Skocz do zawartości
szutarek78

Czy pokarm dla korali w proszku podbija tylko Po4 czy No3 też. Problem z NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Ja akurat stosowałem ten środek i nic. W moim przypadku- totalnie nic. To raczej pożywka dla bakterii niż same bakterie, więc przy zerowym PO4 lanie tego to jak lanie wódki/octu etc. NIC nie da. I nie wiem czy nie spodobała się mojemu dino... Wydaje mi się że tak.

Zakładałem, że każdy dodaje bakterie do akwarium, że to norma, dlatego podałem link jedynie do pożywki dla nich.

Jak długo stosowałeś Nitrate ex?

Dino wykorzysta wszystko, jeśli są dla niego sprzyjające warunki, czy to będzie pożywka dla bakterii czy mikroelementy, więc nie wiązałbym dino bezposrednio z nitrate ex, lecz raczej mało stabilnym akwa.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zakładałem, że każdy dodaje bakterie do akwarium, że to norma, dlatego podałem link jedynie do pożywki dla nich.

Jak długo stosowałeś Nitrate ex?

Dino wykorzysta wszystko, jeśli są dla niego sprzyjające warunki, czy to będzie pożywka dla bakterii czy mikroelementy, więc nie wiązałbym dino bezposrednio z nitrate ex, lecz raczej mało stabilnym akwa.

Krzysztof

Nie wiążę tego z preparatem. Nie twierdzę tez że jest nic nie warty. Twiedzę jedynie że u mnie nie zaskoczyło. Podawałem ze 3 tygodnie. Bakterie też podaję regularnie (Biodigest), ale fakt- zbiornik młody. Pewnie dlatego. :( No cóż, dino już nie ma. Zwalczyłem w tydzień. W sumie to i tak było minimalne (nie jak u innych na zdjęciach), tylko na piasku brązowy nalot, plus szyby i osprzęt. Na skale nic się nie pojawiało. Za to teraz- boję się dodawać czegokolwiek. :) Tylko podmiany i to rzadkie. Jak najrzadsze. Żadnych CoralVits, Reefboosterów, Component A/B/C. Jedyne, czego nie boję się podawać to Biodigest i Ca+/Mg+ (oba własnej roboty).

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

z ciekawości .. sprawdzał ktoś np. organoleptycznie :) co jest w Nitrate ex ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednia dawka wódki , dobre bakterie plus fosforan w kropelkach ( o ile testy rzeczywiście wskazują zero ) i NO3 powinno zacząć spadać w dół.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem. Wyczyściłem sump, usunąłem siporax , w którym zbierało się dużo syfu. Zrobiłem 2 duże podmiany i NO 3 spadło z 5 na 0,5.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem. Wyczyściłem sump, usunąłem siporax , w którym zbierało się dużo syfu. Zrobiłem 2 duże podmiany i NO 3 spadło z 5 na 0,5.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Jak duże akwarium miałeś?

Ile siporaxu miałeś?

Nie miał dobrego przepływu, że zbierał syf?

Jak duże podmiany zrobiłeś?

Dodawałeś jakieś bakterie?


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuję odwrotnie tzn zbijam po4 .Dodaję do dolewki na 2 litry jedną łyżeczkę od testów no3,Bakterie i pożywka- obecnie połowę dawki i PO4 niewykrywalne.Siła prostoty, naprawdę działa. Odpieniacz na bardzo sucho i tak sporo pieni.Nie mam akropor . tylko monipory,seriatopory ,lps. Bakterioplankton jest spory , korale zadowolone.Jak lps zaczynają marudzić to na kilka dni przestaję dozować , robię testy jak po4 rosnie to od nowa itd.Z no3 nigdy nie miałem problemu, zawsze bylo około zera,dlatego delikatnie dozuję.

Edytowane przez tomasz19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie robie jak Tomek, tzn. podwyzszam NO3 i dodaje wodke.

Mialem dosc dlugi okres, kiedy to podobnie jak u Szutarka, musialem zbijac NO3. Dodawalem NaH2PO4 do dolewki i wodke. To dziala. Wystarczy tylko uwazac, zeby niepotrzebnie nie podniesc PO4 za wysoko, no ale od tego sa testy.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomasz19 co konkretnie, dodajesz do dolewki?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani. Jak rozrabiałeś NaH2PO4 (ile proszku do jakiej ilości wody) jak często i jak długo to dozowałeś ?. Ilemiałeś No3 i do jakich wartości podbijałeś PO4 i czym mierzyłeś PO4 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Też mam specyfik pod nazwą KH2PO4 (zakupiłem wszystko co hurtem, ceny groszowe, wysyłka droższa niż "komponenty", więc wziąłem co potrzebne i co niepotrzebne). Na rozrobienie i dozowanie jednak się nie skusiłem, bo obawiam się wysypu glonów, a tego raczej bym nie chciał. Cierpliwie czekam, leję bakterię, wywaliłem Phosguard, odpieniacz na sucho, podmiany... i jakoś pewnie z czasem opanuję moje NO3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam specyfik pod nazwą KH2PO4 (zakupiłem wszystko co hurtem, ceny groszowe, wysyłka droższa niż "komponenty", więc wziąłem co potrzebne i co niepotrzebne). Na rozrobienie i dozowanie jednak się nie skusiłem, bo obawiam się wysypu glonów, a tego raczej bym nie chciał. Cierpliwie czekam, leję bakterię, wywaliłem Phosguard, odpieniacz na sucho, podmiany... i jakoś pewnie z czasem opanuję moje NO3.

To nie rozumiem po co Ci Phosquard skoro nie masz PO4 i chcesz zbić NO3.

A dlaczego odpieniacz na sucho ?

Podobno przy odpienianiu na sucho więcej PO4 zostaje w obiegu zamiast trafiać do kubka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To nie rozumiem po co Ci Phosquard skoro nie masz PO4 i chcesz zbić NO3.

Phosguarda mam chwilowo. Oczyszczam wodę po kuracji Dinoxalem. Za kilka dni wylatuje. Generalnie- nie używam go wcale. Musiałem zapodać węgiel i Phosguard celem oczyszczenia wody z chemii. Takie życie :(

Może za bardzo użyłem skrótu myślowego... Nie używam już Phosguarda, bo mam zerowe PO4, mocny odpieniacz etc. Ostatnio jednak toczyłem walkę z dino. Tydzień i po krzyku. Producent preparatu zalecał przed kuracją wyjęcie adsorbenta fosforanów i węgla, bo znoszą działanie leku, więc po kuracji je wsadziłem (mając w domu) żeby usunąć środek lub to co po nim zostało z systemu.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie rozumiem po co Ci Phosquard skoro nie masz PO4 i chcesz zbić NO3.

Podobno przy odpienianiu na sucho więcej PO4 zostaje w obiegu zamiast trafiać do kubka.

A przypadkiem razem z Po4 nie zostaje więcej NO3 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem razem z Po4 nie zostaje więcej NO3 ?

Tego nie wiem, mnie również polecono ustawić odpieniacz na jak najbardziej na sucho i tak zrobiłem. Do tego dozowanie PO4 i wszystko zeszło :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem, mnie również polecono ustawić odpieniacz na jak najbardziej na sucho i tak zrobiłem. Do tego dozowanie PO4 i wszystko zeszło :)

Ile dozowałęś tago PO4 jaką dawałeś pożywkę i jakie bakterie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A przypadkiem razem z Po4 nie zostaje więcej NO3 ?

Gdyby odpieniacz ustawiony na mokro wywalał NO3 i PO4, a ustawiony na sucho- podnosił, myślę że nie toczylibyśmy tutaj tej dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile dozowałęś tago PO4 jaką dawałeś pożywkę i jakie bakterie ?

Dozowałem tak żeby mi podnosiło PO4 o jakieś 0,02-0,03. Wszystko oczywiście matematycznie sobie wyliczyłem z przykładowego roztworu na opakowaniu. Nie dawałem żadnych bakterii ani wódki. Czekałem ze spokojem aż wyciągną mi to wszystko glony z DSB, a zrobiły to naprawdę dobrze :). Teraz jedno i drugie mam niewykrywalne przy dość sporej obsadzie jak na moje szkiełko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszek - malutka i niepelna lyzeczke od testow Saliferta rorabialem w dolewce (ok. 75 litrow - na 2,5 tygodnia). Dozowalem przez kilka miesiecy do wartosci ledwo wykrywalnych (napewno ponizej 0,05 mg/l), NO3 bylo na poziomie mniejszym niz 10 mg/l.

PO4 mierzylem testem Macherey Nagel a teraz Rowa.

Obecnie robie odwrotnie - dozuje NO3, zeby PO4 utrzymac na ok.0,01.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stani. Powiedz jeszcze czy przy dozowaniu pożywki (wódki) odpieniacz masz na mokro czy sucho ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr. Doaję azotan sodu NANO3.Nigdy nie stosowałem wódki,dodaję bakterie probiotyczne , znanej polskiej firmy oraz 2 pożywki.Najlepiej zacząc od małych dawek i kontolować testami , bo można przedobrzyć .

Podejrzewam ,że tak samo działa dodawanie po4.

Odieniacz na sucho , na mój rozum żeby bakterie jak najdłużej krązyły w systemie i się mnożyły, a nadmiar usuwa odpieniacz.Na mokro szybko zostaje usunięte to co wlaliśmy i efekt słabszy.Tak rozumuję czhyba że się mylę.

Bakterie skonsumują fosforany i azotany , wyłapią je korale reszta w odpieniacz.

Dla przykładu przy no3 około 1-2 , ksenia szaleje ,pulsuje (nie dodaję jodu dodatkowo) nie mam z nią co robić rozdawałem , obecnie nikt nie chce.Przed probiotyką tego nie było, wręcz marniała.

Edytowane przez tomasz19 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że przy xeniach i innych miękasach margines ewentualnych błedów jest trochę inny niż przy acroporach..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem Na3PO4 (bezw.) jak przyjdzie to zacznę podbijać PO4 bo mam 0.02 a NO3 50 i nie pomaga ani purigen ani probiotyka... Zobaczymy jak to będzie


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamówiłem KH2PO4. Jaka jest różnica między NaH2PO4 a KH2PO4 ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.