Skocz do zawartości
shanhaevel

Walka z glonami i ratunek koralowca

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Mam ogromny problem z zielonymi glonami nitkowymi i valonią. Parametry wody sprawdzane na bierząco i wszystkie są ok:

PO4 - 0

NO3 - 5

pH - 8

kH - 7

Mg - 1230 (jedyny niski parametr, aktualnie go podnoszę)

274e6d3ea2dc231a0ab75d6d9bafe397.jpg

Zbiornik 30L. Aktualnie w akwarium jest 4 koralowce, 4 ślimaki (astralium, babylonia, nassarius i strombus) i krewetka czyszcząca.

Soli używam AF, krewetka jest karmiona mrożonym krylem a koralowcom dodatkowo podaję 1 kroplę AF Vitality co 2 dzień.

W dniu dzisiejszym jeden z korali na środku wygląda jakby był przypalony:

a9a80225546877800e040591f00320d7.jpg

Co to może być? I jak sobie poradzić z tymi glonami?

PS. Zastanawiam się nad zakupem Mithraxa, może on mi pomoże z Valonią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego napisz czym swiecisz, ile czasu dziala akwa itp

Edytowane przez adams888 (wyświetl historię edycji)

220l 100x55x40, SUMP 140l, światło 150w hqi+3x39w t5, nj3000, deltec apf 600, dsb + refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po czystej tylnej szybie obstawiam że świeże


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tam 4 korale i dozujesz tyle AF vitality? Odstaw to jak na razie.

Valonie w tak małym zbiorniku to usuwaj ręcznie, np. przy podmianie skała out i szorowanie glonów a valonie skrobaj tak żeby kulki nie popękały.

Z mitraxem to wielka loteria.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kolego napisz czym swiecisz, ile czasu dziala akwa itp

Akwarium ma 4 miesiąc. Świecę 10 godzin dziennie z czego 8 godzin świeci się światło niebieskie i białe, a pozostałe 2 godziny tylko światło niebieskie.

Światło to 2 lampki 6W aquela.

W kaskadzie fzn-3 znajdują się: phosguard, sera silicate - (dołożony w celu walki z okrzemkami), siporax oraz purigen. Odpieniacza nie posiadam, wodę podmieniam, co półtorej tygodnia.

po czystej tylnej szybie obstawiam że świeże

Szyba czysta bo co tydzień czyszczona szczoteczką:)

Masz tam 4 korale i dozujesz tyle AF vitality? Odstaw to jak na razie.

Valonie w tak małym zbiorniku to usuwaj ręcznie, np. przy podmianie skała out i szorowanie glonów a valonie skrobaj tak żeby kulki nie popękały.

Z mitraxem to wielka loteria.

Aktualnie kulki staramy się wyjmować razem z żoną przy podmianach wody. A z mithraxem czemu loteria?

AF Vitality zacząłem dozować bo korale zaczęły blaknąć i ogólnie "parcieć".

Edytowane przez shanhaevel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma 4 miesiąc. Świecę 10 godzin dziennie z czego 8 godzin świeci się światło niebieskie i białe, a pozostałe 2 godziny tylko światło niebieskie.

Światło to 2 lampki 6W aquela.

W kaskadzie fzn-3 znajdują się: phosguard, sera silicate - (dołożony w celu walki z okrzemkami), siporax oraz purigen. Odpieniacza nie posiadam, wodę podmieniam, co półtorej tygodnia.

Szyba czysta bo co tydzień czyszczona szczoteczką :)

Aktualnie kulki staramy się wyjmować razem z żoną przy podmianach wody. A z mithraxem czemu loteria?

AF Vitality zacząłem dozować bo korale zaczęły blaknąć i ogólnie "parcieć".

Sprawdz tds parametry wody do podmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz tds parametry wody do podmian

Niestety nie mam miernika tds:/ w osmozę zaopatrzam się w sklepie akwarystycznym u mnie w mieście (niestety sam nie mam możliwości wykonania RO), a w dodatku tylko jeden sklep akwarystyczny sprzedaje w ogolę RO:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Patryk1977

Moim zdaniem nie dawaj na poczatku vitamin ,może to pobudzać do wzrostu glonów przy takim oświetleniu.Produkty AF sa dość mocne w działaniu inarazie nie ma co ich u Ciebie zużyć,same podmianki wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie kulki staramy się wyjmować razem z żoną przy podmianach wody. A z mithraxem czemu loteria?

AF Vitality zacząłem dozować bo korale zaczęły blaknąć i ogólnie "parcieć".

Loteria bo znajdziesz tyle samo ludzi, którym mitrax się sprawdził na glony co tych, którym to nic nie pomogło. Widzisz, u mnie na glony nitkowate i valonie rozwiązaniem był żółtek- wykosił jedno i drugie ale to też raczej łud szczęścia.

Koledzy dobrze radzą, że twoja woda RO może być źródłem problemu.

Edytowane przez inn0vat1on (wyświetl historię edycji)

The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Moim zdaniem nie dawaj na poczatku vitamin ,może to pobudzać do wzrostu glonów przy takim oświetleniu.Produkty AF sa dość mocne w działaniu inarazie nie ma co ich u Ciebie zużyć,same podmianki wystarczą.

Ok AF Vitality idzie w odstawkę (zaznaczę tylko, że glony pojawiły się wcześniej niż zacząłem podawać vitality) jeszcze jakieś porady? Zauważył. Jeszcze, że strombus i astralium uwielbiają te glony. Astralium potrafi ze skały spaść, a później pedałować od nowa na górę byle tylko móc je zjeść.

Loteria bo znajdziesz tyle samo ludzi, którym mitrax się sprawdził na glony co tych, którym to nic nie pomogło. Widzisz, u mnie na glony nitkowate i valonie rozwiązaniem był żółtek- wykosił jedno i drugie ale to też raczej łud szczęścia.

Koledzy dobrze radzą, że twoja woda RO może być źródłem problemu.

Ewentualnie czy mithrax mógłby stanowić jakieś zagrożenie dla korali? I czy jak mam tyle ślimaków to ryzykować i wpuszczać jakiegoś kraba pustelnika?

Czy któryś z kolegów jest może z Rzeszowa lub okolic i pomógłby zdobyć albo odsprzedawałby RO?

Edytowane przez shanhaevel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dodatku tylko jeden sklep akwarystyczny sprzedaje w ogolę RO:/

demineralizowana (w 5cio L baniaczkach) z marketu też Ci się nada (w Auchan chyba po 2.50 czy coś koło tego)

na allegro za mniej więcej 100zł kupisz filtr RO3

do tego

http://allegro.pl/filtry-osmoza-puszka-na-zasyp-media-liniowa-demi-i6157444805.html

i

TDS 3 (kieszonkowy) za około .. 20zł

razem niecałe 200zł z wysyłkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

demineralizowana (w 5cio L baniaczkach) z marketu też Ci się nada (w Auchan chyba po 2.50 czy coś koło tego)

Spróbuję z tą wodą demineralizowaną z sklepu. Dzięki:) jakbym tylko miał warunki mieszkaniowe duże to i akwarium zrobiłbym większe i filtr RO3 zakładał bez zastanowienia, a tak niestety muszę się męczyć z tym co jest dostępne:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to jedyny koral w akwarium ?

Mg podnioslbym i to znacznie powyzej "normy" - u mnie kiedys zadzialalo.

Wstrzymalbym sie z podmianami przez nastepny miesiac lub dwa. Glony warto wyrywac, zeby wraz z nimi wyprowadzac z systemu ich pokarm.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy to jedyny koral w akwarium ?

Mg podnioslbym i to znacznie powyzej "normy" - u mnie kiedys zadzialalo.

Wstrzymalbym sie z podmianami przez nastepny miesiac lub dwa. Glony warto wyrywac, zeby wraz z nimi wyprowadzac z systemu ich pokarm.

Nie, nie jedyny mam jeszcze cladielle, zoanthusa i rhodactisa. Mg aktualnie cały czas podnoszę:) spróbuję też z wodą destylowaną. A co do krabów jak mam tyle ślimaków warto wpuścić jakiegoś pustelnika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie wpuszczala pustelników, szkoda by mi było ślimaków. Te kraby, a zwłaszcza niebieskonogie słyną też z tego, że przewracają wszystko, co nie jest gwozdziami przybite. Mam mitraxa, nie szkodzi koralom

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do krabów jak mam tyle ślimaków warto wpuścić jakiegoś pustelnika?

Mam w akwarium trzy Paguristes cadenati, wrzuciłem im kilkanaście pustych muszli i żaden nie interesuje się ślimakami. Polecam, bardzo spokojny pustelnik.


bcae474f7c59462f5d92ef11974d6818u1253a1259.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pustelnik nawet nie spojrzy na glony.

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mithrax na szczęście je glony i valonie również:) może nie, aż tak bardzo jakbym chciał, ale jednak:) zrobiłem jedną podmiankę z próbką nowej soli H2Ocean i wodą demineralizowaną z Auchan i po 4 dniach od podmiany zniknęły mi wreszcie okrzemki (pozostały same niedobitki). Niestety problem zielonych glonów pozostaje:/ usuwamy je z żoną mechanicznie z akwarium. Ogólnie zamierzamy przez okres 3 tygodni nie podmieniać wody, mam nadzieję, że problem glonów się zmniejszy. Parametry ww. bez zmian, niestety nadal nie mam testu na Mg:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo świeże akwarium. Glony na tym etapie to coś normalnego. Wstrzymaj się z podmianami wody na 3 lub 4 tygodnie. Staraj się usuwać zielsko. Powodzenia. I pamiętaj w słonej wodze wszystko trwa o wiele dłużej. :thumbup: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do krabów pustelników jako ekipy sprzątającej to u mnie ładnie, jeśli tylko gdzieś znajdzie (najczęściej na nowych zaglonionych podstawkach ze szczepkami korali), za glony nitkowe bierze się Ciliopagurus strigatus. No i te jego pasiaste nogi :-) Paguristes cadenati doskonale oblizywał każde ziarenko piasku po kolei ale chyba nie wytrzymał konkurencji z resztą krabów i zaginął. No i Calcinus laevimanus, 'Hellboy' :thumbup: , wspaniale skrobie skałę, ale też przewraca wszystko co nie jest przyklejone/przyrośnięte. Te się sprawdziły, kilka innych gatunków było, ale już nie tak skutecznie sprzątały.

A jedyny raz kiedy widziałam, żeby jadły ślimaka, to Hellboy zeżarł odpadniętego od szyby podczas czyszczenia jednego Diodora, który upadł na 'plecy' i pokazał miękki 'brzuch', ale to dopiero jak go nassariusy napoczęły :chris:

Zaletą strigatusa i laevimanusa jest to, że używają zupełnie innych muszelek i nie konkurują o nie między sobą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad Ciliopagurus strigatus pomyślę:) z podmianą wody się wstrzymałem niestety problem z zielonymi glonami nie zmniejszył się a nawet przybrał na sile:/ razem z żoną wyciągamy już skałę z akwarium i ręcznie ją oczyszczamy ale pomaga to na 3-4 dni i od nowa jest ich bardzo dużo. Przestałem korzystać z wody z sklepu akwariowego (kupuję już tylko wodę destylowaną) problem z krzemionkami po części się rozwiązał, w ciągu nocy zdarzą wszystkie zniknąć po czym na następny dzień jak tylko złapią trochę oświetlenia z akwarium pojawiają się od nowa i tak w kółko:/

Dzisiaj zaopatrzyłem się dodatkowo w test MG i Ca i po wykonaniu badań wyszło mi tak:

Mg: około 1340-1360

Ca: 320 - 340 (raczej za niskie). Pozostałe parametry jak pisałem wcześniej są ok.

Ktoś ma może ma jeszcze jakiś sposób na te zielone glony? Może być już nawet chemia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad Ciliopagurus strigatus pomyślę :) z podmianą wody się wstrzymałem niestety problem z zielonymi glonami nie zmniejszył się a nawet przybrał na sile:/ razem z żoną wyciągamy już skałę z akwarium i ręcznie ją oczyszczamy ale pomaga to na 3-4 dni i od nowa jest ich bardzo dużo. Przestałem korzystać z wody z sklepu akwariowego (kupuję już tylko wodę destylowaną) problem z krzemionkami po części się rozwiązał, w ciągu nocy zdarzą wszystkie zniknąć po czym na następny dzień jak tylko złapią trochę oświetlenia z akwarium pojawiają się od nowa i tak w kółko:/

Dzisiaj zaopatrzyłem się dodatkowo w test MG i Ca i po wykonaniu badań wyszło mi tak:

Mg: około 1340-1360

Ca: 320 - 340 (raczej za niskie). Pozostałe parametry jak pisałem wcześniej są ok.

Ktoś ma może ma jeszcze jakiś sposób na te zielone glony? Może być już nawet chemia:)

Skoro rosną to znaczy że mają co jeść. P04 masz 0 bo konsumują sobie je na bieżąco. Trzeba je zagłodzić, same zbieleją i znikną.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro rosną to znaczy że mają co jeść. P04 masz 0 bo konsumują sobie je na bieżąco. Trzeba je zagłodzić, same zbieleją i znikną.

To jak je zagłodzić? Phosguard jest już w filtrze:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.