Skocz do zawartości
Misyo

Pierwsze akwarium morskie i dużo niewiadomych...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie,

Od bardzo dawna chciałem mięć swoje akwarium morskie ale nigdy nie miałem na to odwagi. Niedawno zlikwidowałem słodkowodne Malawi (przy zakładaniu popełniłem trochę błędów i zbiornik nie sprawiał mi radości) i zdecydowałem się na akwarium roślinne. Zamówiłem zestaw do CO2 itd ale w międzyczasie doszedłem do wniosku, że jakoś mnie te zielsko nie kręci.. Zmieniłem forum z roślinnego na Paletkowe... Zakupiłem filtr RO i... doszedłem do wniosku, że jak nie teraz to nigdy... CHCĘ MORSKIE! Jako, że teraz chciałbym finalnie zamknąć temat sprzętu BARDZO PROSZĘ doświadczonych forumowiczów o pomoc z powyższym. Założenie jest takie - kompletuję listę sprzętu, w zależności od wolnych zasobów powoli sobie to wszystko kompletuję i w między czasie czytam i się uczę... Bardzo zależy mi na zamknięciu tematu hydrauliki bo mam to wszystko rozgrzebane od 3 miesięcy mniej więcej i żona zaczyna się delikatnie mówiąc "irytować" :)

Co mam już (co nie znaczy, że się nada)

1. Zbiornik wymiary zew. 190x65x65 – brutto 800L, netto ~720L, front i bok z OptiWhite. Doklejona komora przelewowa na boczne krawędzi akwarium z waveboxem o wymiarach ~20x29h, 2 przeloty 32mm wklejone aquamedica. Całość na stelażu i zabudowane „po sufit”.

2. 2 lampy przemysłowe HQi 150W z elektronicznymi ukłądami sterującymi – nie pamiętam więcej szczegółów.

3. Pompy obiegowe Jebao DC-6000 x 2 (jedna nowa)

4. Pompy cyrkulacyjne po 1 sztuce: Jebao RW-8 i RW-6

5. Pompa obiegowa Aquabee 3000 x 2

6. Zestaw do RO – korpus, membrane filmtec 100, czujnik tds, zaworki. Do tego 5 filtrów narurowych do dowolnej konfiguracji...

7. Aqua Reef Meter + Aqua Reef Extender

8. Grzałki.

9. Kompletny – nowy zestaw do CO2 z elektrozaworem itd… (pewnie do sprzedania będzie)….

Do tego zamówiłem zbiornik szklany do podmiany wody (z filtra RO) – szklany 55x55x65h – PYTANIE CZY NIE SKASOWAĆ ZAMÓWIENIA czy mimo wszystko zbiornik na „odstaną wodę czy do robienia podmian się przyda? Może 170L to za dużo?

1. SUMP: Zakładając, że zostawiam ten zbiornik na podmianę w tych wymiarach co zamówiony, SUMP może mieć maksymalnie wymiary 100x55cm i wysokość pod akwa to 70cm więc raczej dowolnie. Czy ktoś mógłby mi pomóc w zaprojektowaniu? U Przemka ze Szczecina bardzo słabo z terminami i czeka się po 2-3tygodnie na cokolwiek... więc mam ciśnienie by to zamówić jak najszybciej i odebrać za jedym razem ze zbiornikiem do podmian. Chyba, że mam zmienić koncepcję zbiornika do podmian to wtedy mamy dostepne więcej miejsca na szerokość...

2. Odpieniacz - widziałem w podobnych wielkościowo zbiornikach propozycję WhiteSkim 250. Cenowo wychodzi 1800PLN więc by mi to pasowało. Rozsądnie? Mało?

3. Ile żywej skały powinienem zakupić do takiego akwarium? Jest to spory wydatek i muszę go też jakoś zaplanować.

4. Jako, że projektuje hydraulikę... Ile filtrów kubełkowych mam mieć przed filtrem RO a ile ZA (żywica?).

5. Czy moja pompa obiegowa DC-6000 wystarczy? Mam jedną pompe nową więc może warto sprzedać i wziąć mocniejszą?

6. Co do oświetlenia, 2x150W HQi pewnie będzie mało ale chiałbym zostawić te lampy i ewentualnie coś dorzucić... Czy w takim wypadku T5 wystarczy czy jednak kolejna oprawa HQi będzie obowiązkowa?

7. W jaki sposób rozsądny zapewnić przewiew w zabudowie. Akwarium stoi w rogu domu i jedyne co mogę zrobić na szybkiego to wentylator/y nawiewno wywiewne... Chyba, że jest jakiś patent na wywalenie dziury w ścianie na zewnątrz domu i w stawienie czegoś.. Ale jak/co/gdzie? :)

8. Czy do akwarium morskiego dolewa się tylko wody z RO czy się ją jakoś miesza z kranową? Inaczej wtedy rozprowadze rurki :)

Kilka fotek poglądowych z różnych okresów, obecnie bez "zawartości" i do umycia :)

IMG_0297.JPGIMG_1387.JPGIMG_1389.JPG

IMG_0328.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powazny litraz. Pierwsze co sie rzuca w oczy to troche slabe oswietlenie. Do 65 cm wysokosci wolalbym 2 x 250 W i pare rur T5.

Ze skaly moglbys ulozyc cos "przewiewnego", zostawiajac sporo wolnego miejsca rybom i polki dla korali, takze moze 40 kg wystarczy ?

Sprzedalbym wszystkie Twoje "obiegowki" i szukalbym pompe obiegowa ok. 10 tys. l/h.

Oczywiscie potrzebujesz wode po RO i Di do dolewki i podmian. Bez automatycznej dolewki sie bedziesz meczyl az zrezygnujesz (parowac bedzie z 8 litrow dziennie...). Tego nie powinienes dolewac za jednym zamachem, takze automat trzeba bedzie dokupic.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani:

- 2x250W - a może po prostu dokupię 1x150W (byłoby 450W) lub 1x250W (byłoby 550W) plus właśnie T5?

- Jebao - DCT-12000? W sumie 100pln dopłaty do mojej DC6000...

Co do podmianki - oczywiście, że będzie na automacie. Woda z RO do zbiornika wspomnianego w pierwszym poście (RO odcinane za pomocą "dolewki grawitacyjnej - pływaka"), w zbiorniku pompa (pewnie aquabee3000) załączana z "ręki" w przypadku cotygodniowych podmian oraz w przypadku "odparowania" wody - czujnik pływakowy w zbiorniku głównym...

Jeżeli do akwa lejemy TYLKO wodę z RO to odpada mi doprowadzenie wody kranowej do zbiornika i upraszcza system podmiany :)

Co z pozostałymi pytaniami? Liczę na większy odzew, ale pewnie ludzie w sobotę czas z rodziną spędzają a nie na forum :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czujnik dolewki dasz w sumpie, w przegrodzie z pompa obiegowa a nie w gl. zbiorniku, w ktorym poziom wody bedzie staly.

Gdybym mial dokupic HQI to 250 W. Do tego kilka T5 - w koncu masz ladny litraz i pewnie kiedys bedziesz chcial tez kolorowe akroporki ? :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za TIP z czujnikiem... Do dzisiaj nie myślałem o SUMPie i muszę teraz przstawić myślenie.

Poczytałem wszystko o RO i wiem, że muszę sprawdzić ciśnienie jakie mam pod akwarium (po przejściu przez filtry wstępne) - wtedy będę wiedzieć czy potrzebuje pompę...

Cały czas nie wiem tylko czy mi ten zbiornik potrzebny... Czy w morskim robi się podmiankę 15-20% tygodniowo na zasadzie spuszczenia najpierw wody a później dolania? Czy może wystarczy, że będę mieć kilku litrowy zbiorniczek właśnie do dolewki by te 8/10L wody dziennie dolać? Doradź proszę bo szkoda płacić za zbiornik no i mało tego - zabierze mi miejsce które lepiej przesnaczyć na większy SUMP...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka, czyli dolewanie odparowanej słodkiej wody (sól nie paruje), podmiana czyli odlanie słonej wody i uzupełnienie świeżą słoną wodą.

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas nie wiem tylko czy mi ten zbiornik potrzebny... Czy w morskim robi się podmiankę 15-20% tygodniowo na zasadzie spuszczenia najpierw wody a później dolania? Czy może wystarczy, że będę mieć kilku litrowy zbiorniczek właśnie do dolewki by te 8/10L wody dziennie dolać? Doradź proszę bo szkoda płacić za zbiornik no i mało tego - zabierze mi miejsce które lepiej przesnaczyć na większy SUMP...

podmiana najlepiej 10% co tydzień

o podmianie jest wiele wątków, choćby ten

http://nano-reef.pl/...ana#entry836500

jest i film

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak bardzo na szybkiego - netto mam 720L więc 10% - 72L - powiedzmy 100L. Więc bez sensu zamówiłem zbiornik 170L, muszę szybko zmienić jego wymiary i zamówić sumpa...

Zmierzyłem czujnikiem TDS swoją kranówkę - 340-345... Teraz szukam jakiegoś manometru by zmierzyć ciśnienie :)

EDIT:

Od wczoraj czytam i czytam :) Trochę już wyklarowało mi się co do niektórych tematów. W związku z brakiem odpowiedzi na pytania z pierwszego posta oraz na fakt, że niektóre tematy już ogarnąłem, pozwalam sobie wypisać na nowo zagadnienia wciąż sprawiające mi dużo kłopotu.

Ale najpierw co już wiem:

- dokupuję HQI 250W (albo jakąś używkę albo klosz przemysłowy). Zrobię stelaż do oświetlenia i na nim zamontuje obecne lampy plus dorzucę T5tki. HQI powiesze 150W-250W-150W.

- sprzedam 2 pompy Jebao DC6000 oraz jedną Aquabee3000 - i kupię Jebao DCT-12000. Jako obiegówka spełni wymagane 10000L i będzie jeszcze mały zapas.

- sprzedam cyrkulacyjną RW-8, RW-15 zostawię do waveboxa. Dokupię RW-20.

- Zbiornik na wodę do podmian zmniejszyłem na 40x55x65h. Da to jakieś 120L wody, zaoszczędzone 15cm na szerokości pójdzie na większy SUMP.

- SUMP może mieć wymiary 130x55x60h (przy wymiarach 130x55x45h to 322L brutto, 265L netto co daje 1000L wody w obiegu). Wciąż potrzebuję porady jak zaprojektować SUMP ale pewnie znajdę jeszcze dużo wiadomości na forum.

Zastanawiam się, czy nie kupić odpieniacza który pracuje poza sump-em. Wtedy sam sump zrobiłbym z 20cm krótszy - zyskałbym dużo wygodniejszy dostęp do filtrów i orurowania...

- startuje z 60kg żywej skały.

Problemy i pytania:

1. Wciąż nie wiem jak rozwiązać problem wilgoci pod zabudową. Nie mam w salonie kratki wentylacyjnej więc albo będę wydmuchiwał powietrze do salony z zabudowy albo znajdę inny sposób. Jaki? :)

2. Czy Odpieniacz WhiteSkim 250 to odpowiedni zakup do takiego zestawu? Czy można regulować w nim moc? Czy powinienem szukać czegoś mocniejszego czy jest ok?

3. Czy w akwarium morskim (jak sie uda chce refugium) będę wykorzystywać zestaw CO2? Pytam bo mam nowiutki zestawik i nie wiem czy zostawiać czy sprzedawać :)

Edytowane przez Misyo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie,

Dziwne, że nikt nie jest mi w stanie odpowiedzieć na proste pytanie, czy zostawiać CO2 czy wystawiać na allegro :)

Trochę czasu minęło a ja czytam i czytam :) Pewnie dobrze bo popełnie mniej błędów.

Wczoraj odwiedziłem Przemka ze Szczecina. BYŁEM W SZOKU jaka produkcja tam odchodzi :) Kilku pracowników zapierdzielało jak w ulu spawając stelaże, jakaś niewiasta docinała małe elementy szkła a sam Mistrz Ceremonii walczył z jakimiś większymi elementami :)

Wracając do tematu... Obecnie mam 1 wzmocnienie poprzeczne zamontowane na środku. Chcę kupić lampę HQi do 2 istniejących 150W i dac ją na środku. Ale będzie świecić idealnie na wzmocnieniu... Czy to problem?

Oraz proszę o naprowadzenie mnie bo już tym marketingiem jestem ogłupiony.. Czy zamiast 250W HQi (do istniejących już 2x150W) nie lepiej dokupić jakiejś lampy LED? Brałaby mniej prądu, miałaby zachody wschody i inne takie takie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym CO2 zostawił ,z czasem się przyda do reaktora wapnia a ten czas prędzej czy później nadejdzie :)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szwagieros - dzięki, właśnie takiej odpowiedzi potrzebowałem :D

Pozostaje temat wzmocnienia oraz lampy 250W HQi vs Led...

No i został mi polecony odpieniacz Bubble Magus Curve 29. Kawał bydlaka, 65cm wysokości, 2 pompy.. Miałbym go w cenie 2K PLN mniej więcej... Co o tym myślicie? Bo mnie się oczka świecą... :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zaczynam przygode z morskim przeczytałem dużo forów gb i usa na temat tych odpieniaczy i jednak postanowiłem zakupić

bubble magus curve 7 zobaczymy jak sie bedzie sprawdzał ale pytałem tez ludzi co go maja i mówia ze cichy wydajny pozdrawiam ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie,

Nie niestety zbyt wiele odpowiedzi na swoje pytania nie otrzymuję... Powoli się zastanawiam czy jest w ogóle sens cokolwiek pisać...

Dzisiaj od kolegi z forum zakupiłem lampę HQI Lumenarc III 250W więc ostatecznie będzie to 150W - 250W - 150W. Dodatkow dorzucę jakieś t5 (tutaj zastanawiam się na 2x80W lub 4x39W - drugie rozwiązanie droższe ale 80W = 146cm vs 39W= 86cm więc razy 2 będzie 172cm - praktycznie cała długość zbiornika).

Mam dylemat odnośnie tła i podłoża. Widziałem różne wersje i zostają 2 opcje:

- czarne spienione pcv (mam problem by je kupić, jezdziłem po różnych miejscach i nie znalazłem)

- czarna folia - boję się, że wyjdzie mi to słabo.

Co mógłbym dać na dno? chodzi mi o coś co zabezpieczy mi dno po prostu, białe spienione pcv będzie okej? A może nic się nie daje? :)

Wciąż czekam na zbiornik do dolewki i na sump-a.. wiadomo, u Przemka jakość jest best of the best, ale terminy.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spienionego PCV poszukaj na allegro, przycinają na wymiar i wysyłają.

Na dno nie dawałbym nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zamówiłem zarówno spienione PCV jak i czarną i niebieską folię. Zobaczymy co mi się najbardziej spodoba :)

- czarna folia - boję się, że mi nie wyjdzie jej kładzenie ;)

- czarne PCV - w stosunku do folii jest matowe

- niebieska folia - jakoś nie mogę się przełamać ale z drugiej strony - fajnie rozjaśni mi baniak...

Co do Deltec-a - wygląda fantastico zwłaszcza ta elektroniczna regulacja... ale już zamówiłem bubble magnusa, zresztą teoretycznie powinien być mocniejszy... Zobaczymy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam już lampę Lumenarc III 250W. ALE BYDLE :) Piękna po prostu, w porównaniu do moich 2x150W w przemysłowych obudowach to Lamborgini dosłownie :) Gdybym dorwał jeszcze jedną taką to chętnie bym się pozbył 2x150W.

Chcę zrobić na szybkiego stelaż w związku z tym mam pytanie, na jakiej wysokości powinna być zawieszona nad lustrem wody lampa 250W i 150W?

Jutro jadę odebrać sump i zbiornik więc wreszcie ruszę z budową...

A i jeszcze na szybkiego - Life Rock czy RealReefRock? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale mam zmęcza.. cały dzień walczyłem...

1. Szafka przerobiona (no jeszcze trochę muszę powalczyć).

2. Sump sklejony i stoi na miejscu (schnie).

3. Zbiornik do podmianki na miejscu.

4. 1 z lamp wisi (inaczej, mam lamie i odbłyśnik od Coltrane - nowy zakup jeszcze nie zawisł).

5. Czarna szyba na tle wklejona - była jazda bo okazało się, że została źle przycięta na długość, zmiast dwa kawałki dające 187 - były dwa dające 197cm :) Ale dałem radę... i już sobie wszystko ładnie schnie...

Jutro wieszam drugą lampę i zaczynam działać z hydrauliką i elektryką.. We wtorek wyjedzam więc dopiero na weekend cos dalej powalcze, no i zrobie próbne zalalnie czy coś nie cieknie...

Misyo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Nikt nic nie pisze to chociaż wrzucę jakieś fotki z mojej ciężkiej pracy :)

Mam ogólnie dylemat. Komin mam po prawej stronie a z nim waveboxa. Pompa w sumpie też będzie po prawej stroni . Jednak wylot z niej chciałbym mieć z lewej strony by dmuchała w stronę komina i w przeciwną stronę jak wavebox. Logiczne?

Zdecydowałem się na RealReefRock. Chcę kupić 70kg. Do tego żywy piasek.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/67742771/Akwarium%20800L/IMG_1803.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/67742771/Akwarium%20800L/IMG_1805.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/67742771/Akwarium%20800L/IMG_1806.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/67742771/Akwarium%20800L/IMG_1808.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/67742771/Akwarium%20800L/IMG_1809.JPG

IMG_1807.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no serio, zastanawiam się czy jest jakikolwiek sens pisania czegokolwiek na tym forum. Bez urazy ale nie mogę otrzymać prostych odpowiedzi. Chyba czas dać sobie spokój bo nie ma to najmniejszego sensu. Mam kilka dylematów tylko czy jest sens się produkować skoro nikt z doświadczonych nie ma ochoty nic napisać? A jak widzę odpowiedzi w innych wątkach typu - Przeczytaj w poradniku czy FAQ - który jest napisany 10 lat temu i w samym wątku "szlachta" piszę, jak wiele się zmieniło w akwarystyce to ręce opadają...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydraulika poklejona, akwarium zalane w celu sprawdzenia czy nic nie cieknie i jest okej. :)

Po wyłączeniu pompy sump przyjmuję wodę jak należy.. nie wiem tylko jak ustawić powrót by woda nie spływała nim w dużej ilości... z tego co wiem jest jakiś patent na to ale nie mogę znaleść detali.. czy mogę prosić o pomoc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spływie wody z akwarium do sumpa powinien być zawór którym regulujesz ilość spływającej wody i jednocześnie poziom wody w kominie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zawór na powrocie i rewizja zcieta pod kątem. Rewizja kończy się pi razy dzwi na poczatku grzebienia. Powrot na 1/3 komina + sitko. Zaworem regulujesz tak że lekko płynie przez rewizje (będzie cicho).

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, tak tak - to wszystko mam zrobione. Chodzi mi o powrót w momencie wyłączenia prądu woda spływa nie tylko przez rury spadowe (rewizję i sito) ale również przez powrót / pompę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.