Skocz do zawartości
mareko1

AEFW ?

Rekomendowane odpowiedzi

byłaby martwa biała tkanka


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ramach przypomnienia http://reefhub.pl/a-imie-moje-aefw/


90x50x50 225l | 108l sump + 20l dolewka | RO+Di | PS Diuna 8x39w | Eco Runner 2700 | Tunze 7095 + 2 x 6055 |

Vertex Omega 150 | jager 200 W | Fp 400-100 + DC Runner 1200 | PS Kore + Baling | Aqua Trend Evo Shark |

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak w temacie, czy te przebarwienia na koralu to AEFW?

2nusnxw.jpg

256bkv4.jpg

Zdecydowanie tak. Poza tym, widać małe jakby czerwone robaczki. Niestety, ale wygląda na to, jakby koralik został zaatakowany przez AEFW i red bugs. Co do tych pierwszych nie mam wątpliwości, jeśli chodzi o red bugs, może to tylko tak wyglądać na fotce. Radzę jak najszybciej wykąpać korala w jakimś preparacie przeciw pasożytom.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tak. Poza tym, widać małe jakby czerwone robaczki. Niestety, ale wygląda na to, jakby koralik został zaatakowany przez AEFW i red bugs. Co do tych pierwszych nie mam wątpliwości, jeśli chodzi o red bugs, może to tylko tak wyglądać na fotce. Radzę jak najszybciej wykąpać korala w jakimś preparacie przeciw pasożytom.

Krzysztof

Dziękuję za odpowiedź. Jutro w takim razie cięcie korala i kąpiel w Coral Protect. Pytanie tylko co zrobić ze stopą korala, która oblała skałę; zostawić czy próbować zdrapać/zakleić - po kuracji chciałbym, aby koral trafił w to samo miejsce a nie wiem czy na stopie też nie ma AEFW?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie tak. Poza tym, widać małe jakby czerwone robaczki. Niestety, ale wygląda na to, jakby koralik został zaatakowany przez AEFW i red bugs. Co do tych pierwszych nie mam wątpliwości, jeśli chodzi o red bugs, może to tylko tak wyglądać na fotce. Radzę jak najszybciej wykąpać korala w jakimś preparacie przeciw pasożytom.

Krzysztof

pytanie nie ważne... - spojrzałem dokładniej na zdjęcia

Edytowane przez Kroczek (wyświetl historię edycji)

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki, to kto doradzi co ze stopą korala. Korala pewnie uda mi się ciachnąć tak jak na focie, a co z resztą?

2sbqzwz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudna decyzja, gdyż koral pięknie oblał skałkę. Jeśli był na podstawce, podważyłbym śrubokrętem czy czymś podobnym, żeby chociaż część oblania zachować, a resztę usunąłbym ze skały głównej. Dlatego warto przyklejać szczepki nie bezpośrednio na skale, lecz na podstawkach. Koralik jest dość mały, pogryziony, ale nie widać jajeczek. Skoro oblał się tak ładnie, musiał mieć trochę czasu na to, stąd wniosek, że jest w twoim akwarium już przez jakiś czas. Przejrzyj dokładnie pozostałe korale i poszukaj jajeczek. Porób fotki makro reszty korali, wtedy zobaczysz ewentualne ślady ugryzień, jak te na tym koralu. Mimo braku śladów ugryzień, jeśli widzisz, że jakaś akropora ostatnio straciła koral, stała się zbyt jasna lub przeciwnie, zbrązowiała lub przestała polipować, wykąp ją. Wydaje się, że inny koral jest mocno zainfekowany. Może znajdziesz martwą tkankę z jajeczkami. Jajeczka zawsze składane są na obumarłej już części korala, na podstawce lub skale w pobliżu korala, ale nie na żywej tkance. I weź pod uwagę, że jednorazowa kąpiel w preparacie przeciw pasożytom nie da pewności. Po kilku dniach trzeba powtórzyć, i potem znowu i za jakiś czas znowu. I to są cienie naszego hobby, ale na szczęście są również blaski, gdy widzisz, jak fajnie koral przyrasta, jak zmienia kolory i w ogóle.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wszystkim za rady. Koral niestety przyklejony był bezpośrednio do skały, więc ciachnę go a resztę usunę ( z tymi podstawkami to rzeczywiście dobry pomysł, jak by był na podstawce to większość stopy by była uratowana - człowiek uczy się całe życie). Co do innych acropor to mam jeszcze dwie podejrzane, ale nigdzie nie widać jajeczek :( - też pójdą do kąpieli, zobaczymy czy coś odpadnie. A jak jest z jajeczkami; czy jak koral ma AEFW to jajeczka gdzieś muszą być czy jest szansa, że larwy się wykluły ale jeszcze nie zdążyły złożyć jajek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś miał tego korala przez kilka dni, byłaby szansa, że robaki się nie rozpleniły. ale wydaje mi się, że to nie on był przyczyną, że tylko został nawiedzony :-(. Niestety, sądzę, że główny winowajca kryje się gdzieś w twoim akwarium. Szukaj.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukni na ten filmik

Dziękuję.

Gdybyś miał tego korala przez kilka dni, byłaby szansa, że robaki się nie rozpleniły. ale wydaje mi się, że to nie on był przyczyną, że tylko został nawiedzony :-(. Niestety, sądzę, że główny winowajca kryje się gdzieś w twoim akwarium. Szukaj.

Krzysztof

Jutro poszukiwania winowajcy.

Dziękuję.

EDIT

Jako, że wczoraj nie starczyło czasu na kąpiel w dipie, korale miały zafundowaną ją dzisiaj. Na cztery akropory, które dzisiaj wykąpałem z dwóch spadło trochę malutkich ( dosłownie milimetrowych) głównie białych\przeźroczystych i czarnych robaczków oraz jeden "placek" w kolorze brązowym. Niestety nie udało mi się jak na chwilę obecną nigdzie zlokalizować jajeczek :(. Jutro przy okazji podmiany kolejne poszukiwania.

Edytowane przez mareko1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.