Skocz do zawartości
marinefreak

Problem z sumpem?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was, zerknijcie proszę na zdjęcia sumpa i powiedzcie co jest w nim źle zrobione może ktoś mi poprawi humor.

Sump został wykonany pod zbiornik 210l z 3 przelotami o średnicy otworu 2x3cm i 1x4cm w lewym tylnym rogu baniaka w ukośnym kominie. Jest to moja pierwsza solniczka i niewykluczone, że gdzieś mogłem popełnić jakiś błąd w planowaniu sumpa jak i samego zbiornika. Proszę żebyście zerknęli na fotki i wyrazili swoją "zacną" opinię na temat budowy i wymiarów. Jako odpieniacz planuje wsadzic Delteca SC1351.

W jaki sposób wykorzystać komorę dolewki jeśli jest na równo z górną krawędzią sumpa?

post-24411-0-15158300-1460785882_thumb.jpg

post-24411-0-33720100-1460785901_thumb.jpg

post-24411-0-57512800-1460785904_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Na jakiej głębokości powinien być zanurzony i pracować Twój odpieniacz?

2. Komorę dolewki wykorzystujesz zalewając ją wodą ro+di. I teraz w zależności od automatycznej dolewki, wkładasz tam albo pompkę, albo tylko wężyk. Czujnik i drugi koniec wężyka montujesz w komorze pompy.


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump wydaje się o.k. a do dolewki wkładasz małą pompkę tak dolewka równa z krawędzią :smiling: a odpieniacz ma za wysoką komorę musisz go na czymś postawić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę za wysoka jest pierwsza przegroda. Poziom wody 26cm dla delteca to zbyt dużo. Mimo, że producent podaje wysokość do 25cm to deltec najlepiej pracuje na poziomie do ok. 20cm (tak przynajmniej było u a miałem dwa deltecki). Nie jest to niby wielki problem bo możesz go podnieść o kilka cm i będzie ok. Komora odpieniacza nie jest trochę za mała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie komora odpieniacza mogła być o 2 cm niższa :) Poza tym konstrukcyjnie ok, mam podobny sump z tym że komora dolewki jest z tyłu.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paweł dobrze napisał - Deltec najlepiej pracuje na 20-21 cm więc będziesz go musiał na czymś postawić.

Reszta uwag w wątku z sumpami


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa, serdeczne dzięki za Wasze komentarze. Przyznaję, że nie wiem na jakiej wysokości powinien być Deltec SC1351 ale jak zasugerował ilarios będę go musiał trochę podnieść. Sump zrobiłem wyższy niż zakładałem na początku miał mieć jedynie 30cm zrobiłem z zapasem na 45cm wys. Pozostaje wystarczająco dużo miejsca na manewrowanie pomiędzy górną krawędzią stelaża a samym sumpem, więc zdecydowałem że przy okazji skorzysta na tym komora dolewki.

Co do samej komory odpieniacza to sam detlec ma 250x140 więc będę go musiał ustawić wzdłuż na głębokość która wynosi 500. Czy komora jest za mała...tego nie wiem:) wiem że się zmieści a co dalej...pewnie będę błądził jak dziecko we mgle i pytał Was na forum :question::thumbup: .

Marzyło mi się małe refugium ale nie mam na tyle wiedzy co do wielkości komór żeby eksperymentować, zresztą na taki litraż to chyba przerost formy nad treścią. Wolę dopytać doświadczonych kolegów z forum i ewentualnie dokonać jakiś zmian w celu ulepszeń. Wasze przemyślenia na podstawie waszych własnych rozwiązań/prób i błędów są bezcenne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.