Skocz do zawartości
VWtojfel

Wiercenia akwarium / szkła 10mm POMOCY!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam poszukuje pomocy, tudzież porad na temat wiercenia otworów w szkle (sklejonym akwarium).

Sytuacja przedstawia się następująco:

Akwa 202x52x52 grubość szkła 10mm FLOAT

pierwotnie było to akwa Ameryka centralna ale przyszedł czas na morskie, co wiąże się z wierceniem.

Mieszkam w Stargardzie i w okolicy obdzwoniłem "specjalistów" nikt nie chce się podjąć wiercenia w sklejonym baniaku.

Co radzicie?

Wiercić samemu?

Zastosować pipe overflow (który już mam z akwa słodkowodnego obsługuje pompę 2000l/h)?

Overflow box??

Co jeszcze można zrobić?

Proszę pomóżcie


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił pudełko.. Na pewno szkło Ci nie pęknie przy tym rozwiązaniu :)


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wierć albo u Przemka (bardziej on u ciebie). U mnie kiedyś kolo wiercił, robota prosta jak drut, poszukaj na google filmików. Jak się boisz wal do Przemka


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LLS=Wieczorek nie dojedzie do klienta, natomiast na miejscu jak najbardziej.

Tylko chciał bym uniknąć znoszenia dwumetrowej bańki z 3 piętra po bardzo wąskiej klatce schodowej.

Skłaniam się powoli na wiercenie własnoręczne :chris:

A pudło hmmm mogło by być w sumie nawet na całą długość ścianki bocznej akwa (ale to nadal półśrodek moim zdaniem).

Nie znacie kogoś kto dojedzie do klienta za odpowiednią cenę?


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup w castoramie otwarcie wolcraft i wiercić sam. Tylko wolno i prosto. Ja sam wierciłem sobie i znajomym. Dobrze byś miał statyw do wkrętarki wtedy jest łatwiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawa jest taka, że w rogu akwarium kładziesz na dno kawałek sztywnego kartonu (żeby wiertło nie latało) polewasz wodą i jedziesz z koksem ....


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup w castoramie otwarcie wolcraft i wiercić sam. Tylko wolno i prosto. Ja sam wierciłem sobie i znajomym. Dobrze byś miał statyw do wkrętarki wtedy jest łatwiej.

Podleciał byś do mnie wywiercić za zwrot kosztów i jakiś "złoty nektar"

Dobra otwornicę akurat mam na stanie fi35mm diamentowa. teraz tylko jadę po kawałek szkła do ziomka o takiej samej grubości i będę robił próbę.

Jak wyjdzie pomyślnie jadę z koksem jak to powiedział cop909 :p

jakieś podpowiedzi jak to wiercić?? plan jest następujący:

  • akwa do góry kołami,
  • szablon w desce jako prowadnica,
  • paczka plasteliny (zrobię okrąg na szkle do przytrzymania wody w miejscu wiercenia)
  • samo wiercenie ma się oczywiście odbywać bez nacisku na wkrętarkę (czy tak?)

Widziałem, że niektórzy " ruszają wkrętarką lekko na boki w początkowej fazie wiercenia, czy to bezpiecznie oraz konieczne w jakimś celu?


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowadnice z deski sobie daruj, jeśli otwornica złapie drzewo jest do wywalenia ,chyba że dorobisz gumowe nurzki by się nie przesunęła a miejsce na otwornicy gdzie jest diament był poniżej prowadnicy. Pod kontem możesz zacząć wtedy jest łatwiej. Plastelina się przyda i nie spiesz się to ładnie wywiercisz . Przyjechał bym tobie pomoc , ale mieszkam w Berlinie i pracuje teraz również w weekendy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wierceniu raczej ci nie pęknie, natomiast jest możliwe wylaszczenie szkła czyli poszarpią się krawędzie na końcu wiercenia. Zastosowanie nafty lub parafiny do chłodzenia zazwyczaj załatwia sprawę.

I pamiętaj że im starsze szkło tym większe ryzyko jego obróbki.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo trafna uwaga.

wiek szkła ma tu duże znaczenie, akwarium ma 5lat, zostało sklejone ze szkła prosto z huty więc chyba nie aż tak stare (nadaje się do wiercenia).

w kwestii chłodzenia naftą, mam zamiast wody po prostu nalać naftę i to ma zapobiec wyszczerbianiu krawędzi wierconego otworu?


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - jak baniak ma kilka lat - ja bym nie ryzykował - wtedy nawet jak szyba nie trzaśnie od razu, może za jakiś czas.

Ale ja na Twoim miejscu bym zrobił coś innego - wywiercił dwa duże otwory w ściance bocznej, od środka zrobił coś na kształt balkoniku z grzebieniem, a od zewnątrz dokleił nowy komin. Zalety - jak szkło trzaśnie przy wierceniu, wycinasz boczną ściankę i wstawiasz nową z kominem, jak nie trzaśnie masz normalny komin - z którego łatwiej wyciągać "życie" niż z wewnętrznego - jak wpadnie.

No i inne zalety komina :)

A w dnie, ja bym wiercił od środka - materiał leży na stole, nie wisi w powietrzu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam coś podobnego tylko w akwarium dennerle 60l, wywierciłem otwór w tylnej ścianie . wadom mojego rozwiązania jest to , że otwór powinien być niżej wtedy nie ma siorbania jeśli dał bym mocniejszą pompę , a tak pracuje eheim 1000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwór przy dnie komina - dla utrzymania poziomu wody masz balkonik


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ze wszystkim:P

dzięki za zainteresowanie i wszelką pomoc.

idę do pracy ale na 90% będę wiercił sam, postaram się zrobić film i będzie wiadomo czy się udało a jak coś pójdzie nie tak to sami ocenicie co i gdzie zrobiłem nie tak

w najgorszym (a może lepszym) wypadku będzie pretekst na nowy baniak :p


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja balkonika nie mam , dałem sitko spływu. Poziom wody jest ciągle taki sam. Opcja z balkonikiem jest lepsza. Tylko otwór powinien być z co najmniej 8-10 cm poniżej poziomu wody. U mnie spływ jest 4 cm od krawędzi szkła i to jest za wysoko. Dał bym zdjęcia ale mam neta tylko na telefonie, a fotki są za duże

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Preferował bym wiercenie dna i wklejenie komina (prawilnie tak jak powinno być).

Akwarium ustawię dnem do góry, jak tylko znajomy zabierze aktualną obsadę akwarium, przystępuję niezwłocznie do wiercenia (będę informował o postępach bądź ewentualnym uszkodzeniu akwarium:P)


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również miałem taki problem. Zakupiłem baniak do słodkiego, pokupowałem filtr kubełkowy i inne pierdoły. Pewnego wieczoru natrafiłem na to forum i zapadła zmiana decyzji będzie akwarium morskie. Pytanie tylko co teraz odsprzedawać szkło za połowę cenny czy wiercić samemu? Nikt nie chciał się podjąć wiercenia w sklejonym baniaku, więc stwierdziłem że sam wywiercę. Tylko ja mam akwarium 100x40x45 8mm OW. 2 dziury na przeloty 25mm wierciłem jakieś 2 dni. Baniak stał na twardym podłożu (płyta meblowa). Nie wyobrażam sobie wiercić w odwróconym do góry dnem akwarium :o. Specjalistą nie jestem ale jak za mocno będziesz naciskał podczas wiercenia do góry dnem to ten kawałek raczej się wyłamie zamiast ładnie wypaść i będzie szkło wyszczerbione. Tak jak kolega wyżej radzi, jak już wiercił bym w bocznej ścianie. Jak dla mnie za duże ryzyko wiercenia w tak wielkiej szybie tym bardziej że to dno. Nie spałbym spokojnie nawet jak wszystko pójdzie dobrze :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wierć śmiało.Najlepiej wkętarką bo ma niższe obroty.Otwornica musi pracować w płynie(woda,nafta).Najgorzej jest na samym końcu bo trzeba delikatnie i z jak najmniejszym naciskiem bo ci szkło wyszczypie.Szklarze wiercą z dwóch stron to i otwory są idealne.Jak popróbujesz na kawałku innego szkła to zobaczysz że to nie jest takie trudne na jakie wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wiercono w baniaku stojącym "normalnie". I jak już na PW pisałem, pod koniec powolutku z wyczuciem, otwory wyszły super


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiercilem w 8. Otwornice kupilem RUBI z allegro (najtansze). Wkretarka DeWalt. Jako wzorca uzylem rysunku na papierze na ktory kladlem wczesniej wywiercony otwor w tafli zbednego szkla.

Akwarium bylo stare, bardzo stare. okolo 13 lat.

Jedyny problem to pewne prowadzenie koronki w pionie, gdyz moga wyjsc otwory lekko skoszone. I troche uwagi i bardzo maly docisk, praktycznie brak docisku przy koncu, zeby nie uszczerbic.

Nie wiem jakie srubunki sa w planie, ale moje (VDL) sa o tyle fajne, ze ladnie przykrywaja krawedz z naddatkiem.

Ja bym po prostu sorganizowal kawalek szkla, zrobil ze 2 otwory testowe i wiercil sam, nie jest to az tak trudne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kup w castoramie otwarcie wolcraft i wiercić sam. Tylko wolno i prosto. Ja sam wierciłem sobie i znajomym. Dobrze byś miał statyw do wkrętarki wtedy jest łatwiej.

Zamiast statywu moze byc odpowiedni otwor w plycie karton gips. Wlewasz wode i jazda. Szybko idzie. Ja w 8mm szybie wiercilem jefen otwor ok. 1 min.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za 2h robię pierwszy test w szybie zasłaniającej powierzchnię akwa 8mm nagram film wrzucę na Utub, może będą jakieś sugestie co zrobic inaczej :)

Wieczorem plan na zamówienie komponentów do złożenia lampy na ledach 10w epistar (pewnie i tak po świętach wszystko dojdzie ;/ )


akwa


Dobrze Zrobione Jest Lepsze Niż Dobrze Powiedziane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak poszło?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podobno jest już na głębokości 25 m poniżej poziomu morza hihihihihihi :)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.