Skocz do zawartości
FunWorld

Pęknięte dno akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Odebrałem wcześniej zakupione 600l akwarium. Po dalekiej drodze okazało się, że jest małe pęknięcie na dnie. Zbiornik był zalany dzień wcześniej i nie przeciekał. Zastanawiam się co mogę zrobić, żeby zminimalizować szansę problemów:

- wkleić na silikonie docięte na wymiar dna 8mm plexi (akryl)

- podkleić tak samo ale płytą hdf, mdf, czymś tańszym

- podkleić od górnej strony arkuszem a4 grubego akrylu, a od dołu użyć spienionego pcv

Akcja w UK, więc raczej szklarz nie wchodzi w grę, bo koszt usługi bardzo wysoki.

Akwarium Aqua one nawiercone na bocznej szybie.

Niestety nie mam już możliwości oddania sprzętu do sprzedawcy

Pęknięcie ma około 10cm i nie jest wyczuwalne pod paznokciem

nhLXqNg2.png


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akrylu nie da się skleić trwale silikonem,jeśli zbiornik jest szklany to tylko łata ze szkła.

Chociaż fachowcy pewnie doradzą, wymianę całego dna.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest pęknięcie,i to w dnie to ja bym nigdy nie zaryzykował, tylko oddał na ggwarancjęTo jest loteria ,zalane nie pękło ale naprężenia jak wstpiesz piach ulozysz skalę będą inne.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Definitywnie odradzam klejenia akrylu silikonem bo nie będzie się trzymał. Musiałbyś znaleźć klej który klei szkło z akrylem ale to ciężki temat, żeby trzymało na lata. Jak chcesz mieć święty spokój to drugie dno. Daj foto zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A łata ze szkła od góry?

Zbiornik teraz w tymczasowej przechowalni, do której chwilowo nie mam dostępu.

Definitywnie odradzam klejenia akrylu silikonem bo nie będzie się trzymał.

No tak, ale będzie uszczelniał i amortyzował to czułe miejsce.

Byłby taki hamburger z warstwami od dołu

szafka, akryl, silikon, szkło, silikon, szklana łata.

Pęknięcie jest ledwo widoczne i wygląda jak rysa. Być może nawet jest na powierzchni tylko.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie, co może się ewentualnie stać w przyszłości - jeśli Ci to pasuje to zalewaj :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No szfagier uszkodzil kancik dna naprawde delikatnie, wstawilismy late na dno, akwarium okolo 112l.

zalane poukladane wszystko .... tak cala noc, zas nad ranem po tylnej szybie poszlo pekniecie... na szczescie mial oklejona niebieskim tlem i powolutku woda sie wylewala:)

wniosek juz nigdy zadnego uszkodzenia mechanicznego.

Mobilnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosta sprawa, naruszenie struktury szkła w zasadzie prowadzi w jedną stronę.

Ja bym nie ryzykował - 600l to jednak sporo wody :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szklarz w UK wcale nie jest drogi.

Jeśli chcesz to zrobić w pewny sposób, zamów szlifowana tafle 10mm na wymiar wewnętrznej powierzchni dna.

Kup silikon i wyciskaj na odtłuszczone dnoco pięć centymetrów "kulkę" silikonu - miejsce koło miejsca. Staraj się dawać podobne ilości.

Następnie za pomocą przyssawek włóż odtłuszczoną taflę na dno i powoli dociskaj tak, aby wszędzie zrobiły się równe "placki". Jeśli akwarium będzie stało na idealnie płaskiej powierzchni to możesz nawet na tym stanąć i nie pęknie.

Kolejnym krokiem będzie objechanie krawędzi dna silikonem. Potem zostawiasz na 24-36 godzin i voila - gotowe.

Oczywiście możesz się bawić w odcięcie dna i zastąpienie go nowym. To nie jest wielka filozofia, choć zapewne szklarz zrobiłby to lepiej i ładniej.

Jakbyś się zdecydował na wymianę dna, to pamiętaj, że nie stawiasz boków bezpośrednio na dnie, tylko przez warstwę silikonu.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to d*pa. Takie pęknięcie na 100% będzie propagowało dalej. Zwróć uwagę, jak tnie się szyby - robi się delikatną ryskę a od niej szkoło "samo" pęka. Pęknięte szyby samochodowe naprawia się tak, ze wierci się otworek na końcu pęknięcia żeby wyeliminować elekt karbu (rysy), ale to przy dużo krótszych pęknięciach i nie od brzegu. Wymień całe dno, jak radzą inni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że od góry są belki i tafla w całości nie wejdzie. Albo w kawałkach, albo od spodu trzeba to ugryźć.

To mod z takiego szkła:

325866.jpg

Na dole wzdłuż dłuższych krawędzi też idą belki wzmacniające (paski około 1cm x 5cm)


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spytam lokalną firmę robiącą akwaria ile to będzie kosztowało. Mieszkasz też w UK, więc zapewne znasz realia lepiej niż ja, bo nigdy nie korzystałem z tych usług - jedynie sugerowałem się innymi branżami usługowymi. Zobaczymy jak to wycenią i jaką opcję doradzą jako najlepszą. Może niepotrzebnie kombinuje i zrobią to w cenie silikonu i tafli plexi, które i tak bym musiał kupić.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za radę. W takim razie na starcie zapytam tych od akwariów i będę szukał taniej u szklarzy.

Czasami byłem zaskoczony i nic nie jest pewnikiem. Miałem na przykład naprawy samochodu wycenione przez mechaników-amatorów kilka razy drożej niż w ASO renomowanej firmy, po której każdy by się spodziewał, że skasują fortune. Warto pytać.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, Podzielę się wynikami poszukiwań.

Za zrobienie nowego12mm float 50d x 151w x 70h cm z opti-white frontem lokalna polecana firma krzyknęła mi £499 inc Vat

Za samą szybę na spód zbiornika12mm x 1500mm x 500mm zawołali £332 Inc Vat (nie wiem skąd ta cena uwzględniając brak pracy z ich strony. Chyba po to, aby zniechęcić mnie do naprawy.

Wysłałem również zapytania do szklarzy i producentów okien.

Z tych co odpowiedzieli za takie samo dno (z krawędziowaniem) najlepsza oferta w zależności od grubości szyby:

10mm: £47.47

12mm: £75.06

Wydaje mi się, żę 12mm wydaje się rozsądne. Waga z tego co obliczałem to około 23kg, więc nie ma tragedii

Do kosztu dorzucam chwytaki na przyssawkach (2 sztuki z udźwigiem do 100kg) £23.98

I silikon H6 £4.80

To powinno załatwić sprawę.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.