Skocz do zawartości
xyz2017

START OD ZERA W 14 DNI. Sucha skała i suchy piasek 525 + 120 Fotorelacja krok po kroku- Pomysły na obsade>?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów- tych starych "wyjadaczy" i nowicjuszy :)

Mam zamiar, założyć nowy temat w którym opiszę krok po kroku swoją pierwszą przygodę z akwarystyką morską.. Krok po kroku będę edytował temat i uzupełniał wszystkie informację. Mam nadzieje że znajdę wystarczającą ilość czasu i umieszczę wszystkie potrzebne informację krok po kroku. Post napisałem głownie aby podzielić się moimi doświadczeniami z podobno rzadko stosowaną metodą zakładania nowego akwarium jaką jest ZEOVIT- podzielę się moimi spostrzeżeniami odnośnie tej metody. Będzie to dobra wskazówka dla nowicjuszy jak zakładać swoją pierwszą solniczkę. Dodatkowo sam jestem jeszcze jestem nowicjuszem i wszelkie uwagi i podpowiedzi odnośnie obsady będą dla mnie bardzo cenne :)

Zacznę od początku- Dokonałem zakupu używanego akwarium morskiego (jak dla mnie cudo w uczciwej cenie- nie zbyt tanio, ale też nie kosmicznie drogo- już o kwotach nie wypada mówić) Istotne było dla mnie aby znaleźć coś co jest używane i jeśli akwarystyka morska mnie nie pochłonie to będę mógł je sprzedać bez OGROMNEJ straty finansowej. Zbiornik wykonany był na zamówienie dla poprzedniego właściciela w PN ZACH części Polski. Pojemność zbiornika to 525 litrów pojemność maksymalna sumpa to około 200 litrów ale samej wody jest około 120l (jeśli ktoś będzie bardzo zainteresowany to przemierzę dokładnie ilości)

Zestaw w zbiorniku to:

(dopiszę dokładnie w następnym poście- jestem za granicą i nie mam możliwości sprawdzić wszystkiego dokładnie)

Start akwarium dzień po dniu:

Dzień -1

-Montaż/klejenie suchej MARTWEJ Skaly!

Uwaga: w mojej instrukcji od ZEOVITU było zalecenie aby użyć żywej skały. Mój mentor ;) (o nim dopiszę później) podpowiedział żebym użył martwej.

Dzień 0

-Dwudniowe zalewanie zbiornika wodą RO (z żywicą)

-warto już na tym etapie zainstalować grzałkę do wody (ustawiona na 25 stopni, ale bez zewnętrznego termostatu elektronicznego (dokupiłem parę dni później)

Dzień 1 (czynność 1z2)

Montaż/odpalenie części potrzebnego sprzętu:

-pompa obiegowa (11tys lit/h ustawiona na 4tys) (nie obyło się bez problemów- brakowało mi grubego elastycznego węża (40mm) który łączył pompę wraz z zasilaniem akwarium. Nie mogło obejść się bez "prowizory i działania na już- dołożyłem sylikonowy wąż 32 mm poza obiegiem i woda lała się do akwarium przechodząc poza szafką. (zdjęcia wszystko wyjaśnią) Moim celem było odpalenie tego "ukochanego ustrojstwa bez dnia opóźnienia.

-odpieniacz (pierwsza regulacja to był MEKSYK- przelewanie było normą. Kwestia czasu i wyczucia później. Ważne żeby wystawić rurkę zasysającą powietrze poza szafkę akwarium (zrobiłem to po kilku dniach i dopiero wtedy uzyskałem pełną stabilność od-pieniania "na sucho" (zawór powietrza mam rozkręcony na maksa i reguluje wszystko drugim zaworem)

-filtr do zeovitu-koralen zucht (strasznie drogi i musiałem kupić go oddzielnie. Fajny bajer z magnesem do mieszania, ale gdybym miał czas to bym sam sobie coś takiego zrobił-praca i wygoda nie pozwalają mi na takie majsterkowanie i zapłaciłem za niego około 1600zł,

Dodatkowo musiałem dodać pompkę do tego filtra i ustawić na 200l/h (było troche zabawy bo nie miałem takiej wolnej pompki i musiałem ograniczać obieg zaworem na wyjsciu pompy)

Dzień 1 (czynność 2z2)

-Jak już cały sprzęt działał zaczynałem Zasalanie (nie wiem czy pisać firmy żeby nie robić reklamy/ anty reklamy) Na początek wsypałem całe wiadro 10kg i zostawiłem do przemieszania na kilka dobrych godzin (podkręciłem na ten czas obieg do 8tys l/h. Od poprzedniego właściela (mojego mentora zresztą ;P) otrzymałem refraktometr bez którego nie wyobrażam sobie dokładnej pracy przy takim zbiorniku. Zmierzyłem poziom zasolenia wody w zbiorniku i w sumpie- wyniki były takie same. Okazało się ze trzeba dosypać jeszcze 3kg (trafiłem idealnie bo przy 25 stoponiach pokazuje mi poziom 1,025) (nie kalibrowałem dodatkowo urządzenia)

Po zasoleniu woda zrobiła się dość mętna tak jakby sól miała w sobie dużo zanieczyszczeń naturalnego pochodzenia. Jako nowicjusz już wstawiłem obieg dodatkowego pojemnika wypchanego watą z pompą obiegową. Jak dla mnie wata działała ale zostałem skarcony i pouczony że tak naprawdę do od-pieniacz sobie z tym spokojnie poradzi.. (okazało się prawdą ;) Wata poszła do kosza..

Dzień 2

-Rano zasypałem MARTWY piasek. dwa opakowania grubszego pisaku po 5kg. (nie wiem czy podawać nazwę firmy, ale był uznawany za dobry) woda zmętniała ale po kilku godzinach było już dużo lepiej, ale dalej daleko od idealnej klarowności jaka jest teraz.

-Wieczorem wlałem PIERWSZE OGROMNE DAWKI PREPARATU

SPENG POWER około 30ml (teraz leje 6 kropel dziennie)

ZEObak około 30ml (teraz leje 6 kropel dziennie)

ZEO Start-około 60ml (teraz leje 1,4ml dziennie)

Przez następne dni obesrwowałem odpieniacz bo trochę wariował momentami.

Dzień 3

-Zainstalowałem lampę 8xT5 (54W) (Pacific Sun) -odpaliłem tylko dwie świetlówki

Dzień 4

-Nuda

Dzień 5 (mineły 3 całe dni od zalania Kosmicznych dawek Zeovitu- robimy 3 dni przerwy)

Start normalnych dziennych dawek preparatów

-SPENG POWER -6 kropel

-ZEObak -6 kropel

-ZEO Start-1,4ml

-Odpieniacz się ustabilizował po kilku dniach. Woda zribiła się dość klarowna.

Dzień 6

-Woda stała się bardzo klarowna na 2 skałach pojawiły się bardzo małe oznaki zielonkawych glonów

-Oczyt PO3 -około 10 NO4 bliskie zeru

Dzień 7

Nuda

Dzień 8

Nuda

Dzień 9

Nuda

Odczyty były bardzo w normie ale PO4 -okolo 5 NO3 bliskie zeru

Dzień 10

Nuda- nie wiem czy nie żałować że nie dałem żywej skały bo lubię jak coś się dzieje a tu kompletna NUDAAA az się odechciewa patrzeć w to akwarium. Nie wyobrażam sobie tak nic nie robić przez 3 miesiące.

Dzień 11

NUDA- jakieś plagi>???? zaczynałem żałować że nie dałem żywej skały bo KOMPLETNIE nic się nie działo w akwarium. Więcej akcji jest na scenie w muzeum figur woskowych niż moim akwarium ;/

Dzień 12

Nuda cd.

Dzień 13

Nareszcie- glony rzuciły się do ataku i w ciągu 2 nocy praktycznie rozsiały się po wszystkich skałach. Widoczny jest delikatny meszek. Parametrów wody nie znam bo akurat jestem za granicą.

Dzień 14

Nadejdzie

Dzień 15

RESZTĘ dopiszę później Pozdrawiam

Na chwilę obecną akwarium ma 14 dni i wedle instrukcji mogę wpuścić pierwsze dwie rybki roślinożerne aby pomogły sprzątać. Zastanawiam się nad:

Zebrasoma xanthurum

lub

Chelmon rostratus

(słyszałem że są to zbyt drogie i zbyt wymagające ryby- Instrukcja od ZEOVITU potrzebuje ekipy sprzątającej i prawdopodobnie kupie Błazenka i ....slimaki/kraby/krewetki>??

Dodam że post będę jeszcze edytował kilkakrotnie- najlepiej bym go zapisał w pamięci forum i jeszcze nie publikował ale nie wiem jak to można zrobić..

PS. Przepraszam za okropne zdjęcie ale jest już druga w nocy a mam wstać o 5 rano..

post-27117-0-46837200-1470869500_thumb.jpg

Edytowane przez xyz2017 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmien tytul...ty jestes facet wiec nie dziewicy a prawiczka hihihi...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2 odpieniacz juz włączyłeś i lejesz wszystkie te bakterie nie wyciągnie ci tego on ?


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO3 i NO4 ;) widać w tej metodzie prowadzenia akwarium mierzymy osobliwe parametry ;p


Akwarium 104x50x60, ATI 8x39w dimm, Skimmer Skimz Oval SV203, Gyre XF130 + RW8+RW8

79f2a5736b72c7fb7330881dd9cde423u812a713.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O 2 w nocy pisał to mu się pomieliło :)

Tapnięte mobilne z mikrofali :)


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

Nad tytułem pomyślę jeszcze i zmienię tak żeby był adekwatny. Chodziło mi o DZIEWICE w rozumieniu że jest to sucha skała i suchy piasek- idzie do edycji :) Tak samo Jak "Moje osobiliwe ;) " PO3 i NO4 - sorry ale była 2 w nocy ( mojego czasu 3). sam się z tego śmieje teraz hehe

Odnośnie od-pieniacza to tak było napisane w instrukcji 14 dniowej (źródłem jest zagraniczne forum akwarystyczne) - mogę zamieścić kopię wydruku lub plik do pobrania.

Testował ktoś kiedyś metodę 14 dniową?

Z tego co rozmawiałem z kompetentnym pracownikiem znanego internetowego sklepu internetowego to Zeovit jest bardzo rzadko stosowany jako start nowego do nowego akwarium ze względu na jego cene.

Tester- czemu masz złe przeczucia? Możesz mnie wesprzeć sprawdzonymi uwagami co do startu w tej metodzie (14 dni). Będę bardzo wdzięczny, ale proszę o konkrety :)

Lubie przełamywać stereotypy i chciałbym wypróbować tą metodę.. Czasami dobrze jest jak pojawi się świeża krew i zaryzykuję. Myślę że lepiej uczyć się na kogoś błędach a nie na swoich. To ja poniosę konsekwencję tej próby i ten post może być PRZESTROGĄ lub NOWĄ DROGĄ na start. Dodam że szukałem takiego tematu na forum, ale w wypadku 14 dniowego startu nic nie znalazłem. Najważniejsze jest dla mnie aby przez moje eksperymenty nie ucierpiały zwierzęta- tego się boję. Z tego względu nie wpuszczę bardzo wymagających ryb w pierwszych dwóch tygodniach. Jak tylko wrócę a niestety to się opóźni do piątku (praca), zamawiam dwie jedną rybkę (zamiast 2) jedną krewetkę aby zjadła glony. (fotki dodam na weekend)

Na koniec, zamieszczam link do filmu gdzie FishOfHex wpuszcza życie bardzo szybko a jak by było tego mało po 21 dniach żyją SPSy. Zeovit Start 21 dni:

Dla wyjaśnienia jakie przesłanie chciałbym zamieścić w tym temacie dodam ciekawy cytat:

„Twój czas jest ograniczony, a więc nie marnuj go na życie cudzym życiem. Nie daj się złapać w pułapkę przyjętego standardu, będąc sterowanym przez innych. Nie pozwól, by zgiełk opinii innych zagłuszył twój wewnętrzny głos. I co najważniejsze, miej odwagę podążać za swoim sercem i intuicją. One jakimś cudem już wiedzą, kim tak naprawdę chcesz zostać. Wszystko inne ma wartość drugorzędną!”

PS. Nie jestem zwolennikiem żadnej metody bo jeszcze NIGDY żadnej nie przetestowałem. Bardzo proszę o unikanie dyskusji na temat konfrontacji różnych metod: Zeovit vs pelety etc itd... (tego jest na forum dość dużo ..) Skupmy się na samym starcie zbiornika w bardzo krótkim czasie. (około 14 dni) Zdecydowałem się na tą właśnie metodę ze względu na bardzo krótki czas oczekiwania na wprowadzenie życia do akwarium a kupowanie żywej wody w takiej ilości nie wchodziło w grę.

Pozdrawiam serdecznie i będę sukcesywnie uzupełniał i poprawiał wszystkie posty.

Edytowane przez xyz2017 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć mężczyzno @xyz2017 z Dolnego Śląska ;), pozwolę sobie napisać kilka słów.

Może się mylę ale wydaje mi się, że trochę poczytałeś i pooglądałeś o tej metodzie, chyba jednak słabo się zapoznałeś z instrukcją 14-to dniową KZ. Moim zdaniem, nie mając żadnego doświadczenia, powinieneś ściśle trzymać się wytycznych określonych przez autora metody, np. jeżeli pisze on o żywej skale (i to dobrej jakości), to ma być żywa skała itd. Zauważ również, że w guide jest napisane: „… dodawanie ryb powinno odbywać się bardzo powoli i ostrożnie w tej fazie, ponieważ biologia systemu jest bardzo niestabilna…” W przypadku użycia suchej skały, ja bym poszedł nawet dalej i śmiał stwierdzić, że biologii w Twoim systemie praktycznie jeszcze nie ma... Dodam jeszcze tylko, że raczej nie przełamujesz stereotypów „wypróbowując” metodę ZeoVit – zapewniam Cię, że jest naprawdę sporo zbiorników w PL prowadzonych właśnie w ten sposób.

Uprzedzając – powyższe to wyłącznie moja opinia i tak, startowałem tą metodą

Ps

Nie znam krewetek, które by zjadły Ci glony ;) szukaj raczej ślimaków, no a z tych pierwszych rybek, to polecam np. salariasa

Ps 2

Cytat fajny (dobrze jakbyś podał autora), tyle że moim zdaniem nijak się ma do prowadzenia zbiornika, a w świetle tego co do tej pory napisałeś, zwłaszcza sensu „przesłania” jakie miałoby wypływać z tego tematu… - ale może jestem zbyt płytki :)

Edytowane przez jarecki.g (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było więcej takich przecieraczy szlaków ale szybko się zatarli :-P

Ale może ty będziesz pierwszy ;-)

Pozdrawiam i życzę sukcesów


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... jedną krewetkę aby zjadła glony. (fotki dodam na weekend)

A która krewetka zjada glony?

Edit: aaa, widze teraz, że Jarecki juz zadał to samo pytanie :)

No to tym bardziej odpowiedz proszę autorze, jaką to krewetkę podpowiedział Ci Twój mentor?

I dlaczego przyszły Ci do głowy akurat xanthurum czy chelmon? To jedne z najtrudniejszych do utrzymania ryb, nie dla początkujących. Pokolce owszem, zjadają świetnie glony, ale z racji ich temperamentu powinny być wpuszczane jako ostatnie, natomiast chelmon to specjalista pokarmowy. Też bym polecała zacząć od krabika i ślimaków.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ryb to Xanthurum to zly pomysl, bo potem bedzie agresywna jak bedziesz wpuszczal kolejne pokolce/duze ryby.

Chelmon to zly pomysl, bo za mlody zbiornik.

Daj sobie na wstrzymanie, mowisz ze codzinnie nuda, no niestety taka jest akwarystyka morska, ze nie zawsze, szczegolnie na poczatku wszystko bedzie ekscytujace.

Szkoda zwierzakow i kasy.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było więcej takich przecieraczy szlaków ale szybko się zatarli :-P

Ale może ty będziesz pierwszy ;-)

Pozdrawiam i życzę sukcesów

@Moljzesz poczytaj mój temat i Jarka, a zobaczysz że jedno i drugie co piszesz jest nie prawdziwe.

A może poniekąd masz racje bo u nas nie pracują odpieniacze ;)

Jarek tutaj ujął wszystko dokładnie jak trzeba, istota cyklu 14 dni opiera się na bardzo dobrej jakości żywej skale, która wprowadza organizmy których na DR niema i nie będzie dopóki, dopóty ich tam nie wprowadzimy już na żywych morskich istotach, jeżeli chodzi o wprowadzanie sps-ów po 21 dniach to także życzę sukcesów, ja wprowadziłem po miesiącu, i dlatego tylko że mam inne zbiorniki to przeżyły, niestety dla niektórych bardziej wrażliwych nie było już ratunku.

Nie twierdzę że taki start jest zły, wszystko jest ok, z jedną różnicą .. czas "dochodzenia" systemu w tym przypadku będzie bardzo długi, tym bardziej jeżeli myślimy o koralach typu sps, nie będę podawał orientacyjnego czasu sadzenia korali nawet na swoim przykładzie, gdyż każdy system reaguje inaczej, i jak to jeden bardzo mądry akwarysta powiedział, by korale czuły się dobrze "potrzeba min. pół roku" by uzyskać jakąś tam stabilność, może się to nie podobać ale takie są realia, ja dodam że idealny czas na uformowanie pełnej biologii to min. 12 m-cy, nawet w systemie ZEOvit który nie raz potrzebuje wielu miesięcy by przejąć inicjatywę w dojrzałym i stabilnym zbiorniku, dlatego może wielu ludzi odeszło od tej metody, bo miały czynić cuda, a cudów nie było.

ZEOvit nie jest magią która w 14 dni czy 21 dni w pełni ustabilizuje nam system, nie zawiera pełnej gamy biologii która jest potrzebna koralom, bo ta musi trafić z życiem, jedynie jest metodą by nad biologią w pewien sposób zapanować, nie dopuścić do nadmiernego rozwoju tego co byśmy nie chcieli, a na to trzeba bardzo dużo czasu i cierpliwości, która w tym momencie jest cnotą w tym naszym hobby.


"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Moljzesz poczytaj mój temat i Jarka, a zobaczysz że jedno i drugie co piszesz jest nie prawdziwe.

A może poniekąd masz racje bo u nas nie pracują odpieniacze ;)

Jarek tutaj ujął wszystko dokładnie jak trzeba, istota cyklu 14 dni opiera się na bardzo dobrej jakości żywej skale, która wprowadza organizmy których na DR niema i nie będzie dopóki, dopóty ich tam nie wprowadzimy już na żywych morskich istotach, jeżeli chodzi o wprowadzanie sps-ów po 21 dniach to także życzę sukcesów, ja wprowadziłem po miesiącu, i dlatego tylko że mam inne zbiorniki to przeżyły, niestety dla niektórych bardziej wrażliwych nie było już ratunku.

Nie twierdzę że taki start jest zły, wszystko jest ok, z jedną różnicą .. czas "dochodzenia" systemu w tym przypadku będzie bardzo długi, tym bardziej jeżeli myślimy o koralach typu sps, nie będę podawał orientacyjnego czasu sadzenia korali nawet na swoim przykładzie, gdyż każdy system reaguje inaczej, i jak to jeden bardzo mądry akwarysta powiedział, by korale czuły się dobrze "potrzeba min. pół roku" by uzyskać jakąś tam stabilność, może się to nie podobać ale takie są realia, ja dodam że idealny czas na uformowanie pełnej biologii to min. 12 m-cy, nawet w systemie ZEOvit który nie raz potrzebuje wielu miesięcy by przejąć inicjatywę w dojrzałym i stabilnym zbiorniku, dlatego może wielu ludzi odeszło od tej metody, bo miały czynić cuda, a cudów nie było.

ZEOvit nie jest magią która w 14 dni czy 21 dni w pełni ustabilizuje nam system, nie zawiera pełnej gamy biologii która jest potrzebna koralom, bo ta musi trafić z życiem, jedynie jest metodą by nad biologią w pewien sposób zapanować, nie dopuścić do nadmiernego rozwoju tego co byśmy nie chcieli, a na to trzeba bardzo dużo czasu i cierpliwości, która w tym momencie jest cnotą w tym naszym hobby.

Zbiornik bez odpieniacza to żadna nowość ani przecieranie szlaku, ja spsy miałem od pierwszego dnia i żyją do dziś, z tym że życie przenosiłem z reefmaxa do 180L.

Sam jechałem bez odpieniacza ale teraz mam żeby odciążyć dsb,

pozdrawiam


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.