Skocz do zawartości
pecetowiec

Pierwsze akwarium morskie 35x35x35 (Update do 112l 80x35x40)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Czas akceptacji mojej rejestracji przez admina upłynął pod znakiem chłonięcia wiedzy. Akwarystyką słodkowodną interesuje się od dawna lecz jak to zwykle bywa, nadszedł ten dzień kiedy piękne akwaria morskie wierciły się w moją głowę i nie chcą z niej wylecieć.

Siedząc od kilku dni po kilka godzin na forum stwierdzam że całą moją słodkowodną wiedzę to mogę sobie na olx wystawić bo solniczka to wyższa szkoła jazdy. Wiele czytałem, rozmawiałem z doświadczonymi akwarystami i zaciągnąłem języka u sprzedawców. Co przyswoiłem zaraz zweryfikujecie.

Plan jest taki...

Baniak 3x35cm - przez chwilę zastanawiałem się nad 40cm wysokie lecz chyba mi przeszło

Pokrywa lub belkę prawdopodobnie DIY z profili aluminiowych z uwzględnieniem wiatraków chłodzących ( na szybie lub w pokrywie) Wewnątrz na aluminiowym radiatorze ledy cree.

1. Możecie polecić jakiś sprawdzony sklep gdzie dostanę diody, drivery itd.?

2. Jaką konfigurację polecacie na ten litraż?

Grzałka 75W

Na początku myślałem o większym akwarium z panelem filtracyjnym. Znajomy doświadczony akwarysta zaproponował bym wykorzystał jeden ze swoich filtrów karnistrowych do zbierania filmu za pomocą skimmera a dalej biologicznie musiał się zająć kubeł wypełniony LR...

Następnie zacząłem czytać i wydzwaniać do sklepów i narobiłem sobie mętliku bo dowiedziałem się że w poniżej 60l to przy regularnych podmianach wody można prowadzić zbiornik nawet na samej LR i LS.

Postanowiłem zatem zmniejszyć zbiornik ale jednak zainwestować w oczyszczanie wody.

Pytanie 3. Czy w takiej szklance lepiej będzie sprawował się filtr zew wypełniony skałą czy odpieniacz?

4. Jak odpieniacz to chciałbym zastosować Hydor slimskim nano ze względu na jego wygląd i w miarę dobry stosunek ceny do opinii jakie o nim wyczytałem.

Cyrkulator- Hydor Koralia 900

5. Jaki jak nie ten i czy z falownikiem?

Skały chciałbym wsadzić dość dużo bo nawet 7.5-10kg

LS według waszych rad

Interesują mnie miękkie korale, sekcja sprzątająca i dwie (góra trzy) niewielkie rybki. Najpierw jednak wymiana testów na morskie, zakup RO+Di, sole, start bakteryjny, skompletowanie wszystkiego jw i zakup duuużego kartonu melisy bo słodkowodne nauczyło pokory i cierpliwości tak czuję że morskie nauczy sumienności i dyscypliny.

Tak sobie to wyobrażam a teraz sprowadźcie mnie na ziemię

Pozdrawiam pecetowiec

**UPDATE**

W trakcie pisania tego tematu zbiornik się rozrósł, przepraszam jak wprowadzi to kogoś w błąd.

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszło mi kilka pytań i nie chcę dokładać do powyższego postu.

Filtr RO, będzie korpusowy i mam dylemat gdzie umieścić żywicę. Mogę ją mieć przed membraną?

Martwi mnie niepożądany skok fosforanów i związków azotu czy wtedy doraźnie przygotować sobie filtr wewnętrzny z absorbentami, czy od razu uwzględnić na niego miejsce w zbiorniku? Może od razu zainwestować w Tunze reefpack 250?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również zaczynam przygodę ze słoną wodą, nie chce sie mądrzyć bo wiem niewiele, ale radzę czytać reefhub.pl tam znajdziesz odpowiedzi na większość pytań uwierz mi.

Żywica na końcu polecam przeczytać o filtrach Ro.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten temat mnie właśnie zaintrygował bo w nim dwa razy jest poruszone że DI idzie na koniec a przy okazji prezentowania trzygłowicowego korpusu jest opisane że DI jest umieszczony w trzecim korpusie. Stąd moje zdziwienie :)

Rozumiem że polipropylen>węgiel>osmoza>żywica i nie ma zmiłuj?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku myślałem o większym akwarium z panelem filtracyjnym. Znajomy doświadczony akwarysta zaproponował bym wykorzystał jeden ze swoich filtrów karnistrowych do zbierania filmu za pomocą skimmera a dalej biologicznie musiał się zająć kubeł wypełniony LR...

Następnie zacząłem czytać i wydzwaniać do sklepów i narobiłem sobie mętliku bo dowiedziałem się że w poniżej 60l to przy regularnych podmianach wody można prowadzić zbiornik nawet na samej LR i LS.

Postanowiłem zatem zmniejszyć zbiornik ale jednak zainwestować w oczyszczanie wody.

Osobiście uważam że kubły nie sprawdza się zbytnio w morszczaku.

Jak masz baniak 35x35x35 – jakieś 42l to ja bym na Twoim miejscu przemyślał kaskadę FZN-3. Spory dobry filterek nie zajmujący miejsca w baniaku. Ma dwie komory do których możesz dać skałę, jakieś media typu siporax czy absorbery. Nawet w jedną z komór zmieści się odpiueniek ale nie wiem dokładnie jaki. Ba widziałem w jakimś temacie wzmiankę o wrzuceniu grzałki do kaskady.

Doszło mi kilka pytań i nie chcę dokładać do powyższego postu.

Filtr RO, będzie korpusowy i mam dylemat gdzie umieścić żywicę. Mogę ją mieć przed membraną?

Żywica powinna być na końcu.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety na kaskadę nie mam miejsca z tyłu :/ pozostaje miejsce w zbiorniku. Pytanie tylko czy sam odpieniacz np. Hydor slim skim/ Tunze 9001 czy od razu rozplanować tylną ścianę pod odpieniacz z filterkiem ( na stałe lub doraźnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze do kaskady... Twierdzicie że kubły nie są odpowiednie do solniczek a ludzie zakładają zbiorniki jedynie na kaskadach? Dla mnie słodkowodnego akwarysty różnica jest tylko w pojemności i systemie wymiany płynów. Kaskada rzeczywiście posiada miejsce na odpieniacz i ok to jest plus. Grzałkę można założyć przepływową tu jest remis. Kubeł wyposażony dodatkowo w skimmer zbiera film z wody ( kaskada już nie)

Kwestia białek... Rzeczywiście plusem kaskady jest umieszczenie odpieniaczs który wspomaga filtrację.... ale.... ze słupa wody a nie z powierzchni.

Zatem czy zastosowanie odpieniacza białek ( niektóre zbiorniki nie potrzebują nic więcej) i filtracji opartej na skimmerze oraz dużej powierzchni sorpcyjnej nie będzie dobrym pomysłem?

LR, LS i Hydorek powinien być wystarczający do mojej kostki, jednak co kiedy NH4, NO3i NO2 zacznie szaleć? Przyczyna to jedno ale skutki trzeba usuwać natychmiast. Doraźnie zastosować filtr wewnętrzny i po sprawie tylko po co jak mógłbym od razu być spokojniejszy i wszelkie wahnięcia związków azotu absorbować za wczasu.

Jestem ciekaw Waszej opini.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Kolego. Trochę Ci pomogę, tyle ile sam mam swojej wiedzy.

1. Możecie polecić jakiś sprawdzony sklep gdzie dostanę diody, drivery itd.?

AD1. MARITEX - najtaniej, największy wybór - https://www.maritex.com.pl/pl/

2. Jaką konfigurację polecacie na ten litraż?

Każdy lubi inne światło, jeśli chcesz trzymać SPS, to zrób mocą 1:1 (wat:litr) , jednakże większość osób powie Ci, że lepiej dać 2 niebieskie diody na jedną białą. Możesz uzupełnić światło o barwę UV, Zieloną, Czerwoną i Orange. Zależy jaki masz budżet.

Jeśli spory, kup markową lampę i masz sporo mniej problemu, bo czasami koszta własnej produkcji mogą być porównywalne.

Pytanie 3. Czy w takiej szklance lepiej będzie sprawował się filtr zew wypełniony skałą czy odpieniacz?

Niestety, filtry kubełkowe można wsadzić sobie w buty. Po pierwsze szybko w nich zużywają się pompy i ich ośki magnetyczne, po drugie, w razie zaniku prądu, szybko tam wytwarza się strefa martwa, bez ciągu wody i zamknięta szczelnie bez dopływu powietrza. Robi się bomba biologiczna. Po załączeniu prądu może "wysadzić" Ci baniak i życie. U mnie w tym dużym akwarium po zaniku prądu na 6h zacząłem walczyć z Cyjano, które wręcz rozszalało się w takich warunkach, wcześniej go nie było - no i później walka z tym dziadostwem.

Przy kaskadzie większość wody spada do akwarium i ta część, która zostaje w kaskadzie ma dostęp do powietrza mimo zaniku prądu.

Dlatego ludzie biorą jak już kaskady, jak nie mają miejsca na sumpa.

jakbym miał robić ponownie kostkę, zrobiłbym teraz na środku tylnej ściany wycięcie pod grzebyk i spad rurą do sumpa, zaś powrót przez dwa otwory z prawej i lewej strony tylnej ściany blisko powierzchni wody. Coś na gust amerykańskich wave boxów.

4. Jak odpieniacz to chciałbym zastosować Hydor slimskim nano ze względu na jego wygląd i w miarę dobry stosunek ceny do opinii jakie o nim wyczytałem.

Dobry wybór.

5. Jaki jak nie ten i czy z falownikiem?

Cyrkulator zawsze się przyda, mniejszy fajnie poruszy dodatkowo wodę, bo z kaskady masz jednostronny ruch wody.

Skały chciałbym wsadzić dość dużo bo nawet 7.5-10kg

LS według waszych rad

Interesują mnie miękkie korale, sekcja sprzątająca i dwie (góra trzy) niewielkie rybki. Najpierw jednak wymiana testów na morskie, zakup RO+Di, sole, start bakteryjny, skompletowanie wszystkiego jw i zakup duuużego kartonu melisy bo słodkowodne nauczyło pokory i cierpliwości tak czuję że morskie nauczy sumienności i dyscypliny.

Co do skały, jak masz możliwość, kupuj żywą, ale taką świeżutką z dostawy. Zapytaj w pobliskim sklepie kiedy będą mieli, lub jak masz możliwość popytaj w Bydgoszczy kiedy dostawa i o której. Najlepiej wybierać samemu z boxów przewozowych.

a taki litraż 10kg to gruzowisko spore :) Ale co kto lubi, ja bym włożył maks 4kg.

Filtr RO, będzie korpusowy i mam dylemat gdzie umieścić żywicę. Mogę ją mieć przed membraną?

Martwi mnie niepożądany skok fosforanów i związków azotu czy wtedy doraźnie przygotować sobie filtr wewnętrzny z absorbentami, czy od razu uwzględnić na niego miejsce w zbiorniku? Może od razu zainwestować w Tunze reefpack 250?

Wpierw wkład 10 lub 5 mikronów, później węgiel, później najlepiej znów wkład 1 mikron, osmoza - membrana , żywica :)

Pamiętaj by na wężyk odpadu kupić zaworek, tak samo po żywicy zaworek. W sklepie Ci pewnie o tym nie powiedzą.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tak małego akwarium to chyba najlepsza ta kaskada. Odpieniacz wewnętrzny, obojętnie czy tunze czy hydor to wieczny problem z ustawieniem odpowiedniego pienienia i przede wszystkim z bąbelkami powietrza. Koralia nano 900 mimo że to najsłabsza pompa cyrkulacyja, i tak będzie raczej za mocna. Kaskada rozwiązuje problem filtracji i cyrkulacji, gdyż prąd wody przez nią wytwarzany będzie wystarczający. Bo chyba nie chcesz w tak małym akwarium hodować SPS. Do tego estetyka. Pompa cyrkulacyjna to największe ochydztwo jakie można mieć w akwarium. Pompa plus odpieniacz i wychodzą ci dwa kable z akwarium co w przypadku odkrytego zbiornika piękne nie jest. Poza tym jak to wszystko chcesz tam zmieścić z 10kg żywej skały. Acha i jeszcze dodatkowo grzałka. Choć według mnie w morskim akwarium grzałka jest niepotrzebna, przynajmniej ja nigdy nie używałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek o czy tu w ogóle piszesz? Posiadałes kiedyś taki zestaw lub podobny na samej kaskadzie? Przy dojrzewaniu owszem da rade ale przy koralach klasyczna fzn3 nie daje rady. SPS w tylu litrach to przesada? Proponuję obejrzeć kilka tematów choćby na tym forum. Grzałka obowiązek również możeaż schować do kaskady podobnie jak odpieniacz Resun SK-300 chociaż przy tym litrazu nie jest niezbędny - same podmiany regularne co tydzień wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowałem tylko coś. Nie mówię ,że nie da się trzymać SPS w 30l, tylko że to nie najlepszy pomysł. Jeśli SPS w tak małym akwarium to jak najbardziej koralia 900 i 30-krotność cyrkulacji i życzę powodzenia. Natomiast jak Kolega chciałby sobie trzymać na początek jakieś zoa, rico, discosomy, może jakąś euphylie to raczej nie będą zadowolone. Tu 10, 15 krotność cyrkulacji jest wystarczająca. Fakt nie miałem nigdy ani tak małego akwarium ani FZN-3, opierałem się na tym co tu pisali. Miałem za to hydora i teraz tunze 6004 i wiem jaki problem jest

z wewnętrznymi odpieniaczami. Co do grzałki - w swoich 126l przez cały rok utrzymuję 25 stopni bez grzałki , oczywiście z baterią wentylatorków w lecie. Mieszkam w bloku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tekst że grzałka jest zbędna może to trochę zamieszać. Dla mnie jest niezbędna bo nie wiem czy korale dały by radę przy 19stC. Wszystko zależy jaka temperatura utrzymuje się w domu, nie każdy mieszka w blokach...

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za rozwianie kwestii filtra wypełnionego skałą. Nie miałem świadomości jakie zagrożenie to za sobą wiąże. O problemach z pompami od kubłów też nie miałem świadomości że są tak wrażliwe na wodę morską.

Zatem definitywnie rezygnuję z pomysłu filtracji żywym gruzem a jak pompa ma nie wydolić to do sorpcji też kubeł będzie problematyczny.

Kaskady u mnie niestety nie zmieszczą się. Akwarium stoi na sekretarzyku i podejmowane przeze mnie negocjacje aby odsunąć "troszkę" od ściany legły tak szybko jak to zaproponowałem :)

Piszecie że zrobię gruzowisko... Chcę dużo skały, mam przed oczami wstępną aranżacje, może to nie będzie 10kg ale stosik będzie wysoki.

Powraca temat regulacji odpieniacza pracującego wew. zbiornika. Zaczynam się zastanawiać zatem czy jednak nie uwzględnić panelu w zbiorniku.

Panel ten miałbym jedynie na odpieniacz i grzałkę czy pompa też musi w nim być? Widziałem odpieniacze z rurkami które mogły by wychodzić bezpośrednio z panelu na zewnątrz. Możecie coś zaproponować co będzie przyzwoite i w miarę ciche?

Nagłe skoki związków azotu będę zbijał doraźnie stosując filtr wewnętrzny. Jakieś uwagi dt mediów?

edit/

Grzebłem grzebałem i wygrzebałem :)

Panowie! Konkurencja:

Powyższa kostka 42l ze sprzętem w środku czy Haliea FA400B 65l już z panelem!!! ?

Nie patrzymy na kasę a walory estetyczne i wygodę użytkowania.

Jestem ciekaw waszej opini.

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma co czekać:) zbiornik mi bardzo pasuje, wymiarami i że już jest z panelem i pokrywą.

Teraz dalej dylemat dt odpieniacza... Tunze 9001 będzie ok? Może storm 100/150?

Czy koralia nano teraz będzie ok czy z kolei za słaba?

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lista zakupów wygląda następująco:

Baniaczek Haliea FA400B - model z panelem do filtracji podżwirowej. Kratka trafi do piwnicy i będę zaklejał dolny wlot.

Odpieniacz Storm 100

Cyrkulator Hydor Koralia Nano

Sól Blue Treasure Reef Sea Salt

Filtr RO - tu mi się udało bo zapomniałem że w moim domu mam już dwa pierwsze filtry w układzie wystarczy że będę regularnie wymieniał i zaraz za nimi tylko wstawię trójnik a z niego będę wstawiał korpus na 1 mikron, następnie membrana i żywica. Zawsze to oszczędność na dwóch korpusach, będzie na TDS :)

Tyle na początek, znajomy będzie miał dla mnie wodę z działającego zbiornika i może trochę skały.

Pytania mam dwa- czy w panelu mam umieścić jakąś sorpcję? Jak tak to gdzie dokładnie i jak dużo?

I jaki żywy piach polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katastrofa i szpinak.... Powyższy zestaw niestety jest niedostępny, wracam do kostki 3x35cm.

Trochę poczytałem o kaskadach i fakt że nie mieści się z tyłu nie dyskwalifikuje jej z projektu. Ustawienie jej z boku nie będzie wielkim problemem a nawet dostęp do niej będę miał ułatwiony.

Cały czas jednak chodzi mi po głowie reefpack 250 od Tunze.

Filtr genialnie zbiera film (w przeciwieństwie do kaskady) do tego odpieniacz i wszystko wygląda przyzwoicie. Co prawda zabiera trochę miejsca z zbiornika ale idąc na kompromis mogę go poszerzyć i wstawić np. 50x35x40

Co myślicie? Wtedy bym chyba na początek zainwestował w dwie lampy od nanoreef aquaela.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pomóżcie trochę żółtodziobowi...

Dwie decolight Led duo marine na 70l będzie ok dla miękasów?

I czy istnieje jakaś alternatywa w filtracji wewnętrznej dla filterka z reef pack'a ? Jakiś aquael do góry nogami, czy coś?

Kaskada odpada. U mnie tylko z boku by mogła być i szkoda mi trochę zasłaniać zbiornik z jednej strony.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest takie fajne coś: Newa More 30. Tylko nie wiem czy w Polsce dostępne. Grzałka, odpieniacz i LEDy - wszystko wbudowane i działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał już stawiać gotowca to bym postawił ReefMaxa, jednak po przeczytaniu trochę o nim uznałem że zbyt dużo tam jest do przerabiania.

Wracając do oświetlenia... Właściwie te decolighty miały by do oświetlenia 64l bo wymiary ReefPack zabierają 6l... Trochę dużo o_O

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy miękasy będą rosły to nie wiem za zielony jestem. Ale powiem Ci że 2xdecolight led będzie mało dla samego efektu wizualnego. Oczywiście moim zdaniem. U siebie mam kostkę 30l co prawda na duo 2x11W ale uważam że jest to tak optymalnie. Oglądałem w sklepach kostki Aquaela i wydaje mi się, że nie dają za dużo światła. Zawsze możesz pomyśleć o 2 lampach po 2 modułu. Lub dołożenie lampy z jednym np z aktynką. Na alledrogo są same klosze a moduły znajdziesz wszędzie.

Jeśli miałbym natomiast powiedzieć coś na temat ReefMaxa, którego właśnie sam odpaliłem to uważam, że nawet bez przeróbek ma spore możliwości a ewentualne modyfikacje można robić samemu lub stopniowo. Za przykład może posłużyć baniaczek kolegi baszurka :secret:

Edytowane przez Tenshuchiyu (wyświetl historię edycji)

W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczna kostkę teraz na większe się przesiadłem

ale tak skały max 6 kg upchasz i nie kupuj więcej chyba ze sama skałę chcesz oglądać bo dla korali nie będzie miejsca prawie :)

ja miałem 5,5 kg i to było duzo no chyba ze jakieś betony kupisz mało porowate. (mowie o kostce 35cm)

Cyrkulacja koralina nano śmiało mogę polecić cichutka i mocna jak na takie akwarium

Odpieniacz obejdzie sie bez ja miałem po 6 miesiącach ale mogło by być równie dobrze bez.

Sól żadne Reef Sea Salt, na początek sie uboga kupuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy miękasy będą rosły to nie wiem za zielony jestem. Ale powiem Ci że 2xdecolight led będzie mało dla samego efektu wizualnego. Oczywiście moim zdaniem. U siebie mam kostkę 30l co prawda na duo 2x11W ale uważam że jest to tak optymalnie. Oglądałem w sklepach kostki Aquaela i wydaje mi się, że nie dają za dużo światła. Zawsze możesz pomyśleć o 2 lampach po 2 modułu. Lub dołożenie lampy z jednym np z aktynką. Na alledrogo są same klosze a moduły znajdziesz wszędzie.

Jeśli miałbym natomiast powiedzieć coś na temat ReefMaxa, którego właśnie sam odpaliłem to uważam, że nawet bez przeróbek ma spore możliwości a ewentualne modyfikacje można robić samemu lub stopniowo. Za przykład może posłużyć baniaczek kolegi baszurka :secret:

Ja chcę właśnie wsadzić w dwie oprawki po dwa moduły leedy. Czyli łącznie 4 moduły leddy. W nowych kostkach aquaela 30l zasilane jest decolight duo marine dlatego sobie wycyrklowałem że do dwa razy większego zbiornika dwie podwójne lampy powinny być ok. Jest jeszcze opcja że w oprawki decolight wsadze wycięty na wymiar owalny radiator z ledami powerled. Wtedy mogę poszaleć.

Obawiam się jednak czegoś innego. Zapomniałem że baniak będzie stał na "dość" wysokim meblu i niepokoi mnie czy lampy nie będą dawać po oczach... Ja tu rozprawiam o oprawkach a to na pokrywie może się skończyć...

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa jest "dobra i zła". Dobra, bo ci ryby nie latają po chałupie, a zła bo się woda strasznie skrapla (ja mam pokrywę)


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa jeszcze pogarsza wymianę ciepła latem, stosowanie wiatraków i grzebania w zbiorniku "po ciemku"

Pomaga jednak w utrzymaniu obsady na miejscu, woda nie zbiera kurzu a jak pokrywa będzie szczelna jak w reefmaxach to ubytki wody mniejsze... I bądź tu mądry i wybierz dobrze

Do tego dostępne są akrylowe zbiorniki z zakrzywionymi bokami (imo rozwiązanie genialne nawet w porównaniu do OW klejonego bezbarwnym silikonowej) już z pokrywami, panelami.

Tylko mi nie piszcie o zarysowaniach akrylu bo rysy na OW po czyściku do dziś nie mogę przeżyć... Akryl przynajmniej można polerować;)

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Pół roku temu założyłem kostkę 40x40x40.

Mogę ci powiedzieć jak było u mnie.

Wystartowałem tylko z kaskadą, na początku jakoś to szło lecz po 3 miesiącach zabrakło cyrkulacji i kaskada przestała dawać radę.

Najważniejsza jest moim zdaniem cyrkulacja, od początku powinieneś coś mieć, U mnie okazało się ,że nawet koralia nie dawała rady bo robiły się strefy martwe. Obecnie mam dwie pompy i dołożyłem odpieniacz wewnętrzny , który robi ogromną różnicę. Akwarium bardzo mocno odżyło. Stawiaj kostkę 40x4040 czym więcej tym lepiej a koszta te same.

Tu masz filmik jak u mnie to teraz wygląda:

Jesteś z Tucholi. Do Bydgoszczy nie masz daleko a jest tu super sklep z akwarystyką morską. Wpadnij, pogadaj, ktoś ci coś doradzi.

Edytowane przez yagen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.