Skocz do zawartości
dale

Ceny w sklepach z morszczyzną...

Rekomendowane odpowiedzi

Jak myślicie z czego wynikają i co wpływa na ostateczną cenę w sklepie akwarystycznym? W jednym, drugim, czy trzecim? Co jest najważniejszym czynnikiem kształtującym takowe ceny?

Napiszcie jak Wy to widzicie, a potem (żeby nie sugerować), ja napiszę jak to widzę.

Poruszam ten temat, nie żeby zaglądać do kieszeni komuś, ale raczej żeby zmusić do chwili zastanowienia - nas - konsumentów, ponieważ to my kształtujemy rynek.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popyt :) plus to co niezbędne do funkcjonowania akwarium. Jesli pewne jest ze "cos" musisz miec to zaplacisz za to ile by nie kosztowalo. Innaczej nie odpalasz akwarium.

Białostocka Solniczka 112 L + 40 L Sump

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/84690-Bia%C5%82ostocka-Solniczka-112-L-%2B-40-L-Sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale mamy dziesięć różnych sklepów, zaś cena +/- kilka groszy - ta sama (widać to w towarze "martwym" b. dobrze, lub podstawowych zwierzętach). Podpowiem, mimo różnych kosztów uzyskania...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wycisnąć ile się da, a jak się ma towar którego nie mają inni to jeszcze więcej. Chyba normalne prawo rynku.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ze cena wszedzie jest taka sama to zasluga zbajomosci rynku, research (czy jak to sie pisze) handlowcow itp. Po co sprzedawac duzo taniej i robic konkurencje skoro rynek nie jest tym przesycony i kazdy odgryzie swoj kawalek tortu. W innych branzach jak np budowlanka czy meblowka to cenowo sciaga sie gacie do kostek. A tu nie ma takiej potrzeby bo to nisza.

Białostocka Solniczka 112 L + 40 L Sump

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/84690-Bia%C5%82ostocka-Solniczka-112-L-%2B-40-L-Sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz i tak i nie.

Na wstępie, umówmy się że rozważamy czysto teoretycznie, bez żadnych marek, nazw czy firm. Bez żadnych sympatii czy antypatii. Ot, kilka faktów i spostrzeżeń, materiał do wyciągnięcia wniosków samodzielnych.

Wiadomo że każdy chciał by raczej zarabiać niż dokładać - jeśli można, zarabiać więcej niż mniej.

Wiadomo że koszty działalności i uzyskania przychodu są różne (koszty pomieszczenia, energii, pracowników, wysyłki towarów).

Koszty towaru też są różne - kupujesz więcej, hurtownik/przedstawiciel może dać Ci rabat (może ale nie musi - wszak jest przedstawicielem i gdzie indziej nie kupisz towaru). Poza tym, wiele sklepów robi samodzielnie szczepki (jeśli nie wszystkie). I jak myślicie, ile z nich rozlicza je fiskalnie i w jakim stopniu? Oczywiście każdy wystawia paragony i faktury. No ale zostawmy szczepki czy życie pozyskane od klientów.

Jak mówiłem koszty są różne, a ceny te same. Znaczy sklepy mają różny zysk.

No dobrze, ale skoro ja zarabiam xxx dziennie, to może jak bym obniżył cenę zauważalnie na jakimś produkcie, miał bym większy obrót, zarobił bym więcej, a i pojedynczy klient by na tym skorzystał, ponieważ mniej by wydał.

Fajnie, mamy wolne ceny, wolny rynek i ogólnie jest pięknie. Sklepy konkurują o klienta cenami ... jest bajka.

Ale czy na pewno?

Zobaczmy co się dzieje....

Dwa sklepy ( dla ułatwienia A i B) kupują towar yyy. W takiej samej ilości. Są to sklepy ze sprzedażą internetową. Mają różne koszty, więc różny zysk. Ten z niższymi kosztami (A) i większym zyskiem, postanawia obniżyć ceny by przyciągnąć klientów i konsekwencji zarobić więcej.

Klienci idą do sklepu A - tańszego, kupują produkt yyy, W pozostałych sklepach ten towar się sprzedaje mniej (albo i wcale). Sklepy zostają z towarem, nie zamawiają go u przedstawiciela. No i marka, która była sprzedawana w wielu sklepach jest sprzedawana w jednym. Z pozostałych znika. Przedstawiciel traci rynek bo jeden sklep nie zastąpi kilkunastu. Abstrakcja ? Zastanówcie się i przeanalizujcie czy nie zniknęły z rynku określone marki czy produkty.

Zobaczcie co się dzieje na rynku i w "mediach", gdy jakiś producent schodzi z ceny usług, sklep sprzedaje towar poniżej ceny...

No ale wystarczy że sklep nie dostanie uznaniowego rabatu (często znacznej wysokości). Wszak to przedstawiciel decyduje.

Jest jeszcze parę innych zagrywek, mniej fajnych, ale tutaj już musiał bym konkretne przykłady opisywać, a to się mija z celem.

Kto na tym korzysta? Po pierwsze producent - ma siec sprzedaży, zarabia sporo, pośrednik, jak jest wyłącznym, też swoje zarobi.

Sklep ? Wiadomo - jak chce się utrzymać, musi zarobić. Musi kupić taki towar, który sprzeda z zyskiem (cena zakupu istotna).

A klient ? Klient i tak zapłaci ile będzie towar kosztował, bo wszędzie jest jednakowo. Nie ma szansy kupić oficjalnie taniej, bo taki sklep będzie miał problemy na rynku. Dlatego pojawiają się różne "rabaty", różne "zniżki przy kasie" czy programy punktowe. Ale są to sytuacje niejasne, często zależne od dobrej woli sklepu.

Co na to klienci? Ano nic - towar muszą kupić.

A może mogą coś zrobić?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy jest dokładnie tak jak piszesz. Chodzi o tu że klienci będą kupowali tylko w tym tańszym sklepie. Przykład podam że znanego serwisu aukcyjnego. Kupowałem tam jakieś graty cena była atrakcyjna i wysyłka gratis. Jak przeglądałem resztę aukcji tej firmy aby przy okazji coś tam dokupić zaueazylen że to byłaś jedyna aukcja z tak niską ceną.

Te same przedmioty były też sprzedawane w wyższej cenie, na innych aukcjach i byli na nie klienci! Nie tyle co tam, ale i tak sporo. Na początku mnie to zdziwiło, ale po przemyśleniu to nie wszyscy podchodzą w ten sam sposób do zakupów. A firma pi prostu wie jak się ustawić w serwisie, jak działają tam mechanizmy promocji itp. Jedna aukcja "po kosztach" napędza całe zakupy(skoro już kupiłem i wysyłka gratis to jeszcze coś wezmę i skorzystam....).

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często udajemy się do jakiegoś sklepu, bo tam wypatrzyliśmy tani produkt którego szukamy, a przy okazji dobieramy resztę. Często taki produkt jest swego rodzaju haczykiem. Ale zauważ że były sklepy które swego czasu "cięły" ceny zauważalnie. Obecnie to się prawie pokończyło.

Osobiście sporą część zakupów robię w stacjonarnym sklepie w Lublinie (morszczaki wiedzą gdzie :)) - ze względu na "lokalny patriotyzm". Czego nie mają kupuję w jednym z kilku sklepów, które akurat to mają - wysyłkowo. Ale je też mogę policzyć na palcach jednej ręki.

Zastanawiało mnie swego czasu czemu jeden ze sklepów wysyłkowych wprowadzał jakiś towar, dawał na niego b. dobrą cenę, bądź też spore rabaty, a potem towar znikał z jego oferty. Teraz już wiadomo - po prostu dystrybutor sobie nie życzył by jego towar był tak tanio sprzedawany.

Ale, morszczaki - bogate chłopaki - stać na ceny europejskie (zachodnio...).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego biznesu tak więc tylko sobie gdybam, ale na pewno jest coś takiego jak cena minimalna. Może nie jest to oficjalne, ale np kilku dobrych klientów(sklepów) może się pożalić dystrybutorowi na jakiegoś "łamistrajka" i ten towaru już nie dostanie. Przecież nie jest chyba tajemnicą, że tych sklepów nie ma aż tyle i że nasze środowisko jednak jakoś tam się zna. Sam kiedyś jak jeszcze miałem do czynienia z handlem musiałem trzymać ceny, może nie dla tego że bym nie dostał towaru bo produkowałem go sam, ale mogłem po prostu dostac w ryja :) sytuacja jest chyba analogiczna.

To chyba nie tylko w morszczyznie tak jest choć tu kasa zdecydowanie większa.

Już tu gdzieś pisałem że zwykly kawałek szarej rurki z przydomkiem "akwarystyczny" małe staje się czymś 4x bardziej wartościowym choć to nadal ten sam kawałek szarej rurki....

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak coralglue. Zamień "coral" na "super" i cena spada znacząco :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często, najtaniej wychodzi jak się ten sam towar znajdzie w akwarystycznym a nie morskim akwarystycznym np grzałka, pompa, szafka czy nawet hydrometr.


Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W piątek przyszedł czas na zakup żywej skały. Jako że od lutego jestem stałym bywalcem forum, posłużyłem się nim by wynaleźć wszystkie dostępne sklepy internetowe (i by nie trafić na jakiś którego właśnie zlikwidowali). Oczywiście skorzystałem z tego, który oferował towar po najniższej cenie, biorąc pod uwagę opinię kupujących wcale nie tracąc, na jakości. Naturalnie potrzebowałem jeszcze parę innych rzeczy, które akurat w wielu sklepach były w podobnej cena bądź o parę groszy taniej, ale skoro najdroższy z towarów był u nich w najniższej cenie i tak jak piszesz Marek - przesyłka darmowa to wszystko kupiłem w jednym sklepie dając im sporo zarobić.

Z tego co zauważyłem to tak niską i konkurencyjną cenę skały mają już sporo czasu. Idąc Twoim tokiem myślenia lub doświadczeniem to kwestia czasu kiedy zniknie z oferty ? :p


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzi o cenę żywych stworzeń czy całej reszty? Jeśli całej reszty to wytłumaczenie jest proste, dystrybutor bądź producent narzuca pewne ceny minimalne i nie ma zmiłuj. Jeśli chodzi o żywe zwierzęta, to cenę kształtuje rynek, sprzedawcy doskonale wiedzą, za ile można określone zwierzę sprzedac, żeby ktoś je szybko kupił. Oczywiście, w przypadku wyjątkowych rarytasów można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, ale też bez przesady :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.