Skocz do zawartości
CzipuS

Chemiclean vs Colombo Mycosidol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Od ok miesiące mam w akwarium nieproszonego gościa :( Mianowicie postanowiło wpaść na dłużej CYJANO

Na początku mało i coraz więcej. Na obecną chilę zaczyna panoszyć się po akwarium

Nie ma jeszcze korzuchów ale jest tego sporo w szczególności na skale.

Odciągam często jednak powraca i się mnoży. Kombinowałem z UV cyrkulacją 0 efektów.

Zastanawiam się ćzy nie przyszedł czas na użycie Mycosidola lub Chemiclean. Tego drugiego posiadam w domu. Czy to już najwyższy czas aby zapodać chemie ? Jeżeli tak to którą ? Raczej chciałbym uniknąć problemów ze zwierzakami. Z góry dziękuję za rady.


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemiclean sprawdzone od lat,niczemu nie szkodzi

nawet w większej dawce,sprawdzone.


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemiclean sprawdzone od lat,niczemu nie szkodzi

nawet w większej dawce,sprawdzone.

Ciekawe, bardzo ciekawe... Piszesz "niczemu" czyli czemu? Warto napisać co dokładnie masz w akwa i na czym testowałeś i to jak piszesz w większej dawce. Acroporom potrafi zaszkodzić bardzo i to w dawce zalecanej oraz stosowane zgodnie z instrukcją. W razie wątpliwości wstawię fotki na potwierdzenie.

Mycosidol wg opinii innych osób (sam Mycosidolu nie stosowałem) jest dużo łagodniejszy w działaniu i bezpieczniejszy dla życia.

Proponuję również poczytać tematy na RC na temat efektów stosowania Chemicleanu w zbiornikach spsowych.

Edytowane przez brawos (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem jak sps ale u mnie stosowalem kilka razy nawet w większej dawce mam miękkie i lpsy i nic nie padło nigdy


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowalem mycosidol w dawce podanej przez producenta,i zadnemu spsowi nic się nie stało,a cyjano zeszło po kilku dniach,plus jakie ten preparat ma to takie ze nie trzeba robić dużych podmian,wyłączać odpieniacza. Mniej zabawy ,a cyjano już nie mam od roku.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogółowo jestem przeciwny stosowaniu chemii ale jak widze że draństwo to zastanwaim się co bardziej szkodzi ja jak wsadzam tam łapy ze rurką do odssysania i wiadomo straszy się ryby dotyka korale itp czy ta pierońska chemia :( Miałem kiedyś mniejsze akwarium i nigdy nie doświadczyłem cyjano a tu teraz takie coś i najlepsze to że nie znam kompletnie przyczyny z jakiego powodu :( Chodzi rekator z RowaPhos i węgiel. Odłączałem go na kilka dni i nic :( Karmię rybki naprawdę z dużą ostrożnością parametry w sumie są ok. Cyrkulacja dmucha aż miło. Odpieniacz chodzi bez problemu pieni ładnie a tu to draństwo .......


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemia chemią wszyscy jej używamy chcąc czy nie!!!ale widze mało postów wiec wnioskuje ze zbiornik młody u mnie cjano wracało do roku był to problem ale wszyscy je chyba mieli ciesz sie ze to nie dino to jest gowno cjano ok ja stosowałem zawsze tzn 4/5 razy mucosidol colombo nic nie padło corale ok cjano poszło w końcu o nie wiem czy przez mucosidol czy zbiornik dojrzał ale mimo wszystko na początek polecam mucosidol bo chemiclean ci moze wybić wszystko . Pozdrawiam jak co pisz na priv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz w domu Chemiclean jeżeli to faktycznie cyjano zastosuj go , mi nic nie padło , cyjano zeszło , fakt że akropor za 500 zł w baniaku nie miałem i nie mam , chcesz wydawać $$ nie chcesz stosować chemii kup Microbe-Lift SPECIAL BLEND i dawka uderzeniowa potrójna lu poczwórna ,bakterie się zawsze przydadzą choćby po kuracji chemicznej a może pomogą mi pomogły przy dino i cyjano jak mi wyskoczyło razem


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może napisz jak prowadzisz zbiornik może coś tam jest nie tak , podaj parametry itp


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałam mycosidol mając w akwarium ryby, krewetki, slimaki, miekkkie, lps i montipory. Jedyny efekt uboczny to niewielkie zmetnienie wody przez godzine czy dwie, ale zwierzakom nie przeszkadzalo. Cyjano schodzi w ciagu tygodnia-dwóch do zera i nie trzeba robic podmian.

Jeszcze jeden maly minus-jest w kapsułkach, które trzeba otwierac kazdą po kolei, wiec jesli ktoś ma 500 litrów zbiornik, to musi się troche pobawic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem mycosidol i nic nie padło nawet cyjano, ponchemicleanie cyjano znikło pondwoch dniach , tyle tylko że roboty dużo bo odpieniacz dostaje szału.

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy system jest inny i każdy będzie miał swoje lekarstwo na to i u każdego zadziała inaczej i padnie lub nie padnie jakieś życie - ile zbiorników tyle rad więc tylko sprawdzenie tego na swoim systemie przyniesie odpowiedź


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak prowadze ok to w skrócie. Akwarium ma 3 miesiące zalane wodą z działającego zbiornika. 500l wody w obiegu.

Lampa Giesemann Aurora 54W, maxspect 150 jako cyrkulacja i deltec 1456 czyli odpieniacz to te główne. 45 kg żywej skały i żywy piasek. Chodzi reaktor z węglem i rowaphos. Daje jeszcze rybą jeść mrożonki algi .... i do korali odżywki z AF. Chyba tyle..... Parametry aktualne w stopce są. Mam chemicleana zamówiłem dziś Colombo coś będę się skłaniał w jego kierunku. W niedzielę odciągnę znów wszystko jak się znów wywodzi to będzie trzeba zapodać jeden z preparatów. Chyba że ktoś ma inne rady ?? Może trzeba czekać ??

Edytowane przez CzipuS (wyświetl historię edycji)

d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co podajesz z AF i w jakich dawkach?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coral E,A,B,V po 3 kropelki. Jedne codziennie drugie co 2 dni. Trochę mniej jak pisze ulotka a i jeszcze NP pro oraz Pro Bio S. Codziennie po 4 krople. Wsio


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jaka masz obsadę korali?

Jesli chodzi o chemiclean to ja zawsze używałam w każdym akwarium i wszystko było zawsze w porządku.

Colombo było zdecydowanie słabsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korale same lps i sps. Kilka ryb tj żółtek navarchus salarias 2x błazenek babka piaskowa 2x rozgwiazda piaskowa 4x krewetka czyszcząca ślimaki kraby i dość dużą małże maxime i ciekawe jak ona się zachowa po specyfiku

Edytowane przez CzipuS (wyświetl historię edycji)

d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No to masz odpowiedz. Świeże akwarium, miesiąc temu jeszcze puste i zamiast dać mu dojrzewać ty juz włączyłeś UV, teraz suplementunesz wszystko w właściwie pełnej dawce. Rozumiem ze jest pełne korali? Dozujesz bakterie? Nitryfikacyjne oczywiscie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie korale są malutkie przecież nie kupię dużych bo i po co skoro to rośnie. UV włączyłem po 1h. Kiedyś szła dłużej bo był zakwit fito. Cyjano nie pojawiło się z dnia na dzień tylko postępuje po woli nie cofa się lecz powiększa swój obszar. Nie chce dopuścić do tego żeby dusiło korale i zalęgło się wszędzie.


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To czemu Dozujesz tego aż tyle?

Przykład: mieszkanie 50m2. Mieszkają w nim 2 osoby. Jedzenia sie kupuje na 2osoby czy na 50m2?

W akwarium Musza byc odbiorcy którzy to skonsumują... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisze na AF po 1 kropli na 100l ja daje 3 to obniże dawkę do 1 kropli ale czy to może być przyczyną to może nie jestem znawca taki ale wątpię zapewne już od dziś będę podawał po 1 kropli


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemiclean to środek dla zdesperowanych, którzy nie mają już siły walczyć, jest silny, działa więc szybko, gdyż zawiera antybiotyk. Jednak odbudowanie biologii zbiornika to już nie jest szybka akcja. Podobno człowiek potrzebuje rok, by zniwelować działanie antybiotyku. Mycosidol jest łagodniejszy, ale jego działanie nie jest błyskawiczne. W jednym zbiorniku zadziała po 4 dniach, w innym potrzebuje tydzień, a czasami nawet więcej, ale jest równie skuteczny jak chemiclean. Niecierpliwi twierdzą, że mycosidol nie działa. Działa, ale potrzebny jest czas, a niekiedy powtórna kuracja. Jest wiele rodzajów cyjanobakterii, niektóre z nich są bardziej uparte niż inne. Jeśli ktoś oczekuje natychmiastowych efektów i woli "metodę młotka" powinien wybrać chemiclean. Ja wybieram łagodniejsze środki, mniej inwazyjne, a tak samo skuteczne.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram ktryc'a. masz tridacnę w zbiorniku, to delikatne stworzenie. Chocby ze wzgledu na nia może warto najpierw siegnąc po łagodniejszy środek.

Ja miałam cyjano nie tylko grubym kożuchem pokrywające piach, który mimo usilnych prób odsysaniago nie znikał. Rozlazło sie tez na skaly i zaczelo dusic korale. Po mycosidolu pierwsze efekty bylo widac dopiero po 3-4 dniach, kiedy zeszło z korali, po kolejnych 2 dniach ze skał, a potem nieco ponad tydzien, żeby calkiem odpuściło piach. O ile pamietam wyjelam tylko absorbery, ale odpieniacz i siporax mogły przez ten czas działac. Żadne zwierzatko nie odczuło skutków kuracji, ani delikatne krewetki i slimaki, ani ryby, ani korale. Spróbuj najpierw "po dobroci" mycosidolemm jak nie da rady, to silniejszy środek albo powtórka mycosidolu. Po chemiclean wymagana jest podmiana 50% wody, po mycosidolu wkładasz tylko z powrotem absorbery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co ty lejesz tego tyle przestan lac a ci samo zejdzie


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.