Skocz do zawartości
enzo

Filtr BioPellet praca poza sumpem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktoś z was posiada filtry/reaktory do biopellet pracujace poza sumpem.

Nie posiadam sumpa chce ruszyc u siebie z biopelletami , wiadomo ze zawsze istnieje jakies ryzyko wycieku przecieku, zastanawiam się jak sie uchronić przed zalaniem podłogi nie mając sumpa?

Edytowane przez enzo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaki masz filtr. Jeśli możesz go dobrze zamknąć i jest szczelny to nie ma problemu. Dla bezpieczeństwa założył bym opaski zaciskowe na węże żeby się nie zsunęły i tyle.


Akwarium 1200L + Sump 450L, Odpieniacz BK500, Oświetlenie LED EcoTech Radion XR30W, Cyrkulacja EcoTech VorTech MP40 + MP60, Obieg Tunze Silence Pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam kubełek jbl w którym są biopoelety. Założyłem szklany wylot aby było estetycznie. Chodzi to 3 tygodnie i jak na tak krótki okres jest ok. Zobaczymy jak to będzie dalej

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Te w rozmiarze XL (Reef Interest N/P reducing biopellets) nadają się nawet do włożenia do kaskady. Nie potrzebują poruszania w filtrze fuidyzacyjnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Założyłem szklany wylot aby było estetycznie.

możesz sprecyzować o co chodzi z tym szklanym wylotem?

filtra jeszcze nie kupiłem pellety mam małe blue treasure, więc musza sie krecic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nigdy nie widziałeś szklanego wylotu ?

https://www.google.pl/search?q=Szklany+wylot+do+filtra&client=firefox-b&biw=1280&bih=899&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjkpLGSoPTOAhWFdCwKHXPtBi8QsAQIIg

wyglądają ładnie - do pierwszego (nieudanego) czyszczenia :p

Te w rozmiarze XL (Reef Interest N/P reducing biopellets) nadają się nawet do włożenia do kaskady. Nie potrzebują poruszania w filtrze fuidyzacyjnym.

do XXL wystarczy coś jak ten filierek

5.png

wywalić rurki, gąbkę odciąć wąski kawałek i dać jako zabezpieczenie żeby którejś nie zassało do wirnika

i napakować zasobnik paletami ile wlezie :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyglądają ładnie - do pierwszego (nieudanego) czyszczenia :p

Silvia, Ty widziałeś? :p

Posiadam w słodkim (roślinnym), jakieś 8 lat szklany wlot i wylot i nie ma problemu z czyszczeniem. Przez kilka lat nie rozbiłem wylotu, bo on najczęściej lubi pękać.

I tak jak pisze P1otr przy XL nie ma potrzeby mocnego poruszania.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

widziałem .. w ciągu roku 2 rozbiłem podczas czyszczenia :) (właściwie to ja i moja ładniejsza połowa mamy remis 1:1 :p )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie zdażyło mi się rozbić szkalnego wylotu a korzystam z tego już ponad 10 lat

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka pompe możecie mi polecić, aby pracowała cicho I w miare bezawaryjnie po za sumpem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no powtórzę się potrzebuje pompy do "napędu" kulek chyba jedyne jakie pracować mogą poza wodą to Aquabee model 1000 wydaje mi się trochę za słaby, natomiast 3000 trochę za duży, może jakieś spostrzeżenia w tym temacie?

Edytowane przez enzo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci pompa? Stawiasz np. BPF-400-100 na bypasie z obiegowej i masz ładnie i pewnie - że Ci nie strzeli od ciśnienia jak wyrób innej znanej marki (nie podaję - User któremu zalało szafkę sam może napisze).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale

ale kolega napisał, że nie ma sumpa, więc gdzie bypass i i obiegowa :-)

może kaskada się nada :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no powtórzę się potrzebuje pompy do "napędu" kulek chyba jedyne jakie pracować mogą po za wodą to Aquabee model 1000 wydaje mi się trochę za słaby, natomiast 3000 trochę za duży, może jakieś spostrzeżenia w tym temacie?

Nie mam sumpa a że mam mocno obciążone akwarium niestety musiałem zainwestować w kulki. Wodę pobieram jak koledzy powyżej piszą szklanym wlotem zaraz obok odpieniacza tunze (prawa strona zdjęcia) - ze spodu odpieniacza (dobrze natlenowaną). Wylot natomiast jest jak widać na zdjęciu - cyrkulacja pcha masy wody z kuli wylotowej prosto pod kratki odpieniacza:

gallery_24174_3893_128490.jpg

Woda z wlotu leci wężami pod szafki kuchenne (kuchnia) po drodze przelatując przez lampę UV, która jest włączana w razie potrzeby. Następnie woda trafia do kolumny filtra gdzie znajdują się kulki, później leci do pompy i do akwarium. Taka kolejność pompy za kulkami jest o tyle fajna że jak gluty bakteryjne wylatują z pelletek (a tego jest sporo) to pompa to szatkuje i już rozdrobnione wrzuca do zbiornika. Zdjęcie poniżej:

gallery_24174_3893_72549.jpg

Pamiętaj że przed i za tym układem musisz zastosować zawory kulowe, bo inaczej nie będziesz miał możliwości uzupełnienia pelletek. Zaworami też sobie będziesz regulował przepływ tak więc wg mnie bierz pompę z zapasem (2800 lub 3000) bo poniżej 1000l/h na pewno nie zejdziesz - gluty będą zatykały przestrzenie między kulkami. Większym natomiast przepływem samym odkręceniem zaworu wszystko przedmuchasz i nie musisz trzepać filtrem żeby usunąć z niego osad. Aha zostaw sobie trochę więcej węża przed i za filtrem - ułatwia to wyciąganie filtra. Możesz sobie go wtedy włożyć do garnka lub wiadra podczas dosypywania kulek zakręcasz oba zawory i nic nie nachlapiesz.

Reasumując:

(Szklany wlot) >> (Lampa UV) >> (1 zawór kulowy) >> (kolumna z pelletkami) >> (Pompa) >> (2 zawór kulowy) >> (Szklany wylot)

Taka informacja offtop - "poza" pisze się razem.

Pozdrawiam

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam sumpa a że mam mocno obciążone akwarium niestety musiałem zainwestować w kulki

Dziękuje za obszerne wyjaśnienie i pomoc gdybyś jeszcze podał jakiej u siebie używasz pompy.

Pelety które masz w filtrze to N/P XL? Jesteś z nich zadowolony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale

ale kolega napisał, że nie ma sumpa, więc gdzie bypass i i obiegowa :-)

może kaskada się nada :-)

Jasne :) jakoś tak pierwszym zdaniem się zasugerowałem, a że sam mam mało miejsca w sumpie.... :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za obszerne wyjaśnienie i pomoc gdybyś jeszcze podał jakiej u siebie używasz pompy.

Pelety które masz w filtrze to N/P XL? Jesteś z nich zadowolony?

Ja mam pompę Hydora Seltz L40 2800L/h. Z tego producenta sprzętu akwarystycznego jestem bardzo zadowolony - optymalna cena i bezawaryjność, miałem już 6 ich produktów i z żadnym nie miałem problemów, Pellety jakie wsadziłem do filtra to NP XL ale mam taki zapas na pompie że klasycznymi też kręci. Czy jestem z tego rozwiązania zadowolony - dla mnie jest to rozwiązanie (wersja XL) optymalne ale każde ma wady i zalety. W małych jest zabawa z ustawieniem optymalnego przepływu żeby kulki się ładnie kręciły i się nie sklejały tu z kolei masz sytuacje prostszą, bo one się nie mają poruszać. Jest tu ukryta też ich mała ale zawsze jakaś wada (pelletek XL) - między nieporuszającymi się pelletami zbiera się osad, który trzeba od czasu do czasu usunąć przez potrzepanie lub przedmuchanie układu.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za obszerne wyjaśnienie i pomoc gdybyś jeszcze podał jakiej u siebie używasz pompy.

Pelety które masz w filtrze to N/P XL? Jesteś z nich zadowolony?

Jak tam Kolego twoje pellety??? Udało Ci się coś zrobić z tego co planowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam Kolego twoje pellety??? Udało Ci się coś zrobić z tego co planowałeś?

No nie udało się jeszcze :) mam zrobić przesiadkę ze 100l na 300l wszystko stoi i czeka ale... nie wiem czy nie będę za chwile zmieniał mieszkania, jeżeli zostane na starym to muszę pomalować jedną ścianę przy której będzię stał planowany zbiornik a obecnie stoi ta setka(która trzeba gdzieś przenieść), a jeżeli bedę zmieniał chatę to plan przesiadki zostanie odłożony na pół roku. Męczę się w tych stu litrach bo mało miejsca a chciałoby się więcej i więcej tych kolorków. W ciągu miesiąca się sytuacja wyklaruje wtedy też wystartuje z relacją ze startu nowego zbiornika- mam taka cichą nadzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś jeszcze potrzebował filtr do pracy poza sumpem, to widziałem ostatnio w akcji taki

Dużo łatwiejszy w eksplatacji i konserwacji od innych wyrobów na ryku - nie trzeba martwić się o zapchaną szczelinę i nierówne kręcenie, nie trzeba żadnej ekwilibrystyki przy zasypywaniu, a brak oszczędności na materiałach zapewnia spokojny sen, taki filtr nie pęknie jak popularne wyroby żółtych rączek, nawet te z "europejskimi" naklejkami producentów.

Dodatkowo peletki kręcone są strumieniem wody wpadającym z pompy, nie zaś odbitym od dołu filtra. Myślę że przy lżejszych niż na filmie peletkach, można zastosować mniejszą pompę, co przełoży się na zużycie energii, czy wydzielone ciepło.

Tyle że zwróć uwagę Kolego na jeden drobiazg, piszesz że nie masz sumpa a do peletek trzeba silny odpieniacz :(, inaczej brązowy glut zalepi baniak. Dlatego też rozważ czy to dobre rozwiązanie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak byś jeszcze potrzebował filtr do pracy poza sumpem, to widziałem ostatnio w akcji taki

Dużo łatwiejszy w eksplatacji i konserwacji od innych wyrobów na ryku - nie trzeba martwić się o zapchaną szczelinę i nierówne kręcenie, nie trzeba żadnej ekwilibrystyki przy zasypywaniu, a brak oszczędności na materiałach zapewnia spokojny sen, taki filtr nie pęknie jak popularne wyroby żółtych rączek, nawet te z "europejskimi" naklejkami producentów.

Dodatkowo peletki kręcone są strumieniem wody wpadającym z pompy, nie zaś odbitym od dołu filtra. Myślę że przy lżejszych niż na filmie peletkach, można zastosować mniejszą pompę, co przełoży się na zużycie energii, czy wydzielone ciepło.

Tyle że zwróć uwagę Kolego na jeden drobiazg, piszesz że nie masz sumpa a do peletek trzeba silny odpieniacz :(, inaczej brązowy glut zalepi baniak. Dlatego też rozważ czy to dobre rozwiązanie.

Kolumna reaktora jaką dałeś ma świetne rozwiązanie jeżeli chodzi o górną pokrywę - sam takie rozwiązanie posiadam w swoim filtrze div... rzeczywiście zamykanie i otwieranie tego filtra jest bajecznie proste i nie ma zabawy z nieszczelnościami :). Także polecam takie rozwiązania.

Co do odpieniacza to tu tez potwierdzam i wiele takich informacji jest w sieci że do pelletek powinien być odpowiednio duży odpieniacz natomiast jest wiele rozwiązań wewnątrz(przy)-akwaryjnych o bardzo dużej wydajności - tunze 9012 dc, deltec MCE 600, deltec MCE 500, deltec MCE 400 BLAU Scuma 300 INT (400 EXT) czy do mniejszych zbiorników tunze 9004 dc. Można też popatrzeć na rozwiązania tunze z pompami ac - tańsze od ich wersji dc o odrobinę mniejszej wydajności niż ich odpowiedniki prądu stałego. Wiadomo rozwiązań przeznaczonych do sumpa jest o rząd wielkości więcej i wybór ogromny.

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dużo łatwiejszy w eksplatacji i konserwacji od innych wyrobów na ryku

jak wyczyścić dolną cześć rury - tą pod czerwonym "lejko/sitkiem"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ten filtr Twistmana zamontowac w zbiorniku bez sumpa? Na filmie woda jest tloczona z wiadra o tej samej wysokosci co filtr a nie widze zeby on mial mocowanie na krawedzi zbiornika.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

poza sumpem nie oznacza - bez sumpa :) a raczej z braku miejsca W - obok sumpa

ale i na to znajdzie się jakaś "trytytka" :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak ten filtr Twistmana zamontowac w zbiorniku bez sumpa? Na filmie woda jest tloczona z wiadra o tej samej wysokosci co filtr a nie widze zeby on mial mocowanie na krawedzi zbiornika.

Montujesz to jako zamknięty obieg:

Wlot >> węże >> zawór kulowy 1 >> kolumna filtra >> pompa obiegowa >> zawór kulowy 2 >> wylot do akwarium.

Wszystko musi być szczelne!

Ja mam tak zrobione węże ciągną wodę pod szafkami w kuchni do jednej z szafek (tam jest reaktor z pelletkami). Dalej wszystko wraca do akwarium. Niestety w kuchni mam takie miejsce na akwarium że fizycznie sumpa nie da rady wepchać.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.