Skocz do zawartości
kapitan.andrzej

Dobry odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie mam jedno pytanie mam akwarium slodkowodne 320x70x70 plus sump 140x50x55 grubo zastanawiam sie nad akwarium morskim lecz tylko fish only pytanie moje jaki teraz dopieniacz jest najlepszy do zastosowania w takim zbiorniku poniewaz dawno wylecialem z obiegu jeżeli chodzi o akwarystyke morska dodam ze kiedys mialem bk 250 i ten byl super lecz przy akwarium 660l. Prosze o pomoc.

Edytowane przez kapitan.andrzej (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popatrz w akwa marin na Reef Octopusy, świetne odpieniacze.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobry i w cenie tego powyżej, to ten: http://www.twistman.eu/pl/p/Odpieniacz-bialek-TWISTMAN-OB-200-EXT-V2/254

bije na głowę tego "storma". Pompa zewnętrzna zwiększa pojemność rury reakcyjnej. rura prosta w stosunku do stożkowej ma tą zaletę, że odpieniacz jest o niebo stabilniejszy w pracy - byle co nie wywołuje siadania albo przelewania. Stożek, owszem lepiej działa na słabej pompie od prostej rury, ale przy dobranej dobrze pompie, prosta jest lepsza.

ostatnio nawet miałem możliwość porównania pracy stożka i prostej (oba body Sebastka), niestety dosyć krótko, ale pewien obraz mam.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dobry i w cenie tego powyżej, to ten: http://www.twistman....-200-EXT-V2/254

bije na głowę tego "storma". Pompa zewnętrzna zwiększa pojemność rury reakcyjnej. rura prosta w stosunku do stożkowej ma tą zaletę, że odpieniacz jest o niebo stabilniejszy w pracy - byle co nie wywołuje siadania albo przelewania. Stożek, owszem lepiej działa na słabej pompie od prostej rury, ale przy dobranej dobrze pompie, prosta jest lepsza.

ostatnio nawet miałem możliwość porównania pracy stożka i prostej (oba body Sebastka), niestety dosyć krótko, ale pewien obraz mam.

Różnica jest w pojemnościach zbiorników które mogą obsłużyć.

Nie jest to miejsce na taką dyskusję ale mam odpieniacz stożek sebastka i to z czasów kiedy stożek był robiony na gorąco i klejony.

Żadnych podanych przez Ciebie objawów nie stwierdziłem.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest w pojemnościach zbiorników które mogą obsłużyć.

Ale według jakich danych? Założeń producenta? t\Teoretycznej wydajności pompy? Praktycznej wydajności? Na czym opierasz takie twierdzenie - pytam z ciekawości

Nie jest to miejsce na taką dyskusję ale mam odpieniacz stożek sebastka i to z czasów kiedy stożek był robiony na gorąco i klejony.

Żadnych podanych przez Ciebie objawów nie stwierdziłem.

No to chyba mamy te same modele body, tyle że ja mam go na średniej tunze i tłumiku z mniejszymi oporami niż firmowy. Mój po tych modyfikacjach wymaga małego zanurzenia, mniejszego niż zakładane. I przy podaniu planktonu, pożywek czy nawet mrożonego planktonu, z trybu suchego przechodzi na mokry.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że ni do końca prawdziwych ale danych producenta. Poza tym tak na prawdę to ilość syfu którego musi się pozbyć zbiornik ustala wydajność odpieniacza. Duży zbiornik-mało syfu = mało wydajny odpieniacz. Mały zbiornik-dużo syfu = wydajny odpieniacz.

Jak pisałem nie mam problemu z odpieniaczem od sebastka. Może to kwestia pompy.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bau, Widzisz, tylko część producentów i garażowych miszczów kopiuje sprawdzone rozwiązania (mniej lub bardziej udanie), część bada i tworzy własne rozwiązania, część zaś .... doprawdy nie wiem czym się kieruje tworząc potworki działające chyba jedynie dzięki magii.

Za to wiem, że przy jednakowych pompach, wygra odpieniacz z pompą zewnętrzną. Czysta fizyka się kłania. A dlatego polecałem Twistmana, że widziałem ile zwężek czy modeli wirników testował przy konstrukcji pompy, wiem że odpieniacze były testowane na długo przed wejściem do produkcji. Dlatego odważyłęm się poręczyć za nie. Wiem, że te odpieniacze, są w stanie wyciągnąć maksimum piany z 1 wata energii pompy.

Czy jesteś w stanie również poręczyć własną osobą za proponowany przez Ciebie model?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Absolutnie nie neguję sprzętu bo na pewno kupę pracy włożono żeby dobrze działał i ładnie wyglądał

ale jeszcze się taki nie narodził co przetestował wszystkie konfiguracje i możliwości

więc bez urazy imienniku ale zabrzmiałeś trochę jak ... prezenterka z Mango czy innego telemarketu

(...)

wiem że odpieniacze były testowane na długo przed wejściem do produkcji.

(...)

Wiem, że te odpieniacze, są w stanie wyciągnąć maksimum piany z 1 wata energii pompy.

(...)

czyżbyś zakładał że inne firmy nie testują wyrobów przed wprowadzeniem do produkcji/na rynek ?

i prawdopodobnie zgoda - ale na takim konkretnym wirniku

innymi słowy jeszcze duuużo wynalazków przed nami - np. czy komora reakcyjna (lub całe body) musi być przezroczysta i okrągła ? nie musi - ale ładnie wygląda i jest łatwa do wykonania

czy (przeraźliwie drogi) wirnik igiełkowy "z wtryskarki" musi być lepszy niż (sporo tańszy) z drukarki 3D?

ruszam temat bo jakiś czas temu musiałem wymienić wirnik w markowym (i popularnym) odpieniaczu - upuściłem go podczas czyszczenia i .. pękło - był zbyt delikatny :( zaryzykowałem i założyłem zupełnie inną konstrukcję (nie igły) z drukarki ... i co się okazuje ? że firmowy pienił - a ten DIY pieni lepiej

i na pewno przeżyje niejeden upadek

tak więc pochwały się należą - nie ma dwóch zdań, ale na okrzyknięcie "najlepszego z najlepszych"

a zwłaszcza ręczenie sobą (bo niby jak to sprawdzisz ? policzysz bąbelki i dasz się wsadzić w dyby w razie czego bo inny miał o dwa więcej?)

to chyba trochę za wcześnie

(bo zabraknie motywacji do dalszych poprawionych prac :p )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz... i dochodzimy do sedna :) Powiadasz wirnik z drukarki... Były już takie patenty, no i jeden ze sklepów został z całą partią odpieniaczy "znanego i kontrowersyjnego producenta" - bo tarcze się deformowały i pompy padały albo warczały jak traktory.

Komory muszą być przeźroczyste, żeby ocenić stopień zabrudzenia oraz jakość pracy. Komora okrągła jest najbardziej wydajna i z racji braku kątów, nie osadza się bród.

Co do testów... To jestem pewien że niewiele firm poszukuje aktywnie w takim stopniu nowych rozwiązań, ulepszeń. Ale to temat na oddzielny wątek i myślę że już niedługo producent się pochwali. W każdym razie, wiem że setupy były testowane w tak wielu konfiguracjach, że można mieć pewność ze do danego body, dobrana jest najwydajniejsza pompa, wyposażona w optymalny wirnik i zwężkę.

Że tłumik nie ogranicza przepływu powietrza, zaś wszystko chodzi "jednym palcem, łatwo i przyjemnie".

Wiem że brzmię trochę jak niektórzy moi koledzy i koleżanki zachwalający inną polską firmę, ale jakość i efekt robi na mnie wrażenie, zaś widok części zamiennych daje poczucie bezpieczeństwa, że jeśli coś walnie - a wszędzie ma prawo coś się uszkodzić - ale jeśli coś już walnie, nie zostanę na lodzie, ale po dzisiejszym telefonie, jutro odwiedzi mnie kurier i nie trzeba będzie nic kombinować z drukarkami.

Co do wydajności, jest to po prostu efekt optymalizacji. Zwróć uwagę że np. przy pompach sterowalnych w tych odpieniaczach, zalecany jest niższy bieg niż maksymalny, Zapytasz dlaczego nie dać mniejszych pomp? Ano z uwagi na gabaryty komory wirnika, z uwagi na mniejszy hałas, mniejsze nagrzewanie się ...

Widzisz, Krzysztof prowadzi całkiem prężną firmę z branży reklamowej/tworzyw sztucznych/itp od wielu lat, zdobył zaplecze sprzętowe i doświadczenie już dawno - zanim wszedł na rynek akwarystyczny z produktami. Dlatego miał czas na badania i testy. Na tzw. prototypowanie. Potem wszedł z gotowym produktem. Który stale ulepsza, ot ostatnio znalazł gdzieś nowego producenta oringów - żeby kubki łatwo się demontowały... No i najważniejsze - słucha innych, nie waha się zmienić zdania jeśli nie ma racji. Potrzebujesz jakiegoś gadżetu? Jeśli pomysł podłapie, od pomysłu do towaru na półce upływa dzień - dwa :) Dlatego nie waham się z pełną odpowiedzialnością tego słowa, polecać go :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czyli tarcze były źle zaprojektowane lub źle wydrukowane

słowem słabe były testy ...

Komory muszą być przeźroczyste, żeby ocenić stopień zabrudzenia oraz jakość pracy. Komora okrągła jest najbardziej wydajna i z racji braku kątów, nie osadza się bród.

skoro się nie osadza brud - to po co sprawdzać ?

- dobra czepiam się :D

najważniejsze jest to że komuś się chce i raczej wie co robi, a testów i poprawek czy ulepszeń nigdy za wiele

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcze były robione widocznie bez dłuższych testów, ze złego materiału który po pewnym czasie się odkształcał.

Ale żeby nie było tak różowo, sam bym też nie wszystkie modele polecał - na przykład uważam że lepiej jest dać większy sump niż wkładać model z wewnętrzną pompą. Osobiście też stosował bym wszędzie, gdzie się da zawory regulacyjne typu bramowego, jak w najmniejszym internalu, ale z drugiej strony rura wylotowa zapewnia większe zabezpieczenie przed bąblami wylatującymi z pienidła.

Wszystko jest kompromisem :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Panowie za pomoc.

Kapitan.andrzej przed zakupem poczytaj sobie jeszcze ten wątek:

http://nano-reef.pl/...niacz-sebastek/

Dziękuje czytałem.


Akwarium: 320x70x70+ sump niestety słodkie przymierzam się do morskiego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.