Skocz do zawartości
kacper.w

Pierwsze Morskie Lublin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam na imię Kacper i jestem z Lublina. Od kilku miesięcy czytam Wasze forum i przygotowuje się do pierwszej solanki, miesiąc temu sprzedałem moje 430 litrowe Malawi, więc czas najwyższy żeby wziąć się do roboty i rozpocząć swoją przygodę z morszczyzną.

Najpierw jednak chciałbym prosić o pomoc. Lubię mieć wszystko zaplanowane i dopięte na ostatni guzik zanim zacznę więc przedstawię teraz mój "projekt" ( oceńcie proszę i zwróćcie mi uwagę jeżeli coś będzie nie tak).

Czytałem kilka tematów, z racji tego że wszyscy po kilku miesiącach przesiadają się na większe akwaria postanowiłem zrezygnować z małej kostki i od razu założyć zbiornik o wymiarach 100x45x50h czyli 225 litrów z zewnętrznym kominem.

Mam szafkę na której stało 430 litrów więc spokojnie postawie tam nowe akwarium, ma ona 4 przegrody, w jednej z nich planuje zrobić sumpa ( chciałem go zrobić już w Malawi ale jakoś nie miałem odwagi)

A teraz sprzęt:

Odpieniacz : CORAL BOX D300 albo CORAL BOX D500 ( czy ktoś miał z nimi do czynienia? Zależy mi na tym żeby odpieniacz , jak i cały sprzęt były ciche, ponieważ akwarium będzie stało kilka metrów od miejsca w którym śpię)

Cyrkulacja : 2 x Jebao RW 8

Grzałka : Eheim Jager 200 albo 150 W

Pompa obiegowa: JEBAO DCT 3000

Cały ten sprzęt planuję upchnąć w sumpie o wymiarach 50x35x40h

Do tego planuję zrobić koronę i wiszącą nad akwarium belkę oświetleniową ze spienionego PCV z 4 albo 6 39 Watowymi świetlówkami t5 ( Sam nie wiem czy dać na początek 4 świetlówki czy od razu 6 sztuk ? )

Start planuje na skale suchej ( ok. 20 kg) i kilku kg skały żywej + jakieś bakterie.

Ode mnie to wszystko czekam na jakieś komentarze :)

Edytowane przez kacper.w (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. zmień wymiar na 100x60x50 lub na 100x60x60

2. Odpieniacz - lepiej kup firmową używkę

3. Cyrkulacja może być

4. Grzałka 200 W

5. DCT 4000 lub przy zmianie wielkości akwa DCT 6000 i wtedy na 60% - będzie cicho i mnie prądu będzie brała

6. czemu taki mały sump?

7. 6 x 39 W lub przy zmianie wielkości akwa 8x39W


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety szafka nie pozwala na więcej niż 50 centymetrów.

Sump musi się zmieścić w szafce większy po prostu nie wejdzie.

Firmową tzn?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie jak pisałem wyżej planuje komin zewnętrzny, czy jeżeli będzie miał wymiary 15/8/20wys. to wystarczy?

Jakie wstawić przeloty w kominie

1. http://allegro.pl/przelot-przez-szklo-z-nakretka-o-srednicy-25mm-i5198011259.html - powrót i spływ

2. http://allegro.pl/przelot-przez-szklo-z-nakretka-o-srednicy-32mm-i5198010550.html - rewizja?

Czy wszystkie zrobić takie same ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 za małe na spływ - 32 spływ i rewizja a powrót zależy od pompy ale 25 pewnie będzie ok.

A co do odpieniacza to np Deltec lub Vertex


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Co do pompy DCT 4000 u mnie odpadła ze względu na na min. wydajność ona jakoś idzie od 2800 na 1 do 4000. Lepsza już DCT 6000 ma niższe minimum. Ja mam u siebie DCT 3000 i chodzi na 3 biegu. Pamiętaj że masz mały sump w planach i przez niego dużo wody w ciszy raczej nie przeleje. Mój jest trochę mniejszy 46x33x40h.

Przeloty tak jak Kroczek pisał.

Lampa i odpieniacz to pewnie też zależy od planowanej obsady.

Komin u mnie 30x12x25h. Pamiętaj o średnicy nakrętki na przelotach i o ewentualnym dokręcaniu, wykręcaniu podczas pracy.

To moje przemyślenia i lepiej żeby ktoś to jeszcze potwierdził:

Długość grzebienia 15 cm/2 bo zęby =7,5cm długość przegrody w sumpie 33cm. Pamiętaj żeby to dobrze policzyć. Od wysokości wody na grzebieniu zależy ile jej spłynie do sumpa jak pompa stanie. Głębokość komina oszukasz, ale grzebienia nie :)

Jeszcze raz napiszę że mogę się mylić - mi wyszło, ale liczyłem to kilkanaście razy i dałem szerszy grzebyk. Trzymałem się zasady szerzej=wolniej=ciszej i tak trochę chlapie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź i pomoc, niestety mam teraz dużo pracy, więc po sprzęt ruszę do jadwigimorskiej za jakieś 2 tyg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o szybką odpowiedź mam możliwość kupna w dobrej cenie odpieniacza deltec SC 1351 będzie chyba lepszy niż coral box d500??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bądź lokalnym patriotą - pogadaj z Twistmanem - robi super odpieniacze tu u nas na miejscu w Lublinie. I nie robi tego w garażu. Podjedź do mureny - zobaczysz co i jak.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na bank Deltec będzie lepszy


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na bank Deltec będzie lepszy

Przepraszam.. a w czym??? :-)


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam.. a w czym??? :-)

we wszystkim :) - oczywiście chodzi mi o porównanie do coral boxa bo o to było pytanie.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanko, czy taki filtr RO4 spokojnie mi wystarczy :

http://allegro.pl/fi...5065095373.html ?

temat wiele razy wałkowany ... osobiście radziłbym kupić to: http://allegro.pl/filtr-akwarystyczny-odwrocona-osmoza-ro-4-100-gpd-i5065355829.html w układzie filtr 5 -> węgiel -> filtr 1 -> membrana i do tego dokupił pojemnik na żywicę http://allegro.pl/zestaw-do-demineralizacji-mb-20-mb-400-demi-di-i5074242183.html - aukcje przypadkowe bo nie wiem czy się nie znajdzie taniej a poza tym jak zamówisz u niego to ustal wcześniej bo może Ci coś spuści z ceny


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kroczek a powiedz mi czego brakuje np. w takim zestawie http://www.waterpure...kpl-zestaw-demi ?? Bo czytam i wydaje mi się że wszystko tutaj jest.

słowo klucz - wydaje mi się :) - 1. rodzaj filtrów 2. brak wkładu węglowego !!!


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nastąpiła mała zmiana koncepcji, akwarium - wymiary 100 x 50 x 50h, komin na tylnej ścianie po lewej stronie - wymiary 15szer./10dł./25wys., pytanie do was na jakiej wysokości zrobić "wycięcie do komina" 7 cm od górnej krawędzi akwarium ?

Sump z racji tego, że ogranicza mnie szafka może mieć max. 50 x 35 x 40h, co daje mi 2 komory, pierwsza od prawej komora odpieniacza i pierwsza od lewej na pompę, dodaje plik w paintcie, co o tym myślicie ?

i teraz tak w sumpie będzie mniej więcej (5 x 3,5 x 2) - 35 litrów wody, gdyby pompa siadła albo nie było prądu z akwarium spłynie około (10 x 5 x 0,5 - dlaczego 0,5 bo akwarium nigdy nie będzie zalane do końca) 25 litrów. Dobrze policzyłem??

post-26846-0-65056000-1469781959_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po krótkiej przerwie, sprzęt już prawie gotowy, czekam na szkło i najprawdopodobniej 23 sierpnia zalewam akwarium i wtedy wkleję długiego posta z opisem, pojawiło się jednak 1 pytanie, robię pokrywę oświetleniową i nie wiem jak rozłożyć świetlówki, proszę o pomoc :)

Wariant 1 : post-26846-0-48424600-1471509728_thumb.jpg

Wariant 2 post-26846-0-78105800-1471509733_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro zrobiłeś przegrodę a jej wysokość 20 cm tzn że wiesz juz jaki odpieniacz tam trafi bo to on decyduje o tej wysokości. Nie wiem tylko po co Ci ta szybka po niej? Komin pomyśl tak aby ci weszła hydraulika 32 na spadzie


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym stareczniki przykręcił z tyłu pokrywy w środku będzie się zwłaszcza w nocy skraplała woda i może dojść do zwarcia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli pokrywa jest dobrana idealnie pod akwarium to żadne rozwiązanie nie jest dobre - muszą być poza przestrzenią gdzie są świetlówki, są rozwiązania gdzie znajdują się one po środku - między świetlówkami ale jest to wtedy oddzielny niezależny kanał bez możliwości kontaktu z wodą. więc najlepiej je dać za a w środku dołożyć jeszcze 2 rury tak aby było ich 8 - będziesz miał jak znalazł jak wkroczysz w SPS. Do tego musisz je zasłonić jakimś akrylem aby nie chlapała na nie woda i dać przynajmniej z jednej strony wiatraki do chłodzenia


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd źle napisałem, to będzie belka oświetleniowa powieszę ją nad akwa + do tego korona. Czyli nie powinno przeszkadzać to że statecznik będzie w środku. Wilgoci raczej tam nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.