Skocz do zawartości
pepedu

komin zewnętrzny - dołożenie do istniejącego akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Obecnie w moim 144l używam pudełka przelewowego, wszystko było by w porządku ale przy dłuższych nieobecnościach i doglądaniu dobytku przez Córkę niestety wychodzi problem z zapowietrzaniem się pudełka. Stąd temat podwyższenia akwarium i doklejenia zewnętrznego komina.

Obecne pudełko BLAU 3000 ma przeloty 2x25mm, ale orurowanie mam 20mm zrzut i 25mm rewizja, osobno powrót 20mm. Całość chodzi na pompie AB UP2000

Przy takim układzie obieg wody jest raczej wystarczający i nie ma problemu z wyregulowaniem.

Prośba o pomoc w ogarnięciu tematu.

Akwarium ma wymiary 80x40x45 cm 8mm szyba, i teraz pytania:

1. jakie rozmiary pudełka?

2. jakie przeloty? 2x25mm wystarczą?

3. o ile podwyższyć akwarium, przy obecnym układzie pompa powyższa poziom o ok 3cm

4. i oczywiście jak to dobrze złożyć


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

próbowałeś zdjąć zaworek i "jechać" na samej rurce odpowietrzającej ?

albo taki "myk"

za zaworkiem dodać 12V Dosing pump Peristaltic dosing Head DIY Aquarium - na ebayu kosztuje 6,5$ do tego zasilacz i programator czasowy

w sumie z 50zł - raz dziennie wystarczy jak pompka się załączy i odessa :)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zdjęciu zaworka zapowietrza się od razu. W ogóle pudełko zapowietrza się bardzo nieprzewidywalnie, są okresy że przez kilka tygodni w ogóle, czasami powietrze pojawia się powoli i w rurce co kilka dni pojawia się kolejny bąbelek. Ale zdarzają się też sytuacje że potrafi w ciągu godziny zapowietrzyć się całkowicie. Uszczelniałem już wyjście odpowietrzania z pudełka ale bez zmian.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie chcesz zrobić komin? Boku czy z tyłu?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tyłu zamiast obecnie pracującego pudełka, akwarium stoi w rogu i z tyłu mam sporo miejsca.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w moim pierwszym akwarium przerabianym ze słodkiego dorabiałem komin zewnętrzny.

Wymiary szer- 25cm, głęb - 13cm, wys - 20cm.

Całość wykonana z plexi. W dnie 2 otwory pod przelot na rury 32mm (spływ + rewizja). Powrót fi25mm. Pompę obiegową miałem taką samą jak ty masz.

Akwarium podwyższałem początkowo o 3cm ale okazało się, że to trochę za mało. Docelowo podwyższenie wykonałem na ok.8cm - również z plexi kleiłem oczywiście na silikon akwarystyczny.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to za silikon co klei plexi? ja próbowałem i za diabli nie mogłem pokleić plexi..:(


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to za silikon co klei plexi? ja próbowałem i za diabli nie mogłem pokleić plexi.. :(

A taki z Castoramy z rybkami na obrazku :)

przed klejeniem szyba akwa jak i plexi czyszczona spirytusem :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką grubość tej pleksy dawałeś? Pleksę kleiłeś do akwarium na styk do krawędzi czy na zakładkę?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej podciąć tylną szybę i dokleić szkło silikonem akwarystycznym?

Ja tak zrobiłem z zewnętrznym refugium. Dwa lata działa i nic się nie dzieje.

Szkło do szkła i śpisz spokojnie.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie najlepiej tak jak Romek prawi.

Ja plexi miałem pod ręką więc robiłem z tego co miałem.

Kleimy oczywiście na zakładkę - "doklejka" jest oparta o wzmocnienia wzdłużne.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to pasuje mi przycięcie obecnego szkła, korona zachodzi jakieś 8cm więc powinna ładnie zakryć. Jeżeli ciąć szkoło to czym? do otworów wiertła diamentowe a do wycięcia po prostej pod przelew? Jak zamocować grzebień, z dwóch pasków szkła?

Edytowane przez pepedu (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nożykiem do tapet wytnij silikon w miejscu, na odcinku które będziesz wycinał.

Tniesz normalnym nożem (kiedyś mówiło się diamentem) do szkła. I tyle.

Szkło na komin zamówił bym na wymiar razem z otworami u szklarza.

Mocowanie grzebienia z dwóch pasków szkła.

Jeszcze tylko taka moja uwaga. Komin na całej długości akwarium, wtedy cięcie jak napisałem wyżej będzie proste i bez problemowe.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za instrukcję. Cały czas się waham ponieważ prace te musiał bym przeprowadzić na pracującym akwarium. Stąd też w pierwszej kolejności chyba zainstaluje automatyczne wyłączanie pompy obiegowej po podniesieniu się poziomu wody w akwarium. Jeżeli się nie sprawdzi to wrócę do tematu komina.

Z drugiej jednak strony w tym akwarium robi się już przyciasno i czy nie lepiej by było zamiast bawić się w przeróbki, postawić nowy zbiornik, ot taki dylemat.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę pierwszy. Ale pewno każdy Ci powie jak możesz stawiaj nowy, większy.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To to wiem, niestety jak pewnie u większości z nas najtrudniejsze to przekonać żonę.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz ja będę pierwszy, daj jej trzysta na buty i masz ją z głowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I się porobiło, wpadły nieplanowane wydatki, co gorsza ważniejsze niż akwarium, ale jak to mówią - co się odwlecze .....

Większe szkło musi poczekać do przyszłego roku więc wraca temat komina zewnętrznego.

Tak jak opisywaliście widzę dwa rozwiązania: podwyższenie akwarium lub wycięcie otworu pod grzebień w obecnym szkle.

Akwarium ma wymiary 80x40 szyba 8mm, bez wzmocnień.

1. Podwyższenie

obecnie korona zachodzi ok 4cm i taki jest poziom wody, pompa podnosi poziom o ok 2cm. Doklejając 3,5cm paski, korona powinna zakrywać miejsce łączenia. Tylko pytanie czy tyle wystarczy.

Aby podwyższenie pasowało do korony zastanawiam się nad klejeniem pasków szyby do czoła szyby akwarium, na styk (nie na zakładkę) tylko czy to wytrzyma

2. Przycinanie akwarium

Obecnie pudełko przelewowe mam zainstalowane na dłuższej ścianie akwarium, tak jak pisaliście ze względów wytrzymałościowych lepiej ciąć na całej długości boku. Cięcie 80cm raczej nie wchodzi w grę, pozostaje przenieść na krótszy bok.

I teraz pytanie, niestety całość prac muszę wykonywać przy pracującym akwarium, więc czy cięcie szyby w takim przypadku nie będzie niebezpieczne?

I temat wspólny, jakie wymiary komina? Obecnie orurowanie mam 20mm spływ i powrót, 25mm rewizja i taki układ się sprawdza.

Czy 20x20x8cm będzie dobrze?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabialem temat komina na poprzednim akwarium, żaden szklarz nie podejmie się pracy na sklejonym akwa, a tym bardziej zalanym. W gotowcu trzeba wyciąć szybę przeprowadzić na niej prace ,czy to wycięcie czy wiercenie i wkleić na nowo.Taka była opinia kilku szklarzy w mojej okolicy. Pozostaje tylko wkleić paski, wytrzymają bez problemu.

Co do komina to w nowym akwa zrobiłem go na całej długości tylnej ściany, na szerokość 10cm obecnie służy jako panel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby zrobic cos na ten przyklad?

I tak ma byc tymczasowe, wiec po przesiadce zrobisz juz jak chcesz.

Wykonanie dosc proste. Upuscic troche wody, przykleic jakas wanienke czy cos co zbierze syf, zeby do wody sie nie napacialo urobku i wiercic od zewnatrz.

W polsce zdecydowanie najczestszym rozwiazaniem jest komin, podczas gdy ogladajac filmy z zagranicy na YT bardzo czesto widze rozwiazania podobne jak wyzej. Albo komin zewnetrzny, albo srubunki na scianie.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnap86Ciekawe rozwiązanie, śrubunki w ścianie zamiast wycinania boku ok ale ten sposób zbierania wody jakoś do mnie nie przemawia.

A gdyby tak wywiercić takie przeloty przez szybę, od wewnątrz wkleić mini komin z grzebieniem a na zewnątrz standardowy komin ?

Przy takim układzie jakiej wielkości musiały by być otwory w ściance aby obsłużyć przepływ 2000l/h, 2x25mm wystarczy?

Edytowane przez pepedu (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze tak mozna.

25mm spokojnie wystarczy, nawet za duzo, zawor bedziesz mial i tak skrecony do 25%.

Ja mam tunze 1073.040 i 25mm i daje rade a zawor skrecony do polowy.

Jedyne co, to musialbys dac srubunek splywu nizej, a rewizje troszke wyzej. Tak zeby wyregulowac splyw zaworem zeby caly czas w nim woda plynela i byl przykryty, a reszta zeby plynela (minimalnie) rewizja.. wtedy odpanie problem spadajacego poziomu wody (przytkany zawor, zarosniety czy plywanie napiecia i zmiana wydajnosci pompy jezeli pompa na prad zmienny) ponizej splywu, wiec nie bedzie bulgotal. A woda ciurkajaca rewizja jest nieslyszalna.

Policz tylko gzrebien, bo jak zrobisz za krotki to woda bedzie sie przelewala gora.. Ja mam okolo 32cm i troche malo, bo woda jest w gornej granicy.

P.S Na zewnatrz nie ma co juz kleic, szkoda roboty.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej coś takiego


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do długości grzebienie, to w obecnym pudełku mam 20cm i daje radę więc dając trochę na zapas 25 cm powinno byś ok


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.