Skocz do zawartości
Mat_Mat

Fatalne NO3 - Prosze o pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Kubek czyszczę co 2 dni średnio i jest zapełniony w 1/3. Nie staram się trzymać dużo odpienionego odpadu bo miałem tak parę razy, że ni stąd ni zowąd przelał. Nie była to wina braku prądu i poziomu wody w sumpie bo mam podtrzymanie systemu do 13 godzin. Czemu się tak stało, nie wiem do dziś ale pienił tak bardzo, że bąbelki wylatywały komorą powietrzną...

Podmieniłem 160 litrów z działającego systemu popołudniem. Zrobiłem przed chwilą test salifertem i NO3 mam... 60. Przed podmianą tak na oko 70 - 80. Nie karmiłem dziś w ogóle, wczoraj prawie w ogóle. Jakieś jaja...

Panowie, obsadę będę redukował powoli. Męczy mnie jedynie to, że jest ona od początku a problemy zaczęły się w wakacje jak wpuściłem rekina i troszkę zaniedbałem akwarium z powodu braku czasu ( zwiększona praca sezonowa ).

Vodka nic nie pomogła, nic a nic a dawałem 3 ml dzieląc na 2 porcje dziennie przez 3 tyg. Oczywiście nie od początku było to 3 ml, zwiększałem stopniowo przez 1,5 tyg.

Edit:

Siporax jest od samego początku z NP Reducing BioPellets XL w deszczowni.

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow rekin w 200 litrach?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałaś na innych testach? Jak reagują korale?

Wysłane z mojego HTC 10 przy użyciu Tapatalka


Akwarium:150x80x70h sump:100x70x40h Lampa:hybryda TC 6xT5 + LED 120W,Odpieniacz TC 200,Jetcode 12000 ,XF150 Gyre,Refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od miesiąca mam mega problem z euphylliami. Glabrescens zeszły prawie wszystkie ( miałem 3 piękne sztuki ). Została mi jeszcze gold i tu mnie serce boli najbardziej bo miałem 3 główki, od 3 dni mam już tylko 2 i następna już leci. Jedna z kilkunastu rico yum w tej chwili raczej pada bo się ślimaczy i strasznie się pokurczyła. Reszta korali jak acany, scolymia, zoa, itp. lpsów pompują się aż miło patrzeć. A discosomy przechodzą same siebie. Mam dużą skałkę z nimi i są mega ogromne, nigdzie w innych zbiornikach takich nie widziałem.

Edit:

Robiłem testy też w sklepie u Krzyśka z Hepatusa i wynik był identyczny więc test raczej ok.

Dla ścisłości, padło takie pytanie jak sprawdzam odczyt, oczywiście sprawdzam patrząc od góry.

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddaj komus korale ktore leca one zatrowaja zaky system i katastrofa to moze sie zaraz zrobc taka ze restarta zrobisz . Ryby nie powoli tylko szybko . Kostki dwie na dzien i bedzie ok . Sluchaj co pisza Ci ktorzy maja doswiadczenie .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oddał bym komuś korale i ryby na przechowanie i zrobił podmianek na raz 80% solance ale czystej.

A nie gnije ci tam coś ? jakieś ryby ?

W moim przypadku bardzo pomogły skarpety filtracyjne plus wkładam do środka dodatkowo wate filtracyjną ale trzeba taki zestaw co 3 dni przepłukiwać.


Akwarium:150x80x70h sump:100x70x40h Lampa:hybryda TC 6xT5 + LED 120W,Odpieniacz TC 200,Jetcode 12000 ,XF150 Gyre,Refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie pomoga zedne waty czy skarpery , tu kolega musi podjac jeden krok zmniejszyc obsade o polowe jesli nie chce zainwestowac w duzyyy odpieniacz . A tak czy inaczej zmniejszenie obsady jest najleprzym wyjsciem z sytuacji .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzasz wodę RO do podmian ,czy tu nie leży problem .?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę sie troche do tematu ;)

Swego czasu w poprzednim akwarium typu reefmax też miałem wysokie no3 (50+)

Pomogło troche glonów spagetti. ;) w nowym też zrobiłem refugium i jest spokój.


Akwarium 104x50x60, ATI 8x39w dimm, Skimmer Skimz Oval SV203, Gyre XF130 + RW8+RW8

79f2a5736b72c7fb7330881dd9cde423u812a713.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Sprawdzasz wodę RO do podmian ,czy tu nie leży problem .?

Jeśli w kranie masz 70 mg/l azotanów to naprawdę masz bardzo kiepską wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzasz wodę RO do podmian ,czy tu nie leży problem .?

To w dobrze oświetlonych zlewach, wannach czy umywalkach na osiedlu mieliby zielone kożuchy :turned:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RO sprawdziłem przed chwilą. Wynik:

  • NO3 - 0
  • PO4 - 0,02

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie ma co szukać dalej. Przy takiej obsadzie i takim litrażu NO3-70 nie jest niczym zaskakującym. Tak jak większość pisała redukcja się przyda, albo zwiększenie systemu.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w kranie masz 70 mg/l azotanów to naprawdę masz bardzo kiepską wodę.

Miałem na myśli by kolega wiedział co wlewa z każdą podmianą wody ,sporo osób nie ma na stałe podpiętego TDS by sprawdzać jakość wody przygotowanej do solanki .

Tak wysoki poziom azotanów u autora postu nie nastąpił za jednym zamachem tylko w jakimś odstępie czasu , więc jeśli problem byłby po części z podmian to przy takiej ilości ryb i karmienia plus słaba jakość wody zadziałała jak bomba z opóźnionym zapłonem . :nuke:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

TDS to przereklamowany sprzęt ale prosty w obsłudze i nie trzeba wiedzieć co to jest simens. Dlatego jest popularny. Lepiej jednak mierzyć przewodność wody - jest to bardziej precyzyjne.

Jak by za membraną było 100 mg/ l jonów azotanowych [ które są bardzo duże] to by oznaczało, że nie ma membrany. A jak w kranie masz taką wodę to lepiej jej nie pij - bo to syf.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ponownie,

A więc przed chwilą testy i NO3 = 5.

Nie zmniejszyłem obsady - wybaczcie, postanowiłem za wszelką cenę zawalczyć na tym co jest w akwa i teraz będę obserwował, będą strzały w górę to zredukuje ryby.

Z metod jakie zastosowałem: odessałem syf z dna sumpa następnie na zrzucie do deszczowni zamontowałem skarpetę filtracyjną. Pomiędzy odpieniaczem a pompą obiegową mam komorę którą zapełniłem gąbką która dodatkowo filtruje różny syfek zanim znów trafi do akwarium. Zastosowałem się do waszej opinii o zmniejszeniu jedzenia do 2 kostek + oczywiście pukanie i na koniec, tutaj może się wydawać to trochę śmieszne, wrzuciłem jeszcze jedną rybę babkę kopiącą ;-). Jak tylko wzięła się do pracy od poniedziałku to obserwacja: Poniedziałek przed wpuszczeniem babki NO3 = około 80, środa NO3 = 25, dziś NO3 = 5. Zaraz będę musiał albo zwiększyć jedzenie albo nie płukać bo wszystko będzie 0 co fatalnie wpłynie na korale za pewne...

Pozdrawiam i dzięki raz jeszcze za wszystkie rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O super babka zmniejszajaca no3 bardzo ciekawe.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O super babka zmniejszajaca no3 bardzo ciekawe.

To że w piachu jest pełno syfu to chyba żadna tajemnica. Ale babka + filtracja mechaniczna zapewne miała wpływ na parametry.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tekst o babce jest chybaa jednym z najlepszych jakie ostatnio czytałem tu na forum.

Ciekawe sa takie tematy.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trzeba wziąć pod uwagę, że nie mam nic a nic co by czyściło piach który jest w granulacie 1 do 2 mm i trochę drobnego. Piasku jest sporo a rekin na pewno zrobił robotę. Nie twierdze, że to ona zbiła tak NO3 bo jak pisałem, obserwuje i na pewno wiele czynników się na to złożyło więc Panowie - czytać ze zrozumieniem :)

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie wzburzyłeś tego syfu z piachu przed pierwszym pomiarem?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się cyrkulacją raz czy 2 razy, ale unikałem sytuacji przemieszczania się piasku. Raczej nie było sytuacji abym coś grzebał. Staram się nie wkładać rąk do akwarium, tylko jak muszę bo koral spadł i parzy, ale to bardzo rzadko.

FunWorld - sorry chyba zrozumiałem dokładniej o co Ci chodziło :) za pewne o pierwszy pomiar z poniedziałku. Otóż, nie ruszałem nic w akwarium u góry. Tylko to co spisałem powyżej, największa zabawa była w sumpie.

Edytowane przez Mat_Mat (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kup nowy odpieniacz BK 180 lub 200 i będzie grało

Widzisz, twoja rada była zła . Poradził sobie tańszym kosztem.

mobilnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.