Skocz do zawartości
tadzik443

Pytanie odnosnie pradu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis padl mi odpieniacz podlaczylem brzeczyk i chcialem podlaczyc malutki filterek ze slodkowodnego zeby napowietrzal wode sprawdzilem obydwa w miseczce czy dzialaja.

Obydwa trafily do akwarium brzeczyk ruszyl ale pompka juz nie widzialem blysk w akwarium i wywalilo korki w domu.

Nie znam sie na elektryce i czy ktos muglby mi wytlumaczyc co sie stalo dlaczego nie zabilo ryb itp ?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz pewnie zabezpieczenie różnic-owo prądowe i dlatego nic się nie stało

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Mnie kiedyś grzałka pękła w sumie, różnicówkę wybiło i nic nikomu się nie stało

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

W domu pewnie masz wyklącznik róznicowo- prądowy, który "sprawdza" ile prądu do "sieci domowej" "wpływa" i ile "wypływa". Jeśli roznica jest większa "niż" ... to bezpiecznik odlącza dopływ "elektronów z sieci". Róznicówka czasem ratuje życie ale jak masz pecha to i tak prąd może cię zabić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż fotę tych "korków" co je wybiło, to coś wymyślimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korki zalaczylem bo to sa esy tzn tak jak juz wspominalem to jest stara instalacja jeszcze miedziana niestety ale jak jrzadzalem mieszkanie wtedy myslalem ze to starczy no ale staram sie ograniczac pobor pradu.

Gdzie mialbym miec ta roznicowke ? P.s. dziwnie sarco wyglada nie wiem czy to nie od tego pradu.

1 raz widzialem jak w wodzie w tym urzadzeniu sie zaiskrzylo az mi sie nogi ugiely a wszystko przez ten odpieniacz

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak instalacja jest miedziana to nie jest stara


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki nie miedziana pomylilo mi sie to aluminiowa instalacja

Co wogole sie stalo i co z zyciem czy to moglo zaszkodzic ryba lub korala ?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester tylko sie obudze i z mila checia przeczytam co sie stanie i jakie sa skutki

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Wszystko fajnie tylko co jesli ktos ma kabel 2 zylowy i podpiete uziemienie z przewodem neutralnym?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wszystko fajnie tylko co jesli ktos ma kabel 2 zylowy i podpiete uziemienie z przewodem neutralnym?

Musisz jeszcze mieć fazę. To znaczy jeśli masz 2 "żyly" to jeden z "przewodów" jest fazą a drugi jest neutralny. Jeśli masz za to 3 "przewody" to jeden z "przewodów" jest fazą, drugi jest neutralny a trzeci to uziemienie. W 3 fazowym gnieździe są 4 przewody - 3 fazy i "przewód" neutralny.

Mnie nie raz kopną prąd. Awarie pomp 230V - nawet tych markowych to niestety dość częsta sprawa. Dlatego lepiej mieć pompy 12 V.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze to przetrawic zestresowalem sie i sprawdzam co jakis czas czy wszystko zyje czekam tylko jak lampy sie wlacza martwia mnie te sarca dzownie wygladaja p.s. ale sprawdzalem ta pompke 3min wczesniej w slodkiej wodzie i nic nie wywalilo a pozniej wsadzilem do akwa i taka kapa przeciesz czym roznilo sie ze to bylo w wodzie slodkiej i w miseczce z woda a tu w wodzie slonej i w akwa

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tadzik nie szalej;) owszem woda morska ma duzo wyższą przewodnośc , w misce sprawdzałeś w słodkiej , było jakies małe rozszczelnienie pompy i w morskiej KABUM !!. możesz być pewien że baniakowi to nie zaszkodziło, mordowanie ludzi suszarką w wodzie działa tylko na filmach, prąd płynie między dwoma elektrodami w tym przypadku między kablem fazowym a kablem neutralnym, żeby akwarium dostało kopniakamusiałbyś najpierw rozerwać kabel i umieścić poszczególne żyły najbardzij oddalone od siebie. Wywalilo ci bezpiecznik więc woda w akwarium pomiędzy kablami nawet nie zdązyła się zagrzać. Wypij kawę i idż do pracy, a sarco jak sie obudzi tosię napompuje.

Poniżej łopatologicznie :

post-24711-0-03939400-1469769627_thumb.jpg


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz roznicowki, poprostu esy wylecialy przy zwarciu. Wyjmnij uszkodzone urzadzenie. I tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryby wszystkie zyja ale chyba sarcopythony pojda jak bede miec komorke to zrobie foto ich

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak szybko zareagowałeś z wyjęciem uszkodzonego sprzętu to miedź nie zatruła wody

mnie kiedyś wpadł went. 230V do zbiornika - też błysnęło i wywalił bezpiecznik - dlaczego nie zabiło ryb/korali/ innego życia ?

bo zbiornik nie jest uziemiony - jakbyś tam (w wodzie) trzymał rękę i stał na betonie to by Cię "trzepło" - jak mocno ? zależy od wielu czynników

(np. czy masz buty i jaka podeszwa)

a @Radek-sl ładnie to rozrysował :) choć "strefa bezpieczna" to lekko naciągane jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia nie jest naciągane , spokojnie możesz stać na mokrej podłodze i trzymać łape po łokieć w baniaku (sprawdzone empirycznie), nawet nie zaswędziało, co innego gdyby do baniaka wsadzić tylko czerwony kabel;) nooo to wtedy prąd połynie przez wodę i przez ciało, przy okazji łaskotając serce i w moim przypadku skończyłoby się to własną kwaterką 2 metry pod ziemią.

prąd popłynie najkrótszą drogą czyli między czerwonym i niebieskim kablem powodując zwarcie i natychmiastowe wyłączenie wyłacznika nadmiarowo_prądowego. Fizyki nie oszukasz, jednak gdyby nadmiarówka była popsuta ....... i nie wyskoczyla, wówczas wyskoczy przedlicznikowe itd itd, prąd nie jest taki zły ;) można się z nim polubieć.


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W szkole (prawie 20 lat temu)

*edit .. napisałem prawie - a miało być PONAD ! :)

uczono mnie na elektrotechnice "strzyżonego fryzjer strzyże" :p

bo - jak ktoś ma starą (bardzo starą) instalację gdzie jest zwykły "korek" na "uziemieniu" ...

czyli zwykły a nie automat bezpiecznik .. NA NEUTRALU ! - to przeważnie wywala właśnie ten a na fazowym nadal masz napięcie

a wtedy może już nie być wesoło

tak wiem - to są instalacje "starsze od węgla" - ale jednak jeszcze takie się trafiają

dlatego lepiej pomyśleć 3x

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Silvia tu masz rację, tym bardziej ze tadzik sam przyznał ze ma instalacje jeszcze od Hitlera

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka


ca423fe0c577ab52c4072b862333e025u1247a1097.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mowie mam stara instalacje ale mam esy rozdzielone na 2 ale patola polega na tym ze to sa aluminiowe kable gdzie 1x w roku wypalaja sie w puszce p.s. 2 patola z elektryka u mnie wyglada tak 1es to swiatlo w lazience i kuchni + 1 w lazience gniazdko i bodajrze to wszystko jakos tak! A cala reszta to 2 es i to jest chore tak kiedys jakis super zje... zrobil tu instalacje. Niestety wprowadzajac sie do mieszkania wszystko zostalo wymienione procz wlasnie elektryki chodz gdybysmy wiedzili ze to bedzie tak wygladalo to nie bylo by mowy o takiej kiepskiej instalacji. Zaraz wrzuce zdjecie sarkow bo chyba One najbardziej ucierpialy

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

http://www.piekary.net/~tadzio/foto/20160729_134956.jpg trzeba przyblizyc 2 najwieksze sarko w srodku tak chodzby wygryzione

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

też mam aluminiowe kable w bloku i 3 obwody : łazienka , gniazdka , lampy - ale to mało ważne

wygrzewa/wypala się w puszcze czy gniazdku ?

jak w gniazdku to do aluminiowego kabla daj kostkę zaciskową + kawałek miedzianego kabla i nowe porządne gniazdko

jak mi się 2x wygrzały aluminiowe w gniazdku które jest najbardziej używane to tak "poprawiłem" i od paru lat mam spokój

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W puszcze sie palily teraz puszka jest otwarta jak sa upaly typu 30+ srednio 1x do roku tak sie dzieje tylko w tej puszce gdzie sa rozgalezienia z calym domu reszta jest ok.

Wogole wszystko jest ok kanalizacja itp.. jedyny problem to jest elektryka nawet tauron kilkanascie razy w roku przyjezdza bo korki wywala gdzies w rozdzielni w bloku jest tak glupio zrobione ze tylko w naszej klatce jak to sie dzieje nie ma pradu mieszkanie 1,5 i jeszcze moze z 2 inne reszta ma prad tyle razy juz nie mialem pradu ze sie dziwie ze jeszcze wszystko zyje i wszystko dziala a w klatce mielismy tak popalone bezpieczniki ze w ten sam dzien wymienili nam na esy no i jak zawsze ja mialem szczescie z pradem tylko zas moj es byl walniety wlaczajac piekarnik pralke lub zmywarke tylko mi wywalalo esy na klatce przez tydzien prosilem sie adm zeby przyszli sprawdzic i wymienic od tamtej pory ani razu nie mielismy awari pradu nawet tauron juz nie byl od tamtej pory czy to zbiek okolicznosci ? Nie wiem bo nie znam sie na elektryce ale tak jak mowie od ok pol roku 0 problemow z pradem i jestem w szoku

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) a w klatce mielismy tak popalone bezpieczniki ze w ten sam dzien wymienili nam na esy (...)

w domu możesz mieć idealną instalację ale,

jak na klatce jest bajzel (słabo zaciśnięte / wygrzane złącza) to nie ma sie co dziwić że jak włączysz w domu coś prądożernego to tam się zaczyna "smażyć" i wywala

to tak jak z łańcuchem - jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo :)

a to że kilka mieszkań ma prąd a kilka nie - to zależy z której fazy są zasilane

dopływ jest 3 fazowy (3x 230V) i kilka mieszkań są zasilane z tej a inne z innej fazy/kabla - walnie bezpiecznik na jednej - inne działają

u mnie w bloku np. windy mają zupełnie osobne zasilanie - nie ma prądu w mieszkaniach a windy śmigają :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zle zrozumiales moze sprostuje w mieszkaniu mam bajzel z kablami wszystko bez 3 zrodel podpiete pod 1 es a calutka reszta pod 2 es smazy mi sie srednio 1x do roku w puszce powyzej temp 30+.

Ale wracajac do bloku i klatki na parteze akurat u mnie na parteze byly popalone bezpieczniki tzn osmolone moim zdaniem wezwalem adm zeby ocenila no i wymienili okazalo sie ze byly rabniete :)

A ok kilku lat co roku kilkanascie razy przyjezdzala servisanty bo co pare tygodni z jakiejs przyczyny kilka nascie metrow dalej w rozdzielni cos wywalalo podejrzewam ze to ich jakies tam korki i to bylo od rana do wieczora a ostatni raz wywalilo przed wymiana tych esow na klatce u nas wiec podejrzewam ze tu moglo byc cos nie tak ze gdzies w rozdzielni wywalalo od tamtej pory ani 1x tauron nie byl wlaczac tam prad

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

A ktos mi powie dlaczego 3min wczesniej sprawdzajac w plastikowym pojemnoczku ta pompke nic sie nie stalo a jak wlozylem do akwa to walnol prad ?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

słowem jest/był bajzel wszędzie :(

woda była kranówka czy RO ? w RO by nie wywaliło a w kranówce może nie zdążyła się namoczyć ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kranowka zeby zobaczyc czy dziala to bylo z 20sec tyle samo byla w akwa

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.