Skocz do zawartości
Amphiprion

Pod Olsztyńska Kostka 60x60x60 na RRR i DSB + Refugium

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś w akwarium zawitało wężowidło oraz salarias fasciatus. Wężowidło polazło za skały i tyle je widziałem.

Salarias zaś jest niesamowity. To istne skrzyżowanie ryby z psem i prezesem dużej korporacji - szuka wciąż to nowej mównicy i obserwuje co robię :)

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowi mieszkańcy to

amphiprion ocellaris x2

oraz

euphyllia cristata

Błazenki zwiedzają razem akwarium. Kupiłem je jako "dobrana para", pływały razem w osobnym akwarium. Jeden jest większy, więc zakładam, że to samica. Są bardzo zgodne i nierozłączne. Dokupiłem im od razu domek - Euphyllie - szybko się napompowała do rozmiarów w jakim widziałem ją w sklepie - więc chyba czuje się dobrze.

Od paru dni dolewam fitoplankton - wieczorem. Na noc wyłączam odpieniacz, wtedy też rozpoczyna się cykl świecenia nad refugium. Pełzatka ma wyraźne przyrosty. Parametry w normie.

Ksenia w dalszym ciągu pulsuje bardzo nieregularnie i leniwie i mam wrażenie, że nie wyciąga się tak jak powinna. O co może chodzić? Ma przyrosty i już zaczęła złazić ze skałki na której siedziała do tej pory. Tzn dwie gałązki zapuściły "korzenie" na skałce przylegającej. Ale ten wzrost (około 2-4 cm) - wiem, że powinna być wyższa - w tej chwili jest blisko dna. Może światło nie takie?

post-7599-0-04690300-1468600423_thumb.jpg

post-7599-0-62939500-1468600695_thumb.jpg

post-7599-0-49125900-1468600895_thumb.jpg

post-7599-0-66412400-1468600905_thumb.jpg

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie xenia wcale nie rośnie, przy dsb i refugium jak się pożądnie rozkula to raczej zapomnij że będzie rosła.

Wcześniej koledzy dobrze Ci podpowiadali masz/miałeś za wysokie zasolenie przez to wysokie kh,ca i mg, nie były to wartości krytyczne więc nic się nie stało, zależy też jaką sól używasz bo jeżeli to była red sea pro to ona ma takie wartości (kh12)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy DSB xenia pieknie rosnie, zeby ladnie pulsowala kup jod w kropelkach i dozuj codziennie a zobaczysz efekt.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie xenia miala humory przy skoku po4


c784772eaae958f7d513903bf06bf18du288a270.png?upd=20140710105418

Akwarium - Reefmax 105l, odpieniacz Hydor Slimskim Nano 135.35, oświetlenie led DIY, obieg - Newa Jet 1200, sól Tropic Marin Pro-Reef, Balling 123 Tropic Marin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia trafiła w spokojniejszy nurt bliżej światła. Teraz pulsuje, choć słabo. Wciąż jest niska. Jod dozuję, ale nie widzę efektów. Wodny roztwór jodu - 3 krople na dzień.

Parametry nie są idealne - tak, żeby woda była sterylna jak pod sps. NO3 na poziomie 5, NO2 na poziomie niemierzalnym. PO4 nie wiem, nie mierzę.

Fakt - zmniejszyłem zasolenie z 1.025 na 1.023. I spadł Ca Mg kH do poziomów normalnych.

Spławik działa dobrze, zrobiłem roztwór wody jak napisali na opakowaniu soli (25stopni 1000ml wody RODI + 36 gram soli = 1.022) i tyle pokazał spławik.

Błazny siedzą w kącie. Jedzą płatki i mrożonki. Euphyllia ich nie interesuje - ba nawet nie są świadome jej istnienia. Salarias (zwany przez moją córkę Arielką) jest pierwszy do wcinania czegokolwiek.

Akwarium wciąż wygląda na pustynie. Zastanawiam się co dołożyć, żeby bardziej ożyło. Spokojną ale wesołą rybkę. Macie jakieś propozycje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia trafiła w spokojniejszy nurt bliżej światła. Teraz pulsuje, choć słabo. Wciąż jest niska. Jod dozuję, ale nie widzę efektów. Wodny roztwór jodu - 3 krople na dzień.

Parametry nie są idealne - tak, żeby woda była sterylna jak pod sps. NO3 na poziomie 5, NO2 na poziomie niemierzalnym. PO4 nie wiem, nie mierzę.

Fakt - zmniejszyłem zasolenie z 1.025 na 1.023. I spadł Ca Mg kH do poziomów normalnych.

Spławik działa dobrze, zrobiłem roztwór wody jak napisali na opakowaniu soli (25stopni 1000ml wody RODI + 36 gram soli = 1.022) i tyle pokazał spławik.

Błazny siedzą w kącie. Jedzą płatki i mrożonki. Euphyllia ich nie interesuje - ba nawet nie są świadome jej istnienia. Salarias (zwany przez moją córkę Arielką) jest pierwszy do wcinania czegokolwiek.

Akwarium wciąż wygląda na pustynie. Zastanawiam się co dołożyć, żeby bardziej ożyło. Spokojną ale wesołą rybkę. Macie jakieś propozycje?

Ładna kostecza i super lampa.Skoro celujesz w lps to poco miękkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wychodzi stosunek wagi do objętości w RRR? Możesz to tak subiektywnie ocenić?


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja już niebawem - myślałem że nikt się nie interesuje.

Celuję w LPS ale bez paru miękkich jakoś nie wyobrażam sobie morskiego:) Wydaje mi się, że lps i miękkie (xenia i brierum) nie będą sobie przeszkadzać.

Jeśli chodzi o RRR to jest porównywalna pod względem gęstości do żywej skały (może troszkę cięższa). Fajne jest w niej to, że jeśli gdzieś pojawią się jakieś glony (nalot - czy brązowy czy zielony) to bardzo szybko znika.

Gdybym miał zakładać akwarium jeszcze raz to pewnie bym znowu zdecydował się na RRR. Jej kolory są po prostu piękne. Akwarium od samego startu jest fioletowe i wygląda bardzo naturalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra - teraz mała aktualizacja:

Zoa otwierają się pięknie ale trudno im zrobić ostrą fotkę.

Euphyllia straciła trzy polipy - nie wiem o co chodziło. Pozostałe czują się świetnie i nie okazywały żadnego stresu.

Caulastarea (nowy nabytek) pięknie wygląda i z chęcią je:)

Nowa rybka Z.Scopas - jest piękna, pewnie mnie zjedziecie że na mój litraż to taka rybka się nie nadaje.

Błazny wciąż siedzą w kącie ale robią co raz śmielsze wycieczki. Ochoczo podpływają po pokarm.

Xenia nabrała masy:)

Na piasku pojawił się brązowy nalot - znikał w trakcie nocy i pojawiał się znowu za dnia. Trwało to tydzień po czym ustąpiło i na razie nie wraca. Podejrzewam lekki skok NO3 i może PO4. Parametry na dziś:

NO2 - brak

NO3 - ne więcej niż 5

Ca 420

Mg 1450

KH 10,5

Pojawiła się konsumpcja wapnia - około 4,5 ppm średnio na dzień. Na razie wystarczają podmiany ale rozważam balinga.

Co dziennie leję fito (własna hodowla na szczepie od kilu oraz na nawozie F2 także od niego). Na szybach i skale co raz więcej żyjątek - lasonogi kiełże itp.

DSB działa - na co wskazują parametry. Zieleniny co raz więcej. Na piasku w dsb małe ogniska cyjano i czegośtamjeszcze. Nie przeszkadza mi to - nie rozrasta się a chyba raczej cofa. Do DSB przeniosłem jednego nassariusa - chyba mu dobrze - nie wiem, nic nie mówi:)

Na razie wciąż działa odpieniacz i nie powiem co dzień 50 -100 ml syfu też wywali. Wyłączam go na 4 godziny wieczorne gdy leję fito i karmię korale.

Akwarium wydaje mi się w miarę stabilne - myślę o paru koralach lps i krewetkach.

A teraz parę fotek - sorki za jakość.

post-7599-0-89988800-1471976080_thumb.jpg

post-7599-0-82853800-1471976091_thumb.jpg

post-7599-0-40469300-1471976125_thumb.jpg

post-7599-0-71187800-1471976184_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra - teraz mała aktualizacja:

Zoa otwierają się pięknie ale trudno im zrobić ostrą fotkę.

Euphyllia straciła trzy polipy - nie wiem o co chodziło. Pozostałe czują się świetnie i nie okazywały żadnego stresu.

Caulastarea (nowy nabytek) pięknie wygląda i z chęcią je:)

Nowa rybka Z.Scopas - jest piękna, pewnie mnie zjedziecie że na mój litraż to taka rybka się nie nadaje.

Błazny wciąż siedzą w kącie ale robią co raz śmielsze wycieczki. Ochoczo podpływają po pokarm.

Xenia nabrała masy:)

Na piasku pojawił się brązowy nalot - znikał w trakcie nocy i pojawiał się znowu za dnia. Trwało to tydzień po czym ustąpiło i na razie nie wraca. Podejrzewam lekki skok NO3 i może PO4. Parametry na dziś:

NO2 - brak

NO3 - ne więcej niż 5

Ca 420

Mg 1450

KH 10,5

Pojawiła się konsumpcja wapnia - około 4,5 ppm średnio na dzień. Na razie wystarczają podmiany ale rozważam balinga.

Co dziennie leję fito (własna hodowla na szczepie od kilu oraz na nawozie F2 także od niego). Na szybach i skale co raz więcej żyjątek - lasonogi kiełże itp.

DSB działa - na co wskazują parametry. Zieleniny co raz więcej. Na piasku w dsb małe ogniska cyjano i czegośtamjeszcze. Nie przeszkadza mi to - nie rozrasta się a chyba raczej cofa. Do DSB przeniosłem jednego nassariusa - chyba mu dobrze - nie wiem, nic nie mówi:)

Na razie wciąż działa odpieniacz i nie powiem co dzień 50 -100 ml syfu też wywali. Wyłączam go na 4 godziny wieczorne gdy leję fito i karmię korale.

Akwarium wydaje mi się w miarę stabilne - myślę o paru koralach lps i krewetkach.

A teraz parę fotek - sorki za jakość.

Ok.zoa ale xsenia i briarerum są bardzo ekspansywne i będziesz miał zarośnięty cały zbiornik a konsekwęcią będzie brak miejsca na lps.Brązowy nalot z czasem dojżewania odijdzie, Skopasik to dobry wybór będzie skubał skałę z drobnego porostu.Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na skale w akwarium i w DSB pojawiła się cała masa różnych żyjątek. Zidentyfikowałem lasonogi, kryla, od czorta rurówek, jakies slimaczki i czort wie co jeszcze.

Zaczynam rozważać zakup mandaryna. Powinien się tym najeść:)

Inne pytanie, czy pokolce (akurat chodzi o mojego skopaska) oprócz nori i spiruliny może jeść caulerpę? Czy można go karmić zieleniną z refugium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje dostają makro glony z refugium codziennie. Znikają w 3 minuty . I to spore porcje

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Grzegorz T (wyświetl historię edycji)

600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój scopas nie interesuje się zupełnie glonami z refugium. Wciąga natomiast płatki spiruliny. Uwielbia je także salarias. Salarias uwielbia też glony z tylnej szuby zbiornika - zostawia tam swoje "całusy".

Pojawił się u mnie mandaryn Synchiropus splendidus. Jedzący pokarm zastępczy. Wstydliwy jest - miałem nadzieję, że rozświetli swoimi barwami akwarium, ale na razie raczej przemyka pomiędzy skałami. Ale i tak jest niesamowity.

Wzbogaciłem zbiornik także o dwie młodziutkie Lysmaty Amboinensis. Ciekawskie krewetki - za dnia widać tylko ich wąsiki, po zgaszeniu światła plądrują całą skałę.

Zacząłem podawać Koral Fluid - wszystkie korale wydają się zachwycone.

Konsumpcja wapnia jest co raz większa. Tygodniowe podmiany przestają wystarczać. Popyt na wapń widać także we wzroście korali i coraz większych różowych plamach na skałach. Zamówiłem już proszki do Ballinga. Na razie będę jechał ręcznie. Potem kupię pompę.

Plan na suplementację jest taki - rano podam wapń z magnezem, wieczorem podam kH i SBS. Podczas podmian wody ustabilizuję rosnące zasolenie.

Czy to dobry pomysł? Chodzi o rozdzielenie odczynników Ca i kH - czy 12 godzin może być? Czy lepiej żeby była to 1 godzina?

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry na dziś:

NO3 poniżej 5

Ca 390

Mg 1440

kH 9.0

W związku z powyższymi parametrami rozpocząłem przygodę z Ballingiem. Zakupiłem proste proszki z Allegro rozliczone na 2 litry wody.

Dziś podałem 50 ml. Za parę dni skontroluję parametry. Najpierw chciałbym podnieść Ca do 420-440. Potem utrzymać na takim poziomie. Może się okazać, że to nie takie proste jak zakładam - zobaczymy.

Ballinga leję ręcznie - na razie. Odkładam pieniądze na pompę - wpadła mi w oko Aqua Medic Reef Doser Evo 4. Niestety nie ma na jej temat za dużo opinii. Ale jakoś ciężko mi się przekonać do Jebao.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nadeszła żałoba.

Mandaryn i ulubienica całej rodziny Arielka (salarias) postanowili się ususzyć:( To moja wina, po wypadku z błaznem powinienem lepiej zabezpieczyć akwarium.

Parametry w normie, No3 znika, glony w refugium czeka pierwsze strzyżenie, wapienne glony rosną wesoło na skałach. Korale mają się dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo się nie odzywałem, sporo roboty i inne duperszmity.

W międzyczasie zaszło sporo zmian.

Zrobiłem osłonę z siatki i nic nie pownno już wyskoczyć.

Nowe życie: 2xPretapogon Kauderni, Salarias Fasciatus (reaktywacja), Nemateleotris Decora (znikła od razu w skałach i cudownie odnalazła się parę dni temu -cała i zdrowa - szkoda, że aż tak się chowa , Amblyeleotris Randali, Rodactis, Entacmaea Quadricolor, Caulastarea (seledynowa), Montipora tależ(ykowa) (malutka szczepka), Seriatopora.

Całe życie przyjęło się bardzo ładnie i rośnie spokojnie. Nawet sps'y są puchate. Nemo niestety nie chce słyszeć o tarzaniu się ani w Euphylii, ani w ukwiale. Pterapogony są dostojne, drobnica jest drobna i ledwie ją widać.

Parametry wody są ok.

Zasolenie 1.024, Ca 430, Mg 1410, kH 8,6, pH 8,0, NO3 (prawie) niewykrywalne.

DSB i glony w refugium wciągają cały syf z akwarium. Na skale i szybach co raz więcej różowych i fioletowych glonów wapiennych

Zmieniłem balinga na ATI Esentials bo jak lałem roztwór na kH to mi się mleczna woda robiła.

Zrezygnowałem na razie z odpieniacza. Nie zauważyłem żadnych negatywnych objawów.

Wybaczcie jakość fotografii, ale nie jestem specem a zdjęcia pod ledami to jakiś kosmos dla mnie.

I jeszcze dwie fotki pokazujące akwarium w całości.

Mi się podoba, choć ułożenie skał to tylko tradycyjne gruzowisko:)

post-7599-0-43106500-1481370286_thumb.jpg

post-7599-0-16662300-1481370295_thumb.jpg

post-7599-0-41389900-1481370304_thumb.jpg

post-7599-0-81076700-1481370315_thumb.jpg

post-7599-0-98309100-1481370333_thumb.jpg

post-7599-0-29893500-1481378315_thumb.jpg

post-7599-0-13927300-1481378345_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jest 08.01.2017 od miesiąca stosuję ATI Essential (wersja rozcieńczona) 15 ml/dobę - ustabilizowało się kH na poziomie 8.3, wapń na poziomie 430 i Mg na poziomie 1.380. Montipora i Seriatopora rosną jak szalone. LPS'y wyglądają ładnie - choć ich wzrost jest spokojniejszy.

Pozostałe testy:

zasolenie 1.024 - usuwam około 0.5 l wody na tydzień.

NO3 0,2

pH natomiast lekko spadło - 7,7 do tej pory miałem 8.0 - i to trochę mnie martwi.

Od miesiąca nie używam odpieniacza i podejrzewam, że to jest przyczyna niskiego pH.

Leję fito w ilości 60ml/dobę

Ogólnie akwarium prezentuje się dobrze. Jedynie szyby muszę przecierać do 2-3 dni. Dwie szyby, których nie czyszczę porasta paśnik dla pokolca, salariasa, nocnych ślimaków i kto wie czego jeszcze - tym się nie przejmuję. Na skałach pełno różowych glonów wapiennych.

DSB i refugium kwitną - przyrost pełzatki jest stabilny - co jakiś czas wyrywam najstarsze części - szybko są zastępowane świeżymi przyrostami. Zauważyłem jednak zmianę w populacji zooplanktonu. Znikł kryl i drobne robaczki - teraz mam sporo dużych lasonogów. Sporo jest także malutkich rurówek. Może jedne robaki zjadły drugie... W głównym akwarium planktonu jest mało. było bardzo dużo ale rybki chyba wszystko wyjadły. Na szybach w miejscach ocienionych sporo jest osiadłych robaczków wyglądających jak miniaturowe strzykwy (mała gruszka i niewielkimi wąsikami na szczycie) - ich populacja jest stabilna i unika miejsc oświetlonych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że coraz więcej osób przechodzi na opcję bez odpieniacza,


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kusi cisza jaką daje ta opcja (odpieniacz jest jednak z reguły głośniejszy od pompy obiegowej).

Na razie nie zauważyłem wizualnych minusów związanych z brakiem odpieniacza. W tej chwili jedynie niskie pH mnie martwi. Ale nie mam pewności, że jest to bezpośredni skutek. Myślę, żę musi upłynąć więcej czasu by móc wyciągać jakieś wnioski. Odpieniacz czeka w szafce na "wypadek" gotowy do akcji ratunkowej.

Edytowane przez Amphiprion (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może pokombinuj z ustawieniem cyrkulacji bardziej na taflę wody? Zwiększysz w ten sposób wymianę gazową i może załatwisz problem bez odpalania odpieniacza?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wyłączenie odpieniacza nie spowodowało zwiększenia ilości syfu pływającego w wodzie? U mnie gdzie odpieniacza nie stosuję pływa mnóstwo różnych drobin, które zwyczajnie psują widok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Falowanie powierzchni wody w głównym zbiorku mógłbym poprawić - to fakt - chyba zainwestuję w powrót na lock-line i dyfuzor - może to pomoże. Wylot wody z rury jest bardzo skupiony i intensywny - wolałbym żeby był rozproszony i "szeroki" - może nie dmuchał by tak bardzo na piasek. teraz mam nieciekawą diunę na środku dna, a w rogu szkło. Fakt, że może piach zbyt drobny.

W moim akwarium woda nigdy nie była kryształowo czysta - zawsze w toni wpływają jakieś drobinki (ale nie jest mętna). Nie zauważyłem, żeby w wyniku braku pracy odpieniacza ta sytuacja się pogorszyła. Jest tak samo. Zastanawiam się nad skarpetą filtrującą - jak czytałem to pomaga. Czasami stosuję watę na przelewie w sumpie między komorami. Lecz nie zauważyłem, żeby to w jakiś istotny sposób poprawiało sytuację. Niewtajemniczonym odwiedzającym wmawiam, że to jest plankton:) i oznaka bogactwa życia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.