Skocz do zawartości
centka

To dino czy cyjano ?

Rekomendowane odpowiedzi

Cyjano. chemiclean pomoże, ale to ostateczność.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu ostateczność? - ponoć to nie szkodliwe

No jakieś 2 tygodnie temu:

- wymarło mi niespodziewanie całe Bryopsis (a było tego naprawdę sporo)

- NO3 skoczyło z 0 do 10

- pojawiło się to Cyjano

Przed chwilą to odessałem przy podmiance.

Mogę jeszcze kupić KZ Cyano clean

Edytowane przez centka (wyświetl historię edycji)

fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to dosyć brutalna ingerencja w zbiornik. Takie problemy lepiej rozwiązywać naturalnymi metodami dbając o parametry, lejąc fitoplankton, zapewniając różnorodność życia w zbiorniku... ogólnie balansując zbiornik. Fajnie to Tester opisał

http://reefhub.pl/organika-w-akwarium/

Ja bym dał sobie czasu. Odsysał i zwiększył cyrkulację.

Jak już lać chemię, to podobnież łagodniejszy jest Mycosidol firmy Colombo.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chemiclean i się nie bój - tylko dawka jak producent przewidział i odpieniacz ma chodzić tylko bez kubka - nałóż jakąś czapę jakby co aby Ci nie waliło po ścianach


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepszy mycosidol...nie wali tak w życie


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tego ktoś używał http://crazycoral.pl/na-glony-pasozyty-lekarstwa/160-korallen-zucht-cyano-clean-50-ml.html

Używam wielu mikstur z KZ i jestem zadowolony. Ale o tym preparacie jest bardzo mało informacji na forum.

Czy jak będę robić częściej podmianki (tak co 4 dni tak 6-8% całkowitej obiętości) i za każdym razem odsysał trochę tego cyjano- to powinno pomóc ?


fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mycosidol jest delikatniejszy ale przy to co widziałem to dałbym chemicleana


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczytem dyletanctwa jest polecanie na starcie chemii kiedy istnieje wiele naturalnych sposobów walki, kiedy to zawodzi to i owszem. Jeśli ktoś nie ma chęci wpierw spróbować walczyć z tym w sposób naturalny niech w ogóle da sobie spokój z akwarystyką morską i kupi gupiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

A tego ktoś używał http://crazycoral.pl...lean-50-ml.html

Używam wielu mikstur z KZ i jestem zadowolony. Ale o tym preparacie jest bardzo mało informacji na forum.

Czy jak będę robić częściej podmianki (tak co 4 dni tak 6-8% całkowitej obiętości) i za każdym razem odsysał trochę tego cyjano- to powinno pomóc ?

Używasz tych mikstur i dlatego masz cyjano. Przy takiej obsadzie wystarczą podmiany. Potem leje się rózne roztwory ale dopiero jak korali będzie dużo. Przedozowałeś mikroelementy i dlatego masz cyjano. Teraz dolejesz coś co nie wiadomo jak działa i nie wiadomo jaki jest wpływ tego czegoś na różne mikroorganizmy w zbiorniku po to żeby pozbyć się efektu wynikającego z tego że wczesniej lałeś coś innego. Masakra...

Gdyby w akwarium było dużo ślimaków to one by zjadły cynajobakterie i nie było by problemu. Chyba że byś się naprawdę postarał - wtedy ślimaki mogly by nie dać rady.

Odsysaj cyjano, i nie rób większych podmian. Tylko odsysaj tak zeby jak najmniej wody usunąć. Można je odessać tak żeby wylać max 1 - 2 litry wody. Tej wody z cyjano nie wlewaj do akwarium.

Przy tej obsadzie wystarczy jak co miesiąc wymienisz 10% objętości.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się z pytaniem: mam zerowe PO4 (NO3 2 ppm) ale mam i dino i cyjano. Moje pytanie jest odwortnością: Czy dlatego że mam dino i cyjano to mam zerowe parametry? Czy obie plagi mogą wciągać PO4 z kolumny wody do zera?


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś przeczytał link do referatu Testera http://reefhub.pl/organika-w-akwarium/,

Który podał wcześnie kolega WunWorld, to byś wiedział, że tak

Przeczytaj naprawdę warto. Tester opisuje wszystko bardzo ciekawie i zrozumiale.

Co to są za ślimaki, bo słyszałem jak dotąd, że nic nie konsumuje cyjano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Turbo je cyjano.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Artykuł przeczytałem - wiele rozjaśnił.

Powiedzcie mi czy dobrze rozumuję: jeśli dodam do systemu absorber fosforanów np PhosGuard to on będzie pochłaniał PO4 zanim będzie dostępne dla cyjano? W ten sposób mogę zagłodzić cyjano/dino? O ograniczonym karmieniu też wspomnę:)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Turbo je cyjano.

Zgadza się. Kilka razy miałem też ślimaki na boki i stawały się łatwym celem dla krabów. Zastanawiam się, czy to nie było zatrucie spowodowane zjedzeniem zbyt dużej ilości cyjano. Ktoś o tym wspominał, że w większych ilościach cyjano jest toksyczne dla turbo.

Z cyjano jest tak, że występuje nawet przy niewykrywalnych (dla testów) ilościach nutrientów. To sprytna plaga o której też pisał Tester.

Raczej bym stawiał na różnorodność biologiczną i pilnowanie stosunku Redfielda niż na chemie..

Ostatnio sporo czytałem o fitoplanktonie. Właśnie wdrażam to do moich zbiorników. Na razie nie mam doświadczeń, więc dużo nie powiem, ale wiele osób w tym Tester wypowiadali się, że dobrze zbalansowany biologicznie zbiornik jest wolny od plag. Polecam zagłębienie się w temat, bo często pomijany, a bardzo ciekawy.

Przechwytywanie3.jpg


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednocześnie czytałem, ze lanie fito może skutkować plagami bo jest doskonałym paliwem dla np cyjano:) Jak żyć?:)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie umiar będzie tu kluczem. Nie wiem jaki wpływ na cyjano ma fito. Dotąd sądziłem, że to jest bardziej konkurencja pokarmowa niż pokarm. Poszukam jutro jakichś informacji na ten temat. Z tego co wiem, to niektórzy oskarżają fito za przemycanie krzemianów do zbiornika. Inni twierdzą, że to nie jest problem.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Turbo je cyjano.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Artykuł przeczytałem - wiele rozjaśnił.

Powiedzcie mi czy dobrze rozumuję: jeśli dodam do systemu absorber fosforanów np PhosGuard to on będzie pochłaniał PO4 zanim będzie dostępne dla cyjano? W ten sposób mogę zagłodzić cyjano/dino? O ograniczonym karmieniu też wspomnę:)

Mam ślimaki turbo, duże osobniki i one cyjano nie jedzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to dosyć brutalna ingerencja w zbiornik. Takie problemy lepiej rozwiązywać naturalnymi metodami dbając o parametry, lejąc fitoplankton, zapewniając różnorodność życia w zbiorniku...

I teraz właśnie rodzi się pytanie - Czy dozowanie niewielkich ilości planktonu pomorze czy zaszkodzi. Jak na razie kupiłem plankton mrożony i planuję podawać 3ml (jedna przegródka) raz w tygodniu. Jak ktoś ma rady, co do tego to chętnie przeczytam. A ja będą jakieś wyraźne efekty to podzielę się spostrzeżeniami.

Gdyby w akwarium było dużo ślimaków to one by zjadły cynajobakterie i nie było by problemu. Chyba że byś się naprawdę postarał - wtedy ślimaki mogly by nie dać rady.

A ile to jest dużo? Na takiego ReefMaxa ile Twoim zdaniem powinno ich być, żeby efekty były widoczne ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ktoś ostatnio przytoczył wszystko w małych ilościach jest lekarstwem, a w dużych trucizną :)

Ja bym dzielił na pół kostki i 2 razy na tydzień po pół dawał jeśli już. Zapobiegnie to skokom parametrów.

Druga sprawa, to żeby karmić po "zmroku".


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym żeby karmić po zmroku zdążyłem przeczytać, choć sam postanowiłem to sprawdzić.

Za pierwszym razem w ciągu dnia wziąłem pipetę z rurką i psikałem po troszkę na korale. Większość korali nie zareagowała wcale a np Briarium pozamykało się całkowicie. Za drugim razem podałem taką samą ilość ale gdy światło już zgasło. Tym razem wyłączyłem cyrkulacje i po prostu wlałem do baniaka. Większość korali ewidentnie wydłużyła macki a np Caulastrea po raz pierwszy wywinęła się niemal na druga stroną pokazując jeszcze malutkie "czółki".

Następne karmienie zrobią tak jak radzisz. Podzielę porcje na 2 i będę podawał 2 razy w tygodniu.

Zobaczymy za 2 tygodnie czy z cyjano coś się dzieje. Bo jak na razie to uparcie obłazi skałę i piasek.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Briareum to koral miękki i o on w nocy nie będzie pobierał pokrmu bo jest zamknięty, a caulastrea to koral twardy lps i one pobierają pokarm w dzień i w nocy tak jak sps. W dzień głównie przez zoosanktole, a w nocy zooplankton, fitoplankton i co tam jeszcze upolują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja mam jakies dziwne briareum bo cala noc ma wystawione swoje gwiazdki. Duzo bardziej niz w dzien

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje braierum jak gaśnie światło to się zamyka, a jak rano się rozwidla to się otwiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używasz tych mikstur i dlatego masz cyjano. Przy takiej obsadzie wystarczą podmiany. Potem leje się rózne roztwory ale dopiero jak korali będzie dużo. Przedozowałeś mikroelementy i dlatego masz cyjano. Teraz dolejesz coś co nie wiadomo jak działa i nie wiadomo jaki jest wpływ tego czegoś na różne mikroorganizmy w zbiorniku po to żeby pozbyć się efektu wynikającego z tego że wczesniej lałeś coś innego. Masakra...

Gdyby w akwarium było dużo ślimaków to one by zjadły cynajobakterie i nie było by problemu. Chyba że byś się naprawdę postarał - wtedy ślimaki mogly by nie dać rady.

Odsysaj cyjano, i nie rób większych podmian. Tylko odsysaj tak zeby jak najmniej wody usunąć. Można je odessać tak żeby wylać max 1 - 2 litry wody. Tej wody z cyjano nie wlewaj do akwarium.

Przy tej obsadzie wystarczy jak co miesiąc wymienisz 10% objętości.

Mimo wielu różnic nas dzielących, czasami podpisuję się obiema rencyma pod tym, co pisze Konrad. Pod tym powyżej podpisuję się jeszcze nogami.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok więc po kolej

1) Jeżeli chodzi o ślimaki to marcu/kwietniu wpuściłem 10 Tectusów, 10 Trochusów, 5 Nassariusów o gładkiej muszli, 8 Nassariusów z muszlą taką chropowatą, turbo wpuściłem około 40 (dzikusów które przyszły ze skałą nie liczę- samych stomatelli są dziesiątki) Teraz po tych kilkunastu tygodniach jak to wszystko się porozmnażało (szczególnie te Turbo) to ślimaków mam naprawdę sporo... Niestety ani razu nie zauważyłem aby któryś z nich zjadał cyjano.

2) Jeśli chodzi o krople z KZ które aktualnie dozuje to Pohls i amino acids zawierają mikroelementy (wlewam 1ml/500l/24h także 5 razy mniej niż zaleca producent) reszta to bakterie i pożywki (nie jestem tylko pewien Sponge Power)

3)

Teraz dolejesz coś co nie wiadomo jak działa i nie wiadomo jaki jest wpływ tego czegoś na różne mikroorganizmy w zbiorniku po to żeby pozbyć się efektu wynikającego z tego że wczesniej lałeś coś innego. Masakra...

Producent podaje że Cyano Clean to bakterie które zżerają sinice, także raczej wiadomo jak to działa- jak by to miało jakiś negatywny wpływ na inne mikroorganizmy to raczej KZ by tego nie produkowali

4) Po 4 dniach od lania A-balance z CyanoClean sinice ze skał już zniknęły całkowicie, a na piachu pozostało trochę w miejscach o słabszej cyrkulacji

Dziękuje wszystkim tym którzy odpowiedzieli na zadane przeze mnie 2 proste pytania

Edytowane przez centka (wyświetl historię edycji)

fb68ced9b723c904dcbdb3c160e7c3c3u1421a1274.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.