Skocz do zawartości
bober6662

Czy skrystalizowaną sól ze wzmocnień,rur ze szkła...etc. wrzucacie z powrotem do wody podczas czyszczenia?

Rekomendowane odpowiedzi

Takie może głupie pytanie,ale zastanawia mnie,jaki ma to skutek.I jaki macie do tego stosunek.

Czy np. zwiększa pewne parametry,czy może zawiera po skrystalizowaniu coś co może pogorszyć warunki życiowe w zbiorniku.

Jakie macie przemyślenia...

A moze przy czyszczeniu wywalacie ją po za akwarium,ja wrzucam do zbiornika ale chętnie usłysze innych,którzy robią inaczej,i dlaczego.

Temat luźny bez spiny.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrzucamy. co jest z wody z baniaka nie jest złe...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zrzucam bez widocznych skutków.

A podobno sól nie paruje tylko woda.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zrzucam bez widocznych skutków.

A podobno sól nie paruje tylko woda.

Ooo i to też był by dobry temat...


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a masz sól na lampie, linkach....? pewnie NIE

mi się wydaje że po prostu przy podmianach, braku prądu - poceniu się loc linów sól się odkłada. Zauważyliście że ma to miejsce głównie na rurach i wzmocnieniach...?

przecież ja miałem t5 która na całej szerokości baniaka wisiała i nie, zero soli...


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś już o to pytałem w kontekście soli w narożnikach akwarium nad poziomem wody. Wydawało mi się, że w przypadku małego szkła (takie jak moje brutto 45l) ta "odparowana " sól ma znaczenie. W sumie nie paruje oczywiście tylko się osadza :-)

Doszedłem do wniosku, ze wrzucać - może tego dużo nie ma, ale zawsze kilka gram się uzbiera (nie ważyłem).

Jeśli mierzymy wszystko co dodajemy do akwa z dokładnością do dziesiątych części mililitra, to chyba to co w ten sposób "wylezie" z akwarium znaczenie ma?

Oczywiście te moje dywagacje sobie snuję na podstawie małego akwarium - w dużych zbiornikach procentowo pewnie jest to jakaś nie warta zachodu ilość.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam na rurach, wzmocnieniach, lampie, wentylatorach


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman....masz pecha...

hehehe, serio. Na lampie śladowe ilości się zbiorą, u mni np przy braku prądu jak pompa rusza to trochę popryska, tak samo jest jak wody w sumpie brak (nie mam jeszcze dolewki)


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaskorupiałe grudki soli należy usuwać. Co prawda nie stanowią one żadnego zagrożenia dla mieszkańców akwarium, o ile nie trafią bezpośrednio w jakieś osiadłe zwierzę, ale wskutek procesu eksykacji np. wapń i magnez przyjmują w takich grudkach formę nierozpuszczalną. Dlatego ponowne rozpuszczanie tego może doprowadzić do zmętnienia wody bądź odkładania się w postaci osadów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucacie :) Dziennie na szybkach wzmacniającym mam tego całkiem sporo.

Szybkie skrobanko starym nieważnym dowodem osobistym :whistle: i woda ponownie słona jak trzeba :yes


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman....masz pecha...

hehehe, serio. Na lampie śladowe ilości się zbiorą, u mni np przy braku prądu jak pompa rusza to trochę popryska, tak samo jest jak wody w sumpie brak (nie mam jeszcze dolewki)

Widocznie jakąś lipną sól używam bo lampa 20 cm nad wodą i nic na nią nie pryska. :smiling:

Zaskorupiałe grudki soli należy usuwać. Co prawda nie stanowią one żadnego zagrożenia dla mieszkańców akwarium, o ile nie trafią bezpośrednio w jakieś osiadłe zwierzę, ale wskutek procesu eksykacji np. wapń i magnez przyjmują w takich grudkach formę nierozpuszczalną. Dlatego ponowne rozpuszczanie tego może doprowadzić do zmętnienia wody bądź odkładania się w postaci osadów.

Użyłeś trudnego słowa "eksykacja". Co to ma wspólnego z odkładaniem się substancji która po rozpuszczeniu nie jest już higroskopijna?

Jeśli przy tym powstają jakieś związki nierozpuszczalne (czego nie zauważyłem) to może mieć znaczenie przy maleńkich zbiornikach bo akwaria powyżej kilkudziesięciu litrów na pewno tego nie odczują.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie Roman, to co na szybach i rurach na 100% się rozpuszcza zanim dna sięgnie


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to co jest na rurach to nie jest odparowane, tylko jak gdzies sie chlapnie wodą przy eksploatacji i zostanie tam solanka

woda odparuje a sól zostaje

o ile nie jest to na jakims brudnym miejscu ja wrzucam spowrotem do akwa

ale np ze wzmocnien usuwam bo tam sie osadza kurz.. wiec soli z kurzem nie chce w akwa :)


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak sól paruje czy nie?

Świeciłem kiedyś Chińczykami 2 szt po 120 W każda. Wisiały jakieś 25 cm nad taflą wody. Żadnej możliwości zapryskania, zamoczenia itp.

Któregoś pięknego dnia lampy przestały świecić. Rozkręciłem draństwo i szok, bo przecież sól nie paruje. W środku lamp pełno mazi no lekko szarawej od kurzu ale słonej (lizałem). Wszędzie na wentylatorach, zasilaczach, blasze która robiła za radiator. :shock:

Chyba w nocy błazny zrobiły sobie jaja. :whistle:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lekko szarawej od kurzu ale słonej (lizałem).

lizałeś podłączone do prądu...? :shock:


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie prawa fizyki i chemii mowia ze sól nie paruje :)

ale wiesz, jest tez gen x :)


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lizałeś podłączone do prądu...? :shock:

Jestem wariat ale nie aż taki. :smiling:

Wszelkie prawa fizyki i chemii mowia ze sól nie paruje :)

ale wiesz, jest tez gen x :)

A jak traktować coś takiego?

http://www.alati.pl/o_jaskini_solnej.html

http://www.atrakcjekrynicy.pl/zima/jaskinie-solne-krynica-zdroj.html

:baby:


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem jak to u mnie wyszło że podłoga dookoła bańki słona ale tylko przy upałach .Lizałem jak by co ale tylko pośrednio :p .Cyrkulator lekko zaciąga powietrzem , bańki podrywają kropelki wody z powierzchni a chłodzenie wywiewa poza baniak .Efekt solanka na podłodze do połowy pokoju .I nie powiem zacząłem się bać o sprzęt audio i tv .

Pokłady soli na obudowie głowicy , bo... woda zwilża powierzchnię a w wyższych partiach obudowy paruje pozostawiając warstwę soli .Tak samo w innych częściach zbiornika woda wędrująca jak wosk po knocie .

Parowanie soli dobry żart , ale sami przyznali że mają ultra dźwiękowe nawilżacze .

I zrzucam w/w do bańki ,clavularia dostała sztabkę i nic jej się nie stało .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.