Skocz do zawartości
FunWorld

Kalkulator od ReefHub i rozpuszczanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Może jestem ignorantem, ale dopiero teraz się nad tym zastanowiłem.

Sprawa tyczy się tego kalkulatora http://reefhub.pl/kalkulator-akwarystyczny

Otóż przygotowuję tym kalkulatorem płyny, które dolewam raz w tygodniu do uzupełniania poziomów w swoich akwariach. Jak na razie "robi mi to robotę" i odpowiada mi takie rozwiązanie.

Chcąc zwiększyć stężenie niewydajnego suplementu Mg chciałem zwiększyć stężenie i tu mi się pojawiło pytanie. Mamy:

fZOrlQi.png

i dwie opcje - rozpuszczam 400g MgCl2 6H2O

a) w 1600 ml wody RO?

B) XX ml wody RO, aż osiągnę 1600ml roztworu?

Wydaje mi się, że opcja A jest sensowna i bardziej prawdopodobna, ale wolę spytać.

Również stworzenie kalkulatora (zakładki?) z przeliczaniem według B byłoby wygodniejsze. Wsypać proszek, dolać wody do full i bez mierzenia, czy dodatkowego ważenia jest po sprawie. Nie mam dużo miejsca na dodatkowe spore zbiorniki i muszę to robić w mniejszych dawkach. Macie jakieś sprawdzone przepisy, które dają wysokie stężenie Mg w niewielkich pojemnościach?

Jak robią to Ci, którzy suplementują to z proszków, ale bez ballinga i pomp?

Wiem, że na przykłąd Seb jechał na takiej metodzie w 2011 roku. Były z tym problemy wynikające z nieużywania soli bez soli? Byli tacy, którzy wróżyli że źle się to skończy. Jak po 5 latach wygląda sytuacja jeśli dalej używasz tej metody? (odnoszę się do tego tematu: http://nano-reef.pl/topic/35919-chlorek-magnezu-mccl2-woda/ )


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i nie do końca chyba rozumiem o co Ci chodzi, ale już odpowiadam ;-)

Po piewsze, cokolwiek wsypiesz do danej objętości wody, niezależnie czy się rozpuści, czy nie, spowoduje wzrost objętości roztworu. Stąd właśnie założenie przy robieniu roztworów Ballinga, że rozpuszczasz proszek w mniejszej objętości, a dopiero potem uzupełniasz do zaplanowanej objętości. Dzięki temu masz sytuację, w której wiesz że np. 84g NaHCO3 jest właśnie w 1000ml roztworu. Gdybyś zrobił odwrotnie, tzn. wziął 1000ml RO i wsypał 84g NaHCO3, to miałbyś 84g NaHCO3 w powiedzmy 1050ml roztworu.

Dalej, każda substancja inaczej zmienia objętość, więc np. w przypadku CaCl2 miałbyś np. 1010ml roztworu (nie wiem, strzelam te objętości), co mogłoby martwić fanów równego Ballinga, bo zawartości molowe w każdym pojemniku byłyby inne.

Po drugie, rozpuszczalność, można założyć ograniczniki rozpuszczalności, dla temperatury pokojowej, oczywiście, można też dać wskazówkę o rozpuszczalności, do rozważenia, ale zainteresowani sami wygrzebią w necie ;-)

Po trzecie i chyba najważniejsze. W przypadku regularnego stosowania, stężenie nie jest tak istotne (chyba Stani o tym pisał w cytowanym wątku). Ważne jest, aby powtarzalność roztworu była, bo bez tego nie ustalisz dawkowania. Zawartość to sprawa drugorzędowa. Możesz sypać proszek, ważne żebyś dobrze odmierzał (ważył), dlatego stosujemy płyny, bo łatwiej je dawkować.

Jeśli więc robisz roztwory sposobem A, to rób je tak dalej, stężenie będzie niewiele inne od obliczonego, ale inne ;-)

Mam nadzieję, że odpowiedziałem na to, o co Tobie chodziło. Pozdrawiam.

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, odpowiedziałeś. Dziękuję bardzo.

Okazało się, że błądziłem w błędnych założeniach sądząc, że A jest lepszą opcją.

Wiem, że różnica jest mała, ale jeśli mogę coś robić dobrze, albo prawie dobrze poświęcając na coś ten sam wkład pracy, to lepiej robić lepiej ;)

Innymi słowy jeśli chcę użyć tego kalkulatora według przykładu, który mam tutaj:

WsspJXG.png

To:

1) wsypuję do 2 litrowej butelki 400g MgCl2 6H2O

2) do tego dosypuję 70g MgSO4 7H2O

3) dolewam wody RO do pełnych 2 litrów

z tego wychodzi, że bezpiecznie mogę używać tego zakładając, że kalkulator wyliczył mi, że:

100ml roztworu dodane do 300l wody podniesie poziom magnezu o 9.12PPM.

(czyli w 100 litrach solanki o około 27.5 PPM, ale nie chciało mi się robić nowego screenshota)

Dobrze to teraz rozumiem?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze. Różne są szkoły robienia roztworów.

Ja od 5 lat robię wg tego i też działa.

http://www.arcadio17.republika.pl/morskie_200l/balling_morskie_200l.htm

Koledzy stosują roztwory stężone, oczywiście za wyjątkiem Kh.

Dalej to tylko dobory dawek. Często z testów a nie kalkulatorów.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arnold - bierzesz 3/4 objetości wody, dosypujesz proszki, mieszasz i dopełniasz wodę do pełna


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arnold - bierzesz 3/4 objetości wody, dosypujesz proszki, mieszasz i dopełniasz wodę do pełna

Źródło przepisu?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BAU, ale ja nie chcę ballinga, tylko odpowiednik drogich w sklepach suplementów gdzie mam napisane 1ml płynu podnosi magnez o XX PPM w XX l wody. Dlatego potrzebuję kalkulatora i nie chcę robić tego w oparciu o testy. Chcę mieć na przykład 1400PPM Mg i co jakiś czas robię test. Po teście jak mi wyjdzie 1377Mg to wiem, że mam dolać tyle płynu wg kalkulatora, albo przelicznika, żeby powrócić do pożądanego poziomu.

Stąd to pytanie o ten konkretny kalkulator, albo o przepis, który mi powie jaka dawka podniesie poziom o ile i w jakiej ilości wody.

Mam nadzieję, że teraz jaśniej jest już.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman, zagadzam się w zupełności z Tobą, acz z tego co widzę, to mówicie z Arnoldem o różnych rzeczach.

Tak jak już napisałem na początku, stężenie to pikuś, a sedno jest w powtarzalności roztworów. Z czasem, jak system zaczyna się stabilizować, stabilizują się poziomy mikro i makro elementów. Ci którzy startowali system z pompami zauważyli pewnie, że na początku, jakbyś nie policzył dawkowania, przez parę miesięcy kręci się pompami co test, to w górę, to w dół, aż ustawi się coś pomiędzy i potem przez parę miesięcy spokój, a potem głównie zwiększanie dawki, a czasem wyrównanie poziomu. To jest takie wygaszające się wahadełko, a zmiana stężenia roztworu może je ponownie rozbujać (w sumie to akwarysta je rozbuja).

Romanie, stężone roztwory, otóż NaHCO3 jest już prawie nasyconym, stężonym roztworem i do niego "dopasowany" jest CaCl2. Rozpuszczalność w temp. 20stC wodorowęglanu to 95,5g/l, dlaczego więc 84g? Dlatego, że to jeden mol i to się łatwo liczy, to po co dosypywać te 10g więcej????

No właśnie, roztwory do dawkowania najlepiej robić tak, aby było łatwo, głównie łatwo liczyć i dozować. Czasem lepiej rozcieńczyć i dać większą objętość np. 10ml zamiast 1ml. Błąd o 0,1ml przy pobraniu 10ml jest relatywnie mniejszy niż przy pobraniu 1ml - tak?

Co do liczenia, to Arnold, w podanym przez Ciebie przykładzie łatwiej byłoby dostosować skład preparatu, aby w 1ml roztworu było 30mg/ml jonów Mg. W takim przypadku, jak dodasz 1ml do Twoich 300l będziesz miał wzrost o 0,1mg Mg, a takie liczenie 27,4mg/ml... Ech.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arnold wyjaśnił dokładnie o co chodzi a Ty Piotrze w swoim wywodzie masz masz rację. :)


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do liczenia, to Arnold, w podanym przez Ciebie przykładzie łatwiej byłoby dostosować skład preparatu, aby w 1ml roztworu było 30mg/ml jonów Mg. W takim przypadku, jak dodasz 1ml do Twoich 300l będziesz miał wzrost o 0,1mg Mg, a takie liczenie 27,4mg/ml... Ech.

Tak jak napisałem na końcu - przykład był zrobione na starym wpisie z 300l i go nie poprawiałem. W nawiasie dałem dawkowanie w 100l. Nie przeszkadza mi brak zaokrągleń. Kilka sekund zastanowienia i wszystko tak jasne jak 1ml=0.1ppm.

Chodziło mi o poprawność robienia roztworu wg kalkulatora, co skorygowałeś za co Ci wielkie dzięki. To ważna lekcja, bo robiłem źle (nawet jeśli różnica niewielka).

Roman, zagadzam się w zupełności z Tobą, acz z tego co widzę, to mówicie z Arnoldem o różnych rzeczach.

Zgadza się. Ja piszę o zastąpieniu czegoś takiego:

red_sea_reef_foundation_c_500ml-500x500.png

czymś co kosztuje ułamek tego.

Na ballinga będę przechodził jak połączę zbiorniki i się przesiądę w końcu na 700l.

Teraz nie dość, że jebao ma tylko 4 dozowniki i by na 2 akwaria nie wystarczyło, to musiałbym to bardzo rozcieńczać i i tak resztę ręczne robić. Nie widzę profitu z takiego rozwiązania.

Cotygodniowa podmiana 10l + korekcje KH, Ca i Mg następnego dnia sprawdza się u mnie dobrze i nie widzę sensu tego automatyzować.

Dobrze rozumiem, ze aby osiągnąć w 20*C roztwór nasycony MgCl2 6H2O trzeba wsypać do litra 1670g?

Jeśli tak to mógłbym również zrobić roztwór 800g sześciowodnego MgCl2 I 70g siedmiowodnego MgSO4 co da

w 100 litrach wody 1ml roztworu = wzrost o ~1ppm Mg.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dziś rozrabiam balling :D

do kanistrów 5 L

Tobie chodzi o podbijanie mg czy utrzymanie mg ?

do podbijania mg musisz dodać siarczan magnezu

robisz to 1/8 i masz roztwór do podbijania mg


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji chciałbym zasięgnąć opinii doświadczonych kolegów.

Akwarium jak w stopce, liczyłem że same podmiany wystarczą do utrzymania parametrów, niestety wygląda na to że szczepki lps i sps jakie wylądowały w zbiorniku pobierają już sporo pierwiastków.

Do rzeczy:

Moglibyście podpowiedzieć ze swojego doświadczenia co było by korzystne w moim przypadku?

Zastanawiam się która drogę wybrać czy gotowy balling ad 1+, 2+, 3+ czy może proszki i strongi, a może tylko gotowe preparaty do podnoszenia każdego parametry z osobna?

Mało mam doświadczenia, o ile w ogóle mam :) nie chciałbym nic skopać a i niepotrzebnie wydawać kasę również nie bardzo mi się uśmiecha.

Co byście polecili początkującemu zanim dokładnie zrozumie, o co w tym wszystkim biega?

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek. Tu znajdziesz najwięcej informacji oprócz tematów na forum.

http://reefhub.pl/tag/metoda-ballinga/


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem to wszystko, niby wiem o co biega, nie wiem tylko jaka iść drogą, tak na teraz. Nie widziałem kilku wcześniejszych postów, tam FunWolrd pisze że po podmianę, na drugi dzień uzupełnia braki, myślę że na razie by mi to wystarczyło. Tylko teraz pytanie, kupić gotowe preparaty czy pobawić się w rozrobnienie ich samemu?

Czy te są te same proszki co do ballinga?

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tobie chodzi o podbijanie mg czy utrzymanie mg ?

do podbijania mg musisz dodać siarczan magnezu

robisz to 1/8 i masz roztwór do podbijania mg

A jedno wyklucza drugie?

Tak jak pisałem - utrzymuję Mg na poziomie 1400PPM. Raz w tygodniu podmieniam wodę i następnego dnia sprawdzam poziom magnezu. Sporo alg wapiennych zżera mi sporo magnezu i muszę podnosić tygodniowo poziom o jakieś 20-30PPM.

To jest już podbijanie, czy jeszcze utrzymanie?

Jak podbijanie to delikatne i regularne. Jak utrzymanie to skokowe z tygodniowymi interwałami.

Mam siarczan magnezu, ale dodaje go mniej niż zalecane, bo słyszałem głosy o małej szkodliwości tego w akwarium i wybrałem półśrodek. Niby jest, ale mniejsza dawka niż 1/8.

big daddy - pamiętaj, że "moja" metoda jest niezalecana i ja nie dbam o równowagę jonową, bo za kilka tygodni przesiadam się na inny zbiornik i będzie reset metod na które teraz sobie pozwalam. U mnie to obecnie działa, ale nie wiem czy stosowałbym taką metodę gdybym zakładał, że ten zbiornik będę prowadził jeszcze przez 2-3 lata. Nie wykluczam, ale rozważałbym inne.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem to wszystko, niby wiem o co biega, nie wiem tylko jaka iść drogą, tak na teraz. Nie widziałem kilku wcześniejszych postów, tam FunWolrd pisze że po podmianę, na drugi dzień uzupełnia braki, myślę że na razie by mi to wystarczyło. Tylko teraz pytanie, kupić gotowe preparaty czy pobawić się w rozrobnienie ich samemu?

Czy te są te same proszki co do ballinga?

Wysłane z galaktyki S4

Z proszków wyjdzie taniej. Prochy są takie same.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z proszków wyjdzie taniej. Prochy są takie same.

uwierz mi nie są - ale już nie będę pisał po raz kolejny na temat przygody swojej z różnymi firmami bo wątku tej firmy opisałem swoje doświadczenia - czystość nie zawsze jest ta sama i bardziej ufałbym prochom ze Stanlabu niż niektórym firmowym z branży akwarystycznej


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

FunWolrd no właśnie, martwi mnie równowaga jonowa, sól bez soli, równe podawanie roztworów. Trochę jestem zdezorientowany A nie chciałbym już na początku narobić szkód.

W dodatku widzę że np balling AF zawiera mikro i makro elementy czyli dodatkowa zagwozdka, muszą się tam znajdować?

Zastanawiam się czy kupić i rozrobić ballinga, wyrównać poziomy i spróbować lać równe ilości płynów, nie mam jeszcze dozownika, musiałbym około miesiąca, dwóch lecieć z ręki.

Mam mętlik w głowie A wyciągnąć z forum i artykułów wnioski nie jest tak łatwo, jedni leją sól bez soli, inni nie, równy balling, nierówny itp

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz nowe akwarium.

120l to spokojnie zwykłe podmianki Ci będą na razie uzupełniać braki.

KH - niezbyt istotne na tym etapie

Ca - niewielka ilość LPS dużo Ci z wody nie wyciągnął

Mg - dopiero za jakiś czas będziesz miał konkretne ubytki jak Ci zacznie wszystko wapiennymi algami obrastać.

Ja na Twoim miejscu nie zawracałbym sobie głowy czymś co nie musisz robić.

Sztuka dla sztuki. Ja to robię tylko dlatego, że muszę. U mnie 10% podmiana to ponad 50litrów, u Ciebie kilka razy mniej. Darowałbym sobie na razie to.

A jeśli już musisz to wielu ludzi mających duże zbiorniki nie wymienia wody prawie wcale - wtedy musi lać mikroelementy. W Twoim przypadku podmianki też powinny zaspokajać te braki. Najwyżej jakieś witaminki i aminokwasy, dobre bakterie i wódka dla błazenków na rozweselenie :) czyli to co robisz już teraz jest "cacy". Chociaż nie mam pewności czy jodu potrzebujesz dawkować codziennie. Skorupiaki mogą nie wyrobić, ale zależy ile lejesz - z podmianek też powinno wystarczyć.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@big daddy - wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć. Ja osobiście uważam że na starcie zbiornika dobrze jest mieć "kontrolę nad strongami" dlatego lepiej kupić prochy i samemu robić roztwory dodając minimalne ilości strongów (albo nie dodawać wcale).

Potem z czasem jak akwarium dojrzeje można zacząć pomału zwiększać dawki. Gotowy balling w baniakach to super rozwiązanie ale dla stabilnych zbiorników i jak by tak dobrze policzyć to, co ma w sobie - to wcale nie wychodzi tak drogo bo to takie trochę "All in one" tyle że w trzech bańkach ;). No i oczywiście nie trzeba się bawić w małego chemika co akurat dla mnie jest dużym plusem. Oczywiście z uwagi na to że nawet stabilny zbiornik potrafi płatać figle w przypadku gotowego ballinga obowiązkowa pozycja w szufladzie to Kh plus, Ca plus i Mg plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie o to mi chodziło, o Wasze spojrzenie na ten temat. Zacząłem o tym myśleć bo spadki zaczynają być coraz większe, a pułap z jakiego startowałem też nie był za wysoki. Kupię chyba gotowe specyfiki do podnoszenie Ca i Mg, wyrównam i później zobaczymy, czy same podmiany dają radę utrzymać zbiornik.

Walker wydawało mi się, że można podbijac parametry ballingiem, czemu piszesz o gotowych preparatach?

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walker wydawało mi się, że można podbijac parametry ballingiem, czemu piszesz o gotowych preparatach?

Wysłane z galaktyki S4

Owszem można ale pisałeś o gotowym ballingu AF a w tym przypadku (jak pisze producent) wszystkie plyny należy dozować w takich samych ilościach - wynika to z tego że poza Ca, NAHCO3, Mg i soli mineralnych te płyny zawierają jeszcze sporo innych przydatnych pierwiastków, dlatego napisałem że do podbijania przy ewentualnych spadkach lepiej używać Kh plus, Ca plus i Mg plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem bo właśnie zastanawiałem się jak sobie radzić kiedy podajemy równe ilości płynów, a i tak któregoś pierwiastka jest za mało w stosunku do reszty.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.