Skocz do zawartości
centka

Metoda Berlińska- gruz koralowy, tuff wapienny

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

Chciałbym zastosować w akwarium filtrację metodą Berlińską (potrzebuję około 100kg skały)

Czy zamiast 20 kg skały mogę zastosować gruz koralowy?

http://erybka.pl/product-pol-4128-Gruz-koralowy.html

Czy do tej metody skały muszą mieć minimalną wielkość?

Znalazłem stare posty dotyczące tuffu wapiennego- on też na upartego się nada?

http://www.aquarius.ima.pl/offerdet.php?id=809


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. gruz koralowy nie powinieneś

2. tuff wapienny kategorycznie nie powinieneś

Metoda berlińska mówi, że należy to zrobić z bardzo dobrej jakości żywej skały a nie z byle czego byle tanio.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mozna wiedziec, czym sie kierowałeś wybierając tą metodę?

Na poważne DSB mam nieodpowiedni sump, biobale mają raczej złą opinię, o ceramice też różnie piszą...

A skała się nie zniszczy i nie zużyje i nie trzeba jej po jakimś czasie wymieniać.

Raczej też nie będę mieć miejsca w sumpie na te filtry w których pływają te pellety (czy jakoś tak)

Nie znalazłem na forum czy w internecie negatywnych opinii na temat tej metody

Metoda berlińska mówi, że należy to zrobić z bardzo dobrej jakości żywej skały

Zgadza się... ale jak użyje w większości suchej skały to czy po roku czasu nie będzie to "dobrej jakości żywa skała" ?

Jeśli chodzi o korale to podobają mi się lasy z Zoa, euphilia, catalphilia- także na początku te na pewno będą


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mowi, ze metoda jest zla... Po prostu od jej czasu akwarystyka poszla mocno do przodu

Stosowanie suchej skały przeczy idei metody berlińskiej, wiec przez rok, dopoki skala nie ożyje nie bedziesz miał żadnej metody.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sucha skała to raczej loteria .. i zanim się zrobi "dobrą żywą" może Ci poprzez fosforany odebrać chęci i bardziej zestresować.. Biopallety nie są takie straszne jak je malują ..

Edytowane przez LTo (wyświetl historię edycji)

1. Akwarium 95x70x60 | Sump 65x35x37 | Pompa Jebao dcs 4000 | Jebao RW8 x 2 | Odpieniacz deltec sc 1456 | Lampa LED DSuny 4 panele x 40 LED 3w + T5 2x39w | Reaktor Bubble-Magus CR120WP zasyp ARM | Milwaukee Instruments pH SMS 122 | AT R Doser Milestone 6 | PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Glonowy" + PSFMR 9040 - pojemność 2.3L "Media" na pompie DC3000 | Dolewka PS Sentry ATO

 

Link: http://nano-reef.pl/..._20#entry872225

90b67987de6d96d3807ab58d2d91ebebu287a684.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się... ale jak użyje w większości suchej skały to czy po roku czasu nie będzie to "dobrej jakości żywa skała" ?

nie, nie będzie

kiedy zakładałem swoje pierwsze akwarium była to jedna z wiodących metod. Miałem ją przez kilka lat i dzisiaj mogę powiedzieć, że było to całkiem przyjemne i pozbawione trudności pod warunkiem, że trafiło się na "bardzo dobra skałę"


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, nie będzie

Ok, czyli od początku :)

Definicja: "bardzo dobrej żywej skały" z tego co się do tej pory nauczyłem jest to skała która jest:

1)lekka

2)porowata

3)osadzona bakteriami

4)osadzona algami wapiennym

5)nie zawiera martwych kawałków korali, gąbek itp,

6)znajdują się na niej drobne organizmy (kiełże, wieloszczety itp)

Jak coś pominąłem to proszę dopisać

Czyli jak kupię suchą lekką i porowatą skałkę- położę ją w akwarium to

1) lekka raczej pozostanie

2) porowatość mam nadzieję nie zniknie

3) Bakterie prędzej czy później na nią wlezą

4) Algi wapienne też bo to ustrojstwo (z tego co widziałem na zdjęciach jest wszędzie)

5) Martwą materię przerobią bakterie i inne żyjątka (przynajmniej mam taką nadzieję :p)

6) Drobne organizmy przelezą z żywej skały (mam 10 kilo) i kupiłem porcję zarodową z działającego akwarium

Oczywiście w akwarystyce morskiej dopiero zaczynam raczkować... ale to co napisałem wyżej, to mi się wydaję tak na "logikę"

Także wszystkie uwagi i korekty mile widziane

pozdr


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, z tą ceramiką (siporaxem) i żywą skałą to trochę nie ta.

Żywa skała, obojętnie jak cudowna też zarasta. bakterie zaklejają pory i obumierają po pewnym czasie. Siporax łatwo przepłukać.

Żywa skała wkupiona wysyłkowo zwykle dociera w stanie wywołującym spore dojrzewanie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala żywa tylko wybierana osobiscie, bo nigdy nie wiesz co dostaniesz


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tanie to drogie, szklem tylka nie wytrzesz nie polecam.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.