Skocz do zawartości
AquaManiac

[465] Nowy zbiornik domowy

Rekomendowane odpowiedzi

Rzadko się zdarza, aby ktoś jednego dnia opisywał w tym dziale dwa zbiorniki, ale mnie się udało :)

Stawiam nowy zbiornik w piwnicy, przenoszę zawrtość 250L szczepkarium, bo korale wychodzą ze zbiornika. Z braku czasu zdecydowałem się nie kombinować i nabyłem drogą kupna gotowy zbiornik - Aqua Medic Xenia 130. Wymiary: 130x65x55 - chciałem dłuższy, ale żona zaprotestowała, niech jej będzie... Akwarium ze szkła OW, bez wzmocnień, za to z bardzo grubymi szybami a przez to strasznie ciężkie, potwornie się umęczyliśmy... Akwarium posiada dość prosty, ale zupełnie wystarczający zbiornik filtracyjny o pojemności ok. 98 litrów. Razem w obiegu wychodzi ok. 550 litrów, może być :) Akwarium jest postawione niemal wyłącznie na sprzęcie AquaMedic z tego względu, że mają oni wszystkie pompy na prąd stały. Jako obiegowa służy DC Runner 3.1, cyrkulacyjne to 2x Eco Drift 8.1, odpieniacz to aCone 1.0, także z pompą na prąd stały. Ogrzewanie to Titanium300 z kontrolerem temperatury. Wszystko Aqua Medic :) Wiem, jako pracownikowi NYOSa powinno mi być wstyd, ale nie mamy na razie pomp na prąd stały... Co do oświetlenia to będzie to hybryda, albo HQI + T5, albo LED + T5, być może Giesemann Aurora. Zanim się zdecyduję, nad akwarium zawiśnie dotychczasowe oświetlenie hybrydowe 4x39W T5 + 104W LED. Zbiornik na razie stoi pusty w piwnicy, nie miałem dzisiaj już sił na przekładkę, zrobię ją prawdopodobnie w niedzielę.

Na razie nie ma co pokazywać, ale na zachętę zdjęcie sumpa :)

20161007 192029 HDR[1]


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uffff.... PRZEŁOŻONE!!!!

Przekładka to z jednej strony zawsze bardzo ekscytująca przygoda, z drugiej jednak ciężka i długa praca, szczególnie jeśli człowiek zabiegany... Nie robiłem żadnych zdjęć, śpieszyłem się żeby to jak najszybciej skończyć i mimo tego zajęło mi to 4 dni :) No, ale przeniesione. Poniżej krótki filmik, nie ma się jeszcze czym chwalić, ale mimo tego poglądowo załączam...

Ustawienie poziomu wody w kominie zajęło dosłownie kilka minut, regulowanej pompie powrotniej niech będą dzięki. Po regulacji pierwsze wrażenie... CISZA :) Naprawdę nie słychać niemal nic, poza przyjemnym brzęczeniem - nie buczeniem - pompy powrotnej. Spływu nie słychać, odpieniacza nie słychać, pomp cyrkulacyjnych nie słychać :D Nie ma się co sugerować hałasem na filmie, to chodzi wentylacja pomieszczenia.

Jestem na maxa zadowolony z tego zestawu, trochę miałem obawy, bo mimo moich dotychczasowych bardzo pozytywnych doświadczeń z firmą Aqua Medic, w tyle głowy kołatała się myśl "trzeba było zrobić po swojemu, a nie kupować gotowe rozwiązanie". Na szczęście to rozwiązanie okazało się wyjątkowo udane, jak na razie :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO i fajnie :thumbsup: szefowa widzę wszystko dobrze sprawdza.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szefowa jest czujna, od razu zauważa, kiedy się coś nowego w baniaku pojawia, kobiety tak mają... :) Jej starsza siostra męczy mnie o małe akwarium słodkowodne, bo już zrozumiała, że na morskie jest jeszcze za młoda. No i teraz nie wiem, ma 7 lat, poszła niedawno do szkoły, postawiłbym jej baniaczek na biurku, ale boję się, że będzie się w niego gapić, zamiast się uczyć - jak swego czasu jej ojciec :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim doświadczeniu jak Twoje spodziewałem się czegoś więcej.

Powodzenia, niech się prowadzi po przesiadce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema Andrzej

Lajtowy bezproblemowy zbiornik

Wybaczajacy brak czasu na niego po pracy :)

Nie żeby codziennie pilnować wszystkiego

Jak czegoś nie podam dziś to jutro sie nic nie stanie

Przy takiej pracy to akwa w domu to ... :D

Ale ważne że jest i sie nie dajesz :)

Pozdrawiam


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taka jest idea tego zbiornika, takie w zasadzie większe szczepkarium, co tam mi w pracy wpadnie w oko, to sobie przynoszę i rośnie :) Tam już jest w środku fajna kolekcja zoa i acanów, tylko tego nie widać na filmie kręconym komórką, poza tym zwierzęta są jeszcze trochę w stresie po przenosinach, były 3 dni bez odpieniacza itd... Jakieś SPS-y małe też już tam są, Strawberry shortcake, fajna różnowa A. millepora, A. granulosa i coś tam jeszcze. Ułożenie skały jest może trochę konserwatywne, ale w zasadzie pełni funkcję bardziej użytkową niż estetyczną, po prostu potrzebuję dużo powierzchni na koralowce :) Ale starałem się ułożyć dość luźno i chyba mi się udało, szczególnie w dolnej części jest naprawdę sporo miejsca dla ryb, właściwie to konstrukcja ze skały jest trochę pusta w środku... Ryby są zachwycone, zmieniło się zupełnie ich zachowanie. Zbiornik będzie prowadzony na Ballingu very light, chyba bez pomp dozujących, jeszcze się zobaczy. No i oświetlenie... na razie jest prowizoryczne oświetlenie ze starego zbiornika i za bardzo nie mogę się zdecydować, na co je zmienić... Na pewno nie na same LED-y ani nie na same T5. Jeśli będzie hybryda LED + T5, to albo Pacific sun albo ATI, ale chyba raczej patriotycznie PS. Możliwe, że wrócę do korzeni czyli do HQI, zbiornik stoi w piwnicy więc nie ma problemu przegrzania, w najcieplejsze dni lata przy 35 stopniach na zewnątrz, w piwnicy mam max 23 :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koralowce doszły do siebie po przeprowadzce, teraz tylko czekać, aż podrosną :) Do zbiornika trafiła parka Gramma loreto, niestety na filmie ich nie widać, bo są nieco zastraszone przez hexatenie, mam nadzieję, że niedługo im odpuszczą...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny zbiorniczek podoba mi się bardzo mam pytanie to drzewo po prawej stronie to jakaś gorgonia jak tak to jaka ? Ja jestem początkujący więc nie chce się wymądrzać ale jak dla mnie układ skały to straszne gruzowisko


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta większa gorgonia to jakaś Pseudoplexaura, ew. Plexaurella. Co do ułożenia skały to efekt zamierzony :) Jak koralowce podrosną to będzie fajnie wyglądało. Poza tym skała jest wprawdzie ułożona w jedną "wyspę", ale w rzczywistości dość luźno, może na filmie tego nie widać. Całość konstrukcji wspiera się na 5 kawałkach i woda może swobodnie przepływać pod skałami - to bardzo ważne, nie tworzą się wtedy zastoiska, martwe strefy itd... a ryby mają gdzie się schować.

No właśnie co do ryb, to się zastanawiam cały czas, co jeszcze dołożyć... Problem w tym, że wszystko co mi się podoba, to albo rośnie za duże, albo agresywne, albo podgryza koralowce... Skończy się na tym, że wezmę zaraz z 5-6 Pseudoanthias squamipinnis i już... Córka chce koniecznie białobrodego albo hepatusa, próbuję być twardy i jak na razie odmawiam... :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam kilka pytan co do przeprowadzki ,woda ze starego zbiornika ,plus reszte dorobiłeś nową ? czy zbierałes np. z podmianek .,piasek stary czy nowy ? gdzie trzymałeś ryby w czasie przeprowadzki. ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, woda ze starego zbiornika i dorobiłem nową. Wyglądało to tak, że jednego dnia przełożyłem całość do nowego akwarium wraz z wodą i dolałem ok 50 litrów nowej wody. W ciągu kolejnych 4 dni dopełniałem stopniowo akwarium świerzą wodą. Część piasku, ok. 3kg jest ze starego akwarium, przy czym został on trochę przepłukany w solance, reszta piasku to nowy żywy piasek CaribSea, też trochę przepłukany.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szefowa jest czujna, od razu zauważa, kiedy się coś nowego w baniaku pojawia, kobiety tak mają... :)

Te wieksze sa jeszcze czasami bardziej czujne... niestety, u mnie nic nie tkniesz w akwa by bylo niezauwazone.

Do zbiornika trafiła parka Gramma loreto

Pieknie! Trzymam za nie kciuki! Zdawaj relacje jak sie zachowuja. Ja zgodnie z wytycznymi nadal cierpliwie czekam na druga :yes

A co do akwa- niech sie dobrze chowa, rosnie szybko i dzieli sie na potege!

ps. Ta Euphyllia glabrescens zielona- piekna!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karol teraz kolej na Was! :) A jak się z tym uporacie, to zapraszamy serdecznie do nas, niestety my w najbliższym czasie jednak nie jedziemy do Szwajcarii... :(


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i piękny baniaczek :) jeszcze tylko poczekać aż wszystko ładnie podrośnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wreszcie parę filmów i zdjęć normalnym sprzętem, jak ogarnę dzieciaki to później coś wrzucę :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jak sie nazywa ten koral podobny do pseudogorgonii?

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Jak sie nazywa ten koral podobny do pseudogorgonii?

mobilnie

http://pl.reeflex.net/tiere/775_Plexaurella_dichotoma.htm

o tego ci chodzi?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcone troszkę lepszym sprzętem:


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na filmie widać takie drobne pyłki w toni wodnej. Czy to kręcone po czyszczeniu, podmianie wody czy tak normalnie jest? Pytam bo u mnie takie coś stale pływa i nie mogę się tego pozbyć żeby uzyskać efekt wody "kryształ"?


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba wina babek kopiących.... No niestety, coś za coś... Albo czysty piasek, albo czysta woda, wybieram to pierwsze :) To znaczy to z czasem prawie zniknie, babki wpuszczone dopiero 2 dni temu, za kilka tygodni powinny na tyle wyczyścić piasek, żeby już prawie żadne drobinki nie pływały. Niestety ciężko jest uzyskać efekt całkowicie "kryształowej" wody, można kombinować z bakteriami...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.