi projektując zbiorniki. Nie chcesz nie czytaj, ale daj innym się zastanowić.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ta dyskusja do niczego nie prowadzi. Ale każdy wyciągnie jakieś wnioski. Ja podałem swoją argumentację. W odpowiedzi nie usłyszałem nic. Nie twierdzę, że wiem najlepiej, bynajmniej. Odpowiedziałem na troje pytanie. Każdy ma swoje doświadczenia, ale każdy kiedyś wzorował się na innych bardziej doświadczonych od siebie. Jeżeli ludzie zajmują się zawodowo projektowaniem takich systemów to pewnie postawili ich już wiele. Ja cały czas opisuje swój baniak i moje doświadczenia. Więc albo napisz dlaczego ma być 32 albo nie mieszaj innym. Bo tekst "ja Ciebie nie przekonam do niczego bo Ty wiesz najlepiej" jest słaby i mało przekonujący.


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to nie tłumaczy nieuzasadnionej nierówności w średnicach. Co jesli zastosujesz przepływ który wymusi zdławienie 32 do 27 bo tyle potrzeba i przy zapchaniu masz rewizję 25 (oczywiście w uproszczeniu pomijając grubości ścianek)

Przy rewizji 25 i spływie 32 wystarczy zastosować pompę z regulowaną wydajnością do 6000 i przelanie gotowe.

Przepływ nie jest stały wzrasta wraz z ciśnieniem. Czyli w funkcji "slupa wody" nad rewizja. Oczywiscie musi wg. Mnie być trochę nizej niż przelew. Poza tym zrob próbę. Sam zobaczysz.

Z resztą zaden system zabezpieczenia nie jest bezpieczny zanim go nie sprawdzisz. ;)

mobilnie

Ale oczywiscie ty to wiesz wiec o co chodzi.

Mozna samochód zbudować z karoseria ze stalowej blachy 5 mm tylko po co?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam 50 spływ i 40 rewizja. Zamknąłem spływ i 40tka odebrała całość wody. Bo 50 spływ mam przymknięty około 1/3 - 1/4.

I jest ok :D

Najgłośniejsze są wentylatory z lampy o ile się włączą, a i tak są cichsze, niż wentylatory z lapka czy kompa :D


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepływ nie jest stały wzrasta wraz z ciśnieniem. Czyli w funkcji "slupa wody" nad rewizja. Oczywiscie musi wg. Mnie być trochę nizej niż przelew. Poza tym zrob próbę. Sam zobaczysz.

Z resztą zaden system zabezpieczenia nie jest bezpieczny zanim go nie sprawdzisz. ;)

mobilnie

Ale oczywiscie ty to wiesz wiec o co chodzi.

Mozna samochód zbudować z karoseria ze stalowej blachy 5 mm tylko po co?

mobilnie

dyskusja jest nad różnicą średnic, a nie w jaki sposób działa i montuje się instalacje. Przeczytaj więcej niż ostatnie dwa posty

Ja u siebie mam 50 spływ i 40 rewizja. Zamknąłem spływ i 40tka odebrała całość wody. Bo 50 spływ mam przymknięty około 1/3 - 1/4.

I jest ok :D

Najgłośniejsze są wentylatory z lampy o ile się włączą, a i tak są cichsze, niż wentylatory z lapka czy kompa :D

jeśli masz 50 skręcone o 1/3 czyli prześwit wychodzi około 35 to 40 odbierze bez problemu. Pytanie po co masz taką średnicę skoro aż tak musisz ja skręcać. Spływ wystarczyłby 40 mm i rewizja 40 mm i o ta równość mi chodzi.

Moja refleksja dotyczy sytuacji jaka ma miejsce na forum. Zakładane akwarium ma spływ 32 mm forumowicze polecają pompę 6000 l/h Osoba zakładająca ustawi największy z możliwych przepływów jaki pozwoli ta średnica bo nie pomyśli, że jeśli z jakiegokolwiek powodu coś się zapcha to rewizja mniejsza czyli 25 mm nie odbierze tej ilości wody. Ja przez całą swoja praktykę akwarystyczną nasłuchałem i napatrzyłem się na sytuacje nieprzewidywalne i co najgorsze to praktycznie zawsze zawodny był czynnik ludzki.

I najbardziej chodzi mi o to, że winę ponosi ten co zaprojektował takie średnicę bo to na nim spoczywa obowiązek przewidywania i planowania.

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W inżynierii nie zawsze robi się skomplikowane obliczenia . Czasami, w prostych sytuacjach przyjmuje się pewne założenia. Baa nawet dla całkiem złożonych trzeba coś przyjąć. A to niewątpliwie jest super prosty przypadek.

Podajesz jakieś skrajne przypadki. Kto rozsądny robi przy pompie 6000 l/h rewizję z 25 ?? W przepływie są pewne zmienne ale w niewielkim zakresie, logicznym zakresie. Zobacz sam jest tylu akwarystów którym to działa a Ty szukasz dziury w całym. Poza tym nie ma przeszkód aby robić dwie takie same. Ja tak akurat mam.

ps." jeśli masz 50 skręcone o 1/3 czyli prześwit wychodzi około 35" - czy aby na pewno tak jest ???

Próba opisania mechaniki płynów za pomocą takich prostych działań arytmetycznych jest wręcz dziwna.

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podajesz jakieś skrajne przypadki. Kto rozsądny robi przy pompie 6000 l/h rewizję z 25 ?? W przepływie są pewne zmienne ale w niewielkim zakresie, logicznym zakresie. Zobacz sam jest tylu akwarystów którym to działa a Ty szukasz dziury w całym. Poza tym nie ma przeszkód aby robić dwie takie same. Ja tak akurat mam.

Ten skrajny przypadek jest na stronie głównej forum, wiec moze wcale nie taki skrajny.

Poza tym nie ma przeszkód aby robić dwie takie same. Ja tak akurat mam.

No własnie nic nie stoi na przeszkodzie a jednak w ostatnim czasie widze, że jest normą robić różne średnice i to przez firmy uznawane za fachowe. I pytam się dlaczego?, a Ty do mnie skaczesz choć się ze mną zgadzasz :)


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie skaczę i ma nadzieję że nie odebrałeś mnie jako napastnika.

Jak ktoś chce, niech słucha akwarystycznych "guru", jak nie - niech robi po swojemu, ale świadomie.

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do tematu mam juz te otwory i nic nie zrobie a pompa bedzie 1700l/h rewizja na rowno z poziomem wody w komine czy powyzej do końca wysokości szkla? Chodzi o to ile cm nad kominem macie wody a moze nizszy poziom w kominie niz w zbiorniku? Mam nadzieje ze ktoś zrozumie. Akwa 133#43#45 komin na srodku. Teraz juz bym nie dal na srodku:-/

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja ścięta pod kątem 45 stopni, tak by dół wycięcia był kilka mm poniżej górnej granicy grzebienia. Czyli ze 2-3

mm powyżej zakładanego poziomu wody (roboczego). Wtedy jeśli wyregulujesz zaworem spływ, będzie OK, zaś jeśli za bardzo zdławisz

zaworem, będzie woda leciała rewizją i nie przeleje Ci grzebienia.

Panowie teoretycy. Zapcha mi się powrót i rewizja. I co? Zaleję mieszkanie? "Chybaniesądzę"....

Ogarnijcie się :) W najgorszym wypadku sfajczę pompę, bo wypompuje wodę z komory pompy. Żeby zalazło sump i cały ukłąd musiał by być zaprojektowany \

zupełnie bez wyobraźni i sensu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dale, żeby akwarium nie było w stanie przyjąć wody z komory z pompą, oznacza to. Że masz złego sumpa lub tylko jedną lub dwie duże komory. Więc wtedy mogą być cuda.

Według mnie, w 98% raczej nawet rewizja się nie przyda.

Co do kolegi, który pytał po co mam 50tkę na spływie. Ponieważ moc pompy obiegowej to 12 000 litrów na godzinę. Jakbym puścił ją na full, wtedy ten spływ musiałbym prawie na full otworzyć :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

ps. gratuluję pompy :) - dla mnie ideałem są zbiorniki, gdzie cyrkulacja i obieg realizowane są na jednej pompie.

Zdaję sobie sprawę że dla wymagających korali, czy trudnych ustawień skały, jest to niemożliwe. Ale mnie jakoś pompy w środku baniaka

średnio się podobają :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewizja ścięta pod kątem 45 stopni, tak by dół wycięcia był kilka mm poniżej górnej granicy grzebienia. Czyli ze 2-3

mm powyżej zakładanego poziomu wody (roboczego). Wtedy jeśli wyregulujesz zaworem spływ, będzie OK, zaś jeśli za bardzo zdławisz

zaworem, będzie woda leciała rewizją i nie przeleje Ci grzebienia.

To samo pytanie zadałam u siebie, dziekuję :) Wygląda na to, że dobrze kombinowałam. Słowik, nie wiem, które z nas pierwsze się poklei, ale w razie czego daj znać, jak coś Ci się sknoci, żeby mnie ustrzec przed tym samym błędem :) Tu masz ułożenie elementów w kolejności spływ, rewizja, powrót. Oczywiście do tego rury, a powrót można u góry zrobić inaczej. Ja dokupie dysze locline

JUMdoJc.jpg

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nik@ i SŁowik, - z doświadczenia - nie przyklejajcie sitka spływu - widzę że jest mufa łącząca - wklejcie ją poprzez kawałek rurki

do spływu, zaś samo sitko mocujcie "na wcisk" - w przyszłości będzie zarastało - przyda się czyścić okresowo


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.