Skocz do zawartości
MrTrulosek

Pierwsze akwarium morskie 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

1000pln to chyba troche duzo... zalezy kto, co i gdzie kupuje. Ale...(...)

chodziło mi o rozpoczęcie od zera

zbiornik lampa odpieniacz czy inna filtracja skała sól życie .. i kilkanaście innych "niezbędnych pierdółek"

jak zsumujesz to mniej więcej tysiączek wyjdzie

oczywiście że da się ciąć koszty - tylko potem .. temat wraca bo to czy tamto trzeba wymienić/dokupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodziło mi o rozpoczęcie od zera

zbiornik lampa odpieniacz czy inna filtracja skała sól życie .. i kilkanaście innych "niezbędnych pierdółek"

jak zsumujesz to mniej więcej tysiączek wyjdzie

oczywiście że da się ciąć koszty - tylko potem .. temat wraca bo to czy tamto trzeba wymienić/dokupić

U mnie kompletuje identyczny wymiar i jeszcze nie ma całego sprzętu a już przeszło 1200zł, i myślę że może w około 2000zł się zmieszczę z życiem lub lekko powyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko - przecież można i tak :p

O kurczę, ile sprzętu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak obładowane sprzętem i mogło by się wydawać że z tym na wierzchu nie będzie to wyglądać elegancko a jednak :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego, jakbyś mieszkał bliżej, miałbyś ode mnie wodę z podmian za free :)

A nawet z RO można było się dogadać.

Powodzenia i cierpliwości :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A gdzie ty w tym Krakowie mieszkasz,może ja jakoś ci pomogę.....

Też mam takie małe akwa....i już prawie dwa lata .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W okolicy na pewno ktoś się znajdzie. Baniak mi dopiero dojrzewa ale RODI mógłbym oddać za puchę piwa :p

Silvia ma rację. Myślisz że w 500zł się zmieścisz ale z pewnością przed wprowadzaniem życia cenę przekroczysz. Wiem po sobie bo pociłem się długo nad obliczeniami żeby wyszło 2k golda. A po zakupie samego szkła zrozumiałem że spokojnie trzeba trójkę wpompować a i tak nie mam wszystkiego.

Nie twierdzę że się nie da możesz próbować oszczędzić byleby Ci to bokiem nie wyszło. Na ten przykład ja kupiłem Hudrometr za parę złotych niby na czas dojrzewania. Mili panowie ze sklepu niby go sprawdzili i podali ile przekłamuje ale wielka kupa. Dzięki ich "życzliwości" przez tydzień jechałem na zasoleniu 1,030 i tyle z moich oszczędności. Jeździłem po całym mieście żeby zbadac jak działa ten mój sprzęt a i tak musze kupić refraktometr. A to tylko taki przykład.

Odpieniek jak już robisz powinien chodzić cały czas. Doraźnie to można czopki stosować ;)


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w liszkach ale dokładnie mógł bym spokojnie dojechać wszędzie.

mówie o 500zł za skałe wkłady lampa napowietrzacz termoregulator albo zrobie na arduino albo poprostu kupie więc to b edzie tak :

25zł purigen

matrix albo siporax nwm jeszcze no to jak matrix to 25zł a jak siporax to te 60zł

termoregultor 30zł lub 10zł jak na arduino

skała 150zł

lampa 126zł

hydrometr pochylny 20zł

sól od 3-5kg licze 60zł

i chyba ta woda jak znajde od kogoś z krakowa to zapłace jakieś 10zł za 20l RODI więc zobaczę

razem : 481zł za zycie to będe powoli zbierał ale pewnie drugie tyle będę wydawał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Z Liszek masz blisko na Tatarską do Oliviera.

Pozdrawiam ziomala z okolicy :)


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hahah przecież tam tędy się idzie do akwa marinu to będzie blisko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w liszkach ale dokładnie mógł bym spokojnie dojechać wszędzie.

mówie o 500zł za skałe wkłady lampa napowietrzacz termoregulator albo zrobie na arduino albo poprostu kupie więc to b edzie tak :

25zł purigen

matrix albo siporax nwm jeszcze no to jak matrix to 25zł a jak siporax to te 60zł

termoregultor 30zł lub 10zł jak na arduino

skała 150zł

lampa 126zł

hydrometr pochylny 20zł

sól od 3-5kg licze 60zł

i chyba ta woda jak znajde od kogoś z krakowa to zapłace jakieś 10zł za 20l RODI więc zobaczę

razem : 481zł za zycie to będe powoli zbierał ale pewnie drugie tyle będę wydawał

Gdzie siporax po 60zł? Ja płaciłem 35zł na allegro u trzmieli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alew patrzyłem na koszta największe żeby jak coś to żebym sie nie zdziwił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

alew patrzyłem na koszta największe żeby jak coś to żebym sie nie zdziwił

Patrz na realne a nie najwyższe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze mam pytanie do tych którzy mieli 21wat w 30l i kaskade fzn-3 czy mógł bym jakieś korale lps trzymać w takim akwa wiem że to dopiera za jakiś czas od wystartowania zbiornika ale pytam się na "zaś"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te 21W to Ledy to aż za dużo jak dla LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

będzie ściemniacz a co z sps ? raczej nie ? tak z ciekawości pytam wiem że parametry wody muszą byś specjalne a czy cyrkulkacja 1200l/h w kaskadzie starczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do cyrkulacji to wszystko zależy od ułożenia skały u jednych starcza u innych nie, to kwestia indywidualna każdego akwarium. odpalisz zbiornik po kilku dniach będziesz widział czy tworzą się tak zwane martwe strefy czyli miejsca w których woda nie porusza się. Korale SPS lubią niskie NO3 i PO4 bliskie 0, mienkie i LPS niekoniecznie. Jeżeli będziesz miał ściemniacz to ok, tylko proponował bym zrobić to na dwóch osobnych kanałach, żeby dostosować barwę światła. Ja mam złe doświadczenia z lampami led, możliwe że dlatego ze z lenistwa nie zbudowałem własnej lampy tylko poszedłem na łatwiznę i kupiłem ledy Aquael.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że niskie no3 i i po4 dam rade im zapewnić dlatego że będe posiadał purigen i phosguard

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nie jest taka prosta jak ci się wydaje.

Phosguard rzeczywiście powinien poradzić sobie z PO4, ale z NO3 już sprawa ma się inaczej, purigen nie usuwa N03 usuwa amoniak przez co redukuje powstawanie NO2 i pośrednio to NO3 tyle tylko że jeżeli zbijesz PO4 absorberem, NO3 nie będzie mogło zostać skonsumowane przez życie w akwarium i za nic w świecie go nie zbijesz. Musisz dobrać filtrację w taki sposób żeby parametry były w miarę stabilne inaczej przy większych skokach będzie lipa. Myślę że wypełnienie jednej komory siporax będzie dobrym pomysłem, co prawda go nie używam, ale nie słyszałem jeszcze złej opinii na jego temat.

Jak zalejesz akwarium powoli będziesz to wszystko ogarniał, najlepiej zdobywać doświadczenie w praktyce.

Edytowane przez adrian1281 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o sps mi chodzi to poprostu że sie tylko zapytałem ale może jak sie uda to jeden sps sie znajdzie ale głównie chciał bym miękkie i lps

a o purigenie nie wiedziałem ze nie zbije do zera to bardzo ci dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz chciał jakiegoś sps to polecam montipore srebrną, jest bardzo wytrzymała przetrwała wiele moich błędów.

A purigen wogule nie zbija NO3 on zmniejsza ilości w jakich powstaje NO3.

poczytaj o cyklu azotowym, o konsumpcji NO3 i PO4 przez organizmy w akwarium. Jeżeli zrozumiesz jak to przebiega będzie ci łatwiej zapanować nad parametrami.

Edytowane przez adrian1281 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.