Skocz do zawartości
falko

Jak robić prawidłowo podmiankę ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów i Koleżanki

Wiem że niby to banlne zadanie dla Was PODMIANKA . Ale dla mnie początkującego nie koniecznie.

Proszę podajcie swoje sposoby podmianki . Co robicie i w jakiej kolejności. (pomijając szykowne wody i temperatury )

Nie chcę zaszkodzić życiu no i sobie.

Kto nie pyta nie błądzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynam od wyłączania wszystkich pomp.

Do wiadra grawitacyjne ściągam w moim przypadku 10l i wlewam świeża solankę o tym samym zasoleniu oraz temperaturze.

W między czasie czyszczenie szyb oraz odpieniacza.


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamknąć zawory spustowy i dolotowy od pompy obiegowej,wyłączyć pompę obiegową,włożyć węża do baniaka , spuścić odpowiednią ilość wody, po czym nalać świerzej, włączyć pompę obiegową , otworzyć zawór spływu i na końcu otworzyć zawór od pompy obiegowej. Tak to robię ja:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można tak, jak widac nie szkodzi

Zamknąć zawory spustowy i dolotowy od pompy obiegowej,wyłączyć pompę obiegową,włożyć węża do baniaka , spuścić odpowiednią ilość wody, po czym nalać świerzej, włączyć pompę obiegową , otworzyć zawór spływu i na końcu otworzyć zawór od pompy obiegowej. Tak to robię ja:-)

a bez kręcenia tyle tymi zaworami się nie da? i rozumiem, że co podmiana to ustawiasz wodę w kominie.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączam dolewkę i cyrkulację, dzbankiem wybieram wodę i z wiadra do sumpa wlewam nową. Średni czas to 2 minuty, wliczając ścieranie podłogi pod nienawistnym okiem żony :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja najpierw dolewam przygotowaną solankę do działającego obiegu a następnie po kilkunastu minutach opuszczam nadmiar wody z obiegu. Sposób ten praktycznie nie stresuje zwierzaków.

Wcześniej najpierw opuszczałem część wody z sumpa a następnie dolewałem świeżej solanki. Efekt był taki że wszystkie acropory się śliniły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest kilka szkół - dwie główne chyba :) - jedna mówi dolej nową solankę do obiegu a potem spuść - a druga spuść i dopiero dolej świeżą.

Ja stosuję drugą - wyłączam obieg - zlewam wodę a potem dolewam. To można zrobić na dwa sposoby bo zlanie też - jak zlejesz z sumpa wlej do sumpa jak zlejesz z akwa wlej do akwa - cyrkulacja chodzi cały czas - i włącz obieg

p.s.

jak nie będziesz robić to rób tak cały czas - "system" się uczy

EDIT:

fakt - jeszcze dolewka - warto wyłączyć :)

EDIT2:

ja cyrkulacji nie wyłączam ponieważ zawsze jest poniżej poziomu spadku wody w akwa więc niech lepiej mieszają

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączam dolewkę, odpieniacz, cyrkulację i na końcu obieg. Spuszczam 15l solanki, dolewam 15l solanki.

Włączam obieg, dolewkę, cyrkulację , odpieniacz no i po sprawie. :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam. O to chodziło. Jesteście super morszczakami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jest kilka szkół - dwie główne chyba :) - jedna mówi dolej nową solankę do obiegu a potem spuść - a druga spuść i dopiero dolej świeżą.

Ja stosuję drugą - wyłączam obieg - zlewam wodę a potem dolewam. To można zrobić na dwa sposoby bo zlanie też - jak zlejesz z sumpa wlej do sumpa jak zlejesz z akwa wlej do akwa

A jak zleje z akwa,a doleje do sumpa,to co?Bo mi sie wydaje,ze nic:P.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel,

jesli robisz np: 10 % podmiane:

1) najpierw spuszczasz wode z akwarium i potem dolewasz nowa - podmieniles 10%

2) najpierw dolewasz 10% nowej i potem spuszczasz taka sama ilosc wymieszanej - zrobiles podmiane nie 10 %, tylko 9%, poniewaz spusciles 1% wartosciowej wody przed chwila wpuszczonej. Mozesz smialo robic jak w punkcie "1", tylko podmiany 9% i wplyw na korale bedzie identyczny, za to zaoszczedzisz 10% soli i wody.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem przed podmiana karmienie korali. Nastepnego dnia przygotowanie wody.... wylaczenie obiegu, odpieniacza, dolewki etc.

Przedmuchanie skaly, doczyszczenie akwaium. Spuszczajac wode odciagam brud, dedrutus inne pozostalosci.

Najwaznejsze prze podmianie jest zachowane stalosci parametrow, tak aby maksymalnie zniwelowac skoki.


Nowe szło 135x90x65h-> start listopad'2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wyłączam odpieniacz, automatyczną dolewkę a na koniec pompę obiegową (zwracając wcześniej uwagę, czy jeżowiec nie znajduje się pod powierzchnią wody, ponieważ po spuszczeniu wody do sumpa pozostałby ponad poziomem wody). Pomp cyrkulacyjnych nie wyłączam, ponieważ nie wystają ponad poziom wody po jej spuszczeniu. Po wyłączeniu pompy obiegowej woda spływa do sumpa, do czasu zapowietrzenia się rury powrotu. Następnie wężykiem zlewam z sumpa określoną ilość wody, którą będę podmieniał, jednocześnie odsysając zalegający na dnie detrytus. Po tej operacji dolewam świeżą solankę do sumpa, włączam obieg, odpieniacz (mam opóźnienie startu), a po ustaleniu się poziomu wody automatyczną dolewkę. Jeżeli nie masz opóźnienia w załączeniu odpieniacza również poczekaj na ustalenie się poziomu wody w sumpe. I wsio.

Uważam, że ważne jest przymocowanie pomp cyrkulacyjnych poniżej poziomu wody jaki ma miejsce po wyłączeniu obiegówki. Zapobiega to ich spaleniu w przypadku wyłączenia prądu lub jakiejś awarii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz -off

obieg - off

do sumpa pompa 1000l z wężem, bzzzz i przelane do kubła.

następnie odwrotnie, pompą świerzą solankę z kubła do sumpa.

obieg - on

odpieniacz - on

Całość trwa max 3 minuty.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wyłączam dolewkę

2. Spuszczam 10% wody z akwa

3. Dolewam świeżą solankę 10%

4. Włączam dolewkę

5. Podmieniam flizelinę na nową

Całość trwa z 5min.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy i Koleżanki.

Dzięki za przepisy podmianki.

Powiedzcie jeszcze jak podczas podmianki zwiększyć zaslenie bo jest 1.022 - 1.023 max?

Jest ok 200l - wymienie 20l - może zrobię solankę na około 1,030-1,032 i trochę podskoczy?

No i zobaczcie zdjęcie co wyszło na skalę twardy biały nalot jakby glon wapienny. Zobaczcie co to.

Ogólnie na piasku czasem delikatnie piasek różowieje ale zwierzaki rozgwiazda, ślimak i krab przemielą i czasem znika. Jak macie dobre oko to na zdjęciu przy skale widać zabarwienie piasku

Walczę jeszcze z temperaturą bo jest tak 26.5 stopnia - jak spadnie temp. zasolenie powinno skoczyć delikatnie do góry.

No i pH w ciągu dnia tak 15-18 godzina jest 7,7-7,8

post-26537-0-09802500-1455309106_thumb.jpg

post-26537-0-53300200-1455309114_thumb.jpg

post-26537-0-32322900-1455309987_thumb.jpg

post-26537-0-17914000-1455310004_thumb.jpg

post-26537-0-45802500-1455310018_thumb.jpg

Edytowane przez falko (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zasolenie zwiększałem poprzez dolewanie solanki jako odparowanej wody.


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie zamiast rodi w miejsce odparowanej dolewaj solankę.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.