Skocz do zawartości
mateuszzadka

cyjano ?

Rekomendowane odpowiedzi

jak się tego pozbyć ?

Zmniejsz długość i moc świecenia.

Najlepiej tylko niebieskie i to z 4-6h max.

Walnij też dodatkową porcję bakterii.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma gotowej recepty na dino. Ale odstaw dodatki jeśli stosujesz i to co ci wyżej koledzy napisali. Jak jest tego dużo to woda utleniona.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz długość i moc świecenia.

Najlepiej tylko niebieskie i to z 4-6h max.

Walnij też dodatkową porcję bakterii.

Podobno nie wolno podawać bakterii przy Dino. Ja dziś usunąłem ile się da i włączyłem lampę w tryb aklimatyzacji. Zbiornik ma miesiąc więc dojrzewa czekać czy stosować wodę utlenioną


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma miesiąc to tylko odsysaj, woda utleniona wybije wszystkie bakterie. Zbiornik zbyt młody na H2O2


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Algea x to ostateczności skuteczne na Dino ale wybije bezkręgowce wezowidla niektóre ślimaki rozgwiazdy i krewetki...

Edytowane przez seicodriver (wyświetl historię edycji)

80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odsysaj, filtruj, wlewaj ponownie do systemu bez gęstego. Dodawaj systematycznie bakterie. 2-3 tygodnie systematyczności i po dino nie będziesz miał śladu. W trakcie odsysania postaraj się je zagłodzić. Sprawdź TDS wody dolewkowej.

Dino do szczęścia potrzebuje krzemianów, węgla, braku konkurencji (bakterii pożyteczne)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co oznacza że muszę kupić miernik tds ? ten przepływowy z dwoma kanałami będzie dobry ? robiłem restart akwarium 2 tygodnie temu bo wcześniej startowałem na suchej skale i na martwym piasku. Tym razem wystartowałem na żywej skale i piachu ale musiałem przenieść to ze szczepką, bo miałem to właśnie przed restartem. Konrad z CoralHous'u powiedział mi, że to cyjano i doradził mi, żebym zastosował ChemiClean

Edytowane przez mateuszzadka (wyświetl historię edycji)

58a515c6e561679929f3101fcc274b2du1074a940.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepływowy wygodny i od razu dwupunktowy, ręczny tani pomiar w jednym punkcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalej podtrzymuję tezę:

- mniej światła

- uderzeniowa wręcz pocja bakterii

- nie lać absolutnie H2O2

... ale co ja tam wiem :question:


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Dino nie potrzebują do rozwoju krzemianów. Skąd masz tą wiedzę?

Glony symbiotyczne zyjace w koralach to też są dino. Gdyby wiec dino potrzebowały do rozwoju krzemianów to w akwarium bez krzemianow nie rozły by zadne koralowce żyjace w symbiozie z glonami.

Ja od bardzo dawna leję do zbiornika wodny roztwór krzemianu sodu i dzięki temu u mnie rosnie dużo gąbek i mam dużo slimaków. Nie mam żadnych problemów z dino, cyjano.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli będę to odsysał, dodam bakterii (Special Blend), skróce czas świecenia i włacze tyko niebieskie światło, a w ostateczności spróbuje z wodą utlenioną. No i w końcu kupie miernik TDS bo miałem go już dawno kupić, ale jakoś nie było mi nigdy po drodze


58a515c6e561679929f3101fcc274b2du1074a940.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

TDS ci sie nie przyda - TDS to zupełnie nieprzydatne narzędzie. Zmiana odczytu TDS nie koniecznie musi świadczyć o tym ze w wodzie masz więcej krzemianów. Na odczyt TDS wpływ może mieć bardzo duza liczba substacji a upraszczanie tego do krzemianow przypomina ograniczanie kosmosu do układu słonecznego. Jeśli już nie masz na co wydawac kasy to kup sobie lepiej konduktometr.

Bakterie możesz sobie odpuścić.

Czasu swiecenia nie zmieniaj a tym bardziej nie zmieniaj widma światła. Zmiana oświetlenia na niebieskie przyspieszy rozwój dino bo dino do rozwoju potrzebuja niebieskiego swiatła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@nanokaczor czyli co najlepiej zrobic ? restart robiłem 2 tygodnie temu w piątek, moze byc to przez dojrzewanie ?


58a515c6e561679929f3101fcc274b2du1074a940.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A czy masz lepsze źródło niż inny wpis na forum?

http://oceandatacent...vs diatoms.html

http://reefkeeping.c...05/eb/index.php

Okrzemki mają pancerzyki zbudowane z krzemionki.

Dino to ogromna grupa organizmów ale nigdy nie spotkałem się z informacją w literaturze [podkreślam informacją a nie czyjąś opinią] o tym że do ich rozwoju potrzebne są krzemiany.

Zrobiłeś restart 2 tygodnie temu i dziwisz się ze masz plagę? To normalne. Dolałeś pewnie dużo świeżej wody, w której jest dużo mikroelementów i dlatego masz problem. A jeśli jeszcze dodatkowo dodawałeś jakieś preparaty w których tez sa mikroelementy to tylko pogorszyłeś sytuację. Odsysać, podmieniać wodę na taką w której nie ma mikroelementów i czekać. Możesz wrzucić trochę ślimaków np turbo. Turbo będą troszkę pomagać w zwalczaniu - ale podkreślam tylko troszkę...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik jeszcze dobrze nie dojrzał, plagi podczas dojrzewania mogą się trafić. Zazwyczaj same schodzą na tak wczesnym etapie życia akwarium..

Odsysać i czekać. Warto też na cyrkulator założyć watę, wyłapie ci sporo tego syfu z wody. Watę zmieniać dosyć często.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium startowało na calkowicie dojrzałej wodzie ze sklepu, skała i piach też były z tego sklepu. Nie dolewałem nic poza bakteriami Special Blend i Kent Coral Accel ponieważ mam kilka szczepek i wlałem 1.5ml


58a515c6e561679929f3101fcc274b2du1074a940.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu że i tak jakieś dojrzewanie będzie. Robiłeś jakieś testy ? NO2 , NO3, PO4 ???


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.