Skocz do zawartości
Gaweł Grzegórski

Zakładam Konikarium!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyna osoba o ktorej wiem ze miala koniki M. Kostecki z rafa.pl


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chcesz trzymać? Jak sobie poczytałem (dobre źródło http://www.seahorse.org/) to z powodu żywnienia ciężko jest utrzymać koniki w dobrej kondycji.

PZDR

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bierzesz pod uwagę ich rozmiar. Owszem, są też gatunki dość małych rozmiarów, ale przciętnie i tak Ci wyjdzie 15-20 centymetrowy osobnik. To że mają "pionowy orientację" IMHO niczego nie zmienia. Dodatkowo przy dorosłych osobnikach standardowa 126 (90x35x40) wydaje mi się chyba ciutkę za niska.

PZDR

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak. Koników może być nawet osiem ale lepiej nie przekraczać siedmiu a jeśli wymienia się 10% wody co tydzień odpieniacz jest zbędny i tylko wytrąca mikroelementy. A wracają do obsady idealnie będzie dodać ślizga lub babkę jako służbę sanitarną. Zbiornik 80x30x45 ma tak dokładnie 108l a nie 126 i chyba to błąd (0 zamiast 5).

Co do karmienia to wystarczą 2 razy dziennie ale lepiej minimum 4 razy. PS: Moje informacje co do ilości koników dotyczyły gatunku Hippocamus Kuda (pławikonik żółty) który jest najpopularniejszy i przeważnie nie przekracza 10cm a max to 15.


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mamy demokrację więc się mozesz nie zgadzać. Acidex ma jednak całkowitą rację. Są problemy z karmieniem koników, nawet już po przestawieniu je na pobieranie (częściowo) mrożonego pokarmu. I to co napisałem w innym poście. Super czysta woda więc o rezygnacji z odpieniacza jeśli nie planujesz duzego refugium nawet nie myśl.

I jeszcze raz: przemyśl to dobrze. Koniki to za duze wyzwanie dla początkującego.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najtrudniejsze bedzie karmienie, a dotego czeste karmienie to zanieczyszczenia wiec czesta podmiana, czesta podmiana wieksze wydatki

akwarium ma byc przyjemnoscia a nie obowiazkiem, przy ktorym trzeba co chwile cos robic


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ nikt Ci tego nie zarzuca :). Jżeli chcesz próbować, mocno trzymam kciuki.

Do Adraina Piwnickiego - te 8 sztuk to chyba bardzo młode egzemplarze. No chyba, że się ma jakiś ultra wydajny system filtracji (np żywa skała w 1000 litrowej rafce obok jako refugium do konikarium :) )

PZDR

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W magazynie "Corals" nr 1 jest sporo artykułów o konikach. Chodowli, karmieniu i rozmnażaniu. Właściwie cała gazetka jest im poświęcona. Radzę poczytać. Dostać ją można u Waldemara Osmałka w sklepie Bulldog.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu do Acidex: 15l na konika to norma (liczyłem na dorosłe, nie specjanie duże sztuki) a odpieniacz (do tomasza) nic nie daje jeśli powtarzam wymienia się 10% co tydzień a to nie aż tak duże podmiany, jeszcze coś o karmieniu: jeśli koniki nic nie jedzą to i tak da się je utrzymać przy życiu karmiąc na siłę glukozą ok. 1łyżeczka/10l ale wtedy potrzebne są albo 2 razy większe podmiany, albo 2 razy częstsze. Apropo pokarmu mrożonego i suchego (go też jedzą) to jak się je na nie przestawi puszczając z prądem wody to później nie będzie z tym problemu. Tak poza tym to koniki są dla średnio zaawansowanego a nie doświadczonego a jak się okazuje im troskę to nawet jako pierwsze ryby morskie przeważnie przeżywają.


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Nie denerwuj się :no

Dlaczego akura 15l?

Pozdrawiam

Piotr


Utwierdzam się w przekonaniu, że praktyka bardzo różni się od teorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W artykule Walkera "małe akwarium dla koników" było że powinno się liczyć 50l na parę przy większych odmianach a te większe odmiany osiągają ok.20-25cm wysokości (max) a ja piszę o najpopularniejszym gatunku (10-15cm). Poza tym 15l/szt. to kontrolowane przerybienie czyli norma w wyższym zarybieniu (kontrolowanym) oczywiście optimum to 20-30l/szt. i wtedy ma się mniej problemów a ryby (prawdopodobnie najdziwniejsze) lepiej sie czują. Oczywiście ponieważ koniki są dość kosztowne wystarczy kupić parę (oczywiście dobraną, inaczej 4-6 szt. by się dobrały) a dalej bez większych problemów mogą sie rozmnożyć przez co kilka sztuk mozna sobie zatrzymać (prawdopodonie z pierwszych tareł jeśli coś przeżyje to te "kilka" sztuk) i akwa gra. Teraz cos do tomasza: co to znaczy: nie kapuję?

PS:jestem adrian, nie adraian.


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc masz piękny zbiornik rybny i trzymasz go w tajemnicy?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekaw w jaki sposob udalo Ci sie przewiesc te zwierzatka z Morza Czerwonego?


akwarystyka-magiczny azyl...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na plaży to na pewno ślizg. Niedawno sam obserwowałem setki ciekawskich ślizgów siedzących pod skałami i skaczących na piasku. Mam zresztą film. Jak przegram to udostępnie. Fantastycznie wyglada rafa w czasie odpływu. Setki Acropor i przydaczni ponad poziomem wody.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymasz mątwę ,dascyllusa,i kraby w jednym akwarium?????A ta mątwa jest wegetarianinem.....???? że reszta jeszcze żyje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze coś wracając do koników:

koniki można hodować w akwarium bez skały z gęstą obsadą makroglonów których dość duża część nadaje sie dodatkowo do przyczepiania ogonkami przez co ma się większość sprzętu z głowy (omijamy filtrację i odpieniacz a mamy system bez odkurzacza mikroelementów działający bardzo dobrze, przez co akwarium wygląda jak refugium bez obiegu.


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powracając do rafy w czasie odpływu to niedawno się o tym dowiedziałem (zamówiłem magazyn akwarium z artykułem "spacerek po rafie" i jak następny raz wyjadę do takiego kraju jak egipt to wezmę żywą skałę i różne bezkręgowce (przypominam-niedługo zakładam rafowe).


Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Twórcom programu "Cela" kuż kończą się tematy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.