Skocz do zawartości
santos

Wakacyjna reaktywacja 200L słonej wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy,

Do akwarium wczoraj trafiło 90l wody ze zbiornika głównego (ekspozycji) Sohala.

Parametry:

N03 - 3

P04 - 0.11

Mg - 1380

Ca - 430

KH - 7.7

Do zbiornika trafiła też fajna skałka (1.3 kg). Porowata, kształt ciekawy, więc zgodnie z założeniami, chlup do akwa.

Kupiłem też 3 kg piasku suchego (na wagę)... cena była przyzwoita. Kraj pochodzenia.. nieznany. Oprócz niemieckiego napisu na worku nie było żadnej informacji co to za piach, skąd itd. Ponoć "Niemiec płakał jak sprzedawał" i jest to klasa piasek.. więc kupiłem.

Pierwsze płukanie... totalne mleko.. biała farba.. szczenę podnosiłem z ziemi.

Drugie, trzecie, czwarte.. siódme płukanie... mleko. Postanowiłem bandażem przytrzymać szczękę i zacisnąć zęby, konsekwentnie płukać aż będzie "przyzwoicie".

Po nastu płukaniach było.. w miarę ok. Piasek przesechł nieco przez noc. Dzisiaj raniutko podsypałem piasek w DSB bakteryjnymi aktywatorami podłoża i zasypałem ww. "świetnym" piaskiem. Obecnie DSB ma ok 8cm. Wymieszanego jest trochę drobniutkiego żywego piasku, żwirku oraz wczorajszego piasku. Granulacja jest mieszana i powinno być dobrze. Jeszcze zobaczę czy wsypę coś jeszcze, czy to już wystarczy.

W akwarium jest już sporo wody. Brakuje ok 20 l do przelania przez grzebień do komina. Już od jakiegoś czasu miesza się świeża solanka (24l).

Jutro pewnie jeszcze skoczę do Sohala po 25-30l żywej wody tak żeby już zalać sump, odmierzyć poziomy wody, pozaznaczać i uruchomić obieg.

Pozostaje jeszcze posprzątać po.. tym wszystkim...

ale to powoli :p

Całość prezentuje się następująco:

post-13658-0-38999500-1462528112_thumb.jpg

Woda się wyklarowała nieco. Blau Wave Motion 8000 porządnie miesza wodę. Jesteśmy zadowoleni.. chociaż ciut głośny... buczy... Pewnie siorbanie spływu to zagłuszy.. :p

Czekamy na dojrzewanie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jednak nie tak wszystko pięknie i płynnie jak zakładaliśmy... pojawiły się problemy techniczne...

Spływ po pełnym zalaniu sumpa i zbiornika głównego siorbie niemiłosiernie... Wcześniej przy testach było do akceptacji i przeżycia. W tym momencie jest... tragedia. Sąsiedzi 2 domy dalej pewnie w nocy by słyszeli.

Woda z głównego spływa jakieś 6-7 cm zanim spłynie przez sitko. Przez to dość mocno jest ta woda napowietrzona. Brak rewizji jednak jest... odczuwalny...

Pózniej skoczę do Castoramy i zobaczę czy durso coś zmieni. Podniosę również rurkę tak aby spływ był te 2-3 cm poniżej poziomu wody w akwarium. To powinno coś pomóc.

Następny problem to sump. Zdecydowanie za małą zrobiłem komorę pompy powrotnej. Przy pierwotnym założeniu za wolno się napełnia i zaczyna brakować wody. Aby to zwalczyć, wlałem więcej wody do sumpa. W tym momencie ten problem rozwiązany ale... woda przelewa się tak szybko... że omija 2 komory górą. Przegródka "bubble trap" jest omijana i woda spływa wprost do refugium/DSB.

Muszę tę przegródkę podnieść.... ale najpierw problem ze spływem muszę rozwiązać.

Dobre.. niedzielne wiadomości...

eh...

Zimny prysznic... Walczymy dalej....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

Ok. Udało się wyciszyć spływ przy pomocy Durso i wężyka. Poziom wody w kominie jest obecnie 2 cm niżej niż w akwarium. Lekko chlupie ale jest do zniesienia i małżonka zaakceptowała. Git.

Akwarium w pełni już jest zalane. Bakterię Special Blend dozuję wedle zaleceń producenta (ależ smród...)

Eksperymentowałem z ustawieniem falownika... solidnie dmucha i robi fajne fale. Jakiś detrytus, który wyleciał ze skały jest fajnie unoszony ku tafli. Fajnie też robi wydmy z piasku... chociaż nie wszędzie bo jak widać na fotce w niektórych miejscach aż za bardzo. Jeszcze pobawię się i ustawię tak aby było dobrze.

post-13658-0-44579200-1462804436_thumb.jpg

Górne kawałki skały nabrały nieco czerwonego koloru miejscami. Oprócz tego w wielu miejscach zaczynają wystawać białe cieniutkie nitki. Pierwszy raz coś takiego widzę. Będę obserwować jak to dalej się potoczy i czy będzie tego więcej.

Woda jest dość mocno natleniona przez pompę i z tym tez coś muszę zrobić. Będę kombinować.

Niech sobie dojrzewa powolutku, czekamy i wypatrujemy najmniejszych glonów. W tym jednym kawałku żywej skały nie trafił się nawet malutki wieloszczet czy też asterina... patrzyliśmy wieczorem, w nocy, rano i nic.

Powoli zaczniemy się też na targowisku pytać o glony do refugium. Lampa tam już świeci. Piasek w DSB w paru miejscach nabrał brązowego koloru i chciałbym niedługo dodać glony. Jeszcze nie jestem w 100% pewny jakie, więc poczytam na forum aby się upewnić.

Idziemy do przodu. Powoli patrzymy co jaki sklep ma w ofercie i zaczynamy planować obsadę. Przez chwilę była opcja z konikarium ale chyba jednak nie. Będzie pewnie mieszana obsada koralowców i trochę rybek.

Planowanie, planowaniem a wyjdzie jak zawsze... czas pokaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne ułożenie skały. Piasek wygląda na drobny, więc będzie go rozwiewało. Przy takim piasku to lepiej 2 mniejsze falowniki niż jeden mocniejszy.

Życzę sukcesów!

The more you know, the less you don't know


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Bardzo ladne akwarium. Boje sie tylko ze ze skala z Sohala przywlekles inwazję aipitasii. Zapraszam na kawe mam podobny rozmiar akwarium. Moeszkam w poblizu Sohala.

Kuba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Bardzo ladne akwarium. Boje sie tylko ze ze skala z Sohala przywlekles inwazję aipitasii. Zapraszam na kawe mam podobny rozmiar akwarium. Moeszkam w poblizu Sohala.

Kuba

Cześć Kuba :)

Dzięki wielkie za miłe słowa.

Przyglądam się temu kawałkowi skały parę razy dziennie. Na razie nie ma nic na nic Aiptazji ale pewnie coś wyjdzie z czasem. Będzie pewnie w obsadzie Chelmon Rostratus albo tradycyjnie brzydal więc damy radę.

Na kawkę wpadnę z chęcią i do siebie również zapraszam. Przydałoby się doświadczone spojrzenie na moje... "dzieło" (sump i hydraulika). Poszła wiadomość :)

Pierwsze "koty za płoty" - zrobiłem test. Pierwszy od ponad roku więc synek bacznie obserwował "szalonego chemika robiącego mikstury".

NH4 - >0,25

N02 - między 0,25 a 0,5

N03 - ok 7-8 (pomiędzy 5-10)

P04 - 0,03

Fosforany są niziutkie więc to cieszy. W sumie tylko 90l wody z poziomem fosforanów 0.11 trafiło do akwarium. Reszta to świeża solanka.

Przy takim P04 i N03 raczej nie spodziewam się zakwitu glonów. Tym bardziej iż od dwóch dni maksymalnie świeciłem ok 5 minut (do zdjęcia i rozejrzenia się).

Nie świecę bo nie ma takiej potrzeby. Cykl azotowy nie potrzebuje światła a po co stymulować wzrost glonów, skoro nie mają jeszcze czego pobierać z wody? Będę chciał możliwie szybko gdzieś zdobyć glony go refugium tak aby te mogły szybko wyssać P04 i N03 z wody. Wtedy powinno być mniej glonów w akwarium głównym. Jak poświecę to pewnie pozniej pojawi się cyjano, stąd też na razie nie świecę.

Wyniki przyzwoite. Chyba wieczorkiem do sumpa trafi trochę... moczu... tak żeby podbić amoniak i dolać pozniej bakterii. Metoda stara i kontrowersyjna dla nie których ale czemu nie... spróbuję z 20 ml chociaż.

Czekamy co będzie za parę dni...

Edytowane przez santos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak jak pisałem wcześniej, tak też zrobiłem...

Ja biorę antybiotyk i wolałem nie ryzykować, więc złapałem ulubiony kubek teściowej i synek zrobił co do niego należało... :D

Zrobiłem przy okazji test jego moczu i poziom amoniaku jest ciut powyżej 0,5. Fosforanów nie ma więc do akwarium trafiło ok 30ml ciepłego, złocistego płynu. Od razu wlałem sporą dawkę bakterii. Będą miały co trawić :)

post-13658-0-67210100-1462985991_thumb.jpg

Jest to metoda nieco inna ale chciałem koniecznie spróbować. Była ta opcja albo wrzucenie kawałka mięsa krewetki lub najzwyczajniej na świecie "Phantom feeding", którego nie jestem zwolennikiem. Sporo poczytałem i w ten sposób podbija się fosforany, które osiądą się an świeżej suchej skale i piasku tworząc depozyty. Koniecznie muszę kupić absorber fosforanów niedługo.

Akwarium ciemne - nic nie świecę, zgodnie z postanowieniem.

Za 2 dni zrobię test wody. Później znowu trochę złocistego płynu doleję. Zrobię test po godzince. Później po 24h i zobaczymy jak szybko bakterie sobie radzą z przetwarzaniem amoniaku.

Złoty płyn - złoty środek na dojrzewanie?

Zobaczymy...

Edytowane przez santos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Akwarium zaczęło dojrzewać Przez brak światła pojawiły się glony brunatne. Skała coraz bardziej się brązowi i pojawiają się powoli niteczki (na razie z 1-2 mm od skały). W związku z tym od dzisiaj będzie zbiornik bardziej oświetlany. Zaczynamy od 4h i godzinkę dodamy dziennie. Świeci tylko 2 x 39 (Azure + Actinica).

Po dolaniu złocistego płynu 2 dni temu, zdecydowałem się zrobić testy...

ppm

NH4 - 0,25 - 0,30

N02 - 3 (!)

N03 - 60-70 (!!!!!)

P04 - 0,1

Amoniaku siłą rzeczy jeszcze trochę w zbiorniku zostało. Zawsze coś w suchej skale się znajdzie do rozłożenia. To powinno jeszcze potrwać z tydzień może półtora.

Azotyny - wysokie więc już cykl azotowy hula.

Azotany - bardzo wysokie... W tym momencie nie ma glonów aby je pobrać z wody. Musimy na gwałt zrobić refugium! Jak nie.. to będzie obfity wysyp glonów w zbiorniku głównym. Jak jeszcze reszta amoniaku i azotynów zamienią bakterię na azotany to będzie grubo ponad 100 :p Podmianka odpada przez najbliższy miesiąc więc tylko glony to mogą wyciągnąć. Spodziewam się cyjano "na dniach", które pewnie zawita jak już pojawi się światło (od dziś).

Fosforany nieco się podwyższyły. Muszę zamówić Phosguard pilnie...Chyba, że ktoś poleci coś lepszego?

Dwa kawałki skały przestawiłem aby tworzyły dwie dodatkowe mostki/łuki. Teraz zdecydowanie wygląda lepiej i pasuje do koncepcji i konstrukcji głównej.

Wieczorkiem wrzucę jakąś fotkę brązowego nalotu na skale. Piasek na razie czyściutki w zbiorniku głównym.

W DSB jakieś 5 cm pod powierzchnią pojawił się brązowawy nalot na szybie. Coś się dzieje... powoli....

---- edycja wieczorem ----

Odwiedziłem Hepatusa/Sohala tuż przed zamknięciem. Udało się dokupić litr Siporaxu 15mm, PhosGuard oraz 2 rodzaje glonów do refugium.

Pierwszy to Caulerpa Prolifera (często odradzana..ale z braku wyboru... chlup!)

Drugi to chyba spaghetti... długie nitki, gęsto zbite. Kulka tego kręci się w refugium of wody. Między glonami zauważyłem parę sztuk robaczków (chyba jakieś amfipody malutkie). Nie mam jak się przyjrzeć...

Glony już w refugium się bujają (Caulerpa) i kręcą (Spaghetti ?).

post-13658-0-06891000-1463160046_thumb.jpg

Obiecałem fotkę brązowego nalotu na skale... Od rana sporo tego przybyło.... Fotka w aktynice + azure:

post-13658-0-83557600-1463160064_thumb.jpg

Zobaczymy czy glony sobie poradzą z takim amoniakiem i azotynami. Azotanów mają sporo do... wchłonięcia...

Czas pokaże jak to się potoczy :)

Trzymajcie kciuki :)

Edytowane przez santos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Dzisiaj kolejny test z ciekawości.

Akwarium dojrzewa. Na piasku i szybach pojawiły się brązowe glony (nalot). Skała jest dość intensywnie brązowa. U góry najbliżej światła pojawiło się parę pęcherzyków powietrza. Zobaczymy czy to dino....

W sumpie nawet siporax zbrązowiał miejscami (tu gdzie pada trochę światło z refugium). Czy to dobrze czy też nie, nie wiem. Niech będzie.

Wyniki testów:

NH4 - poniżej 0,25

N02 - ok 0,5

N03 - ok 70 - 80 (!)

Test na P04 odpuściłem bo na tym mi chwilowo nie zależy.

Zmiany od ostatniego badania (tj. 13.06 - 3 dni temu przed południem)

NH4 - 25-30 (spadło poniżej 25)

N02 - 3 (spadło do 0,5)

N03 - 60-70 (wzrosło ciut do 70-80)

Cieszę się, że Amoniak oraz Azotyny spadły. Wygląda na to że bakterie robią co do nich należy. Zobaczymy czy przy takich wysokich azotanach, glony to wyciągną w przeciągu tygodnia - dwóch.

Glony w refugium wyglądają przyzwoicie. Nie zauważyliśmy aby pogorszył się ich wygląd odkąd są u nas (3 dni - ok 72h). W refugium świecimy ok 14h na dobę. W akwarium obecnie ok 4-5.

Jeśli glony w akwarium to dino to rozważymy całkowite przyciemnienie akwarium na 3 dni. Do tego ewentualnie poszorujemy skałę jednocześnie odsysając dino. Podmianka wtedy byłaby ok 10l. Na razie jednak nie chciałbym tego robić żeby dać jeszcze trochę czasu bakteriom na spokojny rozrost. Gdyby było bardzo zle.. nie będzie wyboru.

post-13658-0-55011600-1463412095_thumb.jpg

Kolejne testy zrobię pewnie bliżej weekendu. Liczę na to, że Amoniak oraz Azotyny utrzymają się na obecnym poziomie lub jeszcze bardziej spadną. Pewnie coś jeszcze w skale jest co się... popsuje :)

Na chwilę obecną lejemy Special Blend (prawie wedle zaleceń producenta - prawie bo znacznie więcej) :p Flaszka już się kończy.

Rozważamy vodka method. Możliwe, że za parę dni zacznę lać po 1 ml "czystej" dziennie.

W wodzie jeszcze nie moczy się PhosGuard oraz Carbon Matrix. Niebawem odpieniacz zacznie pracę "na mokro".

Akwarium dojrzewa już nieco ponad tydzień i na razie wyniki są obiecujące. Może pójdzie szybciej niż zakładaliśmy. Już powoli myślimy nad ekipą sprzątająca - tak żeby wpuścić na początku Czerwca o ile Azotany spadną...

Planowana ekipa czyszcząca:

Rozgwiazda piaskowa (Archaster Angulatus) - x 1

Krab czerwononogi (Paguristes Cadenati) x 1

Babylonia x 2

Trochus x 2

Astralium x 2

Nassarius x 4

Strombus x 1 może 2

Jeśli będzie trochę glonów zielonych to kupimy również:

Mithraculus Sculptus - Mithrax crab x 1

może Diademę Setosum również (jęsli będą lepsze warunki do tego czasu).

Ekipa sprzątająca do zatwierdzenia. Zobaczymy jakie będą warunki za te 2 tygodnie...

To chyba tyle :)

Pozdrawiamy ! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt a opis czyta się jak jakiś thriller :)

Daje do ulubionych jesteśmy na podobnym etapie, ja chyba jednak wypuszcze u siebie gorzałę. Nie uzyskałem informacji o jakiś przecieskazaniach więc co mi szkodzi :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt a opis czyta się jak jakiś thriller :)

Daje do ulubionych jesteśmy na podobnym etapie, ja chyba jednak wypuszcze u siebie gorzałę. Nie uzyskałem informacji o jakiś przecieskazaniach więc co mi szkodzi :)

Wysłane z galaktyki S4

Ja też o przeciwskazaniach nie czytałem więc też się niedługo zdecydujemy na rozpijanie stworzonek w akwarium :) Jeszcze tylko o dawkowaniu poczytam ciut. Chociaż są różne teorie i systemy dawkowania.

No to lejemy razem wódkę..

Będzie jak za komuny... "nie ma dla was rybki mrożonek, nie ma suchego.. macie wódkę! "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem wczoraj. Skromnie 0,1ml dzienne przez trzy dni. Potem 0,2 do końca tygodnia i co tydzień o 0,5 więcej.

Zmierzę sobie parametry przed dodaniem bakterii bo podobno mogą podbijać.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozgwiazdę na razie odpuść, nie można jej dać do świeżego piachu, bo padnie z głodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem wczoraj. Skromnie 0,1ml dzienne przez trzy dni. Potem 0,2 do końca tygodnia i co tydzień o 0,5 więcej.

Zmierzę sobie parametry przed dodaniem bakterii bo podobno mogą podbijać.

Wysłane z galaktyki S4

Ja teraz dużo poczytałem i w USA bardziej chwalą sobie dodawanie octu! Jedną z zalet jest brak aktywności i wzrostu cyjano przy occie. Wódeczka ponoć stymuluje cyjano (w jakimś stopniu).

Sporo się dowiedziałem:

http://reefkeeping.com/joomla/index.php/current-issue/article/116-vinegar-dosing-methodology-for-the-marine-aquarium

Chyba się zdecyduję na ocet niedługo.

Swoją droga przy DSB w refugium ponoć obie metody sprawdzają się kiepsko przy starcie akwarium i dopiero jak DSB zacznie "hulać" można zacząć dodawać albo ocet albo wódkę. W przeciwnym razie nie ma efektów i bardzo łatwo o przedawkowanie.

NIK@

Rozgwiazdę to za jakiś czas kupimy. Teraz faktycznie miałaby mało papu.

Co do akwarium to brąz nalot jest miejscami bardziej intensywny a w niektórych miejscach zszedł i pod spodem jest bielutka skała otoczona brązowym nalotem.

W nocy to nie znika, cały czas bez zmian utrzymuje się czy to dzień czy noc, czy świecę czy nie. Chyba to nie dino..

W sumpie tam gdzie pada światło na siporax, też pojawił się ten nalot. Gdzie nie ma światła tam nie ma tego nalotu... Chociaż na malutkich kawałkach skały w refugium (14-16h świecenia dziennie) nie ma tego nalotu... hmm...

Zrobiłem test wczoraj na Azotany i nieco spadły. Bliżej weekendu zrobię komplet testów.

Prawdopodobnie już Amoniak i Azotyny są na wyczerpaniu, więc robię bardzo skromny "phantom feeding" żeby bakterie miały co jeść. Będzie przez to jeszcze więcej azotanów ale mam nadzieję, że glony sobie z tym poradzą. Jak nie to podmianka pod koniec miesiąca w celu zbicia/rozrzedzenia azotanów.

Zastanawiam się nad Matrixem i Purigenem jako dodatki do sumpu. Od wczoraj sączy się również MatrixCarbon. Woda już jest nieco czystsza. Waham się nad dodaniem Phosguardu. Jeśli zbiję za bardzo fosorany to zostanę z Azotynami wysokimi. Z drugiej strony miałem od samego początku pilnować fosforanów i nie dopuścić lub też, ograniczyć depozyty fosforanowe na suchej skale, stąd zakup Phosguardu. Jednak przy takich Azotanach....nie wykluczone, że będziemy starać się podbić fosforany tak żeby była ta proporcja 1/16 i wtedy może coś się zmieni.

Tak czy inaczej jeśli testy będą przyzwoite za 2 tygodnie to chlup powędruje ekipa sprzątająca i jakaś mała rybka żeby podtrzymać populacje bakterii.

Klaruje nam się też planowana obsada rybek.. ale to może pózniej opiszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja, ekstra sie czyta! :) jedyne co bym zmienił to świeciłbym od początku normalnie, ale jest wiele dróg do celu ;)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna relacja, ekstra sie czyta! :) jedyne co bym zmienił to świeciłbym od początku normalnie, ale jest wiele dróg do celu ;)

Hello Seb.

Dziękujemy za miłe słowa.

Jest wiele dróg ale jeden cel...

Na forach USA sporo osób radzi aby nie świecić w zbiorniku głównym bo nie ma takiej potrzeby. Światło nie jest potrzebne aby zamknąć cykl azotowy. Wahaliśmy się od samego początku i tak raz świeciliśmy, raz nie. Wyskoczyło coś to wyglądało nieco jak dino to panika i koniec świecenia. Teraz natomiast ten brązowy nalot znika i ukazuje się bielusieńka skała, która miejscami zielonieje. To chyba nie jest dino, bo raczej tak łatwo by nie zanikał. Będziemy w związku z tym świecić ok 5-6 godzin dziennie i tylko (2 x 39 aktynika + azure). W sumpie, glony są w 'słoneczku' ok 16 godzin na dobę i liczymy, że dzięki refugium i pozniej podmiankom będziemy w stanie zbić azotany do 20-30.

W sobote zrobię komplet testów. Jeśli po tygodniu 'funkcjonowania' refugium wyniki będą nieco lepsze to cykl świecenia w akwarium głównym nie wydłużymy. Przy sporych zmianach, cykl może nawet skrócimy nieco. Jeśli zmiany będą niewielkie to cykl wydłużymy tak aby zachęcić glony (mikro) do rozrostu. W ten sposób, one wyciągną resztę azotanów i fosforanów z wody. Będziemy się starali podmiankami również zbić/rozrzedzić azotany tak aby nie było plagi glonów (mikro). Po cichu liczę, że makroglony w refugium oraz bakterie beztlenowe obniżą azotany do 30-40 i paroma podmiankami 10-15% wyjdziemy na prostą bez większej 'plagi' mikroglonów w zbiorniku głównym. Czy się uda? Zobaczymy.

Teraz chciałbym bardzo żeby właśnie populację bakterii beztlenowych skutecznie 'rozmnożyć'. Zastanawiam się na 4-5 cm warstwą Matrixa w jednej komorze sumpu. Coś jak DSB tylko Deep Matrix Bed :p

Minie sporo czasu zanim nasze DSB zacznie hulać jak powinno. Na razie pojawiają się pęcherzyki przy 5-6cm od górnej warstwy, więc coś się dzieje. Ponoć te bakterie najwolniej się rozmnażają i ich 'zawartość' w żywej skale też 'pupencji' nie urywa. Czytając recenzje tych bakterii najwięcej jest w Stability Seachem. Niewykluczone, że po ten specyfik sięgniemy wraz z zakupem Martixu do (DMB) :p Chciałbym coś takiego spróbować... nietypowy pomysł więc.. czemu nie. Będziemy jeszcze się ciut wahać przed ostateczną decyzją...

To chyba na tyle. Sobota - testy i zobaczymy wtedy na czym stoimy i jak się system zachowuje i rozwija po 2 tygodniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hello.

Dzisiaj zrobiliśmy testy. Wyniki są przyzwoite. Jeszcze definitywnie nie zakończyło się dojrzewanie zbiornika, chociaż jesteśmy na dobrej drodze.

Wyniki sprzed chwili, w nawiasach zmiany od poprzedniego mierzenia (16.05)

NH4 - >0.25 traktuję jaka 0 (wcześniej >0,25)

N02 - ok 2 (wzrost o 1,5)

N03 - ok 60 (spadek o ok 10-15)

P04 - ok 0.15 (wzrost o 0,05 od 13.05)

Amoniak jest praktycznie niewykrywalny lub przynajmniej bardzo niziutki. Azotyny poszły do góry co oznaczało, że we wcześniejszym pomiarze Amoniak jednak był w wodzie). Azotany spadają. Fosforany do góry.

W akwarium dużo brązowego nalotu już zeszło ze skały i stale schodzi. O dziwo nic a nic nie rośnie glonów. Miejscami skała się zazieloniła ale od 2-3 dni nic się nie zmienia, nic nie rośnie.. chyba nawet ten zielonkawy nalot schodzi.

Raz dziennie robiłem drobny "Phantom feeding". Jako, że azotyny są wysokie i poszło P04 do góry, od dzisiaj zaprzestajemy. Fosforany już są na poziomie który nic się nie podoba.

Liczymy na to, że przez najbliższy tydzień azotyny spadną do 0, NH4 będzie niewykrywalne a poziom azotanów spadnie lub utrzyma się na obecnym poziomie. Wtedy wkładamy Phosguard i robimy podmiankę.

Odpieniecz dużo brązowego syfu wywala. Piasek w akwarium ma pełno bąbelków 0,5 cm pod wierzchnią warstwą, co sugeruje, że bakterie beztlenowe się szybko rozmnażają i nie próżnują. To cieszy.

Glony w refugium wyglądają dobrze i widać gołym okiem, że się mają dobrze. Spaghetti sporo się rozrosło w objętości.

Liczymy, że na "Dzień Dziecka" do akwarium trafi ekipa sprzątająca wraz z jakimś garbikiem lub Chromisem. Oczywiście o ile amoniak będzie 0 a azotyny ledwo ledwo lub najlepiej 0.

Zobaczymy jak to będzie za te parę dni...

Oby do przodu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

Dzisiaj przy porannym zapaleniu światła i pooglądaniu co tam się w zbiorniku dzieje dostrzegliśmy coś dziwnego....

Na dole między skałą a podłożem jest... kokon!!! Ewidentnie jakieś stworzenie zebrało ziarna piasku po bokach i uplotło kokon...

Poszperałem trochę po necie ale nie wiemy co to jest! Zaraz wrzucimy też do działu IDENTYFIKACJA.

Parę zdjęć:

post-13658-0-12635600-1464078188_thumb.jpg

post-13658-0-64536900-1464078211_thumb.jpg

post-13658-0-01506600-1464078229_thumb.jpg

Spotkał się ktoś z czymś takim??????

Edytowane przez santos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy po paru dniach nie obecności..

W akwarium wszystko dobrze. O dziwo proces dojrzewania przebiegł nie mal jak marzenie. Nie było żadnej plagi (oprócz brązowego nalotu przez parę dni). Nalot ten już całkowicie zszedł.

Testy z dzisiaj:

NH4 - 0

N02 - 0

N03 - 25

P04 - 0.1

Glony w refugium szybciutko rosną. W szczególności ten, który był mi sprzedany jako Spaghetti. Kupiłem garść, natomiast w tym momencie jest tego pół refugium.... Roi się wszędzie między "nitkami" od malutkich kiełży. Super.

W akwarium pływają dwa małe chromisy. Oprócz tego Zoa, Euphyllia Paraancora, grzybki i Stylophora Pistlata (Milka).

Wszystko się super pompuje, polipuje i otwiera.

Chromisy były potrzebne do dokończenia cyklu azotowego. Nie wiem czy je zatrzymamy i dokupimy 2-3 sztuki czy też się pozbędziemy i pójdziemy w nieco innym kierunku... ale na razie to będzie tajemnica :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie :)

Ja nie mam niestety testów na NO2 i NH4 muszę na wyczucie jechać. Niestety azot jeszcze na wysokim poziomie 50ppm z rybolami poczekam jeszcze miesiąc, za to korali już trochę jest :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie :)

Ja nie mam niestety testów na NO2 i NH4 muszę na wyczucie jechać. Niestety azot jeszcze na wysokim poziomie 50ppm z rybolami poczekam jeszcze miesiąc, za to korali już trochę jest :)

Wysłane z galaktyki S4

Hello. Powiem Ci, że dużo bakterii lejemy i swoją robotę na pewno robią makroglony. Azotany spadają szybciutko.

Koniecznie kup tesy na Nh4 i N02. Bez nich tak naprawdę nie będziesz wiedzieć czy cykl już się zamknął czy nie. Dobrze wiedzieć jak się te parametry zachowują prawie z dnia na dzień.

Jeśli masz Nh4 0 i N02 0 już parę dni to ja bym śmiało wrzucił jakąś odporną rybkę (garbika, błazna lub chromisa). Nawet przy wykrywalnym N02 nic im nie będzie o ile Nh4 jest 0.

Jeśli już masz takie parametry od dłuższego czasu to... też nie dobrze...

Jeśli bakterie nie będą miały co jeść to ich populacja się nie powiększy a po czasie, przy braku pokarmu ustabilizuje i zacznie kurczyć z czasem. Wtedy automatycznie N03 będzie niskie, owszem ale jak tylko wrzucisz 2-3 rybki i zaczniesz karmić to może być ponowne dojrzewanie zbiornika. Nagle będzie pożywienie i zanim bakterie zagłodniałe zaczną się znowu rozmnażać to będziesz mieć wykrywalne Nh4 i N02. A jak to nastąpi to pózniej znowu wysokie N03 i możliwy zakwit glonów.

Tak więc kupuj testy :) W razie czego wódeczka i karm piasek :p Bakterie muszą stale mieć co jeść.

Wrzuć jakieś fotki zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

Parametry dobre. O dziwo szybciutko dojrzał zbiornik, system działa i parametry się stabilizują.

Odpieniacz wywala trochę ciemnego syfu. Glony w refugium wielkie.

W akwarium jest już parę szczepek... i... rybek :) Na razie zdjęć nie wrzucam bo woda jest ciut brudna od klejenia szczepek i babka robi burzę piaskową... ups, wydało się jedno zwierzę...... :p

Korale ładnie polipują, falują, otwierają się. W jednym zwierzaku udomowił się już Polymnus... ups..

koniec spoilerów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

Parametry w porządku

Nh4 - 0

N02 - 0

N03 - ok 20

P04 - 0,1

Azotany spadają. Pozostałe parametry stabilne. W refugium jest mała plama cyjano na piasku. Glony rosną w refugium jak szalone. Ciągle lejemy małe dawki bakterii. System hula, idziemy do przodu.

Świetlówka czerwona zostanie zmieniona na aktynikę. Zdecydowanie barwa nam nie odpowiada... Widać to po kolorach. Przy czerwonym świetle wszystko wydaje się rdzawe. Zupełnie inaczej przy aktynice i azure. Wolimy patrzeć na zbiornik tylko przy tym świetle...

Marzy się powoli lampa ledowa, ale to inwestycja na którą nie możemy sobie pozwolić teraz. Może pod choinkę ;)

Zdradzę od razu obsadę...

Obecna obsada:

Hepatus

2 x malutkie chromisy virdisy

2 x A. Polymnus

1 x V. Strigata

3 x krewetka Palaemon Elegans

1 x Strombus

1 x Nassarius

2 x Turbo

3 x mniejsze ślimaki na glony

1 x wężowidło

Korale:

Miękkie:

Capnella

Lobophytum

Devils Hand coral

Sinularia Fluo

Anthelia

Zoa różne

Palythoa zielone i żółte

Clavularia V.

Grzybki

LPS:

Euphyllia Paraancora

Caulastrea fluo

SPS:

Stylophora Milka

Montipora czerw. talerzowa

W drodze jest parę szczepek.

Hepatus po tygodniu pobytu dostał ospy. Temperatura zazwyczaj jest ok 25,5-26,5. Jednak ostatnio (2 dni temu) wstaję rano a ty 24.8....Lampy t5 solidnie grzeją i przez to dawno wyłączyłem grzałkę. Głupota... taka, że aż się dziwię samemu sobie....

Obecnie dostają rybki mrożonki moczone w czosnku (2-3 godzinki). Dzisiaj widać lekką poprawę. Jeśli nie przejdzie lub będą nawroty w przeciągu miesiąca to zaczniemy leczenie.

W quadri czesze się tylko jeden błazen (Polymnus). Walka o ukwiał trwała długo. Niestety oba błazny są z różnych zbiorników, gdzie pływały osobno, przez co to pewnie 2 samice. Większy bardzo ganiał ciut mniejszego, tak bardzo, że ten gdzieś musiał walnąć o skałę i ma od tygodnia "Popeye". Wydaje mi się, że opuchlizna ciut mu się zmniejsza. Apetyt ma i stara się momentami powalczyć z drugim błaznem (o ukwiał). Walkę tę przegrywa i wraca na swoje miejsce (koło falownika). W nocy pływają bliżej siebie i chyba powoli się do siebie przyzwyczajają. Jak Popeye zmieni płeć to może będzie fajna parka. Zobaczymy czy z Popeye'a będzie pirat czy też nie. Widocznych objawów infekcji nie ma żadnych. Objawów choroby czy też osłabienie też nie ma, oprócz momentami strachu przed dominującym błaznem.

Cała obsada w porządku. Wszyscy jedzą. Korale się ładnie otwierają, pompują i polipują.

Zdjęcia wrzucę jak dojedzie reszta szczepek (tylko parę sztuk). Ciągle pustawo w akwarium.

Zdecydowałem kupować szczepki sektorami. Najpierw boki i dół, pózniej środek i na sam koniec jak parametry będą lepsze przybędą SPS.

Polujemy na:

Briareum/ Clavularię Fluo

Monitporę talerzową Fluo

Stylophorę różową

Seriatoporę zieloną

Pocilioporę

Sarcophytona Fluo

Coś żółtego i różowego (najlepiej miękkiego)

Zdjęcia wrzucę za parę dni. Może już przy lepszym świetle... :-)

Na chwilę obecną chyba tyle :)

Pozdrawiamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super!

Jak patrzę na spis korali to wpisz wymaluj moje :) bo nie mam anthelii :)

W tym tygodniu i u mnie zawita jakaś rybcia. Jeszcze nie do końca wiem co. Bardzo podobają mi się chromisy, ale mam chyba za mały baniak bo trzeba by stadko mieć. Trochę myślałem nad trzema, ale to muszę sprecyzować sobie co dokładnie bym chciał.

Jak się zachowuje twoja dwójka? Będziesz kupował im towarzystwo czy wylecą?

Czekam na jakieś fotki :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super!

Jak patrzę na spis korali to wpisz wymaluj moje :) bo nie mam anthelii :)

W tym tygodniu i u mnie zawita jakaś rybcia. Jeszcze nie do końca wiem co. Bardzo podobają mi się chromisy, ale mam chyba za mały baniak bo trzeba by stadko mieć. Trochę myślałem nad trzema, ale to muszę sprecyzować sobie co dokładnie bym chciał.

Jak się zachowuje twoja dwójka? Będziesz kupował im towarzystwo czy wylecą?

Czekam na jakieś fotki :)

Wysłane z galaktyki S4

Podobna obsada koralowców, faktycznie :)

Wpuszczaj ryby. Nie ma na co czekać :) Co planujesz?

Nie ukrywam, że Chromisy trafiły do akwarium tylko i wyłącznie jako pomoc przy dojrzewaniu. Trzymają się razem i są odważne. Pewnie lepiej by się czuły gdyby ich było stadko ale nie wiem czy dokupimy jeszcze kiedyś, czy wylecą czy też zostanę tylko we 2. Zobaczymy. Na razie obsada rybek zostanie taka jaka jest, żeby nie obciążać systemu. Parametry od tygodnia są dobre więc oddycham spokojnie.

Teraz tylko parę szczepek i zwiększymy ekipę sprzątającą... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.