Skocz do zawartości
Michal23071980

Zestaw Juwel Lido 120

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki :) W takim razie tak jak mówiłem, w mojej ocenie ta szafka jest trochę niestabilna. Fakt, że zdarzyło mi się ja przesunąć z pełnym akwarium ( błędy nowicjusza) , ale mimo wszystko bujała się delikatnie na boki. Kątowniki poprawiły sztywność. Ja u siebie miałem je przykręcone tylko na dole, ponieważ w akwarium była już woda i nie mogłęm go zdjąć , a bałem się , żebym przypadkiem nie przewiercić się przez dno :)

Wiadomo że sump byłby bardzo dobry rozwiązaniem, jednak jak mocniej wkręcisz się w morszczyznę, to za chwilę będziesz zmieniał na większe i wtedy sobie zrobisz tak jak trzeba :) W Lido jest o tyle fajnie , zę ten filtr , który raczej do niczego sie nie przyda, zamaskuje Ci rzeczy które powinny być w sumpie , przez co akwarium będzie wyglądało estetycznie. Początkowo miałem go wyciąć, jednak udało się dostrzec jego dobre strony :)

Z takich rad które otrzymałem i przydały mi się , podpowiem dalej , że jak kupujesz Live Sand , to możesz umyć całe opakowanie piasku , naciąć tylko róg i wysypać go pod wodą. Unikniesz wtedy burzy piaskowej i "mleka" w akwrium.

Ja pamiętam , że wszyscy doradzali mi kupno kratki na dno , na szczęście nic sie nie stało, ale to akwarium nie ma jakiś pancernych szyb, także może warto o tym pomyśleć? ( i wiadomo, że najpierw ewnetualna kratka, potem skała ana końcu piach)

Ja oczywiście zrobiłem odwrotnie i potem wszystko było niestabilne :)

Podwyższenie korony przy dodatkowym świetle na pewno pomoże utrzymać ci niższą temperaturę, ale wentylatorki jak najbardziej by się przydały. Ja zamiast kupować zestaw za 300zł, kupiłem 2 wiatraki komputerowe i zwykły zasilacz i tak samo dawały radę, jednak w upalne dni musiałem stawiać duży wentylator.

Jeżeli nie przewidywałeś takich wydatków na odpieniacz, to na pewno lepszym rozwiązaniem będzie kupno jakiegokolwiek mniejszego niż jeżeli miałbyś nie montować żadnego. MCE 600 jest dość drogi , jednak używany można już dostać w fajnych pieniążkach.

Z tego co pamiętam to ja miałem jakiś Sery za około 200zł , ale to była porażka :) Podobno ten na kostkę był trochę lepszy, ale jak trzeba było w nim wymieniać, tę właśnie kostkę co 2 tyg , to stwierdziłem , że wybiorę jednak MCE 600.

U mnie działał i było ok, jednak to było kilka lat temu, być może teraz można kupić coś w miare ok w mniejszych pieniądzach, jednak może ktoś jeszcze podpowie , w co warto zainwestować :)

Odpieniacz zewnętrzny ma ta wadę, że jak ci się przeleje , to wszystko idzie na podłogę, i tak było u mnie. Kilka nocy minęło zanim nauczyłem się go regulować. Ale później było z górki :)

Poczytaj podpięte tematy w dziale dla nowicjuszy , możesz zerknąć też mój stary wątek jak duże błędy popełniałem na początku , jednak koledzy pomogli wyjść na prostą :)

Trzymam kciuki za start!

Pozdrawiam

Seba

EDIT:

I tak jak napisał Wojtek, ja u siebie w "kominie" trzymałem wtedy Purigen ( Do dzisiaj nie wiem , czy się sprawdził) węgiel , grzałkę , końcówkę filtra Juvel i nie jestem pewny czy przypadkiem nie miałem tam jednego małego falownika a drugi był poza kominem.

Miałem wtedy podpowiedzi co do wypchania go skałą, właśnie jakimś żwirem, czy innymi podobnymi rzeczami, jednak ja z tego zrezygnowałem. Czy dobrze ? tego nie wiem:) Jest to dość mała przestrzeń i obawiałem się "martwych stref" w których nie będzie przepływu wody. Bo dopóki jest przepływ , to myślę, że pomysł jest jak najbardziej ok. Gorzej jak coś się tam zapcha i nie będzie dochodził tam ruch wody .

Także, ten temat zostawiam Ci do własnych przemyśleń.

Edytowane przez Wisnia69 (wyświetl historię edycji)

663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki :) W takim razie tak jak mówiłem, w mojej ocenie ta szafka jest trochę niestabilna. Fakt, że zdarzyło mi się ja przesunąć z pełnym akwarium ( błędy nowicjusza) , ale mimo wszystko bujała się delikatnie na boki. Kątowniki poprawiły sztywność. Ja u siebie miałem je przykręcone tylko na dole, ponieważ w akwarium była już woda i nie mogłęm go zdjąć , a bałem się , żebym przypadkiem nie przewiercić się przez dno :)

Wiadomo że sump byłby bardzo dobry rozwiązaniem, jednak jak mocniej wkręcisz się w morszczyznę, to za chwilę będziesz zmieniał na większe i wtedy sobie zrobisz tak jak trzeba :) W Lido jest o tyle fajnie , zę ten filtr , który raczej do niczego sie nie przyda, zamaskuje Ci rzeczy które powinny być w sumpie , przez co akwarium będzie wyglądało estetycznie. Początkowo miałem go wyciąć, jednak udało się dostrzec jego dobre strony :)

Z takich rad które otrzymałem i przydały mi się , podpowiem dalej , że jak kupujesz Live Sand , to możesz umyć całe opakowanie piasku , naciąć tylko róg i wysypać go pod wodą. Unikniesz wtedy burzy piaskowej i "mleka" w akwrium.

Ja pamiętam , że wszyscy doradzali mi kupno kratki na dno , na szczęście nic sie nie stało, ale to akwarium nie ma jakiś pancernych szyb, także może warto o tym pomyśleć? ( i wiadomo, że najpierw ewnetualna kratka, potem skała ana końcu piach)

Ja oczywiście zrobiłem odwrotnie i potem wszystko było niestabilne :)

Podwyższenie korony przy dodatkowym świetle na pewno pomoże utrzymać ci niższą temperaturę, ale wentylatorki jak najbardziej by się przydały. Ja zamiast kupować zestaw za 300zł, kupiłem 2 wiatraki komputerowe i zwykły zasilacz i tak samo dawały radę, jednak w upalne dni musiałem stawiać duży wentylator.

Jeżeli nie przewidywałeś takich wydatków na odpieniacz, to na pewno lepszym rozwiązaniem będzie kupno jakiegokolwiek mniejszego niż jeżeli miałbyś nie montować żadnego. MCE 600 jest dość drogi , jednak używany można już dostać w fajnych pieniążkach.

Z tego co pamiętam to ja miałem jakiś Sery za około 200zł , ale to była porażka :) Podobno ten na kostkę był trochę lepszy, ale jak trzeba było w nim wymieniać, tę właśnie kostkę co 2 tyg , to stwierdziłem , że wybiorę jednak MCE 600.

U mnie działał i było ok, jednak to było kilka lat temu, być może teraz można kupić coś w miare ok w mniejszych pieniądzach, jednak może ktoś jeszcze podpowie , w co warto zainwestować :)

Odpieniacz zewnętrzny ma ta wadę, że jak ci się przeleje , to wszystko idzie na podłogę, i tak było u mnie. Kilka nocy minęło zanim nauczyłem się go regulować. Ale później było z górki :)

Poczytaj podpięte tematy w dziale dla nowicjuszy , możesz zerknąć też mój stary wątek jak duże błędy popełniałem na początku , jednak koledzy pomogli wyjść na prostą :)

Trzymam kciuki za start!

Pozdrawiam

Seba

EDIT:

I tak jak napisał Wojtek, ja u siebie w "kominie" trzymałem wtedy Purigen ( Do dzisiaj nie wiem , czy się sprawdził) węgiel , grzałkę , końcówkę filtra Juvel i nie jestem pewny czy przypadkiem nie miałem tam jednego małego falownika a drugi był poza kominem.

Miałem wtedy podpowiedzi co do wypchania go skałą, właśnie jakimś żwirem, czy innymi podobnymi rzeczami, jednak ja z tego zrezygnowałem. Czy dobrze ? tego nie wiem:) Jest to dość mała przestrzeń i obawiałem się "martwych stref" w których nie będzie przepływu wody. Bo dopóki jest przepływ , to myślę, że pomysł jest jak najbardziej ok. Gorzej jak coś się tam zapcha i nie będzie dochodził tam ruch wody .

Także, ten temat zostawiam Ci do własnych przemyśleń.

Dzięki po raz kolejny. Fajnie się czyta Twoje odpowiedzi. Treściwe i rzeczowe. Co do szafki to ja mam już ta nową wersję. Wyszła w tym roku jakoś w maju lido 120 sbx. Jest na równi z blatem a nie jak poprzednio na takiej nożce :-)

Oklejales jakoś tylna szybę?

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czyli zostanę przy org. filtrze, poczytam troche o tej soli którą polecasz - dzięki

Foto super !

Jeśli mógłbym Ci coś polecić to zrób sobie taki koszyk na to co tam chcesz dać (siporax, gruz koralowy, itp.) Ja tak zrobiłem i co pare miesięcy wybieram cały koszyk na czyszczenie. Pomimo tego, że mam gąbke u góry, to i tak detrytus jakoś tam się przedostaje i osadza no i potem gnije. Więc warto co jakiś czas wyczyścić. Niestety nie mam żadnego zdjęcia żeby tu wstawić.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mógłbym Ci coś polecić to zrób sobie taki koszyk na to co tam chcesz dać (siporax, gruz koralowy, itp.) Ja tak zrobiłem i co pare miesięcy wybieram cały koszyk na czyszczenie. Pomimo tego, że mam gąbke u góry, to i tak detrytus jakoś tam się przedostaje i osadza no i potem gnije. Więc warto co jakiś czas wyczyścić. Niestety nie mam żadnego zdjęcia żeby tu wstawić.

Dzięki za kolejną radę. Zamiast gąbki chce kłaść wate akwarystyczns i wymieniać co kilka dni

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż poszedłem sprawdzić w piwnicy , bo szczerze to nie pamiętam jak już było. Teraz stoi czyste, ale wydaje mi się , że miałem jakieś tło. Po kolejnym akwarium zdecydowanie polecam. Czy czarne czy niebieskie to już kwestia gustu. Na czarnym mniej widać glony itp.

Najlepsze są te samoprzylepne ( można jeszcze pomalować, ale to już praktycznie zostaje na stałe). Kupujesz samoprzylepne, dopasowujesz rozmiar, odklejasz tą folie zabezpieczającą , spryskujesz folie na całej powierzchni płynem do szyb , przykładasz, wyrównujesz wszystkie bąbelki np kartką do bankomatu czy jakiegoś sklepu, i zostawiasz. Jak wszystko wyschnie, to się trzyma i wygląda elegancko :) Żadnych bąbelków i niedociągnięć :) Tam lido ma ta ramkę od spodu dookoła, to teoretycznie można kupić takią zwykłą i ją tam wcisnąć i tylko przylepić taśmą na samej górze, ale zdecydowanie samoprzylepne będzie wyglądało lepiej .

Seba

EDIT:

Z watą uważaj. Raz , że trzeba bardzo często ją zmieniać żeby nie zrobił się syf, a dwa pamiętaj żeby kupić taką mocną która nie za bardzo się rwie i jest zbita. Wata bardzo lubi się przyczepiać do wszystkiego co porowate a u nas w akwariach jest tego bardzo dużo :) od grzebienia, przez jakieś glony wapienne na szybach , po skałę itp. Przerabiałem takie waty i kończyło się tym , że zawsze jakiś kawałek wlatywał w SPSa a potem rosły na tym glony . Strasznie ciężko to potem usunąć do zera jak się przyczepi:)

Sporo osób do komina wkłada taką niebieską gąbkę, powinieneś mieć coś tego typu w komplecie z filtrem. Nie wyłapie może tego syfu tak dobrze jak wata, ale starcza na dłużej i się nie rwie.

Edytowane przez Wisnia69 (wyświetl historię edycji)

663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie płynem do szyb bo jak sie spieni to bąble zostaną

zwykła woda najlepsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aż poszedłem sprawdzić w piwnicy , bo szczerze to nie pamiętam jak już było. Teraz stoi czyste, ale wydaje mi się , że miałem jakieś tło. Po kolejnym akwarium zdecydowanie polecam. Czy czarne czy niebieskie to już kwestia gustu. Na czarnym mniej widać glony itp.

Najlepsze są te samoprzylepne ( można jeszcze pomalować, ale to już praktycznie zostaje na stałe). Kupujesz samoprzylepne, dopasowujesz rozmiar, odklejasz tą folie zabezpieczającą , spryskujesz folie na całej powierzchni płynem do szyb , przykładasz, wyrównujesz wszystkie bąbelki np kartką do bankomatu czy jakiegoś sklepu, i zostawiasz. Jak wszystko wyschnie, to się trzyma i wygląda elegancko :) Żadnych bąbelków i niedociągnięć :) Tam lido ma ta ramkę od spodu dookoła, to teoretycznie można kupić takią zwykłą i ją tam wcisnąć i tylko przylepić taśmą na samej górze, ale zdecydowanie samoprzylepne będzie wyglądało lepiej .

Seba

Dzięki Seba za fatyge z tą piwnicą :-)

W takim razie tło sobie zamówie np na allegro i myślę że czarne będzie ale niech się jeszcze żona wypowie :-)

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wodę nie testowałem powiem szczerze. U mnie w 4 akwariach było na płyn i zawsze wychodziło elegancko, ale może faktycznie z jakimś płynem potrafi się spienić ? . Jeżeli z wodą wychodzi tak samo dobrze, to teoretycznie jest to bezpieczniejsza opcja :)

Edit:

Aż z ciekawości sprawdziłem temat z wodą, akurat na stronie z której korzystałem.

"Spryskujemy specjalnym płynem, wodą , lub płynem do mycia okien"

Także chyba wszystko powinno być ok , ja zawsze korzystałem z płynu, ale jeżeli trafiło się komuś , że później coś z tłem było nie tak, to może warto użyć samej wody. Teoretycznie jak używasz płynu to szyba powinna być po nim czystsza niż po wodzie ?

Edytowane przez Wisnia69 (wyświetl historię edycji)

663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak chcesz ostudzić herbatę czy zupę to "zasysasz parę" ? czy dmuchasz ?

A jak robisz wentylację pomieszczenia lub chłodzenie komputera, to wiatrak wydmuchuje, czy wydmuchuje ??? Wszystko zależy od chłodzonego obiektu.

W Lido pokrywa składa się z trzech pasów plastiku pomiędzy którymi są lampy. Jak wdmuchasz powietrze pod pokrywę, to plastiki pokrywy zaczynają podskakiwać, a ciepłe wilgotne powietrze dmucha na ściany. Jeśli zainstalujesz wentylatory w przednim pasie pokrywy, to chłodne powietrze wchodzi otworami na kable znajdującymi się na tylnej ścianie akwarium, przepływa pod lampami i jest wydmuchiwanie pionowo do góry.

Koszt zrobienia takiego chłodzenia to: pas plexi (na zimę przyda się pokrywa bez otworów) który wytniemy na obraz i podobieństwo oryginalnego pasa plastiku, dwa wentylatory komputerowe 80mm, zasilacz 12v, regulator temperatury.


2c15760650bf02fc3dd6acc307cafc16u981a856.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

płynem wcześniej porządnie umyć szybę :)

potem woda - trochę na folię i obficie na szybę

przyłożyć dopasować docisnąć/dokleić kartą i odciąć nadmiar :)

przyglądałem się i rozmawiałem z fachowcami co oklejali kilkumetrowe szyby - w banku

A jak robisz wentylację pomieszczenia lub chłodzenie komputera, to wiatrak wydmuchuje, czy wydmuchuje ??? Wszystko zależy od chłodzonego obiektu.

W Lido pokrywa składa się z trzech pasów plastiku pomiędzy którymi są lampy. Jak wdmuchasz powietrze pod pokrywę, to plastiki pokrywy zaczynają podskakiwać, a ciepłe wilgotne powietrze dmucha na ściany. Jeśli zainstalujesz wentylatory w przednim pasie pokrywy, to chłodne powietrze wchodzi otworami na kable znajdującymi się na tylnej ścianie akwarium, przepływa pod lampami i jest wydmuchiwanie pionowo do góry.

Koszt zrobienia takiego chłodzenia to: pas plexi (na zimę przyda się pokrywa bez otworów) który wytniemy na obraz i podobieństwo oryginalnego pasa plastiku, dwa wentylatory komputerowe 80mm, zasilacz 12v, regulator temperatury.

w komputerze jest raczej sucho a nad zbiornikiem ... raczej nie bardzo

więc ...

tzn. że jest błąd w konstrukcji - wyobraź sobie "mgiełkę" z solanki (odpieniacz) jak wpływa na żywotność wentylatorów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja jakoś miałem większe przekonanie do płynu , bo teoretycznie właśnie po nim powinna być bardziej czysta szyba niż po samej wodzie . Żeby jak to wyschnie nie zostały jakieś smugi ? Ale tak jak mówię, ja korzystałem tylko z płynu i według mnie było ok , ale przyznam , że zawsze bardziej przyglądałem się na korale niż na szybę , hehe :) Więc jak polecacie wodę, i były przypadki , że płyn okazał się niewypałem, to może trzeba spróbować z wodą :) Jak będę miał kiedyś jeszcze okazję, to przetestuje i zobaczymy co lepsze :)

W komputerze wentylatory są ustawione tak , że jedne wdmuchują powietrze a drugie wyciągają , tak żeby był obieg. Myślę, że tutaj najlepiej było by ustawić wentylatory jakoś pod kątem, żeby prąd powietrza uderzał w tafle wody i wylatywał z tyłu przez otwory na kable.

Ale teoria teorią, a w praktyce , jak było na dworze ponad 30 stopni, to ja swoje akwarium chłodziłem ogromnym wentylatorem na krześle, żeby utrzymać jakoś te max 28 stopni :)

Edytowane przez Wisnia69 (wyświetl historię edycji)

663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w komputerze jest raczej sucho a nad zbiornikiem ... raczej nie bardzo

więc ...

tzn. że jest błąd w konstrukcji - wyobraź sobie "mgiełkę" z solanki (odpieniacz) jak wpływa na żywotność wentylatorów

Odpieniacz jest nad pokrywa i nie robi słonej mgły w akwarium.

0f9208cb1c227067151a950fc233f367.jpg

Miejsca pod pokrywą jest mało - tutaj widok na filtr (górna świetlówka na zdjęciu, jest z przedniej lampy odłożonej tylko do zrobienia zdjęcia)

f1c7638815a12f280666658fb68d1223.jpg

Widok na odpieniacz pod pokrywa.

d94f4a35657d15d020480f0146c0c488.jpg

Edytowane przez maciejl (wyświetl historię edycji)

2c15760650bf02fc3dd6acc307cafc16u981a856.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jak patrzę, to strasznie nisko te lampy są nad wodą. Dlatego ja u siebie dobudowałem kolejną warstwę korony i trochę to pomogło. Ale ja na sam koniec miałem 8x24W a to już grzało. Nie wiem jak to w praktyce utrzymało by się na dłuższą metę, bo po wejściu SPSów jakoś szybko padła decyzja na większe akwarium. Jednak mu tutaj mówimy o teroii a Ty już masz a praktyce przetestowane jak to działa na poziom temperatury ?


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak mu tutaj mówimy o teroii a Ty już masz a praktyce przetestowane jak to działa na poziom temperatury ?

Typowo do schłodzenia z 27.0 do 26.5 wentylatory potrzebują 1-2 godzin. Przestają sobie radzić przy temperaturze pomieszczenia na poziomie 34 stopni. Wentylatory są zamontowane od maja do połowy września. Poza tym okresem używam oryginalnej pokrywy, dzięki czemu ubytek wody to 1 -2 litry tygodniowo.


2c15760650bf02fc3dd6acc307cafc16u981a856.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyższych temperaturach przydała by się chłodziarka, ale to już bardzo wysokie koszta. Przyznam, że jak miałem lido to nie analizowałem tego aż tak dokładnie. Miałem ustawione wentylatorki żeby dmuchały na dół na tylnej ściance i tyle. Coś tam pomagało , ale tak jak mówisz, przy wyższych temperaturach niestety nie dawały rady chłodzić. Spadek temperatury może nie był jakoś znaczny, ale za to zauważalne było większe parowanie wody, co w moim przypadku gdy miałem bardzo dużo światła i brak oryginalnej pokrywy , zmusiło mnie do kupna automatycznej dolewki, bo jakoś ciężko było już utrzymać poziom wody :)


663l OW P+2xB (170x65x60h)+ sump (150x55x45h), 2x Blau WM 2x13K, NewJet 4500, APF 600, 55kg LR+ 25 DR, 30kg LS, Kessil 2x A360WE + kontroler

LPS, SPS, Miękkie,ukwiał. Sól AF, Balling Ca+Kh, + Jod, Coral E i A

Karmienie: 6-8 kostkek dziennie + płatki Ocean nutrition.

gallery_11020_2503_65257.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W laptopie jest tylko jeden wentylator, który wydmuchuje ciepłe powietrze ze środka na zewnątrz i jakoś to działa. Ja w akwarium w upały mam ustawiony wentylator na taflę wody i inaczej sobie tego nie wyobrażam, bo prosta zasada jak dmuchasz to chłodzisz tylko wtedy jest większe parowanie wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W laptopie jest tylko jeden wentylator, który wydmuchuje ciepłe powietrze ze środka na zewnątrz (...)

rozbierz zobacz przekonaj się :)

tam jest zupełnie inna konstrukcja : powietrze zasysane z zewnątrz najpierw "uderza" w radiator - a potem jest wydmuchiwane

a wygląda to np. tak

1.jpg

reszta się zgadza - dmuchasz w taflę wody to zwiększa się parowanie, czyli oddawanie ciepła, czyli woda się schładza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozbierz zobacz przekonaj się :)

tam jest zupełnie inna konstrukcja : powietrze zasysane z zewnątrz najpierw "uderza" w radiator - a potem jest wydmuchiwane

a wygląda to np. tak

1.jpg

reszta się zgadza - dmuchasz w taflę wody to zwiększa się parowanie, czyli oddawanie ciepła, czyli woda się schładza

Wiele razy rozkręcałem obudowę laptopa, żeby wyczyścić bo zbiera tam się sporo syfu i znam zasadę działania. To nie musisz mi tego tłumaczyć, ale dosyć spamu. A na temat parowania, oddawania ciepła i schładzania też wiem przez lata praktyki z akwariami słodkowodnymi, a teraz od prawie dwóch lat ze słonowodnym.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Twoja wypowiedź sugerowała że chyba nie wiesz

podtrzymując jednak spam .. czy w samochodzie z kabiny ("zamknięta" przestrzeń jak pod pokrywą) masz powietrze wysysane czy chłodne wdmuchiwane ? gdy chcesz siebie schłodzić to stajesz przed czy za wentylatorem ? itd. itp. przykłady można mnożyć

wentylatory komputerowe ne są przeznaczone do pracy w środowisku wilgotnym i basta

więc powinny wdmuchiwać chłodne (i suche) powietrze pod pokrywę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam samochodu. W upały do samochodu przez otwory wentylacyjne wpada gorące powietrze.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie mam samochodu. W upały do samochodu przez otwory wentylacyjne wpada gorące powietrze.

o ile auto stoi lub masz ustawione grzanie - czyli powietrze brane z komory silnika

(klimę pomijam)

dobra skończmy tą dyskusję bo widzę że Cie nie przekonam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być ustawione grzanie w samochodzie w upały, albo jak samochód stoi to jak tam ma być wtłaczane ciepłe powietrze. Pisałem przez otwory wentylacyjne, nie przez dmuchawę. Ale Ty wiesz lepiej we wszystkich tematach, byle nabijać posty i być na liście TOP UŻYTKOWNIKÓW bo do tego dążysz. Koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz to podstawa filtracji w solniczce!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam odpieniacza, ale mam DSB i refugium i parametry dla miękkich i LPS są dobre i one rosną i nie mam żadnych plag typu dino, cyjano zielone glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak ma być ustawione grzanie w samochodzie w upały, albo jak samochód stoi to jak tam ma być wtłaczane ciepłe powietrze. Pisałem przez otwory wentylacyjne, nie przez dmuchawę. Ale Ty wiesz lepiej we wszystkich tematach, byle nabijać posty i być na liście TOP UŻYTKOWNIKÓW bo do tego dążysz. Koniec.

hmm wydaje mi się że rozprawiamy o wentylatorach ? a nie otworach

ale skoro już - to też się mylisz

W upały do samochodu przez otwory wentylacyjne wpada gorące powietrze.

powietrze w kabinie gdy się nagrzewa (auto stoi na słońcu) to zwiększa objętość .. czyli zwiększa się ciśnienie

masz po prostu źle/nieekonomicznie (wybierz sobie wersję) zamontowane wentylatory

- a skoro to Do ciebie dopiero teraz dotarło to zaczynasz atak pt. "byle nabijać posty" ? - jak dziecko w piaskownicy (i guzik Ci do mojego licznika)

więc powodzenia i E.O.T.

ps.soory za off topy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.