Skocz do zawartości
arczj

Gdzie komin w akwarium o wymiarach 100×100×60

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar przesiąść się na większe akwarium z mojego 250 l o wymiarach 100×45×55 cm na takie 100×100×60 cm. Mam tylko dylemat co do komina czy robić go na środku żeby ryby mogły pływać w kolko czy np w którymś z rogów ? Często mi się teraz zdarza że muszę od czasu do czasu wpuszczać całą wodę z komina bo wpadnie tam ryba dlatego musi być do niego łatwy dostęp a akwarium będzie stało w rogu i boję się że jeżeli zrobię w niewidocznym rogu to dostęp przez ograniczenie ścianami będzie niemożliwy a jeżeli zrobię przy szybie od strony ekspozycyjne będzie fatalnie wyglądało jak z czasem na zbiera się brudu w kominie. Co do komina na środku nie wiem czy aranżacja skały do układania korali będzie dobra i czy nie zagrać komin całego akwa.

Czy ma ktoś podobne akwarium i może się podzielić swoimi doświadczeniami z takim wymiarem?

Poza tym jaki sump i cyrkulacja do takiego akwarium?

Będę wdzięczny za wszystkie sugestie i zdjęcia Waszych pracujących zbiorników o tym lub podobnym wymiarze.

Wysłane z mojego GT-N8020 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli akwarium będzie stało w rogu to ja bym zrobił płytki komin zewnętrzny przy którejś ściance. Możesz go później obudować, jak wpadnie ryba to łatwo jest ją z niego wyciągnąć. A co do sumpa, to też możesz zrobić kwadratowego i podzielić go np na 3, czy 4 komory żeby woda płynęła w koło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O gustam nie rozmawiam

Jak bym sobie stawiał taką kostkę

To :

- akwa bedzie z kazdej strony widoczne (komin środek)

- akwa widoczne z trzech stron (komin boczny - luknij wątek@Snocho)

-akwa widoczne z przodu plus jeden bok( wiadome ta część nie widoczna )

Tak w skrócie

Co do samych ryb skaczących skaczących do komina połóż kawałek siatki lub kratku rastrowej lub zrobic wyższy grzebień

Albo masz szeroki rozstaw przerw w grzebieniu i drobnica tamtedy wieje do komina


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega Ant powiedział.

Jak masz oglądać z każdej strony, komin na środek, daj wysokie grzebyki o wąskich szparach - nawet chłopaki na zamówienie docinają pod wymiar. Nawet Ci takie wydrukują :D

A już idealna byłaby nakładka na komin, coś jak dekiel od góry nakładane z szparami by rybcie nawet małe nie wpłynęły, w razie czyszczenia podnosisz całość.

Jakby co na szybkiego mogę rozrysować jak by to według mnie mogło wyglądać :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pudełko przelewowe i ustawisz gdzie Ci będzie pasowało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ryzykowałbym pudełka w takim akwa, tylko komin


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silva ile juz bylo mykow z pudełkiem

Tylko komin


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko przemawia za kominem na środku ale obawiam się, że będzie zrobił się wir z wody która będzie krążyła w okół komina.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Pirotechnic wrzuć jakiś szkic tego zamykanego komina bo nie wiem czy o tym samym myślę co Ty. Z góry dziękuje

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może robić bez komina tylko same rurki spływowe tak jak na zdjęciu poniżej?

Co o tym sądzicie?

52ba78b98f3e224dbeadf7b6490c6ac5.jpg

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił komin na środku, przymocował do niego pompy cyrkulacyjne i zabudował wszystko ładnie skałą - będzie przepięknie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak akwarium ma stać w roku to komin na środku będzie wszystko zasłaniał, przynajmniej tak mi się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zdecydowanie zrobił tak aby było widoczne z 4 stron i aby komin na środku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

endriu0 masz rację akwa będzie stało w rogu i na dwóch ścianach będzie czarne tło a komin będzie może nie wszystko ale cześć na pewno zasłaniał.

A co myślicie w takim razie o zewnętrznym kominie ?.?

Nie zabiera miejsca wewnątrz, nie musi być taki głęboki jak akwa wystarczy ze 30 cm wysokości.

Tylko jak w tym wypadku z rozprowadzeniem wody powrotnej z sumpa? Przez długie lock line czy może zrobić po przeciwnej stronie wylot co komin?

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.