Skocz do zawartości
santos

Wakacyjna reaktywacja 200L słonej wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Dawno tutaj nic nie pisałem...

Zaczynaliśmy z żoną parę lat temu z Nano 30l... później przesiadka na 85 L... później nieudana przesiadka na 200L.

W zeszłym roku przed wakacjami zlikwidowaliśmy 200L, które ledwo zipało. Okazało się, że rodzinka się powiększy i znaczna część funduszy musiała zostać wydana na inne rzeczy. Tak więc akwarium zostawiliśmy tak jak jest, bez dokupywania sprzętu i życia. Było bardzo skromnie. Priorytety życiowe się zmieniły... Go with the flow...

Pewnego razu lampa LED (Chińczyk) wpadł nam do wody i chociaż refleks mam przyzwoity to i tak się sporo zamoczyła. Takie zanurzenie zakończyło się jakimś zwarciem i od tamtego momentu jedynie aktynika świeciła. Albo nowa lampa albo scenariusz mniej optymistyczny. Zapadła decyzja żeby zlikwidować. Życie zostało sprzedane, sprzęt wyczyszczony, skała wyczyszczona i wysuszona. Piasek jeszcze tylko nie.

Przeprowadziliśmy się do własnego domku tuż przed zimą - idealny okres na przeprowadzki! Dzieciaki mają nieco więcej przestrzeni do latania, dokuczania i solidnego dawania w kość. Jestem narazie na etapie wykańczanie się nawzajem z domem...

W salonie brakuje czegoś... nie ma ładniejszej dekoracji niż... ta słona woda... :)

Mamy nadal akwarium 200L profilowane w którym wcześniej próbowaliśmy sił. Na oku mam jeszcze bardzo fajny zestaw 200l z optiwhite w komplecie z pokrywką i szafką. Niestety miejsce na sump będzie bardzo ograniczone w tym układzie ale nie wykluczamy takiej opcji.

Decyzja, które akwa zapadnie "na dniach", wtedy będziemy kombinować.

Ma być bardzo skromnie, minimalistycznie. Gruzowiska mamy już za sobą. Teraz dużo półeczek na szczepki i dużo przestrzeni dla rybek w przyszłości. Starałem się tak zrobić konstrukcję, żeby skała miała jak najmniejszą styczność z piaskiem/podłożem ale żeby nie przesadzić z ewentualnym naciskiem na dno akwa. W poprzednim akwa tyle syfu się uzbierało w zakamarkach skały, że teraz tylko taka opcja przychodzi do głowy. Do tego krabiki nieco rozwalały stare gruzowisko. Tu szczepki spadały a jak przykleiłem do skały to krab zrzucał skałę wraz z koralem... efekty były... ech...

Teraz żeby nie korciło przestawianie skały, żeby zostawić wsio i dać żyć zdecydowałem się na sklejenie.

Wczoraj wybrałem się do lokalnego sklepu budowlanego i zaopatrzyłem w Ceresit CX5. Skałę wcześniej przepłukałem w RO i jak wyschła zacząłem kombinować z Aquascaping'iem.

Rozrabiałem bardzo malutkie ilości CX5 bo z malutkiego doświadczenia wiem, że szybko schnie. Błyskawicznie się przekonałem jak szybko! Dobrze, że takie małe ilości rozrabiałem....

Po 15 minutach jakąś podstawę stworzyłem. Pomnóżmy ten czas razy jakieś 4-5 i konstrukcja gotowa!

Półeczki są, fantazyjnie jest, przepływ wody będzie, chyba robota ogarnięta :)

Prezentuje się tak z góry:

post-13658-0-18189700-1458290701_thumb.jpg

Z dołu/ prawie na wprost:

post-13658-0-90000900-1458290729_thumb.jpg

Sporo tego Ceresitu poszło (prawie 2.5 kg). Konstrukcja jest z tyłu niemal płaska jak widać:

post-13658-0-79028000-1458290834_thumb.jpg

Całość waży ok 16 kg. Pozostanie jeszcze tylko spiłowanie ostrzejszych krawędzi na spodzie konstrukcji, chociaż takie lekkie kroki zrobiłem przy układaniu i klejeniu. Lepiej być ostrożny tak czy inaczej... :)

Takie sklejanie skały narobiło sporego smaczka. Żona jak to żona... no fajnie by było mieć akwarium ale "ble ble ble, pieniądze, ble ble ble, dom, ble ble, pieniądze, wydatki, ble ble" tyle jestem w stanie zrozumieć za każdym razem. Teraz się pytała czemu wrzucam zdjęcia kamieni na forum :D ach te kobiety. Jeszcze ją przekręcę i zarażę tym, sama będzie łapki moczyć :)

Tyle jestem w stanie pokazać na chwilę obecną. W przyszłym poście kwestie sprzętu jak już będę wiedzieć czy stare 200l czy nowe z lampami w zestawie.

Pozdrawiam serdecznie kolegów i koleżanki :) Pamiętacie tę ekscytację przy zakładaniu? Piękne uczucie....

Edytowane przez santos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

całkiem fajnie poklejone jednak ja osobiście zrobiłbym to z 2-3 kawałków W RAZIE CZEGO tzn w razie pogoni za jakąś rybką czy cuś :) Ale sam efekt super


f5bbb6b31b93a038f9571a95b4ac476eu1061a932.png

http://nano-reef.pl/topic/77629-katowickie-240l-sump-128/

Akwa 120x40x50 + sump 80x40x40, Obieg NJ 3000, Odpieniacz DIY ala Deltec 1455 Aquabee 2000 igła, Światło Hailea 4x54W + nocne, Dolewka AquaTrend, Dozownik Jebao DP4

Nowy zbiornik:

http://nano-reef.pl/forums/topic/87373-projekt-nowego-szkiełka-150x60x60-w-katowicach/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za słowa otuchy :) Całość w razie czego można unieść. W poprzednim akwa cała konstrukcja się obsuwała i latała. Parę korali na tym ucierpiało wpadając za skałę... wtedy moczenie łapek, przesuwanie i wyciąganie włosków od wieloszczetów...

Teraz nie będzie Aiptazji, nie będzie dzikich pasażerów (mieliśmy po 1 krabie przy obu zakupach skały). Ma być czyściutko i elegancko.

Oby się udało :) Na dniach podejmiemy decyzję co do akwa i wtedy zacznie się kombinowanie ze sprzętem (co kupić, co wykorzystać z pozostałego asortymentu).

Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam wszystkich.

Obiecałem sobie, że będę skrupulatnie pisać wszystko na forum, tym samym prowadzić dzienniczek.

Dzisiaj przyjechało szkło oraz szafka z pokrywą; i lampą

Akwarium full Opti 100 długości x 40 szerokości i 50 wysokości.

Szafka jest niska i będzie wymagała przebudowy, żeby trochę podnieść bo akwa stoi na wysokości 50cm..

Lampa w pokrywie to 4 x 39 T5. Narazie świeci 1 stara świetlówka. W planach jest zakup nowych. Konfiguracja jeszcze nie ustalona. Tu też jakieś rady mile widziane. Nie będzie tego światła dużo więc miękkie, parę LPS i z SPS stylophora. To wszystko opiszę; póniej... powoli :)

Zestaw będzie albo stać na korytarzu tu gdzie jest obecnie albo w jadalni. W związku z tym albo sump będzie pod szafką lub w pomieszczeniu za ścianą w jadalni - można śmiało przebić ścianę Będziemy myśleć i chętnie wysłucham wszelkich rad.

Wstawiłem skałę żeby zobaczyć jak to będzie wyglądać. Jest miejsce dla rybek :)

Młode łapki juz się cieszą :D

post-13658-0-17217600-1458578102_thumb.jpg

post-13658-0-08510600-1458578139_thumb.jpg

post-13658-0-09589500-1458578191_thumb.jpg

Resztę info w swoim czasie.. powoli... :) Narazie zajawka :)

Pozdrawiam

Edytowane przez santos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolory świetlówek to indywidualna sprawa ja mam 2 aktyniki 1 purple i 1 15K i powiem Ci że jest idealnie nie za biało ale i nie za ciemno bo przy samych niebieskich brakowało tego czegoś. Skała super wygląda, na kartonie wydawała się większa a w akwarium taka troszke mała.


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

@ Plaster - pokrywę kupiłem używaną więc nie wiem gdzie była wykonana. Jestem bardzo zadowolony z niej i wrzucę więcej fotek jutro.

Planujemy chyba czarne tło żeby dodać trochę głebi. Jeśli chodzi o świetłowki to chyba będzie 2 x actinica, 1 x purple i 1 x biała jakaś. Musze jeszcze przejrzeć ofertę i wtedy będę ciut mądrzejszy ;) Dziękuję za rady i za zainteresowanie wątkiem. Wasze rady są bardzo mile widziane, krytyka o ile konstruktywna również. Zdecydowanie wolałbym teraz usłyszeć "nie rób tego, tylko to" niż później "było zrobić to i to" ;)

Pozdrawiam śledzących i odwiedzających :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich! :thumbsup:

Ostatnio zastanawialiśmy się nad paroma rozwiązaniami... Czy pudełko przelewowe, czy komin zewnętrzny, czy też wewnętrzny? Pudełko odpadło, ponieważ mamy małe ciekawskie łapki, które prędzej czy później dotknęłyby pudełko... Ewentualne zapowietrzenie się też nas zniechęciło. Tak więc czy komin wewnętrzny czy zewnętrzny? Estetycznie ta druga opcja nam bardziej pasuje.

Czekamy jednak na rady i opinie.

Odnośnie cyrkulacji.

Na okres dojrzewania zastosujemy nasze stare cyrkulatory JVP (mamy ich parę). Później kupię Blau Wave Motion 8000.

Pompa obiegowa:

Tutaj się nieco wahaliśmy ale chyba zdecydujemy się na Jebao/Jecod DCT-4000. Cena jest przystępna a nawet jeśli nieco pohałasuje to i tak sump będzie w pomieszczeniu obok.

Świetlówki:

Blau Actinic 39 W T5

Giesemann Lagoon Blue 39 W

Red Sea Reef-Spec Blue White 39 W

Giesemann Super Purple 39 W

Narazie o takiej konfiguracji myślimy. Nie wiem jak to będzie wyglądało w praktyce... Może Purple zamienię na Actinicę lub drugie Lagoon Blue.

Jeśli chodzi o sump to chciałbym zrobić go ze starego 200l profilowanego. Będzie wtedy nieco miejsca ns refugium z DSB. Jeśli żona będzie marudzić co do miejsca zajętego przez takie gabaryty to wtedy 85l sump.

Czas pokaże :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada. Teraz dopiero odkryłem Twoj temat.

Bardzo mądrze i elegancko pokleiłeś tą skałę. Są półki na korale, są kryjówki dla ryb, są tunele i prześwity - EXTRA. Strasznie mi się podoba że jest dużo miejsca do pływania :) Może faktycznie na pierwszy rzut oka wygląda jakby było to za wąskie w stosunku do długości akwarium, ale jak wyobrażę sobie obstawiony LPS'am piasek po bokach tej skały, to myślę że będzie super.

U siebie za czasów belki z 4xT5 najlepiej sprawdzała się kombinacja 2xblue, 1x white, 1xpurple.

To jaki następny krok? Czekam na rozwój zdarzeń :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada. Teraz dopiero odkryłem Twoj temat.

Bardzo mądrze i elegancko pokleiłeś tą skałę. Są półki na korale, są kryjówki dla ryb, są tunele i prześwity - EXTRA. Strasznie mi się podoba że jest dużo miejsca do pływania :) Może faktycznie na pierwszy rzut oka wygląda jakby było to za wąskie w stosunku do długości akwarium, ale jak wyobrażę sobie obstawiony LPS'am piasek po bokach tej skały, to myślę że będzie super.

U siebie za czasów belki z 4xT5 najlepiej sprawdzała się kombinacja 2xblue, 1x white, 1xpurple.

To jaki następny krok? Czekam na rozwój zdarzeń :)

Dziękujemy :)

Chyba się zdecydujemy na podobną konfiguracją świetlówek.

Co dalej... Po Świętach się bierzemy za szafkę. Musimy dorobić nóżki żeby podnieść szafkę o 30-40 cm. Jak już będzie na odpowiedniej wysokości to zawozimy akwarium do sklepu (Sohal - Kielce) w celu wykonania komina. Jeszcze się wahamy czy wewnętrzny czy zewnętrzny... Trochę szkoda miejsca w środku na wewnętrzny. Estetyczniej byłoby z kominek na zewnątrz. Zobaczymy.

Następny krok to wywalenie dziury w ścianie w jadalni i przebicie się do spiżarni, gdzie postawimy sump. Ten też jest w trakcie projektowania. Musimy zdecydować czy 85 L czy 200L sump będzie. Małżonka jest za tym mniejszym (mniej miejsca zajmie), ja natomiast za większym żeby powierzchnia refugium i DSB była większa.

Jak już zapadnie decyzja o wielkości, to zacznie się klejenie, ustawianie i hydraulika. Może pod koniec Kwietnia zalejemy szkiełko, żeby wszystko powoli dojrzewało.

Pozdrawiamy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super się zapowiada, widzę że pomocnicy są i to szybko pójdzie :)

Bardzo podoba mi się pomysł z sumpem w innym pomieszczeniu jak jest taka możliwość to trzeba korzystać.

Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super masz poklejoną tą skałę, juz sobie wyobrażam jak będzie sie pieknie prezentować w zalanym akwa a przepływającymi rybkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Powiem to samo co przedmowcy iz konstrukcja Ci sie udala.

Czy wiesz moze ile poszlo Ci skaly ?

Jestem na etapie zamawiania skaly do podobnego litrazu dlatego pytam.

Pozdrawiam

Lukasz


160 litrow OW Cube, T5 , RW 4/ Koralia, DYI Skimmer, NJ2300 na obiegu, Ebtech, glownie SPS , zbiornik oparty na metodzie DSR !!!

"Metoda DSR jako suplementacja mikroelementow " artykul kolegi Jacka (PL wersja)

2538563_logo_wrsdz.png

4d760e1d13df470d8bf412a072665d93u1048a917.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy wszystkim za miłe słowa. Cieszymy się, że konstrukcja się podoba. Skały poszło ok 13 kg. Jak była żywa to ważyła więcej (wiadomo).

Zastanawiamy się nad kupnem 2-3 kg żywej skały aby dodać do systemu trochę pożądanych żyjątek (wężowidła, kiełże itd). Jedyna obawa to aiptasie no ale i one nie straszne jak się kupi brzydala, którego tak lubiliśmy w poprzednich zbiorniczkach. Oby tylko nie przytrafił się jakiś dzikus krabik bo polowania na takie dziady są czymś czego chcielibyśmy uniknąć. Może parę mniejszych kawałków bez większych szczelin-kryjówek. To powinno wystarczyć.

Tak więc zabieramy się po Świętach za sump, szafkę i hydraulikę. Długa droga przed zalaniem...

Korzystając z okazji życzymy wszystkim czytającym WESOŁYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Minął prawie miesiąc a tak mało "poszliśmy" do przodu. Ale ten czas leci...

Lada dzień planujemy zakupy sprzętu i piasku.

Piasek: Wahamy się czy 18 kg Nature's Ocean Bio Active Live Sand czy też 10kg Argonitowego Red Sea Live Reef Base wystarczy.

Pierdółki typu:

Hydraulika

Fauna Marin Food pipette L

Zolux Clean Pack

Aqua Medic T-Meter

Aqua Medic Carbolit 400 g

Siatka filtracyjna 40 x 30 cm

Aqua Medic Areometr

itd....

Sól na start: Aquarium Systems Instant Ocean 8 kg

Testy: Salifert Zestaw testów: NH4, NO2, NO3, PO4

Jeśli chodzi o sprzęt to planujemy kupić:

Falownik: Blau Wave Motion 8000

Oświetlenie zbiornika głównego: świetlówki:

Giesemann Aquablue Coral 39 W

Giesemann Lagoon Blue 39 W

Blau Actinic 39 W T5

Blau Marine Blue 39 W T5

Oświetlenie refugium: Blau mini light 9w LED

Pompa obiegowa: Newa Jet 2300 bez regulacji. Powinna wystarczyć. Unieść wodę musi na ok 70-80 cm więc chyba da radę.

Filtr RO: Filtr RO+DI 75 - http://erybka.pl/product-pol-423-Filtr-RO-DI-75.html

Będzie wtedy komplet niezbędny...

Szafkę juz prawie zrobiliśmy ze szwagrem. Podkreślam PRAWIE.

W sobotę odbieram akwarium przy którym miał być zrobiony komin, 2 x 25 mm (spływ + rewizja), przyciemnienie spienionym czarnym pcv, oraz zrobione czarne tło.

Jak zapłacę, odbiorę i przywiozę to cyknę fotki.

Narazie czekam na jakiś "feedback" odnośnie wybranego sprzętu.

Czy taki zestaw RO+DI jest w porządku??

Pompa da radę czy jednak coś mocniejszego?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie wątkiem.

Pozdrawiamy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda że wcześniej nie zajrzałem... - masz 4x39W - za mało powinno być 6x39W. Ale jak już masz 4x39 to po pierwsze primo: żadnego purlpe !!!, po drugie primo żadnej actinici - podaje z ATI ale mają swoje odpowiedniki u innych: 2 x Blue Plus + 1 x Coral Plus i 1 x Aqua Blue Special lub 2 x Blue Plus + 2 x Coral Plus.

Obiegówka przynajmniej 3000 a generalnie DCT 4000 i 70%

Falowniki - Takie jebao się przyda aby zmieniać prądy ale popatrz za Tunze 6025 - na targowisku

Zestaw do RO taki jak trzeba tylko zmień układ 5 mikro potem węgiel 1 mikro potem membrana a potem żywica.

Zanim puścisz wodę na membranę niech przeleje się przynajmniej z 15 przez 3 filtry mechaniczne - i tak przy każdej zmianie filtrów i do tego węglowy wcześniej niech postoi w wodzie z 15 minut

Sól - jeśli nie kupiona jeszcze to popatrz za ML niebieską


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

4 x 39 było w zestawie którym kupiliśmy (akwa, szafka, pokrywa) tak więc na jakiś czas z tym zostaniemy. Za te 6-7 miesięcy zamiast kupować nowych świetlówek, najprawdopodobniej zainwestujemy w LED.

Dzisiaj zamówiłem w E-Rybce wszystko. Towar został wysłany więc czekamy na kuriera, który pewnie zjawi się w poniedziałek.

Jutro planuję postawić piwo szwagrowi i skończymy pierdółki.

Przywieziemy akwarium i dokończymy szafkę (podnosimy o ~40 cm) żeby akwarium nie stało tak nisko. Małe łapki będą ciągle się tam kręcić, a i oglądanie akwarium na "kucaka" też się raczej nam nie uśmiecha. Po podniesieniu powinno być ok.

Po przymiarkach, wywiercimy/wytniemy otwór na hydraulikę w blacie szafki oraz z tyłu. Następnie musimy wybić dziurę w ścianie i przebić się do drugiego pomieszczenia (spiżarni przy kuchni). Tam też będzie sump. Przy okazji żona się ucieszy, że spiżarnię wysprzątam.. :)

Jeśli chodzi o dzisiejsze zakupy to postawiłem na taką konfigurację świetlówek:

Giesemann Aquablue Azure 39 W

Giesemann Lagoon Blue 39 W

Giesemann Pure Actinic 39 W

Blau Color Extrem 39W T5

Zestawienie dość nietypowe ale przy tylko 4 x 39 cudów nie dało się zdziałać. Powinno być... "ciekawie"...

Po przeczytaniu nieco prac anglojęzycznych na temat oświetlenia T5 stwierdziłem, że muszę postawić też na bardziej czerwonym świetle, stąd Blau Color Extrem. Ponoć przy dojrzewaniu glony rosną pod tym jak szalone ale to albo bajka forumowa albo fakt. Czas pokaże. Parę czewonych i pomarańczowych koralików też pewnie będzie, więc git, niech ładnie będą podkreślone.

Zobaczymy jaka będzie barwa przy takiej kombinacji. W razie czego coś dokupię i podmienię. Zobaczymy czego będzie mało lub czego za dużo ;)

Jeśli chodzi o pompę obiegową postawiłem na Newa Jet 3000. Nie ukrywam, cena była dobra. Przy zamówieniu absolutnie wszystkiego w tym zestawu RO, cyrkulacji, hydrauliki, piasku, akcesoriów, literatury, soli, testów, świetlówek itd, zamówienie wyniosło ponad 2000 zł. Z paru rzeczy zrezygnowałem, parę wymieniłem na lepsze, parę rzeczy na gorsze tak żeby rachunek był "do przełknięcia".

Teraz tylko parę "pierdółek" jutro, skleić sump, hydraulikę no i... zalewamy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dzisiaj przyszły 3 paczki z eRybki. Wszystko fajnie spakowane. Czułem się trochę jak dziecko na święta rozpakowujący prezenty...

post-13658-0-16806300-1461591121_thumb.jpg

1 świetlówka zamiast Lagoon Blue przyszła Azure blue (w sumie są 2) ale już nie będę robić problemów i reklamować.

Świetlówki przetestowaliśmy i wyglądają fajnie. Jesteśmy zadowoleni. Oczywiście jak na 4x59 jest trochę ciemno i z chęcią widziałbym jeszcze 1 białe światło i 1 pure actinic. No ale trzeba sobie radzić z tym co się ma. Inwestować w inną/nową lampę już nie chcemy bo na start obecna 4x39 wystarczy. W przyszłości pójdziemy w kierunku 6x39 T5 albo LED. Się zobaczy :)

Na dniach skończymy hydraulikę, szafkę i resztę pierdółek.

Planujemy zalać na początku maja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wrzucam fotkę robioną na szybko akwarium przy obecnym zestawieniu świetlówek.

Od tyłu konfiguracja:

Aquablue Azure,

Pure Actinic,

Color Extrem,

Aquablue Azure,

Kolor jest dość fajny. Podoba nam się. Zobaczymy jak to będzie wyglądało wszystko z piaskiem no i po jakimś czasie z.. życiem :)

Jak widać tło czarne przyzwoicie wygląda. Komin wygląda ok ale nieco niżej jest grzebień niż chciałem no ale cóż... odklejać chyba już nie będę.. i chyba bym się bał próbować. Tak już musi zostać (?)

post-13658-0-26207500-1461664004_thumb.jpg

Pozdrawiamy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello everyone!

Przez ostatnie parę dni nie próżnowaliśmy..

Skończyliśmy stelaż pod szafkę. Konstrukcja solidna (w 3 osoby siedzieliśmy i bujaliśmy). Jak się zaleje akwarium to całość ciut siądzie i się ustabilizuje bardziej.

Pozostaje kwestia estetyki... planujemy obić całość, częściowo na magnesy tak abym mógł coś tam w środku schować (szkoda przestrzeń marnować).

post-13658-0-72352200-1462185647_thumb.jpg

Wywierciliśmy otwory w blacie i z tyłu. Otwory zrobiliśmy zdecydowanie większe niż były konieczne ale wolałem stosunkowo łatwo przykręcić przeloty przez szkło i zrobić hydraulikę niż się pózniej gimnastykować i wkurzać... Z tej decyzji się bardzo cieszę....

post-13658-0-97789000-1462185770_thumb.jpg

Następnie posprzątałem spiżarnię, odmierzyłem wszystko i szwagier zaczął wiercić... szybko poszło....

post-13658-0-80908800-1462185803_thumb.jpg

Przenieśliśmy szafkę ze stelażem na miejsce, dopasowaliśmy do otworów w ścianie, postawiliśmy akwarium i... wziąłem się za hydraulikę.

Na początku nie miałem pojęcia co robię... ale jakoś poszło. Pozostaje zrobić tylko test czy wszystko szczelne.

Zrezygnowaliśmy z rewizji. Tak, dokładnie. W miejscu rewizji jest powrót (inaczej musielibyśmy wiercić dziurę w aluminiowej pokrywie i puścić powrót między szkłem a ścianą (strata 5cm)... A, że przy zleceniu wykonania komina pomyślałem tylko o rewizji i spływie, myśląc "a tam powrót.. jakoś się zrobi".. to teraz musiałem zrezygnować z rewizji. Trudno. Pewnie i tak by się rewizja nie przydała.. Czy komuś z Was się kiedyś spływ zapchał?? Choć może lepiej nie piszcie :p

Jeszcze jakby spływ miał te 32 mm... eh.. trudno

Wczoraj pociąłem szkło na sump. Nożyk za parę PLN z Castoramy, od Teścia zabrałem parę starych szkieł z okien (chyba) no i zabrałem się za część drugą epizodu " I have no idea what I'm doing".

Wymierzyłem... zaznaczyłem, przygotowałem szkło, rozpakowałem nóż i... się zaczęło... :p

Nożyk ewidentnie dobry jakościowo... parę rysek zrobił. Tu mi odjechał tu się przekręciła poziomica... Poprawiałem parę razy... Suma sumarum wyglądało to jak dzieło człowieka z Parkinsonem...

Zabrałem się więc za łamanie... poćwiczymy... z dobre 30% złamało się idealnie po linii !!! :D reszta.. :(

Siedziałem na tarasie i resztę niczym Neandertalczyk dłubałem i stukałem, odłamując milimetr, centymetr, kawałek po kawałku.. no i wpadł mi opiłek do oka... Po przepłukaniu w domu, żona przyniosła mi okulary.. syna. Czerwone... a wiele za małe... No ale lepszy rydz niż nic..

Tak więc siedziałem przez dobre 2 godzinki czując się jak karzeł przy pisuarze, robiąc coś co ewidentnie szło nie za dobrze. Ale determinacja wzięła górę. Sąsiedzi grillowali dookoła a ja się męczyłem. Po licznych "ku....ach", licznych ranach i rozmyśleniach na temat swojej egzystencji.. skończyłem! Dociąłem szybki, posklejałem silikonem i spojrzałem na całość... Czułem się jak zwycięzca Paraolimpiady! Dopóki nie wyszła żona.. spojrzała i powiedziała "tylko nie wrzucaj zdjęć na forum", po czym odwróciła się i wróciła do swych kobiecych powinności.

Jako wierny i kochający małżonek, dotrzymam słowa i nie pokażę... swego.. dzieła..

Sump zrobiony jest z naszego starego akwa (85l).

Pierwsza komora na odpieniacz, spływ i Carbolit, przegródki na siporax i łapacze bąbelków.

Środkowa komora na refugium i DSB - wymiary długość 26, wys 24 (przegroda przy ostatniej komorze), szerokość jak reszta zbiornika - 29.9 cm.

Ostatnia przegroda - najmniejsza, na powrót.

Dzisiaj próba hydrauliki.. Dotnę styropian na któyrm stanie sump (izolacja od płytek). W spiżarni jest stosunkowo chłodno więc na lato - super będzie chłodziła się woda. Na zimę.. hmm.. zobaczymy.. najwyżej obłożę styropianem i odmówię parę "zdrowasiek"..

Za parę dni.. zalewamy.

Dziękuję za uwagę.

Edytowane przez santos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje za podjęcie dobrej decyzji..

No przecież facet z nadmiarem energii musi coś zrobić i każda kobieta to rozumie, nawet moja żona.

Z resztą to piękna pasja ..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilbym powrot za akwarium, zwyklym wezem, ale z rewizji bym nie zrezygnowal, chocby ze wzgledu na cisze. Przy braku rewizji nie wyobrazam sobie przykrecenia splywu zeby nie siorbalo, a przykrecony splyw moze sie kiedys zanieczyscic...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test hydrauliki przeszedł pomyślnie - dokręciłem ciut przelot bo spływ kapnął, parę kropli. Zaraz uszczelnię, zmówię parę "zdrowasiek" i będzie ok... mam nadzieję...

Stani, chciałbym zrobić rewizję ale nie da rady. Musiałbym ciąć pokrywę aluminiową która zachodzi na akwarium 5 cm. Stateczniki i belki aluminiowe są tuż przy krawędziach i tam nie ma gdzie wyciąć otworu na powrót :( Musiałbym coś solidnie pokombinować albo też od nowa odkryć koło...

Jak tylko będziemy się przerzucać na LED to zrobimy przy okazji powrót w innym miejscu a obecny powrót zamienimy na rewizję (kwestia odłączenia Loc-line, przepięcie rurki i niemal gotowe).

Obecnie wygląda to przyzwoicie i jako tako powinno funkcjonować. To dla mnie zupełna nowość więc przyszły projekt będzie lepie wykonany.

Teraz chciałbym już to akwarium zalać... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kolejne kroczki do przodu i czas na aktualizację...

Hydraulika została wczoraj jeszcze raz sprawdzona. Wszystko jest w porządku. Faktycznie słychać siorbanie przy spływie w kominie. Gdyby akwarium stało w sypialni lub salonie to byłoby kiepsko... Akwarium stanie jednak w jadalni tak więc jak przyjedzie teściowa w niedzielę to nie będzie musiała się przejmować i krępować siorbaniem zupy bo akwarium ją nieco zamaskuje... bo raczej nie zagłuszy... :D

Sump na miejscu. Przegródki się trzymają więc jakoś to wyszło...

Poukładałem w jednej przegródce siporax (fajna zabawa....). Do Sumpa wsadziłem też odpieniacz, grzałkę itd.

Filtr RO został zamontowany w kotłowni, w kolejności : 5 mikronów, węgiel, 1 mikron, membrana, żywica. Filtr pośmigał z 10 minut bez żywicy i membrany. Później podpiąłem resztę i przefiltrowałem 30 l wody RO. Podgrzałem, dodałem sól (IO)i tak się mieszało przez noc. Nie dawno dolałem te 30l do zbiornika.

Dzisiaj jadę po 60-90l wody z działającego zbiornika - ze sklepu w CK (Sohal - dawny Hepatus). Ilość wody uzależniam od parametrów jakie mają w akwarium z którego kupię wodę (1l = 1 PLN)... Jeśli woda jest dobra to kupię więcej.

Planuję też kupić bakterię i wlewać systematycznie.

Waham się czy również zakupić absorber fosforanu...

Jako, że skała jest sucha to fosforanu zdeponowanego w akwarium praktycznie nie będzie. Tyle co w żywym piasku. W pierwszej kolejności fosfor przy dojrzewaniu osiedli się na skale i tutaj nie wiem czy na to pozwolić (ograniczyć przy użyciu absorbera of dnia pierwszego). Nie wykluczone, że kupię również jakiś mały kawałek żywej skały tak aby zwiększyć ilość bakterii w akwarium, przy okazji pewnie wprowadzając do świeżego zbiornika nieco aiptazji... :p Jeszcze się waham. Jeśli trafi się ciekawy kawałek, który będzie pasować do poklejonej już wcześniej suchej skały to zapewne zdecyduję się na zakup. Stawialiśmy na dużo miejsca do pływania dla rybek i koncepcję "wyspy". Tego też będziemy się trzymać. Trochę miejsca na szczepki jest, jak wszystko podrośnie to będzie gorzej.. ale obyśmy mieli problem niesamowitych przyrostów i braku miejsca niż ciągle dużo miejsca i co najgorsze... zwalniające się miejsca na skale...

Wieczorkiem po pracy również skoczę do Castoramy po przedłużacze i zajmę się elektryką, tak żeby to też estetycznie było (w miarę swoich możliwości, umiejętności i cierpliwości...).

Cykl świecenia planujemy zacząć od 3 godzin. W tym godzinka 2 x 39, godzinka 4 x 39 i znowu godzinka 2 x 39.

Codziennie o 30-45 minut wydłużymy cykl świecenia 4 x 39 (w tym czerwonym światłem, które ponoć najbardziej sprzyja rośnięciu glonów). Tak więc po 10-14 dniach dojdziemy do pełnego cyklu.

Klaruje się nam również planowana obsada zbiornika ale to już chyba zostawię na kolejną aktualizację postu...

Zaczynamy działać, trzymajcie kciuki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymamy! Fajnie się czyta, wszystko robicie z głową ale nie zawsze wszystko musi wyjść idealnie.

Życzę powodzenia :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.