Skocz do zawartości
matheroz

Projekt małej Lampy Led DIY - Pomoc mile widziana

Rekomendowane odpowiedzi

No i powstało moje oświetlenie :)

Dziękuję silva i SU1 za pomoc :)

Świecie tak :

20160916_201947.jpg

Szeregowo: 8 niebieskich 7 białych równolegle: 1 UV 1 full spec 1 cyjano

20160916_202039.jpg

Światło fajne ale chyba trochę za dużo różowego? To zasługa fulla?

Zdjęcie po zmianie

20160916_201937.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hah ok .. No już jutro spróbuję:) ogólnie fajnie świeci jestem zadowolony.. A to nie przez tą spektrum?

Za radiator użyłem gruby profil aluminiowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hah ok .. No już jutro spróbuję :) ogólnie fajnie świeci jestem zadowolony.. A to nie przez tą spektrum?

Za radiator użyłem gruby profil aluminiowy

wrzuć zdjęcie radiatora, przy takim skupieniu diod wskazane by było chłodzenie aktywne,

wybacz nie doczytałem to 3W czy 1W ?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak - prawdopodobnie przez full spectrum

jak odepniesz białą to będzie więcej niebieskiego i różowy powinien mniej "bić po oczach" - trzeba pokombinować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz w prosty sposób możesz po testować .Przy tej ilości białych raczej ful spektrum nie konieczne, możesz na próbę odłączyć .

Zwierając poszczególne LED dobierzesz co ci się podoba a później zweryfikujesz czy mieszkańcy też zadowoleni .( pamiętaj min 7 szt ma działać zawsze )


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam; Z wielkim zainteresowaniem przeczytałem cały temat i uzyskałem sporo odpowiedzi, jednak mam kilka dodatkowych pytań. Z tego co widzę, oświetlenie DIY już świeci, więc liczę że właściciel pomoże.

1. Jak mocno grzeją te diody? To znaczy chcę poznać subiektywną ocenę, czy wydzielają na tyle dużo ciepła że wpływają na wzrost temperatury wody. Czy już po instalacji autor stwierdza że radiator to niezbędna rzecz przy tych diodach?

2. Ile centymetrów nad taflą wody znajdują się diody ze zdjęcia?

3. Czy zasilacz jest całkowicie bezgłośny? (głupie pytanie, ale pytam serio)

W nowopowstającym akwarium zakupiłem nowość od Aquaela: 2 x AQUAEL LT RETROFIT 16 W MODULE ACTINIC oraz 2 x MARINE

(zamiennik 30W T8/39W T5) świetlówki posiadają w środku diody LED

Wierząc producentowi to mam niby 4 x 39W oświetlenia tj 156W

Święcą pięknie; tylko że... koszt całej tej "imprezy" jest wręcz chory...

Akwarium ma 215 litrów a więc moim zdaniem te 4 "świetlówki" to za mało by nakarmić koralowce.

Dlatego, teraz już tańszym sposobem, chcę dodać około 60Wat dzięki diodom LED

Cała ta historia w moim przypadku rozbija się o to, że akwarium ma pokrywę i będzie ją mieć.

Zatem zostaje jakieś 5 cm przestrzeni między górą pokrywy a taflą wody.

Potrzebuję Waszej opinii, czy zastosowanie diod w rządku nie ugotuje mi wody?

Czy przyklejenie diód na stałe do pokrywy ma jakikolwiek sens?

Proszę o pomoc, muszę coś wymyślić, bo już kilka kłótni w domu się odbyło przez to całe "akwirowanie".

Sprawa rozbiła się o względy estetyczne. Powiedziano mi że jak to tyle kosztuje to to ma wyglądać. Nie hałasować. Żadnych kabli na widoku. itd.

Dlatego w domu wybrali zestaw Aquael Glossy bo pasuje idealnie do mebli na wysoki połysk.

Tylko, że to jest zbiornik przeznaczony typowo do akwarium słodkowodnego.

Ale Polak potrafi, więc się porwałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...)

Potrzebuję Waszej opinii, czy zastosowanie diod w rządku nie ugotuje mi wody?

Czy przyklejenie diód na stałe do pokrywy ma jakikolwiek sens?

pokrywa ma jakąś wentylację ?

nie ma najmniejszego sensu kleić do plastiku - bo te diody (Power Led) MUSZĄ mieć radiator - grzeją się mocno a jak się przegrzeją to się spalą

możesz zaryzykować i dokupić np. taką konstrukcję

http://allegro.pl/pr...5281532733.html

oczywiście z odp. barwą światła - do morskiego a nie słodkiego zbiornika

coś takiego mogło by się nadać

http://allegro.pl/tasma-led-aluminium-smd-5630-28w-12v-bialy-16000k-i6443614962.html

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C A tak diody 1 w.. później wrzucę zdjęcie mojego profilu radiatora :D grzeje się dość mocno .. prowadzę obserwacje jak mocno lampka grzeje wodę.. z wyników moich obserwacji wrzucę oczywiście komentarz .. może zaistnieć potrzeba wrzucenia do tego wszystkiego jakiegoś wentylatora ale to się okaże :) a zasilacz nie wydaje żadnego dzwięku :)

Wstępnie stwierdzam że oświetlenie jest dużo efektywniejsze .. xenia po włączeniu zaczęła pulsować jak szalona .. wczesnej prawie wcale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mateusz - tak teraz patrzę - dlaczego diody nie są na podstawkach ?

mcpcb-led-pcb-250x250.jpg

czy takich

13590365580.jpg

czy jeszcze innych

przecież teraz trochę wilgoci czy kropla wody grozi zwarciem - do radiatora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

C A tak diody 1 w.. później wrzucę zdjęcie mojego profilu radiatora :D grzeje się dość mocno .. prowadzę obserwacje jak mocno lampka grzeje wodę.. z wyników moich obserwacji wrzucę oczywiście komentarz .. może zaistnieć potrzeba wrzucenia do tego wszystkiego jakiegoś wentylatora ale to się okaże :) a zasilacz nie wydaje żadnego dzwięku :)

Wstępnie stwierdzam że oświetlenie jest dużo efektywniejsze .. xenia po włączeniu zaczęła pulsować jak szalona .. wczesnej prawie wcale

nie użyłeś płytek PCB, wkleił CI silvia, zjarasz diody prędzej czy później i całą Twoją robotę szlag trafi, diody są za blisko siebie, nie wiem jakiego radiatora byś nie użył nie schłodzi takiego skupiska dodatkowo że wykręciłeś je na 3W, wg mnie koniecznie musisz ją przebudować

PS

maksymalna temperatura radiatora to ~45 C powyżej wykładniczo wzrasta ryzyko zjarania całego ukłądu


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...) nie wiem jakiego radiatora byś nie użył (...)

PS

maksymalna temperatura radiatora to ~45 C powyżej wykładniczo wzrasta ryzyko zjarania całego ukłądu

do takiego upakowania używa się radiatorów "dużych i ciężkich"

coś jak np. te

s-l400.jpg

3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, ale ja osobiście nie widzę sensu, obok efektywności na równi powinna być efektowność i estetyka, wynalazków już widziałem sporo niektóre wersja "TURBO", ale wyglądało tragicznie / żałośnie


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Led nie musza być na podstawce pośredniej , owe są konieczne tylko przy montażu na śruby . Co do chłodzenia liczy się nie tyle powierzchnia a ilość powietrza która ją opływa w danym czasie .Czy przez wymuszony obieg czy odpowiedni kształt radiatora .

Choć poprawnie działają do temp 60 c , temperatura pracy nie powinna przekraczać 35 - 40 c .W wyższej (47c) silikon zabezpieczający zaczyna żółknąć , nie odbywa się to nagle ale po dwóch latach (12h/24) widać już sporą różnicę a po czterech kwalifikują się do wymiany .

Wracając do chłodzenia , listwa o wymiarach 100x8x0,4 wisząca 2 cm nad taflą wody przy 50% przykryciu zbiornika rozgrzewa się do 38c (25c pomieszczenie ) przy 18W LED/1W .Ta sama listwa podniesiona 10 cm nad zbiornik ma już o 7c mniej .

Będę miał chwilę pokażę jak zwiększyć wydajność radiatora bez stosowania wymuszonego obiegu .

Zagęszczenie LED ma znaczenie przy cienkich/długich radiatorach .

ps: Do tej lampki możesz podłączyć sterowanie za 20pln na pilota lub za 6 pln ręczne , pozwoli np: na płynną zmianę barwy lub jasności .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Led nie musza być na podstawce pośredniej , owe są konieczne tylko przy montażu na śruby . (...)

przy okazji pomagają zachować odstępy (np. chcemy dołożyć soczewki), dają dużą pewność uniknięcia zwarcia do nieizolowanego radiatora

oczywiście nie są konieczne - ale trzeba wiedzieć że przy takim upakowaniu "byle listwa" nie odprowadzi ciepła - nawet z wentylatorem

a wydaje mi się że radiatorem są właśnie takie "byle listwy"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zwarciem nie ma stresu , a reszta zawsze w zgodzie z fizyką i będzie lux .W tej chwili w domu działa ponad 150 szt ( większość ponad 4 lata ,nawet 7) a u ludzi ponad tysiak już pękł z pod mojej lutownicy już dość dawno ( nad słodką wodą ).Oczywiście nic nikomu nie wmuszam to co dobre dla mnie nie zawsze dla innych .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak bo widziałem rozwiązania tego typu i tak też mi poradzono.. najwyżej dodam podstawki :) lampa nie grzeje wody zbytnio.. max do 0.5 stopnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.