Skocz do zawartości
Arcadio

Ale sie narobilo!!

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przestawilem sobie zegar sterujacy pompa dozujaca Ballinga. Zapomnialem jednak zablokowac jedna pozycje. Dobrze, ze dziecko sie obudzilo w nocy... Wlalo sie tak w przyblizeniu TYLKO 360ml kazdego z roztworow. Podmienilem szybko 10l, ktore i tak mialem na podmiane naszykowane i odlalem jeszcze 10l i to dolalo sie juz z dolewki (czyli czysta woda osmotyczna).

Jak to sie mowi jak pech to pech!!

Krewetka czyszczasca dzisiaj rano ledwie zipala i az jej sie wasy skrecily... normalnie katastrofa!!

Mam nadzieje, ze obendzie sie bez strat.

Prawie zalamany

Arek


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Współczuję :no

Mam nadzieję, że nie został całkowicie zachwiany biotop.

Że nie zostały pozabijane zooksantelle? Jeśli są koralowce.

Zresztą w tym wątku wolę się nie wypowiadać, ponieważ jest ogólnie znana moja niechęć do metody ballinga.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arcadio a jakiej wielkości masz zbiornik i ile normalnie dozowałeś?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydało by się jeszcze wiedzieć:

1. czy dozowałeś 2 czy 3 roztwory

2. czy równocześnie podawałeś (w Ballingu oczywiście) mikroelementy

3. przeprowadź testy i podaj wyniki


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 200l. Normalnie dozowalem 24ml/dzien. 4x6ml w ciagu dnia. Jak dla mnie to niewielkie zapotrzebowanie ale dopiero od niedlugiego czasu mam wiecej twardzieli.

Dozowalem trzy roztwory razem z mikroelementami.

Testow nie zrobilem. Jakos nie mam ochoty sie dobijac. Z tego co widze to odbilo sie to najbardziej jak na razie na stanie krewetki i koralowce sie ogolnie pochowaly. Jeszcze podmienie dzisiaj 5% a moze 10% wody.

Co do Ballinga to wlasnie jestem myslami przy budowie Kalkreaktora. Ale jak na razie tylko myslami. Tylko kto wie czy ten przypadek nie przyspieszy mysli do czynow.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, podmień ile masz i zastosuj węgiel. Potem zostanie tylko oczekiwanie. Dziesięciokrotne przedawkowanie Ballinga juz sie niektórym zdażało i w sumie rozchodziło się po kościach. Nie dozowali jednak mikroelementów.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arcadio

Najwazniejsze to kontroluj pH, odpieniacz pelna para i wegiel.

Napewno nic wielkiego sie nie stanie, metoda Ballinga jest dosyc bezpieczna i przedawkowanie nie powinno wplynac niekozystnie na akwarium.

Co do reaktora to jeden z naszych kolegow po powrocie z urlopu zastal w akwarium wode sodowa i stracil prawie cala obsade, takze nie wiem co jest bezpieczniejsze.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam reaktora wapna i jak na razie nie przydarzył mi się żaden wypadek :no ...

dosyć dobrym ubezpieczeniem - abstrahując od elektroniki - przy zabawie z CO2 jest zawór elektromagnetyczny z timer'em :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

węgiel to pomoże na substabcje stersu koralowców ale samych składników ballinga nie wyciągnie.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab

piszac o zastosowaniu wegla mialem na mysli usuniecie nadmiaru mikroelementow.

Arcadio pisal ze przedawkowal roztwory Ballinga z mikroelementami.

@jan fitas

chodzilo mi o przypadek Tomka (Sushi)


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rade z weglem. Juz sie topi.

Pozdrawiam

Arek


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej zasadzie nie wiem, nie jestem naukowcem tylko akwarysta.

W ksiazce Daniela Knop'a "Riffaquaristik für Einsteiger" na stronie 36 przeczytalem ze: przy stosowaniu wegla aktywnego jako medium filtrujacego z wody sa usuwane nie tylko nieporzadane substancje ale tez wazne mineraly, mikroelementy i pierwiastki sladowe. Zbyt intensywne filtrowanie przez wegiel moze zachamowac wzrost, a nawet doprowadzic do obumarcia koralowcow.

Jezeli masz watpliwosci to musisz to przedyskutowac z Knop'em

info@knop.de


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pierwsze podsumowanie... krewetka i dwie acropory niestety padly.

Stan innych domownikow chyba nie jest najgorszy.

Aczkolwiek chcialbym stwrierdzam, ze acropory naprawde sa delikatne.

Teraz dopiero mam stracha czy sobie z tym wszystkim poradze!!


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy krytykowałem Ballinga, wiem, wiem że patrzyłem na tę metodę z perspektywy dużego zbiornika, to jakiś mądrala na pl.rec.akwarium napisał mi, że jest to metoda absolutnie bezpieczna, w której nie można przesadzić z dozowaniem składników, czym mnie niesamowicie zezłościł. Jeśli chodzi o acropory jest to prawda, iż są bardzo delikatne. Po zasiedleniu około 7 - 8 miesięcy, w nawet niezbyt sprzyjającym biotopie sprawiają wrażenie "dobrego samopoczucia", chyba dzięki pewnym rezerwom, które przenoszą z dobrego środowiska (jest to mój prywatny pogląd), następnie gasną jak świeczki. W ciągu jednej doby z wydawałoby się zdrowej acropory pozostaje wybielały szkielet. Jeśli inne korale nie rozwijają się dostatecznie (zwróć uwagę, że nie piszę DOBRZE) , to po nich. Mam na myśli koralowce twarde. Czego Tobie z całego serca nie życzę.

PS. Wiem jak to przebiega, ponieważ kiedy firma SERA zachwiała mi biotop, to wielokrotnie myślałem "no, ten to już się uratuje". Jakże wielokrotnie się myliłem.

PS2. Muszę to dopisać. Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że wówczas gdy stosowałem metodę Ballinga, najpiękniej rosły mi acropory. Do dziś przypuszczalnie "wyszłyby już z pokoju". Przyrosty niektórych odmian wahały się w granicach 3-4 cm na miesiąc. Byłem tym tak zszokowany, że zadzwoniłem do starego hodowcy z zapytaniem, jak szybko rosną acropory, po długim wahaniu powiedział mi "no wiesz, ze 2-3cm na rok to napewno urośnie".


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldku przez swoje lenistwo (nie chcialo mi sie mierzyc) podbijem nieswiadomie przy pomocy pelnego Ballinga Ca do poziomu 700 a Mg 1900. Nie zauwazylem ZADNYCH niekorzystnych efektow na koralowcach (mam w zbiorniku okolo 50 spsow). To samo jesli chodzi o ryby i miekkie. Oczywiscie podbilem te wartosci plynnie, zeby je zbic po prostu przestalem Ballinga dozowac (Ca spadalo poczatkowo az o 40 ppm dziennie, pod koniec o okolo 20) W sumie jakies 10 dni.

NIGDY nie padla mi zadna acropora, mam na swoim sumieniu 2 trupy korala twardego ( Trachyphyllia geoffroyi - nie wiem dlaczego ale konkretnie ten gatunek u mnie w akwa sie odmeldowuje, po prostu wrzucam i po 2 tygodniach mam szkielet, taki sobie "element magiczny")

Nie sadze by Balling sam w sobie byl czemus winny, powodow moga byc setki i nie ma co wyciagac pochopnych wnioskow.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CZeść. Moim zdaniem płynne przedobrzenie niektórych parametrów powoduje że zwierzęta się do nich w pewnym stopniu przyzwyczają (ale są pewne granice oczywiście i chyba ich nie przekroczyłeś, chociaż książkowo to już dawno).

O wiele gorszy jest szok wywołany nagłym skokiem zawartości niektórych pierwiastków - zaznaczam - moim zdaniem.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze w kwestii bezpieczenstwo, IMO Balling jest o wiele pewniejszy od reaktora. Decydujac sie na reaktor bralem pod uwage jego praktycznosc, czyli niezla efektywnosc przy malym nakladzie pracy i czasu oraz w sumie niskie koszty wkladu (zwir). Nie widzialem nigdy akwa zalatwionego przez Ballinga ale widzialem a slyszalem juz wielokrotnie, o zbiornikach ktore odeszly przez reaktor. W Kraku mozna bylo sobie obejrzec jeden do ktorego biorac pod uwage pH mozna bylo wpuscic paletki (Mc Donalds kolo Matecznego). I to mimo drogiego zarowno reaktora jak i elektroniki (wszystko moze sie sypnac co tez mialo miejsce w tym przypadku)

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.