Skocz do zawartości
Damian K.

Szerokość lampy a szerokość akwarium.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Wyjdę z takim pytaniem, jak ma się szerokość lampy do szerokości akwarium? Czy np. lampę która ma 20cm. szerokości i można w niej zmieścić 4 świetlówki oświetli spokojnie np akwa 40 cm ? Bo wiadomo czym szersza lampa i świetlówki są lepiej rozłożone to i akwarium lepiej oświetlone, ale jaka może być minimalna szerokość lampy?

Dokładnie chodzi mi o to ze mam fajny profil o szer. 20cm. i chciałbym opchnąć w nim 2x24w i 50W w ledach a akwarium ma 40cm. czy to ma sens?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno być dobrze to w końcu 98W na 96l a więc 1w na 1l. Jak idziesz w SPSy to proponuję lampę t5 4x24W,albo nawet 6x24W a nie ledy. Po prostu podniesiesz lampę trochę wyżej.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy od zastosowanych odbłyśników, zastosowanych ledów, od ewentualnych kolimatorów i wysokości zamontowania lampy nad zbiornikiem.

Ma to być lampa dosyć prosta. Odbłyśniki jak już to najwyżej z oprawy rastrowej, ledy to powerLED 10W w pięciu sztukach. Wysokość myślę ze jakieś 10-15cm nad woda.

Powinno być dobrze to w końcu 98W na 96l a więc 1w na 1l. Jak idziesz w SPSy to proponuję lampę t5 4x24W, a nie ledy. Po prostu podniesiesz lampę trochę wyżej.

Nie to nie pod to akwa pod troszkę większe 144l. 90x40cm Korale raczej miękkie i LPS (te najprostsze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak 90cm na długość to daj t5 39w, a nie 24w. Kombinuj tak aby zachować 0,7-1W na litr niezależnie od tego czy to led + t5, czy same t5. A szerokość lampy 20cm przy 40cm szerokości akwarium jest ok. Miałem zbiornik 100x40x50 na 4xt5 39w(lampa miała około 20cm szerokości)


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem, myślałem o 39w i tak mysle ze pewnie beda tylko ze mam lampe na 24w i na poczatku chyba takie beda a z czasem wymienie na 39w. Glownie chodziło mi o szerokość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak 90cm na długość to daj t5 39w, a nie 24w. Kombinuj tak aby zachować 0,7-1W na litr niezależnie od tego czy to led + t5, czy same t5. A szerokość lampy 20cm przy 40cm szerokości akwarium jest ok. Miałem zbiornik 100x40x50 na 4xt5 39w(lampa miała około 20cm szerokości)

nie przelicza się ledów jak świetlówek 1 czy 0,75W / Litr

- dlaczego ? bo np. białe ledy świecą 2 (i więcej) x mocniej niż niebieskie

możesz policzyć lumeny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie przelicza się ledów jak świetlówek 1 czy 0,75W / Litr

- dlaczego ? bo np. białe ledy świecą 2 (i więcej) x mocniej niż niebieskie

możesz policzyć lumeny

No właśnie, konkretna odpowiedz. Tak właśnie myślałem. I że te 98W o ile tyle będzie w przeliczeniu dla prostych korali wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, konkretna odpowiedz. Tak właśnie myślałem. I że te 98W o ile tyle będzie w przeliczeniu dla prostych korali wystarczy.

Zerknij na mój zbiornik, mam trochę mniej mocy, ale akwarium ze dwa razy większe. (Same ledy).

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma to być lampa dosyć prosta. Odbłyśniki jak już to najwyżej z oprawy rastrowej, ledy to powerLED 10W w pięciu sztukach. Wysokość myślę ze jakieś 10-15cm nad woda.

Pod uwagę weź źródło światła o najmniejszym kącie świecenia. W Twoim przypadku będą to LEDy. Zazwyczaj mają kąt nie mniejszy niż 90° (często więcej, tak do 120°). Jako, że mam dziś dzień urlopu to narysowałem Ci infografikę :).

Edit: Oczywiście olałem kąt załamania światła na granicy ośrodków, bo na takim poziomie dokładności jego wpływ na całokształt jest żaden ;)

katSwiecenia90_.png

Edytowane przez magu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fachowe odpowiedzi. Czyli wszystko powinno byc ok. Czyli plan juz jest. Tylko teraz zastanawiam sie nad moca. Bo myslalem nad 50w led i 48 T5, jedynie muglbym zmniejszyc led do 40w wtedy bym zaoszczedzil na zasilaczu/driverze i to sporo. Tylko czy 88w na 144litry bedzie ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.