Skocz do zawartości
Johny

25L słonego by Janusz - Jelenia Góra (40x25x25)

Rekomendowane odpowiedzi

A czy jest możliwe aby ten mój ukwiał zżarł w nocy Błazenka?

Jak kładłem się spać to jeszcze pływały dwa, a rano był już tylko jeden i za cholerę nie mogę znaleźć drugiego - wyskoczyć nie mógł bo mam zabezpieczone akwa na noc szczelnie siatką. Błazenek jakby się rozpuścił w wodzie... nie widzę innej opcji jak to, że coś go zjadło i stawiam na ukwiała. Karmię ukwiałka co dwa dni solowcem, więc nie powinien narzekać na głód, poza tym rośnie jak szalony - czy powinienem się go pozbyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przeca błazenki żyją w symbiozie z ukwiałem więc raczej to nie możliwe :p

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeca błazenki żyją w symbiozie z ukwiałem więc raczej to nie możliwe :p

No tak, ale jeśli jest to ukwiał, który zasugerowała Nik@ i nie jest on symbiotyczny z Błaznem to pytanie czy mógłby go wciągnąć?

Nie ma Błazna w akwa więc się przecież nie rozpuścił w wodzie :crybaby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dobrze poszukaj pod meblami :p kota nie masz?

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze poszukaj pod meblami :p kota nie masz?

Nie mam ani mebli w pobliżu akwa ani kota :dizzy:

Wysnułem sobie taką teorię, że Błazny się tłukły i jeden (ten słabszy) dostał bencki :popo: od tego drugiego. Oszołomiony zawinął się koło ukwiała, więc ten go wciągnął na obiad ...

W każdym bądź razie ukwiał (nawet trzy ukwiały bo się skubaniec podzielił) też został wyeksmitowany z akwarium po tym jak zaczął łazić i poparzył mi montiporę. Poszedł wczoraj do dużego akwa, a na wymianę dostałem piękną Euphyllię Paradivisę :smoke:

Jest taka piękna, że jak się dzisiaj napompowała to gapiłem się na nią dobrą godzinę.

Szkoda, że nie mam lepszego aparatu bo tym co robię foty to jakaś masakra wychodzi - wogóle nie oddaje tego co widać na żywo.

post-14479-0-41679800-1480799233_thumb.jpg

post-14479-0-55377200-1480799297_thumb.jpg

A i jeszcze kilka dni temu doszedł Zoasek - na razie coś słabo się otwiera ale może potrzebuje czasu na aklimatyzację...

post-14479-0-60488100-1480799834_thumb.jpg

No i dzisiaj zamówiłem u Chińskich sąsiadów sterownik TC-420 do mojej lampy LED. Fajna to sprawa jest bo można się pobawić podpinając go pod kompa i ustawić dowolnie 5 kanałów. Widzę, że jak drastycznie gaśnie światło przy użyciu timer'a to ryby strasznie głupieją i prawie wyskakują z wody. Zaprogramuję sobie wschody i zachody oraz ustawię delikatną poświatę na noc to będzie zdrowiej i mniej stresowo dla życia...

post-14479-0-51564800-1480800162_thumb.jpg

Pewnie przyjdzie za około 3 tygodnie ale będzie pretekst aby pobawić się w elektronika i usprawnić lampkę.

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Johny jak ci idzie jestesmy z tej samej miejscowosci wiec sie ciesz ze nie jestem sam w jeleniej. Ja dopiero 3 tygodnie temu wystartowalem. Wiec poczatek ale moze jakies wspolne zakupy wysylkowe zawsze to teniej.

Pozdrawiam i sledze twoj temat.

Edytowane przez tamin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tamin - nie ma się czym chwalić, same straty.
Chinole przysłali mi uszkodzony programator LED, więc temat lampy utknął w miejscu.
Moje piękne Euphylie oddzieliły się od szkieletu, Rhodactisy zmalały - nie wiem oco kaman.
Najgorsze jest to, że robię testy i niby wszystko OKI, a w akwa lipa...
Na skałach troszkę glonów się pojawiło.
Jedyne co cieszy to to, że ślimak, krewecia i Nemko mają się dobrze.
Możemy się styknąć u Ciebie albo u mnie na pogaduchy...
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomocy Panowie !!!
W akwarium nie mam żadnego już korala - wszystkie niestety zmarniały, myślę, że powodem mogło być za duże zasolenie ale pewien nie jestem. 
Od początku używałem "niby" skalibrowanego salimetru pływakowego, ale jak zakupiłem refraktometr to okazało się, że mam zasolenie 1,034 - masakra.
W tej chwili doprowadziłem parametry do stanu prawidłowego (wyniki w stopce zmierzone Salifertem) - nie mogę tylko poradzić sobie z Ca i Mg.
Skoro mam tylko żywą skałę, piach, nie mam korali tylko 1 ślimaka, 1 Błazna i 1 krewetkę to co może mi "zjadać" wapń i magnez?
Robię podmiany co tydzień w ilości około 20-25% solanki, w filtrze mam grys koralowy.
Zarówno przed podmianą jak i po podmianie Ca i Mg jest za niskie to o co chodzi?
Temp - 25.6
Zasolenie - 1025
PH - 7,97
KH - 9.9
Ca - 280
Mg - 1180
NO2, NO3 - 0
PO4 - 0
Załączam również aktualne zdjęcie

2017-05-27.jpg

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że wszystkie korale padły. Według czego, z czym porównywałeś spławiki, że niby pokazywały prawidłowe zasolenie? Co do wskazań refraktometru masz pewność? Ile gram i jakiej soli dajesz na litr wody? Może testy są już stare, dawno otwarte, że wychodzi niskie Mg i Ca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, maciej01 napisał:

Szkoda, że wszystkie korale padły.

Trudno się mówi... nie chcę się poddawać i walczę dalej ale zanim nie uporam się z wodą to nowych nie włożę.

48 minut temu, maciej01 napisał:

Według czego, z czym porównywałeś spławiki, że niby pokazywały prawidłowe zasolenie?

Spławiki kupiłem w sumie 2 ale każdy pokazywał inaczej, więc brałem średnią co i tak okazało się klapą.
Teraz mam refraktometr, skalibrowałem go wodą RO - TDS - 0 i refraktometr też pokazuje 0 i faktycznie teraz do podmianki sypię mniej soli i chyba to się zgadza bo pokrywa się z wagą podaną na opakowaniu - a sypię Red Sea Salt 34g na litr bodajże

48 minut temu, maciej01 napisał:

Może testy są już stare, dawno otwarte, że wychodzi niskie Mg i Ca?

Testy są świeżutkie - dopiero co kupiłem Saliferta

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/, według tego testu to do prawidłowego zasolenia sypiesz za mało soli. Jak masz możliwość, to porównaj, sprawdź zasolenie Twojej wody i refraktometr, spławiki u kogoś innego. Ca i Mg mogą być niskie, bo może być tak, że teraz masz za niskie zasolenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na opakowaniu soli jest napisane ile g. sypać . ( waga to kilkadziesiąt PLN .)Jest to na tyle dokładne że już z rzadka używam spławika .A reszta parametrów "ustala" sól .Minus pobieranie przez korale 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, SU1 napisał:

Na opakowaniu soli jest napisane ile g. sypać . ( waga to kilkadziesiąt PLN .)Jest to na tyle dokładne że już z rzadka używam spławika .A reszta parametrów "ustala" sól .Minus pobieranie przez korale 

Wierzysz w to co pisze na opakowaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maciej01 napisał:

Czytałeś https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/, według tego testu to do prawidłowego zasolenia sypiesz za mało soli.

Tak czytałem to i dlatego zmieniłem sól na inną.

8 godzin temu, maciej01 napisał:

Wierzysz w to co pisze na opakowaniu?

No właśnie sypię tyle co napisane jest na opakowaniu soli, a nawet 2 gramy na litr więcej i po wymieszaniu refraktometr pokazuje 1025

8 godzin temu, SU1 napisał:

Na opakowaniu soli jest napisane ile g. sypać . ( waga to kilkadziesiąt PLN .)

Wagę mam z dokładnością do 0,01 grama więc tutaj pomyłki być nie może. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maciej01 napisał:

Wierzysz w to co pisze na opakowaniu?

Nigdy <_< , ale już trzecia sól  pokrywa się z spławikiem .I jest to zawsze jakiś punkt odniesienia , w razie rozjechania wartości impuls do testów poprawnego działania sprzętu pomiarowego .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że woda którą robię do podmiany ma parametry w sumie OK bo też ją badałem i tak:

Ca jest na poziomie 340-360 a Mg 1240-1280, PH jest 8.2-8.4,  a po wymieszaniu się w akwa wszystko leci w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według tabelki ze strony Red Sea http://www.redseafish.com/red-sea-salts/red-sea-salt/, to Ca masz zbliżone jak do zasolenia dla ryb 30ppt, a Mg coś pomiędzy 33-35ppt. Ja na Twoim miejscu sprawdził bym u kogoś, w sklepie refraktometr i spławiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, maciej01 napisał:

 Ja na Twoim miejscu sprawdził bym u kogoś, w sklepie refraktometr i spławiki.

Tak zrobię aby mieć 100% pewności że zasolenie jest oki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jeszcze jedno, jak stosujesz się do tego co jest napisane na opakowaniu to powinnieneś sypać minimum 36g/l, a nie 34g.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr sprawdzony i jest OK - porównywany z dwoma innymi i pokazuje jak należy, więc mam teraz pewność, że zasolenie jest cacy.
Spławiki poszły od razu do kosza na śmieci bo pokazywały dużo za dużo.
Skoro woda do podmianki jest OK (zbadana testami), a po wymieszaniu w akwa Ca i Mg jest niskie stwierdzam, że to żywa skała musi mi żreć wapno i magnez.
Zaczynam od niewielkich ilości podawać do akwa ballinga i już po pierwszym tygodniu widzę poprawę parametrów, zobaczymy co się będzie dalej działo...
Dodatkowo zakupiłem kilka koralików - jeśli przetrwają będę Happy...:strutin

K1.jpg

K2.jpg

K3.jpg

K4.jpg

K5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie daje mi to spokoju, to ile w końcu dajesz gram soli na litr wody, jak refraktometr pokazuje prawidłowo? Ładne te czerwone zoa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2017 o 18:51, Johny napisał:

Pomocy Panowie !!!
W akwarium nie mam żadnego już korala - wszystkie niestety zmarniały, myślę, że powodem mogło być za duże zasolenie ale pewien nie jestem. 
Od początku używałem "niby" skalibrowanego salimetru pływakowego, ale jak zakupiłem refraktometr to okazało się, że mam zasolenie 1,034 - masakra.
W tej chwili doprowadziłem parametry do stanu prawidłowego (wyniki w stopce zmierzone Salifertem) - nie mogę tylko poradzić sobie z Ca i Mg.
Skoro mam tylko żywą skałę, piach, nie mam korali tylko 1 ślimaka, 1 Błazna i 1 krewetkę to co może mi "zjadać" wapń i magnez?
Robię podmiany co tydzień w ilości około 20-25% solanki, w filtrze mam grys koralowy.
Zarówno przed podmianą jak i po podmianie Ca i Mg jest za niskie to o co chodzi?
Temp - 25.6
Zasolenie - 1025
PH - 7,97
KH - 9.9
Ca - 280
Mg - 1180
NO2, NO3 - 0
PO4 - 0
Załączam również aktualne zdjęcie

2017-05-27.jpg

Siemka

Bez paniki jeśli nawet miałeś zasolenie tak wysokie nic by się nie stało koralom oraz rybą przez chwile,np w morzu czerwonym zasolenie dochodzi do 1.032,zatoka Tailandzka zasolenie 1.032 nawet do 1.034 w zależności od dopływów i przepływów tu są skoki,morze czerwone raczej się utrzymuje na jednym poziomie.Wiec głowa do góry zmierz tą wodę może u kogoś lub w sklepie itp co do skały jest jej za mało aby aż tak pochłaniają Ca i Mg 

A przy takim stężeniu zasolenia twoje parametry są nierealne wapno musiał byś mieć co najmniej 600 a Magnezu 2000-2100 więc morał z tego taki że albo urządzenie którym mierzysz zasolenie oklamuje Cię i to mega lub testy jakie masz?może one coś nie teges?a znalazłem salifelta coś mi się zdaje że tu masz mega coś pokickane

Edytowane przez Foto (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, maciej01 napisał:

Ładne te czerwone zoa.

Taa mnie też się podoba - dostałem je w gratisie :P

10 godzin temu, maciej01 napisał:

Nie daje mi to spokoju, to ile w końcu dajesz gram soli na litr wody, jak refraktometr pokazuje prawidłowo? 

Do podmiany robię 5 litrów RODI + sypię 192 gramy soli, więc po podziale tak jak pisałem wychodzi 38,4 grama na litr czyli w sumie tak jak napisane jest na opakowaniu. Aaaaaaa sorry już widzę, że wcześniej źle napisałem zjadłem jedną cyferkę :o
Refraktometr jest ok to wiem na pewno bo porównywałem w sobotę z innymi i inną wodą z innego akwa, poza tym na samej RODI pokazuje zero tak jak powinno być.

 

6 godzin temu, Foto napisał:

co do skały jest jej za mało aby aż tak pochłaniają Ca i Mg 

Mało skały bo małe akwa - ale z drugiej strony czy mało około 3,5 kg na zbiornik 25 litrów?
W każdym bądź razie gdzieś wsiąka Ca i Mg, a skoro nie było korali to jedyne sensowne wytłumaczenie to to, że  skała...
Testy są nowiutkie, świeżutkie i też sprawdzane na innej wodzie z testami Colombo i wyniki wyszły praktycznie identyczne, więc jestem pewny posiadanego sprzętu i akcesoriów.

W każdym bądź razie po podaniu ballinga jest lepiej i może uda mi się wyjść z problemu, zobaczymy czy się uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz w końcu wyjaśniłeś ile sypiesz soli i wszystko jasne. Na początku pisałeś 34g, kolejny wpis, że dajesz nawet 2g więcej i z tych wypowiedzi według mnie było za niskie zasolenie. Teraz 38,4g i to jest bardziej prawidłowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Inna sól inna paczka tej samej soli może być potrzebna inna ilość soli do prawidłowego zasolenia.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.