Skocz do zawartości
khazad93

70l słonej wody

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Po długich bojach udało mi się w końcu założyć swój pierwszy zbiornik morski. Na wstępie chciałbym podziękować Erniemu za udzielenie informacji przydatnych do startu oraz innym osobom kóre udzielały się moim wątku. Dzięki Wam to akwarium miało szansę zaistnieć :)

A teraz konkrety:

Sprzęt:

Akwarium 72l opti

Pudełko przelewowe 1200 l/h od Tropic creations

Lampa 3x24 używana od Sroku

Falownik Jebao RW 4

Obieg Jebao DCS 3000

Odpieniacz DIY autorstwa Erniego- naprawdę solidna robota za ułamek ceny sklepowego. Wg autora pociągnie nawet 200l więc jest zapas na przyszłość ;)

Grzałka 100 W

1l siporaxu

6kg żywej skały

sump 64l brutto dwukomorowy z bubble stop+ komora na dolewkę

Automatyczna dolewka w trakcie robienia.

Zdjęcia:

Zalanie

post-23423-0-56624800-1473623094_thumb.jpg

Po wrzuceniu skały:

post-23423-0-98818300-1473623085_thumb.jpg

Mały aquascaping ;)

post-23423-0-62801400-1473623096_thumb.jpg

Widok na sump:

post-23423-0-65877400-1473623098_thumb.jpg

Jeżeli ktoś ma jakieś uwagi to proszę o komentarze :)

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa chodzi na pierwszym biegu ale nie mam pojęcia jako jest wtedy przepływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po miesiącu mielenia się wody ze skałą i piaskiem zrobiłem testy wody. Oto wyniki:

NO3- pomiędzy 5 a 10 mg/l. W ubiegłym tygodniu mierzyłem ten parametr i utrzymuje się na tym samym poziomie.

PO4- 0.03 mg/l

KH- 9,0

Alkaliczność 3,20 meq/L

Ciężar właściwy wody 1.023 mierzony refraktometrem.

Mam jeszcze testy na Ca i Mg ale wydaje mi się że nie ma na razie potrzeby ich przeprowadzać. Nie wiem jak to się stało ale nie zakupiłem testu na pH, przy najbliższej wizycie w sklepie muszę uzupełnić brak. Wydaje mi się że parametry wody są dobre aby wpuścić pierwsze korale. Co o tym sądzicie?

Podczas tego miesiąca przeszła mała plaga okrzemków, teraz zaczęły zanikać i pojawiły się glony zielone ale też w małej ilości. Nic z tym nie robię czekam aż samo zejdzie. Zaczynają mnie martwić aiptasje i jak najszybciej chciałbym kupić jakąś krewetkę alby zaczęła je zjadać. Usunąłem jedną dużą ale malutkich jest dość dużo. Myślałem o lysmata kuekenthali.

Podczas nocnych obserwacji z latarką okazało się że ze skała oprócz wieloszczetów i aiptasji przyjechała mała rozgwiazda. Mam nadzieję ze uchowa się u mnie w zbiorniku :) Od czasu do czasu wyłączam obieg i daję szczyptę glonów może sobie znajdzie do jedzenia. Więcej chyba nie mogę dla niej zrobić.

Zdjęcia zbiornika:

Rozgwiazda:

post-23423-0-78978000-1476811768_thumb.jpg

Widok ogólny:

post-23423-0-58009700-1476811771_thumb.jpg

Glony:

post-23423-0-43540600-1476811776_thumb.jpg

post-23423-0-35768900-1476811780_thumb.jpg

Czy to są glony wapienne?

post-23423-0-46039600-1476811783_thumb.jpg

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta mała rozgwiazda to asterina. Możliwe że masz ich więcej. Poczytaj sobie na forum, bo większość osób, w tym ja, uważa je za szkodniki. I nie trzeba jej dokarmiac, jedzenia w skałach ma bardzo dużo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozgwiazda to asterina (może zżerać zoa)

Jak masz szklane róże to wpuść krewecie, tylko ich nie karm bo oleją aiptasje.

Możesz powoli zasiedlać zbiorniczek koralami

:)Powodzenia

Te fioletowe to wapienne

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro moja rozgwiazda to asterina, jak tylko się pojawi na widoku dostaje eksmisję na wieczność ;) Sporządziłem sobie listę korali które mi się podobają i chciałbym je trzymać u siebie w zbiorniku:

Braireum fluo

Caulastrea

Zoanthus

Euphylia

Quadricolor

Tubastrea (wiem ze to niefoto ale myślę że spokojnie byłbym w stanie wykarmić jedną kępkę)

Co o tym myślicie? Może macie jeszcze pomysł na w miarę niedużego korala łatwego w hodowli? Nie wiem czy nie porywam się od razu na za głęboką wodę z tymi lps...Oczywiście wszystko dodawałbym powoli żeby zbiornik zdążył zareagować i nie skończyło się to katastrofą. Miękkich zbytnio nie brałem pod uwagę z racji że rosną duże, albo są bardzo ekspansywne np. xenia i potem miałbym z nimi problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sumpa sam robiłeś czy gotowca kupiłeś?

przy niewielkiej zmiannie przegrod moze porwałbyś sie na dsb i refungium


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sumpa zrobiłem sam tzn, wykorzystałem stare akwarium i wkleiłem do niego przegrody. Zastanawiałem się nad dsb i refugium ale Erni podczas rozmowy odradził mi takie rozwiązanie i postanowiłem posłuchać się bardziej doświadczonego kolegi. W sumpie i tak już nie ma miejsca (ostatnia przegroda jest na dolewkę, której jeszcze nie kupiłem ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czemu własnie nie dsb i refugium?

ja własnie jestem w trakcie tworzenia takowego

wymiary 26x26x40 wys w cm

wysokośc przegród 35-32 cm

3 komory

- na odpieniek (wymiar podstawy 15x13) zakup od erniego najmniejszy na aquael 500 (juz zamówiony)

- 13x12 - pompa obiegowa tu jeszcze nie wiem czy DC 1200 czy FA1000

- 26x13x27 wys przegroda - na 12 cm piach dsb i reszta refugium

nMfUQH5.png

Edytowane przez Yarccom (wyświetl historię edycji)

1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Erni argumentował że przy dsb jest ryzyko wysadzenia akwarium jak coś pójdzie nie tak. Mówił też że przy tak małym sumpie nie ma go co za dużo dzielić. Ja odpieniacz mam dość duży bo podobno pociągnie 200l i muszę mieć na niego ok 25cm. Bubble stop i komora pompy której i tak nie zmniejszę ze względu na rezonans na szybach. Zostało mi 10 cm na automatyczna dolewkę a miejsca w szafce już nie mam żeby np. ustawić obok baniak z pompką. Zobaczymy jak to pójdzie najwyżej przy wymianie zbiornika na większy zastanowię się ponownie nad dsb ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiem Ci że ja obczytałem co możliwe o dsb

lata 2008-2011 złorzeczenie narzekanie i straszenie "wybuchem" w postach od 2012 juz same ochy i achy

ja w swoim miałem na poczatku piachu ok 5-6 cm

leje codziennie od poczatku ok 20ml dziennie fito

tyle żyjątek co miałem w piachu to masakra

co do hydrauliki to widze 100% DIY

nie widze zaworu na spływie

jak regulowałeś pompę 80% mocy to duzo

jak z siorbaniem i ogólnie hałasem ?

i jeszcze nie moge doczytać 72 l ale w jakim wymiarze ?

szafka jaka ma podstawe?


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też przeczytałem cały temat o dsb i miałem je robić ale teraz na to patrząc brakło by mi miejsca. Erni odradził i posłuchałem. Zaproponował mi włożenie dwóch litrów siporaxu jako mieszkania dla bakterii. Na razie kupiłem jeden litr jak będę w sklepie mam zamiar dokupić drugi. Widziałem jego akwarium oparte na tej metodzie i chciałbym mieć taki zbiornik :)

Hydraulika to białe rurki do wody zimnej. Zawór na spływie elegancko widać na zdjęciu (to jest to zgrubienie na środku szafki z czerwonym pokrętłem), rewizja to rurka poniżej. Pompa chodzi mi aktualnie na 3-cim biegu. Pudełko po wyregulowaniu zaworem jest bezgłośne, jedynie patrzę codziennie czy się nie zapowietrza tak z przezorności. Do małego akwarium uważam je za najlepsze rozwiązanie bo nie zabiera dużo miejsca w środku a da się podłączyć sumpa i cały sprzęt pochować. Śpię w pokoju z akwarium i jest cisza. Trochę słychać pompę i odpieniacz jak pracują ale nie jest to uciążliwe. Chyba ze ktoś wymaga idealnej ciszy do spania to wtedy niech zrezygnuje z akwarium ;)

Akwarium ma wymiary 60x30x40 cm i stoi na szafce o wymiarze podstawy 65x35 xm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok slepy juz chyba teraz juz zauważyłem :p

ja bede miał na pudełku przelewowym 1"

zamiast sztywnej hydrauliki chaiałbym na weżach ale nie moge znaleźć nigdzie zaworu wiec pewnie bedzie sztywniak

siporax jest ok ;)

mam i słonym i słodkim


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się eksmitować moją asterinę z baniaka :) Mam nadzieję że była tylko jedna. Ponawiam pytanie o korale:

Braireum fluo

Caulastrea

Zoanthus

Euphylia

Quadricolor

Tubastrea

Będą odpowiednie do mojego akwarium? Widziałem je w podobnej wielkości zbiornikach. Może doradzicie jeszcze jakiegoś korala na początek który nie rośnie duży, nie jest ekspansywny i jest prosty w hodowli dla początkującego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No tubastrea akurat do łatwy chyba nie należy.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tubastrea mam zamiar wprowadzić do akwarium na końcu obsady, żeby warunki były już stabilne a akwarium dojrzałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w jakim koralu mogłyby zamieszkać blazenki? Zależy mi na efekcie "miziania" tak jak w ukwiale. Euphylia im wystarczy?

E: kanio i to jest myśl :) Sprzęt mam dobrany tak że mogę stwiac na nim 200l (no oprócz lampy) ale chce się nauczyć prowadzić mniejszy zbiornik ze względu na koszty.

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blazenki to kapryśne rybki. Widziałem takie które nawet w Xeni się taplały a są takie które Quadri czy inne ukwiały omijają szerokim łukiem. Kwestia szczęścia chyba że masz dostęp do dzikiego łowu to szanse są o wiele większe ze zamieszkaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie błazenek kładzie się na zoanthusach.

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam dostępu do dzikich błazenków z odłowu, jedynie to co znajdę w sklepach w Krakowie lub Katowicach. Pozostaje mi mieć nadzieję ze trafię na sztuki które będą chciały zamieszkać w ukwiale/euphylii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium doszły pierwsze korale i ślimaki trochus. Chciałbym podziękować forumowiczowi Darecki za szczepki :) Niestety jeden ślimak nie miał ochoty na współpracę i postanowił zdechnąć ;/ Pozostałe dwa dzielnie oczyszczają skałę i szyby akwarium.

Dzień po wpuszczeniu:

post-23423-0-90679900-1479061597_thumb.jpg

post-23423-0-34414200-1479061605_thumb.jpg

Po tygodniu u mnie:

post-23423-0-63311600-1479061609_thumb.jpg

post-23423-0-85791500-1479061666_thumb.jpg

Udało mi się w końcu kupić klej, jutro poprzyklejam korale tak jak być powinno. Teraz są tylko położone na skale.

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.