Skocz do zawartości
lapsiak84

Woda jak mleko :( wszystkie ryby odeszły na wieczną rafę.

Rekomendowane odpowiedzi

O ile pamiętam to już wtedy miałem zbiornik 600L.

Ryb było jakieś dwadzieścia kilka. Ostatecznie przeżył tylko żółtek, który ma już ze 7 lat i jest moją najstarszą rybą


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym, co napisałeś zastanawiam się, czy nie wrzucić na stałe brzęczyka do głównego akwarium. Jeśli przez jedną noc u Ciebie padły prawie wszystkie ryby z powodu ślimaków, to u mnie takie ryzyko jest spore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zrobiłem i w zasadzie od tamtej pory mam działający brzęczyk w sumpie

Choć problem ze zbiorową orgią ślimaków nigdy nie wystąpił ponownie


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tester, Funworld, a co powiecie o tej ilości ryb? 12 sztuk w 112L. Waszym zdaniem to bez znaczenia w tym przypadku?

Jak dla mnie to 4 ryby na 300l to już za dużo :)

jedni wolą córki, inni teściowe... Ja wolę mniej rybek, więcej korali.

A co do obsady akwarium autora tematu to pewnie, że za dużo. Pewnie to miało znaczenie przy konsumpcji i tak niewielkich ilości tlenu.

Pytanie czy było to decydujące i czy na przykład gdyby były 3 ryby, to czy tlenu wystarczyłoby dla nich, czy po prostu bakterie dalej by się namnażały i nawet dla tych 3 ryb by tlenu nie wystarczyło? Pewnie Tester ma w rękawie jakieś dane na ten temat ;)

Co do odpieniacza i jego pracy to zastanawia mnie to bardzo. U mnie też przelewał strasznie jak miałem zakwit. Być może gluty z bakterii zapychają w jakiś sposób kostkę lipową i przez to inaczej pracuje w takich warunkach niż normalnie, przez co autor pisze, że odpieniacz prawie nie odpieniał. U mnie odpieniacz na pompie igłowej, więc inna zasada działania mogła powodować inne działanie w takich warunkach?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba problem u kolegi Lapsiaka mniej więcej został rozgryziony. Awaria pompy plus ślimaki lub cos innego spowodowało niedobór tlenu w wodzie. Trzeba to teraz odwrócić, wodę dobrze natlenić i oczyścić. Ja bym oprócz węgla włożyła jeszcze watę do sumpa, powinna wyłapać część tych większych zanieczyszczeń. Pisałeś jeszcze o wódce, pewnie trzeba zaprzestać jej dozowania, przynajmniej póki woda nie wróci do normy.

Wiele razy na moje nieszczęsne no3 radzono mi, abym lała wódę czy ocet, zawsze się tego bałam i po tym przykładzie nigdy się na to nie zdecyduję. Włożę dziś na stałe brzęczyk do sumpa, a jeśli będę musiała gdzieś wyjechać na noc, to będę przekładać go do głównego akwarium. Licho nie śpi, prawo murphy'ego działa świetnie i psuje pompy/odpieniacze/elektrykę w domu akurat wtedy, gdy nas nie ma na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dała do komory powrotu, tam woda jest już oczyszczona i kostka nie będzie się tak zapychać detrytusem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

i cyrkulator w powierzchnię wody - niech robi porządną falę

jak masz jaką małą kaskadę to możesz awaryjnie zawiesić - też ładnie napowietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mi odpieniacz padl przy mojej ilosci ryb odrazu dalem brzeczyk a 2 filterek ze slodkowodnego ktory wywalil mi korki na szczescie u mnie obylo sie bez strat

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy na moje nieszczęsne no3 radzono mi, abym lała wódę czy ocet, zawsze się tego bałam i po tym przykładzie nigdy się na to nie zdecyduję.

Nie taki diabeł straszny. Trzeba po prostu konsekwentnie trzymać się tabelki, badać NO3 i PO4 w wodzie i wszystko jest OK. Nie można lać na oko, zwiększać dawki za szybko, albo kontynuować lania bez badań. Wtedy ludzie proszą się o problemy, Poza tym 5ml jak u autora tematu to całkiem sporo na 112l. Ja w 300l leję 2l rano i 2ml wieczorem. Dawkowanie co drugi dzień 8ml by się pewnie źle skończyło. Najchętniej nawet te 2ml bym rozłożył do pompy dozującej po 1ml co 6h.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na swoje 120l najwięcej lałem 2ml po takiej dawce azotany szybko spadły, teraz dawki około 0.5 do 0.8ml

Nie wiem skąd pomysł żeby lać gorzałkę co dwa dni, to proszenie się o kłopoty.

Tutaj bym upatrywał źródła problemu.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pomału wraca do normy :) poza obsadą ryb :( woda sie krystalizuje. Zapach znika. Odpieniacz pieni mocno. Ile czasu teraz odczekać zanim bede mógł wprowadzać ryby?

Białostocka Solniczka 112 L + 40 L Sump

http://nano-reef.pl/index.php?/topic/84690-Bia%C5%82ostocka-Solniczka-112-L-%2B-40-L-Sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna śmierci ryb już rozwiązana była kilka dni temu. Moim zdaniem możesz obsadzać już.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A parametry jak wyglądają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako zielony kolega w morszczyźnie pozwolę sobie spytać czy faktycznie uważacie za konieczne wkładanie brzęczyka do akwa morskiego ?? Jak nawet by odpieniacz wysiadł do ruch tafli wody powinien być w stanie natlenić wodę !? O ile w danym akwarium pompy są tak ustawione aby poruszały odpowiednio taflę wody .... Ja w Malawi 450l nie miałem żadnego brzęczyka i natlenialem ruchem tafli wody i było git ... W oceanach też nie ma brzęczyków

Sent from my iPhone using Tapatalk


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, to nie jest konieczne, bo setki jesli nie tysiace zbiornikow daje rade bez brzeczyka. Natomiast jest dodatkowym zabezpieczeniem na takie sytuacje jak opisane w tym temacie. Nie chodzi zreszta o specjalny zakup brzeczyka. Czesto po prostu mamy takie lezace bezuzytecznie w szafce.

Z drugiej strony nie wiadomo czy zwykly brzeczyk dalby rade natleniac wode przy takim wysokim BOD.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem posty....wiecie że i u mnie był raj sexualny ślimaków !!! (miałem ich setki). Nie stosowałem brzęczyka, pompy (3 tunze) i pieniek na rurze 200 dał radę, woda rzeczywiście nie była kryształowa. Po kilku dniach po ptokach, nic nie ucierpiało.


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja brzęczyka nie używam. Jakbym miał znów zakwit bakterii,albo "amory" wtedy bym dopiero użył.

Moim zdaniem to trochę dmuchanie na zimno.

Największa słabość tych systemów to pompa obiegowa.

W nowym akwarium zaplanowałem zrobić obieg na dwóch pompach, aby się właśnie ustrzec takiego problemu jak u autora tematu.

wiecie że i u mnie był raj sexualny ślimaków !!! (miałem ich setki). Nie stosowałem brzęczyka, pompy (3 tunze) i pieniek na rurze 200 dał radę, woda rzeczywiście nie była kryształowa. Po kilku dniach po ptokach, nic nie ucierpiało.

No właśnie tutaj problemem się okazał prawdopodobnie niewystarczająca wymiana wody między dobrze natlenionym sumpem, a zbiornikiem głównym. Jakby w tym czasie Ci padła pompa to już inaczej mógłbyś to wspominać.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pompa 6 tyś l na 430 l wody to aż nadto.....

Jak pisałem, u mnie nic nie padło i wsio do normy wrócilo


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W oceanach nie ma brzęczykow, ale są fale :) poza tym ilość wody na każdą rybę również jest bardziej imponująca, niż te 10 litrów u kolegi. Slimacza orgia, nawet tysięcy osobników nie wywoła przyduchy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominika, zdziwiłabyś się. Miałaś już sama z tym doświadczenie? Czy wstałaś rano a tu mleko w baniaku i czy było to spowodowane ślimakami? (ja nawet zauważyłem że i wężowidła czasami wyłaziły na czubki skały i wyglądało to jak przywitanie ufo hehehehe)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przezucalem skale z koralami z 1 akwa do 2 to mialem setki wezowidelek w ten dzien mialem mleko w akwa 1x widzielismy ze ich sa setki bo tak ich nie widac bylo :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cop, miałam na myśli orgie w oceanie, tam się przyducha z powodu nasienia chyba nie zdarza. Napisałam to w odpowiedzi do któregoś z poprzednich postów, że w oceanach nie ma brzęczykow.

Mnie się akurat gody turbo czy wezowideł nie zdarzyły, choć mam ich zatrzesienie, ale raz widziałam ile jeden tectus potrafi mleka puścić do wody :)

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie wina leży po stronie właściciela akwarium,który mocno przerybił zbiornik,katastrofa wisiała w powietrzu.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.