Skocz do zawartości
matroxpl

Kropla oceanu v2 - 250L

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu po przeprowadzce udało mi się postawić większe akwarium, do którego zostaną przeniesieni obecni mieszkańcy kostki 40x40x40. Obecnie zbiornik wygląda następująco:

Akwarium optiwhite 10mm o wymiarach 75x55x60 (ok 250l) plus sump 

Odpieniacz Schuran 150 na aquabee 2000/1

Lampa Maxspect Ethereal

Falownik Maxspect Gyre 230

Pompa obiegowa N-RMC 3000 

Skała to 16kg Marco Rocks plus docelowo jeszcze ok 8kg żywej skały z poprzedniego akwarium

Akwarium obecnie dojrzewa, zamierzam tam trzymać zarówno twarde jak i miękkie koralowce. Na chwilę obecną zastanawiam się nad doborem ryb i tu mam prośbę o poradę. Do akwarium na pewno trafią dwa błazenki z obecnej kostki, chciałbym również wpuścić Ctenotchaetus strigosus. Co jeszcze do nich polecacie? Fajnie jakby to były jakieś ciekawe rybki zarówno pod względem wyglądu jak i zachowania, ale też żeby się wzajemnie nie pozabijały :)

 

akwa_1.jpg

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jakiegoś ślizga np. escenius midas lub bicolor, może parka pseudochromis fridmani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, maciej01 napisał:

Daj jakiegoś ślizga np. escenius midas lub bicolor, może parka pseudochromis fridmani.

Dzięki za radę, z tym ślizgem to może być dobry pomysł :)

 

Godzinę temu, CzaQ napisał:

Skała nie jest klejona? Będziesz musiał uważać bo nie wygląda to do końca stabilnie:)

Nie jest, ale stoi stabilnie, sprawdzone :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, matroxpl napisał:

Nie jest, ale stoi stabilnie, sprawdzone

Tak Ci się tylko wydaje,jak zaczniesz dodawać życie to się przekonasz że jednak z tą stabilnością do końca nie było ok.U mnie krab mitrax takie kamyki jak ty masz u góry przesuwał bez wysiłku.Zdziwisz się ile te zwierzątka mają siły :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, grzegorz77 napisał:

Tak Ci się tylko wydaje,jak zaczniesz dodawać życie to się przekonasz że jednak z tą stabilnością do końca nie było ok.U mnie krab mitrax takie kamyki jak ty masz u góry przesuwał bez wysiłku.Zdziwisz się ile te zwierzątka mają siły :D

Hmm, no o krabach faktycznie nie pomyślałem. Jeszcze będę dorzucał skały z poprzedniego akwarium więc wtedy pomyślę nad jakimś łączeniem, ale raczej na rurki niż na klej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mitrax był mistrzem zrzucania szczepek, nawet z dość dużymi podstawkami w porównaniu do jego wielkości. Mam garbika chrysiptera springeri i też potrafi zrzucić szczepki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, kanio10 napisał:

Proponuję pokleic tą skale puki nie masz zalanego akwarium. Konstrukcja może Iniesta stabilna ale teraz, gdzie nie ma żadnego życia i ruchu wody. Ceresit cx5 polecam

Akwarium jest zalane już od 2 tygodni. Generalnie bać się mogę tylko o te dwa kawałki na górze, reszta jest dość spora i ciężka (po ok 3kg), leży stabilnie. Na te dwa na górze raczej wystarczą rurki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry już w normie więc do akwarium trafiło już życie z poprzedniego baniaka, obecnie wygląda to tak :)

 

AKWA1.jpg

AKWA2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zachowanie różnych błaznów? Pływają razem? nie ganiają się?


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium całkiem ładnie już wygląda :). Uważaj tylko na makroglony, żeby czasem nie stały się plagą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Tomek92 napisał:

Jak zachowanie różnych błaznów? Pływają razem? nie ganiają się?

One pływają razem od ponad 2 lat, wcześniej musiały koegzystować w kostce 60l. Raczej nie przejawiają agresji wobec siebie, ale "za płetwę" też nie pływają ;) Przez większość czasu pomarańczowy siedzi w ukwiałach po lewej, a czarny w dwukolorowym Culastrea po prawej.

7 minut temu, maciej01 napisał:

Akwarium całkiem ładnie już wygląda :). Uważaj tylko na makroglony, żeby czasem nie stały się plagą.

Glony przytargałem ze starą skałą, gdzie przez zaniedbanie podczas przeprowadzki i urządzania mieszkania faktycznie stały się plagą. Tutaj raczej nie widać jakiś większych przyrostów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.01.2019 o 17:09, Maciekelkk napisał:

Jest super jak zarosną całkiem skałki  będzie pięknie 

Zanim to wszystko zarośnie to muszę jakoś sensownie rozplanować położenie korali. Rico złapało jaką fazę na rozmnażanie, powoli sobię wędruje po skale co jest dość niebezpieczne dla reszty korali. Montipora oparła się o Acroporę i obie nie wyszły z tego bez uszczerbku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy wody w MarinLab i trochę martwi mnie zawartość Miedzi i Cynku w wodzie. Ktoś wie skąd się to może brać? Nie widzę, aby gdzie była jakaś korozja. Jedyne co znalazłem to sreberko od pokarmu mrożonego w wodzie, ale ono by zawierało miedź? Dziwi mnie też wysoko zawartość PO4, test kropelkowy w zasadzie nie wskazuje na jego zawartość w wodzie.

Ktoś ma może jakieś sugestie co do wyników?
 

Results_2019_01_19_9439.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, matroxpl napisał:

Zrobiłem testy wody w MarinLab i trochę martwi mnie zawartość Miedzi i Cynku w wodzie. Ktoś wie skąd się to może brać? Nie widzę, aby gdzie była jakaś korozja. Jedyne co znalazłem to sreberko od pokarmu mrożonego w wodzie, ale ono by zawierało miedź? Dziwi mnie też wysoko zawartość PO4, test kropelkowy w zasadzie nie wskazuje na jego zawartość w wodzie.

Ktoś ma może jakieś sugestie co do wyników?
 

Results_2019_01_19_9439.pdf

masz też wysoki cynk. zobacz jakie są składniki kremu do rąk lub mydła, którego używasz. u mnie cynk wynikał z mojej obsesji czystych rąk.... myję 100 razy dziennie, więc są suche jak wiór i szczególnie w jesień/zimę używam kremów do rąk, które zawierają często dużo cynku, nie wiem czy miedzi ale u mnie to okazało się skorelowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, matroxpl napisał:

Zrobiłem testy wody w MarinLab i trochę martwi mnie zawartość Miedzi i Cynku w wodzie. Ktoś wie skąd się to może brać? Nie widzę, aby gdzie była jakaś korozja. Jedyne co znalazłem to sreberko od pokarmu mrożonego w wodzie, ale ono by zawierało miedź? Dziwi mnie też wysoko zawartość PO4, test kropelkowy w zasadzie nie wskazuje na jego zawartość w wodzie.

Ktoś ma może jakieś sugestie co do wyników?
 

Results_2019_01_19_9439.pdf

 

Prosta sprawa, a badałeś wodę RO jakiej używasz do podmianek i na dolewkę, w armaturze naszych domów zawory są często z mosiądzu - a mosiądz to stop miedzi i cynku, wg mnie to daje takie wyniki - u siebie w wodzie danej na ICP (RODI) wyszła właśnie zawartość miedzi i cynku, zamontowałem jako ostatni etap filtracji w moim filterku RODI, dodatkową żywicę w kolumnie do żywić jonowymiennych - preparat jaki tam zastosowałem to Seachem CupriSorb  :) Do akwarium można dać Cuprisorb w woreczku na jakiś czas.

Co do kremów i mydeł to wątpie by zawierały cynk - bo cynk jest toksyczny i nie używa się go w kosmetyce, miedzi też nie za bardzo, chyba że w jakiś mydłach siarkowych na trądzik to może, cynk bardzo wysusza skórę i może robić dziury w skórze ( dawniej pudry miały tlenki cynku, albo tlenki ołowiu w składzie )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, sprawdzę jedną i drugą teorię (szczególnie, że też często myję ręce i używam kremu) ;) Niestety nie zbadałem wody RODI, zastosuje na razie w akwarium węgiel aktywny, bo tej pory go nie stosowałem i przebadam wodę za jakiś czas razem z RODI. Generalnie na szczęście na razie nie widzę w akwarium jakiś negatywnych skutków takich poziomów.

Update:

Chociaż teraz przyglądnąłem się seriatooprze i nie wygląda najlepiej, tkanka w niektórych miejscach robi się brązowa i wygląda trochę jakby ją pokrywały okrzemki.

 

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem do sumpa na razie ten węgiel w koszykach na miedia filtracyjne w komorze z pompą, ale myślę żeby to zoptymalizować i dorzucić do sumpa filtr przepływowy H2Ocean  FMR75. Mam pompkę od Multikani 800 o wydajności 800L/h, myślicie, że będzie ok do tego filtra?

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak spisuje się lampa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.