Skocz do zawartości
szymon1234

Ustawienie korali w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem świeżym akwarystą morskim i zanim poprzyklejam szczepki korali do skał postanowiłem zapytać Was co sądzicie o wybranym przeze mnie ustawieniu? Może warto by coś jeszcze przekonfigurować?

Z góry dziękuję za porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie za blisko szyb ?


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Trawki" dałabym na zupełnie osobne skałki, szybko opanują tę główną konstrukcję i zabiorą miejsce innym koralom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotke slabej jakosci dales nic nie wida

Wysłane z mojego Lenovo A5500-H przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Przygotuję lepsze fotki bo istotnie tak średnio to wszystko jest widoczne. Akwarium stoi w rogu pokoju i stąd pomysł na zastawienie tylnej ściany i jednej z bocznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przede wszystkim ma się podobać .. Tobie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kocham takie tematy:D masakra. Patrz post wyżej.


- aquarium 400L optiwhite

- jecod dct 4000L

- jebao rw15

- jecod rw8

- maxspect razor 160W 16 000K

- maxspect razor 120W 16 000K

- sand 25 kg

- live rock 55 kg

- refugium (led lighting 10W)

- Mini Bubble King 160 VS12 DIY

Moje akwarium:

https://m.youtube.co...w&v=79iiBzQ5H7U

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kocham takie tematy:D masakra. Patrz post wyżej.

przecież nie tylko o wygląd chodzi

jedne lubią więcej światła inne większy prąd wody może ktoś by o tym powiedział zamiast pusto drwić ?

Te forum to porażka.

Niczym się nie różni od innych przemądrzałych for rodem z GW.

Całą wiedzę jaka tu jest wyczytałem w poradniku reszta to niemal tylko przepychanki i to ludzi którzy mniej wiedzą niż ci co wiedzę mają dużą ale pewnie szkoda im czasu na pisanie.

Dział diy lamp to wartość, ale pewnie dla tego że magu wklada tam serce a w innych działach brak takich ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląd wyglądem, bardziej istotne dla mnie są informacje choćby, który koral może stać koło którego (tak żeby sobie wzajemnie nie zaszkodziły). Bądź właśnie, który potrzebuję większy prąd wody, a który więcej światła itp..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląd wyglądem, bardziej istotne dla mnie są informacje choćby, który koral może stać koło którego (tak żeby sobie wzajemnie nie zaszkodziły). Bądź właśnie, który potrzebuję większy prąd wody, a który więcej światła itp..

Dużo podstawowych informacji znajdziesz na Reflexie


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o pseudogorgonie, to pierwszy raz widzę u Ciebie, że stoi tak na środku i wysoko na skale. Zwykle na zdjęciach widuje je gdzieś z boku na piachu, u jednych bardziej z przodu, u innych z tyłu. Moja też jest z tyłu. Nie odbierz tego, że się czepiam, bo u Ciebie bardzo ładnie się prezentuje, tylko mnie to zastanowiło. Miękasy i lps chyba w większości nie przepadają za mocną cyrkulacją, światło też średnie.

No i trzeba przewidzieć im miejsce na rozrastanie się. Niektóre korale da się łatwo oderwać od skały i przestawić w razie czego, zwłaszcza, jesli rosną na podstawkach, ale zoa, grzybki, trawki, jesli przyrosną do skały to są a praktycznie niemozliwe do przemeblowania.

Tu jest fajny temat o tym, kto kogo parzy: http://nano-reef.pl/topic/80516-walki-korali-miekkich-lista-koralowcow-miekkich-wraz-z-ich-wzajemnymi-relacjami/page__hl__%2Bwalki+%2Bkorali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Poczytam, chodzi o to żeby ładnie wyglądało i dodatkowo żyjątkom też było dobrze. Kupiłem to akwarium na start - chcę się na nim nauczyć i postawić coś większego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o samo ustawienie korali to tak jak koledzy pisali - żeby się podobało. Jednak tak jak kolega wcześniej pisał zostaw miejsce po miedzy skała a szybą chociaż tam gdzie będziesz czyscił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam to forum od bardzo dawna i jestem pewien, że o każdym z korali jakie posiadasz coś byś znalazł. Jednak często jest to dość trudne. Parę drobnych rad od początkującego:

-Przemyśl ustawienie skały. Opierając skałę o szybę utrudniasz sobie jej czyszczenie a z początku często będzie trzeba usuwać glony. Nie jest to oczywiście błąd bo trudno - nie znaczy niemożliwie. Pamiętaj też, że za skałą i pod nią w zakamarkach będzie zbierał się syf, więc trzeba dobrze wtedy dopasować cyrkulacje, aby przedmuchiwała takie strefy.

-Wygoogluj każdego z korali, jakie masz. W podstawowych informacjach (często na stronach sklepów) znajdziesz to, jaką lubą cyrkulację i światło co w znacznym stopniu ułatwi planowanie rozmieszczenia.

-Przejrzyj temat, który podpowiedziała Nik@. Niektóre korale nie powinny być blisko siebie, bo będą się parzyć. Dobrze jest też dowiedzieć się które rosną szybko a które powoli.

-Przy lektorze na temat korali, które posiadasz zwróć uwagę nie tylko na wymagania, ale i na tempo rozrostu. Jak wspomniałem wyżej niektóre korale nie powinny się stykać. A mimo tego, że posadzisz je w pewnym odstępie, mogą szybko się do siebie zbliżyć. Ponadto niektóre gatunki celowo umieszcza się na osobnych skałach, aby nie rozrosły się po całości zabierając za dużo miejsca.

-Gdy już to ogarniesz przemyśl 2 razy, które korale kleić. Z czasem na pewno dojdą nowe, zmienisz światło lub cos przestawisz a wtedy trzeba będzie cos przesadzić.

No i tak jak było już wspomniane, układaj tak by przede wszystkim podobało się Tobie i domownikom Cx


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przecież nie tylko o wygląd chodzi

jedne lubią więcej światła inne większy prąd wody może ktoś by o tym powiedział zamiast pusto drwić ?

Te forum to porażka.

Niczym się nie różni od innych przemądrzałych for rodem z GW.

Całą wiedzę jaka tu jest wyczytałem w poradniku reszta to niemal tylko przepychanki i to ludzi którzy mniej wiedzą niż ci co wiedzę mają dużą ale pewnie szkoda im czasu na pisanie.

Dział diy lamp to wartość, ale pewnie dla tego że magu wklada tam serce a w innych działach brak takich ludzi.

I tu masz racje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle, jednak jest sporo osób chętnych, żeby pomagać. Ja tez staram się pomagać, na ile mój skromny zapas wiedzy może komuś się przydać, mnie również bardzo wiele osób pomaga, doradza, za co bardzo jestem wdzięczna. Nie wkładajcie proszę wszystkich do jednego wora z powodu kilku przypadków. Na każdym forum funkcjonuje mniej lub bardziej prężna loża szyderców, trzeba ich ignorować i tyle :)

Planujesz mieć ukwiał? Jeśli tak, to zapewnij mu jakąś skałkę z dużym otworem, gdzie bedzie mógł włozyc stopę i w niezbyt dużej cyrkulacji. W takim przypadku tym bardziej polecam nie przyklejać korali bezpośrednio do skał, bo podczas jego wędrówek może być potrzeba ich szybkiej ewakuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wkładajcie proszę wszystkich do jednego wora z powodu kilku przypadków. Na każdym forum funkcjonuje mniej lub bardziej prężna loża szyderców, trzeba ich ignorować i tyle :)

Przepraszam bardzo za off,ale nie do konca masz Nik@ racje - czasami owi szydercy sa wyjadaczami,ktorzy maja olbrzymia wiedze,wynikajaca z niemniejszego doswiadczenia,ale nie mozna sie dziwic,ze czasami pozwola sobie na odrobine,nazwijmy to delikatnie,ironii...A dlaczego?A dlatego,ze ignorancja wielu nowych uzytkownikow jest coraz wieksza,czasami siega wrecz absurdu,wiec i swietemu czasami by zabraklo cierpliwosci.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest normalna kolej rzeczy. Ciągle te same pytania, tak w kółko więc czasem może budzić zniecierpliwienie.

Wujek Google i te sprawy, tylko jednak takie podejścia zabiło by fora. Niektóre już padają bądź padły. Wszystko można znaleźć w sieci więc teoretycznie po co pytać?

Dla nowego nie jest to takie jednak oczywiste...

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forumowicze którzy mają napisane kilka set postów zadają tak podstawowe pytania, że nie jednego by to zdenerwowało ale często piszą że czytają i się uczą. Ja się czasami zastanawiam dlaczego oni nabijają tyle postów jak nie mają bladego pojęcia o podstawach akwarystyki morskiej. Zanim założyłem moje pierwsze akwarium morskie to forum czytałem ponad dwa lata i wszystko analizowałem po kilka razy, żeby potem nie było wtopy i rozczarowania że coś źle zrobiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To jest normalna kolej rzeczy. Ciągle te same pytania, tak w kółko więc czasem może budzić zniecierpliwienie.

Wujek Google i te sprawy, tylko jednak takie podejścia zabiło by fora. Niektóre już padają bądź padły. Wszystko można znaleźć w sieci więc teoretycznie po co pytać?

Dla nowego nie jest to takie jednak oczywiste...

Wysłane z galaktyki S4

Nie do konca chodzilo mi o to,o czym piszesz,bo to,ze ktos wygoogluje i czegos nie rozumie (badz tez,mimo dobrych checi,nie uda mu sie wyszukac tego,o co mu chodzilo) to jeszcze mozna zrozumiec,ale to,ze sa osoby ktore nie zadadza sobie nawet trudu poszukania czegokolwiek,na poblazanie raczej zaslugiwac nie moze :angry: . Tak dla przykladu potencjalne pytanie swiezaka-ignoranta,byc moze od czapy,bo zaimprowizowane ad hoc (aczkolwiek takie,badz podobne "kwiatki" od czasu do czasu na forum sie pojawiaja) : "Wlasnie zalalem pierwsza solniczke,pomozcie,bo nie wiem,jak juz wlalem wode do akwa,to czy moge wpuszczac ryby i wkladac roslinki,czy moze lepiej bedzie,jak wsypie sol?Aha,i jescze jedno pytanie,sol dopiero zamowilem,czy moge na poczatek wsypac taka ze spozywczego? I ile tej soli,najlepiej w lyzkach na litr,bo nie mam wagi."

No i kto sie dziwi,ze niektorych ma prawo dopasc qrwica,he?

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle, jednak jest sporo osób chętnych, żeby pomagać. Ja tez staram się pomagać, na ile mój skromny zapas wiedzy może komuś się przydać, mnie również bardzo wiele osób pomaga, doradza, za co bardzo jestem wdzięczna. Nie wkładajcie proszę wszystkich do jednego wora z powodu kilku przypadków. Na każdym forum funkcjonuje mniej lub bardziej prężna loża szyderców, trzeba ich ignorować i tyle :)

Planujesz mieć ukwiał? Jeśli tak, to zapewnij mu jakąś skałkę z dużym otworem, gdzie bedzie mógł włozyc stopę i w niezbyt dużej cyrkulacji. W takim przypadku tym bardziej polecam nie przyklejać korali bezpośrednio do skał, bo podczas jego wędrówek może być potrzeba ich szybkiej ewakuacji.

Wydaje mi się, że moje obecne akwarium jest za małe na ukwiał - myślę, że pozostanę przy samych koralach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie nie widac u Ciebie korali, ktore potrzebowalyby duzo wiecej swiatla niz pozostale, takze ich ustawienie "wyzej-nizej" lub "pod lampa - z boku" to Twoja sprawa.

Zwroc jedynie uwage, zeby na zaden koral nie dmuchala bezposrednio pompa. Lepiej, gdy cyrkulacja odbije sie najpierw od szyby lub pradu wody z drugiej pompy.

Zadne korale nie powinny stac tak blisko siebie, zeby mogly sie dotykac. Tu warto poczytac o roznych LPS-ach, ktore dopiero w ciemnosciach wystawiaja dlugie polipy, sluzace wlasnie do walki. Takie polipy potrafia byc dluzsze niz sam koral...

Inna sprawa - rozrost. Miekkie korale typu ksenia lub Clavularia potrafia w ciagu kilku tygodni zarosnac cale skaly, zabierajac swiatlo, miejsce i drazniac inne. Podobnie Montipory. Czy ten koral na dole po lewej to Hydnophora grandis ? Tez potrafi szybko podwoic zajmowana powierzchnie i jest dosyc agresywny do innych.

Euphyllie lubia spokojna wode, rosna duze i nie musza miec zbyt duzo swiatla.

Moim zdaniem, dobrze je poustawiales a gdy przesuniesz jeden lub wiecej korali w inne miejsca, to tez bedzie dobrze :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.