Skocz do zawartości
mgr

Kh - zagadka przy podbijaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w akwarium okolo 36 litrow wody netto, kilka miekkich, dwa male lps, troche slimakow.

Spadlo Kh (do poziomu 5.5). Koraliki w akwarium zasugerowaly mi delikatnie aby podniesc. Poczytalem, zaopatrzylem sie w KH buffer od Aquaforestu i postanowilem powolutku podniesc do okolo 8.0 podnoszac dzienie cos w okolicach 0.5. Dla pewnosci uzylem aquacalkulatora, ktory powiedzial: dodaj 6.9 ml roztworu dziennie i po kilku dniach bedzie ok.

Wszystko mniej wiecej wedlug planu dzialalo:

- pierwszy dzien: 3 dawki po 2.3ml i jest 6.1 Kh

- drugi dzien: 3 dawki po 2.3ml i jest 6.7 Kh

- trzeci dzien: 3 dawki po 2.3ml i jest 7.3 ml

- czwarty dzien: 3 dawki po 2.3ml i zagwozdka - jest 7.5

I tu pytanie: dlaczego nie 7.9?

Co innego bylo w czwartym dniu: wiecej wody wyparowalo niz zwykle (okolo 1.5 litra, zwykle 0.75) a co za tym idzie wiecej wody sie dolalo (czystego RODI).

Jak dobrze policzyc, to by sie zgadzalo: po czwartym dniu powinno byc 7.9 Kh, wyparowalo 1.5l, dolalo sie 1.5l z Kh 0.0 czyli zrobilo sie okolo 7.5Kh. Ale czy:

- Kh zmniejsza sie z parowaniem wody? chyba nie

- dolewka "rozciencza" Kh w akwarium? to na pewno, ale chyba do poziomu sprzed odparowania?

- to dlaczego nie bylo po czwartym dniu 7.9?

- i najwazniejsze: jak w takim razie utrzymac stale Kh, skoro pojecia nie mam ile odparuje wody dziennie (zakladajac, ze ten spadek Kh sie z tym wiaze)

Ca jest stale - 340, ktore po podniesienu Kh chcialem rowniez podbic, zbadac ubytek i utrzymywac na zadanym poziomie razem z Kh, ale teraz troche nie wiem co dalej: dac juz spokoj Kh i podniesc Ca i dzialac zgodnie z planem czy zadzialac jakos inaczej?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odparowujaca wodą nie zmienia ilośco Kh w wodzie. Testy mogą pokazać różne wyniki, właśnie przez to że dolałeś np za dużo Ro, lub za mało. Inna sprawa, że test mógł przekłamać o tę jedną kroplę i już jest inny wynik. Ale najbardziej prawdopodobne jest to, że przez 3 dni po spadku korale (lub inne zwierzęta z akwarium) stanęły ze wzrostem i Kh rosło wg kalkulatora, a po 3 dniach poziom Kh był dla nich dobry, zaczęły znów rosnąć i trochę Kh spadło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Odparowujaca wodą nie zmienia ilośco Kh w wodzie. Testy mogą pokazać różne wyniki, właśnie przez to że dolałeś np za dużo Ro, lub za mało.

Jedno zdanie przeczy drugiemu ;) . Z cala pewnoscia KH zalezy od zasolenia (a wiec zarowno w przypadku odparowania wody w akwarium,jak i przelania RO w dolewce),natomiast nie sadze,zeby mialo to wplyw na wynik testu.

EDIT: dopiero teraz doczytalem,ze odparowalo az 1,5 litra wody,a wiec ze 4% objetosci i to juz moze powodowac wahania KH,przy wzroscie zasolenia KH powinno wzrosnac. A tak wogole,to przy takim akwarium nie ma sie raczej co spinac,jesli chodzi o testy. Ja w Reefmaxie przez ostatni rok jego funkcjonowania mierzylem praktycznie tylko KH (wiecznie spadajace),uzupelnialem jego poziom dosc nieregularnie i akwarium mialo sie calkiem dobrze (mikkie i LPS).

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test dla pewnosci zeobilem dwa razy i takinsam wynik, poprzwdnio pokazywal ok, wiec to chyba nie to. W "odparowanie" Kh za bardzo ni wierze. Przemawia do mnie to, ze moze faktycznie stworzenia ruszyly po podbiciu kh - i skonsumowaly nieco tego co dostaly w ostatnim dniu - zobacze jutro - podbije dawka jak w poprzednich dniach i zobacze jaki bedzie Kh.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Test dla pewnosci zeobilem dwa razy i takinsam wynik, poprzwdnio pokazywal ok, wiec to chyba nie to. W "odparowanie" Kh za bardzo ni wierze.

Pozdrawiam

Nie ma czegos takiego jak "odparowanie" KH,tak jak pisalem - twardosc weglanowa zalezy od zasolenia,choc nie tylko,KH zalezy takze od ph,wystarczy wiec zmiana w wentylowaniu pomieszczenia i juz beda zmiany. Moze zajrzy do tematu Tester lub Arduan,to Ci wyjasnia naukowo :) .

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym odparowaniem kh to tylko skrot myslowy :-) Zasolenie jest wlasciwie na tym samym poziomie (wedlug splawika), Ph tez stale. Cos mnie matematyka i fizyka probuje zrobic w konia :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym mierzysz ph? Bo jesli testem saliferta,to wynik jest,oglednie mowiac,malo precyzyjny. Tak jak pisalem - nie ma sie co bawic w aptekarska dokladnosc,jesli sie juz chcesz bawic w testy,to rob 1/t i koryguj dawki,ciezko jest tak ustalic dawke "raz na zawsze". A czym mniejszy zbiornik,tym trudniej o stabilne parametry.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

salifertem mierze i czasem jak moje oczy zaprotestuja w sprawie odrozniania salifertowych mdlych kolorkow i stwierdza, ze nic nie widza, to jeszcze sobie sprawdzam zoolekiem, ktory mam ze slodkiego. Tam przynajmniej kolory sa widocne porzadnie :-) ale rozdzielczosc niewielka. Niemniej spadku wykrywalnego na ph nie widac.

No nic: rzeczywiscie pobawie sie i sprawdze te spadki - moze cos wywnioskuje i jakas dawka sie z tego wyklaruje. Jutro dodam kh, pojutrze i przez kilka kolejnych dni podniose dla treningu Ca tak do jakis 400 a potem obejrze spadki Ca i Kh i zobacze co dalej.

Edytowane przez mgr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odparowujaca wodą nie zmienia ilośco Kh w wodzie. Testy mogą pokazać różne wyniki, właśnie przez to że dolałeś np za dużo Ro, lub za mało. Inna sprawa, że test mógł przekłamać o tę jedną kroplę i już jest inny wynik. Ale najbardziej prawdopodobne jest to, że przez 3 dni po spadku korale (lub inne zwierzęta z akwarium) stanęły ze wzrostem i Kh rosło wg kalkulatora, a po 3 dniach poziom Kh był dla nich dobry, zaczęły znów rosnąć i trochę Kh spadło.

To jest moim zdaniem odpowiedź na Twoje pytanie.

Kh w akwarium morskim jest zużywane przez cały czas. I to nie tylko przez korale, ale także przez algi wapienne, czy skorupiaki. Gdy Kh jest zbyt niskie następuje zatrzymanie wzrostu ogranizmów. Dodatkowo przy zbyt niskim Kh istnieje spore ryzyko skoków Ph (brak bufora) i nieszczęście gotowe. Kh to jeden z podstawowych parametrów które powinno się kontrolować i utrzymywać na stałym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No może z wyjątkiem pierwszego zdania.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno zdanie przeczy drugiemu ;) . Z cala pewnoscia KH zalezy od zasolenia (a wiec zarowno w przypadku odparowania wody w akwarium,jak i przelania RO w dolewce),natomiast nie sadze,zeby mialo to wplyw na wynik testu.

EDIT: dopiero teraz doczytalem,ze odparowalo az 1,5 litra wody,a wiec ze 4% objetosci i to juz moze powodowac wahania KH,przy wzroscie zasolenia KH powinno wzrosnac. A tak wogole,to przy takim akwarium nie ma sie raczej co spinac,jesli chodzi o testy. Ja w Reefmaxie przez ostatni rok jego funkcjonowania mierzylem praktycznie tylko KH (wiecznie spadajace),uzupelnialem jego poziom dosc nieregularnie i akwarium mialo sie calkiem dobrze (mikkie i LPS).

baszurek nadaje mobilnie...

Ilość substancji w akwarium cały czas jest taka sama, a to ze zmienia się ilość wody ro to zmienia się zasolenie i stężenie samego KH. O to mi chodzilo, może trochę skrót myślowy napisałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dziwi Was że w akwa 36 litrów ubyło w dobę 1,5 litra?? - takie ubytki to ja mam w swoim - może gdzieś jednak mu to się leje po podłodze ...

p.s.

paruje czysta woda dlatego dolewamy wodę utrzymując stałe zasolenie. Dolewanie kH bufera nie zawsze działa jak producent pisze ponieważ nie wiadomo jaka będzie konsumpcja


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic mi się nie leje i wiem ile odparowało i ile się dolało :-). Faktycznie dużo, ale fakt jest faktem i trudno z tym dyskutować. Akwarium stoi sobie niedaleko otwartego okna = spory przewiew.

Dzisiaj tez dolewam Kh tak jak w poprzednich dniach i zobaczymy około 21.00 jaki będzie efekt po tej samej dawce jaka była w dniach poprzednich.

Witam,

po dzisiejszej dawce 3x2.3ml Kh buffer Kh podskoczylo z wczorajszego 7.5 do 7.7, czyli tak jak wczoraj o 0.2. Z tego chyba wynika, ze po podniesieniu kh z 5.5 kilka dni temu do wartosci bardziej przyzwoitej (okolo 7.0) konsumcja troche sie ruszyla zzera sie 0.4 Kh na dobe.

Edytowane przez mgr (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(post zamieszczony pomyłkowo w nie tym temacie, co chciałam, usunęłam, przepraszam )

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.