Skocz do zawartości
Gość

Spławik JBL Precision.... zagwozdka...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam. Ja w temacie. Spławik prawdopodobnie pokazuje w s.g. Na zielono ma od 1.020 do 1.025. Czy trzymając zasolenie na 1.025 nie jest to oby za mało? Daje to 33.18 ppt wedle kalkulatora? Cy nie lepiej jest wyjść z zasoleniem poza jego domniemanie poprawną- zieloną skalę i trzymać na 1.026-1.027 s.g., co da mi trochę powyżej 35 ppt??? Trochę mnie myli ta zielona skala. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście używam refraktometru RHS-10ATC na którym trzymam zasolenie 1,026, kiedyś używałem JBL, który zaniżał zasolenie. JBL pokazywał mi 1,020 a refraktometr 1,026. Sprawdzałem kilka razy i różnica w pomiarze wynosiła 0,006-0,004.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja osobiście używam refraktometru RHS-10ATC na którym trzymam zasolenie 1,026, kiedyś używałem JBL, który zaniżał zasolenie. JBL pokazywał mi 1,020 a refraktometr 1,026. Sprawdzałem kilka razy i różnica w pomiarze wynosiła 0,006-0,004.

No dobrze, ale to nie rozwiązuje mojej sprawy. Refraktometr kupię sobie po przesiadce na większe. Na razie mam zaledwie 64l więc tak trochę poleciałem "budżetowo" :) Interesuje mnie czy trzymać zasolenie poza (!!!) zieloną skalą, tak powiedzmy na 1.0265??? I po jaką cholerę jest ta zielona skala, skoro trzymanie się w niej powoduje to, że mamy za małe zasolenie. Dla zbiornika FO? A może się mylę i coś mi się po...o w obliczeniach?

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Iść do akwarystycznego zbadać zasolenie dokładnie, porównać ze swoim spławikiem i przy kolejnych pomiarach korygować o tą różnicę. Jak będziesz trzymał 1.026 to pewnie nic się nie stanie, ja mam 1.027, na moim spławiku to nadal zielona skala ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.Moja rada.

Ja mierząc splawikiem przesalalem wode o jakies 5kresek 1.029 Woda miała .splawik zanizal wynik.polecam zrobić 1 litr wzorcowej solanki czyli wsypać tyle ile zaleca producent i zmierzyć wapń i magnez wtedy będziesz wiedział ile możesz dosypać.ja według splawika sypalem 45gr na litr a powinienem 33 gr.parametry wywalone poza skale ca 700 mg 1800.taki mam klimat mierząc spawikiem .wiec uważaj bo woda to podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No wiecie... ten spławik ponoć (!) jest dobry i ponoć (!) precyzyjny. ;) Kosztuje coś koło stówki i jest generalnie chwalony. Nie sprawdzałem jak się ma do innego czy refraktometru, ale ok. Dam wiarę Aquarium systems i Aquaforestowi. Zrobię po literku solanki na jednej i na drugiej soli. AF Reef Salt wsypię 42 gramy i zobaczę czy mam 34PSU (bo tak podaje mi ich ulotka), a następnie zrobię to samo na soli IO, z tym że wsypię 33g i zobaczę czy jest 1.020 jak twierdzi producent. Dam znać jak i co. Aha, gdyby ktoś miał taki sam spławik- proszę niech się wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P1otrze chodziło i o to że w przypadku mojego JBL musiałem korygować zasolenie w górę w stosunku do refraktometru. Zrób dokładnie jak radzi ci matroxpl. Będziesz miał pomiar z sklepu oraz swój i o tą różnicę koryguj. Obecnie trzymaj na JBL w granicach 1,021-1,023.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No więc... 42 gramy AF Reef Salt daje odczyt na spławiku 1.026. 33 gramy IO daje odczyt 1.021. Konsekwentnie 34.5ppt i 27.9ppt. Test zrobiłem przed chwilą. Temp solanki 25 stopni. Wychodzi na to że spławik jest całkiem ok. Pojadę powolutku w zbiorniku w takim razie na 1.026 s.g. i wyjdę poza jego zieloną skalę. Zastanawia mnie jedynie PO CO ona się tam znajduje...

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie to na splawiku jbl powinno byc okolo 1024 aby refraktometr pokazywal 35ppt.

http://nano-reef.pl/topic/37235-apel-salimetr-ostrzezenie-i-refraktometr-komu-wierzyc/

Edytowane przez Sygen (wyświetl historię edycji)

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wedlug mnie to na splawiku jbl powinno byc okolo 1024 aby refraktometr pokazywal 35ppt.

http://nano-reef.pl/...r-komu-wierzyc/

Ok, tyle że rozpuściłem 42g AF Reef Salt w litrze i przy temp 25 stopni spłąwik pokazuje 1.026, czyli 34.5 ppt. Producent wskazuje na kartce że w owych proporcjach w tym "batchu" soli ma być 34 ppt. O pół punkcika kłócił się nie będę, bo biorę pod uwagę możliwe błędy w ilości wody, temperatury etc. czyli tzw "błąd statystyczny". Wychodzi na to że u mnie spławik pokazuje jak trzeba. Tylko nadal nie wiem po kiego ta zielona skala, skoro 35ppt jest poza nią?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wizja producenta ...

pewno uważa że każdy chce mieć 1.022-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten sam spławik, na początku porównałem z różnymi przyrządami , różnica zawsze vyla okolo pół punktu jak u ciebie refraktometru nie kupię bo i po co. A zielona skala jest bo gdzie byś nie czytał to wzorcowe zasolenie ie w aqa to właśnie takie w zakresie zielonej skali, ja utrzymuje 1.025 OD 6 miesięcy niezmiennie.

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam, dużo zaniza w porównaniu z luneta. Zmierz u kogoś na lunecie i będziesz wiedział jak duże masz przesuniecie


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mam ten sam, dużo zaniza w porównaniu z luneta. Zmierz u kogoś na lunecie i będziesz wiedział jak duże masz przesuniecie

Dlatego podniosę u siebie na 1.026 s.g. w zbiorniku. Właściwie to wczoraj juz powolutku zacząłem ten proces. Wcześniej trzymałem się zielonej skali i ... Papaya się nie otwiera od dłuższego czasu. Myślę że ze względu na za niskie zasolenie. Wszystkie inne parametry mam w normie. Miałem trochę za wysokie NO3 (mam odpieniacz Hydor SlimSkin Nano), przy zerowym PO4 ale wywaliłem Phosguarda zbiłem specyfikiem Colombo i trzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli zaniża spławik jbl tak jak u mnie i podniesiesz na spławiku do 1026 to w rzeczywistości będzie około 37 ppt. sprawdziłem mój z kilkoma refraktometrami i oby na refraktometrze było 35ppt. spławik jbl musi wskazywać na środku zielonej skali


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No dobrze, ale jak pisałem... zrobiłem testowy 1L solanki na 42 gramach AF Reef Salt i spławik wskazywał 1.026. Producent twierdzi że 42 gramy daje 34ppt, więc wychodzi na to że mój spławik jest w miarę precyzyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale jak pisałem... zrobiłem testowy 1L solanki na 42 gramach AF Reef Salt i spławik wskazywał 1.026. Producent twierdzi że 42 gramy daje 34ppt, więc wychodzi na to że mój spławik jest w miarę precyzyjny.

według mnie to słaba kontrola spławika sugerując się tym co napisał producent,porównaj z innym sprzętem i wtedy będziesz miał pewność


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie bardzo mam jak porównać, bo nie mam w okolicy nikogusieńkiego, a do sklepu z morszczyzną - 80km. :( Jedyne na czym mogę polegać to to, że firma Aquaforest zrobiła rzetelnie badania tego batcha soli i 42 gramy daje 34ppt. U mnie taka mieszanka daje 1.026 na spławiku, czyli 34.5ppt wedle kalkulatora. Te 0.5 różnicy może być błędem statystycznym, bo mogłem dać trochę za mało wody etc. Przecież nie mierzyłem jej co do ml. To jedyne, czego mogę się na chwilę obecną trzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, bo 1.023kg/l to SG=1.0264, a to rowna się 35g soli w 1kg roztworu, czyli 3.5% , lub 35 promila. I wszystko jasne.

I znowu powtórzę, po jaki gwizdek upierac się przy pomiarze typu 1.023, skoro i tak do konca nikt nie wie, czy mowa o gęstosci czy ciężarze wlasciwym (gęstosci względnej).

http://reefhub.pl/pomiar-zasolenia/


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo patrzysz na złą rubrykę. Napisales wartosc konduktancji a dopisales jednostkę ppt.

Edit. Poprawileś się :-)

A swoją drogą, nie ufaj temu co piszą na ulotce, to jest "mniej więcej". Wystarczy ze sol zlapie trochę wody i dane dą so niczego. Znajdź lepiej kogos, kto zmierzy refraktometrem Twoją solankę, bo sądząc po zielonych polach, splawik raczej pokazuje gęstosc, ale za chwilę poszukam cos w necie.

Bingo...

JBL podaje na swojej stronie, ze splawik mierzy gęstosc, wiec 1.023 jest to 35ppt.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czeski błąd. Przestawiłem dwie cyferki jak szybko pisałem. Czyli co? Ten mój spławik chyba nie jest aż taki zły... Podbijać do 1.0265 SG w zbiorniku? W sumie nie prowadzili byśmy tej dyskusji, gdyby nie ta debilna skala na zielono, która to kończy się tu, gdzie wg mnie nie powinna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, patrz wyzej. Napisalem, mierzy gęstosc. Trzymaj 1.023. A skala konczy się tam gdzie powinna. Powodzenia.

Cyt.:The JBL Precision hydrometer set for measuring salt density in marine water aquariums contains a measuring cylinder with which measurements can be conducted outside of the aquarium.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

OK dzięki. W takim razie będę trzymał na środku zielonego, a przy najbliższym wyjeździe do sklepu wezmę trochę wody i zrobię profesjonalny pomiar.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to najlepsze wyjscie, zanim nie kupisz tefraktometru i plynu do kalibracji.

Musisz pamiętac, ze do okreslenia stopnia zadolenia mozna uzyc wielu skal, przy czym największe wątpliwosci są zawsze przy gęstosci (density) i ciężarze własciwym (SG - Special Gravity). Density mowi wprost, ile wazy litr danego roztworu, natomiast SG porownuje (dzieli) cięzar litra danego roztworu na cięzar litra czystej wody, zwykle w tej samej temperaturze. W podlinkowanym artiklu z RH zrobilem tabelkę z wyliczeniem SG z density, dla roznych zasolen i temperatur.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.