Skocz do zawartości
dzierlatka21

coś zamiast RO

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki pomysł, może się wydać trochę śmieszny, ale proszę o wyrozumiałość. Otóż wiadomo, że filtr RO nie jest zbyt ekonomiczny - dużo odpadu, mniej czystej wody. Pomyślałem, że przecież woda skroplona z pary jest przynajmniej prawie destylowana (chyba, że nie to proszę mnie wyprowadzić z błędu) i w związku z tym czy nie dało by się zrobić czegoś np. w tym typie: wziąć jakiś zbiornik nawet starą wannę i wypełnić ją wodą, rozpalić pod spodem jakiś ogień i przykryć jakimś spadzistym daszkiem, tak by woda skraplała się do czegokolwiek i tu pytanie - czy jest coś przeciwko temu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz ,że to będzie bardziej ekonomiczne?


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę z odpadu z filtra możesz ponownie puścić przez filtr lub użyć do podlewania kwiatków.

Odparowanie wody to też koszt i chyba nawet większy niż sama woda.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, myślę że chyba pomysł z Ro będzie lepszy :)

Na takiej wannie z ogniem pod w sumie łatwo się poparzyć, a pozatym jakaś część pary wodnej też pójdzie gdzieś indziej.

ale jeżeli jesteś już bardzo wciągnięty w ten pomysł to możesz zrobić test na tds sprawdzając wynik z kranu a następnie do jakiegoś garnka gotować i skraplać i potem znów test tds-em

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

koszt podgrzania wody (żeby ją odparować ... to czym będziesz grzał ? gazem ? węglem ? drewnem ? ropą ? prądem ?) przekroczy w krótkim czasie koszt nowego filtra + "straconej" wody , którą jak pisano wyżej można do czegoś wykorzystać

a czyszcząc "wannę" po każdym takim "procesie" - też trzeba użyć jakiego środka lub dużej ilości wody (i potu)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w wodzie która chcesz przedestylowac znajdą się związki które paruja szybciej niż woda to i tak znajdą się w skroplonej wodzie. Destylarki wodne posiadają możliwość rozdzielenia kolejnych odparowanych frakcji. A z wanną tego nie zrobisz. Zresztą uważam pomysł za mało trafiony i bardzo nieekonomiczny.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótko mówiąc więcej się przy tym narobisz i czasowo wydasz niż na Ro więc moim zdaniem lepiej odpuścić. Chyba że tak jak pisałem upierasz się na ten pomysł to tds i garnkiem sprawdzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli by była jakaś tańsza metoda to zapewne znalazłbyś info o niej na forum. Twój pomysł to typowa destylarka taką jak stosuje się do wyrobu bimbru :D sam zakup jest drogi, a koszt prądu potrzebny do wytworzenia ciepła w stosunku do wody użytej w filtrze ro....

Edytowane przez tomo88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście, pomysł chyba nienajlepszy, tym bardziej, że kwiatków do podlewania jest dużo. A co do ponownego przepuszczania odpadu przez RO - czy ktoś tak robi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

raczej taki filtr "kuchenny" (dzbanek) i gotujesz kawę czy zupę ...

najlepiej mieć ogródek i zbiornik na "deszczówkę"

ja w bloku puszczam w ściek - koszt wody to większość i tak chyba płacisz "za gotowość dostarczenia" a nie to co pokaże licznik

w Łodzi to chyba za "tonę" wody płacisz coś koło 10 zł ? - to gdzie sens kombinować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan Silva ma rację.

Jeśli potrzeba Ci RO nagle (a zdarzają się takie sytuacje) idziesz i odkręcasz zawór, a nie rozpalasz ognisko pod wanną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ps. cena "koło 10zł" wzięta stąd

http://oszczedzanie....5-tabela-gminy/

Pan Silva ma rację.

Jeśli potrzeba Ci RO nagle (a zdarzają się takie sytuacje) idziesz i odkręcasz zawór, a nie rozpalasz ognisko pod wanną.

poza tym nie wyobrażam sobie że codziennie "palę" żeby mieć na dolewkę (o podmiance nie wspominając) :D

albo stawiać (na balkon ?) beczkę ze 100 czy 200l - na zapas ... i ile trwała by destylacja takiej ilości ?

ps. i nie Pan :)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Grzegorzem T.

Na odpad możesz kupić mauser jeśli masz ogródek. Koszt śmiesznie niski.

P9f7KckM.png

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka wanna wody w ogrodzie, w zimie... - moznaby przy okazji niezle imprezy robic (2 w jednym; pieczenie kielbasek i kapiel ?). :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze,ze tylko Stani jest tu przytomny i dal odpowiedz na poziomie postawionego pytania :D . Zlitujcie sie i przestancie pisac w takich tematach...

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baszurek - przecież nie ma głupich pytań. Wiele kwestii dla wielu morszczeków jest oczywiste, a dla nowicjuszy nie. Sam dosyć często jestem zaskoczony różnymi rzeczami i to nie tylko w tym hobby (i nie mówię o polityce ;))

Z wannami może ostro pojechał, ale pytanie o użycie destylowanej wody głupie nie jest. Wielu się wypowiadało, że używa wody destylowanej z supermarketu do podmianek. Technicznie to samo, tylko producent nie przewidział wanny i ogniska (zabrakło kreatywności). Nie ma co się spinać.

Jakby takich ludzi nie było to na felgi byśmy mówili "nakolanniki końskie ozdobne"

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem też o używaniu destylowanej (niezalecane ze względu na miedzianą konstrukcję) - nie wiem silvia o którą część Ci chodzi.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Woda destylowana w marketach raczej nie bywa (prędzej w aptekach) - w ofertach jest demineralizowana - i tutaj tez mogą być używane np. miedziane rurki/złączki ... tak że lepiej mieć własny filtr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaaa... Ogarniam. Dzięki.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektore liczniki na wode nie obracaja sie przy takim malutkim przeplywie, takze czasami najmniejsza RO moze nawet stworzyc "szara strefe". :chris:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze skupy deszczówki powstaną :)


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektore liczniki na wode nie obracaja sie przy takim malutkim przeplywie, takze czasami najmniejsza RO moze nawet stworzyc "szara strefe". :chris:

Nie ma co ludzim robić nadziei. Z doświadczenia wiem, że cieknaca z kranu woda potrafi rozwalić budżet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam szedł tym tropem, no może zamiast wanny zamknięty zbornik z zacierem :)

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję, że ta sprawa idzie w dobrą stronę... :wine: Czy będzie przełom?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.