Skocz do zawartości
VWtojfel

Wiercenia akwarium / szkła 10mm POMOCY!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Sam stoję przed dylematem wiercenia,albo od razu kupie nową szybę z otworami i wymienię zanim ta pęknie mi podczas wiercenia albo.... Nie taki diabeł straszny a otwornica jeszcze się może przydać nie raz....... Kolega VWtojfel nie trzyma nas w niepewności i zdaje relację,obstawiam że się udało i to tłumaczy brak odzewu heh a może.... Szkoda gadać.... :vava:;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w baniaku 145x65x65 wierciłem dwa otwory fi 40 na środku krótszego boku i wyszło git.dokleilem balkonik śmiga aż miło.szkło było kupione używane,czekało w garażu 6lat i nic się przy wwierceniu nie działo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sam stoję przed dylematem wiercenia,albo od razu kupie nową szybę z otworami i wymienię zanim ta pęknie mi podczas wiercenia albo.... Nie taki diabeł straszny a otwornica jeszcze się może przydać nie raz....... Kolega VWtojfel nie trzyma nas w niepewności i zdaje relację,obstawiam że się udało i to tłumaczy brak odzewu heh a może.... Szkoda gadać.... :vava:;)

Kup gdy pęknie a nie zanim pęknie. :mellow:

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiercenie przeniesione na dziś wieczór z powodów czysto czasowych :p

na pewno pokażę jak wszystko przebiegało (chociaż mam potężne pudło przelewowe od kolegi i wiercenie może nie być potrzebne, chociaż jest lepszym rozwiązaniem niż pudło)

będę informował na bieżąco


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierc olej pudlo


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie jest pierwsza dziura !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

podłączam tel i wrzucam foty otworu no i na utubsa krótki filmik z wiercenia.

wiertło 55zł no name i pięknie krawędzie ok a ta szyba chyba z 10 lat ma (ze starego akwa 240l za czasów Stalina klejone)

Edytowane przez VWtojfel (wyświetl historię edycji)

akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no jak pierwsza dziura zaliczona to tylko pogratulować koledze..... mówiłem, że to żaden problem


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube....h?v=W_R3SvZSxAo

jak na tym forum dodać film tak, aby był widoczny na forum w miniaturze?

Edytowane przez VWtojfel (wyświetl historię edycji)

akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak mogę coś podpowiedzieć, trzymaj też korpus wiertarki ręką niżej, bo jak coś załapie czy skoczy to lipa może wyjść...to nie wiertarka stołowa....


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tylko film poglądowy przy końcu wiercenia było bez nacisku i obiema rękami. Wiercenie jest łatwiejsze niż oglądając to na utubie.

Teraz spokojnie podejdę to swojego akwa i pierdykne sobie dziureczkę tylko będę wiercił z dwóch stron bo od spodu po wypchnięciu kawałka wycinanego powstają wyszczerbienia na krawędzi otworu.

Edytowane przez VWtojfel (wyświetl historię edycji)

akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nic że powstają, przelotem uszczelnisz a jaką masz pewność że idealnie w trafisz otwory z obu stron. ale zrób jak wolisz


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierć tak jak zaczynałeś, chcąc uniknąć wyszczerbień podkładałem kawałek szkła w miejscu wiercenia.

I ja uzywałem wkrętaki - większa kontrola.

Powodzenia


[font="Arial Black"]Kostka 65x65x65 OW, LED DYI Triton 175W CREE, reszte kompletuje [/font][/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej to była wkrętareczka bosch a z tym podkładaniem się zastanowię bo te wyszczerbione krawędzie chyba w niczym nie przeszkadzają?


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przeszkadzają, ja podkładałem sobie szybe i wierciłem az koronka zaczeła nawiercac tą podłozoną i wtedy nie gryzła dna baniaka


[font="Arial Black"]Kostka 65x65x65 OW, LED DYI Triton 175W CREE, reszte kompletuje [/font][/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwo sie szlifuje takie krawędzie zwykłym papieren owinietym na okrągłym drewnianym kołku. Nie bedzie śladu.

Ja bym ich nie zostawiał bo moze od takiego wyszczerbienia pójść pęknięcie gdy będą naprężenia. A będą na pewno. ;)

mobilnie

Edytowane przez karollo_c (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nic nie pęknie.... Się czasem zastanawiam, ktoś wrzuci fotkę z ryską szkła a tu zara "spuszczaj wodę - pęknie", "nie zalewaj - pęknie!!!!"

to są malutkie zwykłe odpryski


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka średnica tej koronki. Bo na filmie wygląda na dość małą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35mm imho po co więcej?


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie przeloty chcesz dać?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod taki litraż spływ minimum to chyba 32mm to otwór powinien mieć 45mm. Pod przeloty 25mm jest ok. Ale to będzie raczej za mało na spływ. Niech mnie ktoś poprawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przelot 32mm musi być otwór 45mm


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierciłęm sam - baniak prawie 500l , grubość dna 12 mm. 2 otwory pod spływ i rewizję. Obkleiłem do okoła plasteliną aby było jeziorko z wodą. Koronka diamentowa juz nie wiem jaka - pod przepłot. Powolutku - choć poszło mi na pewno szybko - twierdzono ze ze 30 min - ja po 10 min miałem po otworze. Drugie tak samo. Do tej pory trzymam jedno kółko i pokazuje znajomym. Bez jakichkolwiek emocji. Wierć. pamętaj aby cały czas było w wodzie. Póniej przykleiłem sam 2 szybki na silikon i był komin. Pozdrawiam.

tylko nie naciskaj , prawie owgóle, niech się wierci , odrobinę siły co jakiś czas. Zdziwisz się....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady i mobilizację :)

Zmiana decyzji co do średnicy przelotu po konsultacji z kolegą Mateuszem z Morskie.com.

Otwór w szkle będzie na 55mm przelot na rurę 40mm (dostałem przelot na przymiarkę i sprawdzenie jaka otwornica będzie potrzebna, bo to co piszą na alledrogo odnośnie średnicy otworu ma się nijak do faktycznie potrzebnego rozmiaru korony diamentowej).

Tak więc przelot VDL 40mm średnica otworu pod niego 55mm (to jest absolutne minimum minimalne :) ) ten spływ musi zasilić pompę 6000l/h (produkcji naszych małych czerwonych ziomków już teraz z Jedco)

IMHO bardzo przydatna okazuje się prowadnica z deski. Wkładam koronę w prowadnicę i wiercę od razu pionowo (bez prowadnicy korona tańczy po szkle jak balerina). Nawiercanie tzw rowka "C" jest ryzykowne. Tym bardziej, że będę wiercił w akwa i ewentualny "odskok" na szybe boczną może skończyć się nie fajnie .

Będę nagrywał wiercenie od początku do końca, może się przyda dla potomnych.


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ja wiercilem od spodu, postawilem akwa spodem do gory.

Najlepiej wlasnie najpierw kupic przeloty, a pozniej je zmierzyc i dobierac otwornice.

Wydajnosc chinskiej pompy bym traktowal bez entuzjazmu, bo moze byc zawyzona. U mnie pracuje tunze o wydajnosci teoretyczneij 3000l/h, po podnoszeniu zostaje jakies 2000 i mam splyw/rewizje 25 i powrot 20. Splyw i tak jest zakrecony do polowy. Wiec nie wyolbzymialbym kwesti rur. Mysle, ze spokojnie 25 by starczylo, a 32 by oblecialo napewno. Ale jak zdecydowales na 40, to tez nie jest zle. Po prostu wiecej miejsca zajmie. Powrot natomiast dobrze dac taki sam (ja zrobilem mniejszy) i dac podwojny locline. Przy malej srednicy i pojedzynczym ujsciu predkosc wody na wylocie jest kosmiczna i robi niezla burze... Dodalem drugiego locline'a i troche sie uspokoilo, ale i tak strumien ma bardzo duza sile.

Tutaj jest kalkulator ktory liczy zalecane srednice spustu i dlugosc gzrebienia.

http://www.reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

Dla 6000 wychodzi okolo 40mm spust i 60cm grzebienia.

Nie zapomij, ze pompa jak podnosi wode to jej wydajnosc spada.

Moja ma wydajniosc nominalna 3000l/h a podnosi na okolo 1,2m, i to zmniejsza wydajnosc do okolo 2000l/h. Takie informacje mam w instrukcji, jest wykres. Chociaz nie sadze, zeby chinczycy zadali sobie trudu stworzenia czegos takiego, a nawet jezeli juz, to pewnie i tak jest mocno przeklamane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla 6000 wychodzi okolo 40mm spust i 60cm grzebienia.

60cm grzebień :shock: :shock: :shock: miało chyba być 6cm?


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.